DIY - vyrob si sám

Zde vám přinášíme inspiraci, co si můžete doma vyrobit sami jen s tím, co máte k dispozici, ať už doma nebo v přírodě.

Zpět na seznam kategorií

 

Domácí osvěžovače vzduchu

Domácí, příjemnou a pohodovou atmosféru navozuje nejen hezky zařízený byt, ale i příjemná vůně v něm. Jenže osvěžovače vzduchu, které si můžeme zakoupit v obchodech, často obsahují chemické látky, které mohou ovlivnit kvalitu vzduchu. A co si takový osvěžovač vzduchu vyrobit doma, bez chemických přísad? Budeme mít příjemně provoněnou domácnost, ušetříme životní prostředí a taky naši peněženku.

1. Osvěžovače vzduchu bez chemických přísad

Základ takovýchto osvěžovačů, ve většině případů, představují 100 % éterické oleje přírodního původu. Ty musejí splňovat velmi přísná kritéria. Tyto oleje dokážou nejen provonět naši domácnost, ale navíc mají pozitivní vliv na naši náladu a mnohdy i na naše zdraví.

  • Levandule použitá před spaním zklidní a pomáhá eliminovat bolest hlavy.
  • Máta pozitivně působí při obtížích s dýcháním.
  • Růže má afrodiziakální účinky.
  • Eukalyptus vdechne svěží vánek a má dezinfekční vlastnosti.

2. Pro šikovné ruce

Přírodní osvěžovače vzduchu si snadno připravíme i doma a nepotřebujeme k tomu žádné speciální pomůcky.

Gelové osvěžovače

Postačí nám vhodná nádoba, do které nakapeme asi 30 kapek esenciálního oleje, přidáme lžičku soli a přilijeme neochucenou želatinu. Tu připravíme podle návodu na sáčku. Všechny přísady dobře promícháme, necháme ztuhnou a osvěžovač je na světě.

Jedlá soda

Jedlá soda pomáhá neutralizovat nepříjemný zápach. Kromě toho dokonale absorbuje esenciální olej, jehož vůni pomalu a postupně uvolňuje. Připravíme si sklenici, vsypeme do ní 100 gramů jedlé sody a přidáme několik kapek vonného esenciálního oleje. Jeho množství má vliv na intenzitu vůně. Zaděláme potravinářskou fólií a uděláme několik málo otvorů. Pokud přestane vonět, postačí přidat opět několik kapek esenciálního oleje. Takto jednoduchý osvěžovač provoní naši domácnost na velmi dlouhou dobu.  

 


 

Autor: Marika Horáková

Ekologické hnojení a zero waste

Už naše babičky využívaly různé zbytky z kuchyně pro výrobu levného a ekologického hnojiva. Co a na co používat? Nechte se inspirovat níže uvedenými tipy.

  1. Kávová sedlina – dá se používat několikrát do roka tak, že ji, vysušenou vsypete do hlíny ke květinám. Při přesazování květin ji můžete smíchat se substrátem. Zvýší tak podíl organického obsahu a zlepší drenážní vlastnosti hlíny. Uvítají ji i záhony s azalkami nebo oleandrem. U pokojových rostlin ji používejte pouze 2x ročně. Na venkovní záhony ji můžete nasypat 4x za rok.
  2. Slupky z jablek – umístěte je na dno květináče. Jak se postupně rozkládají, podporují mikrobiální procesy, které se odehrávají v květináči. Blokují odvod vody, tak pozor na přelévání.
  3. Voda z vaření – nesmí však být slaná. Využít se dá voda ze zeleniny, brambor (tu uvítají afrikány) a dokonce i z rýže (ta udělá dobře kolopejkám). Pěstujete-li doma okrasné palmičky a dracény, zalijte je občas vodou z čočky.
  4. Skořápky z vajec – usušené a jemně nadrcené. Vsypat je můžete do půdy, kde pěstujete rajčata, papriky nebo lilky. Do půdy uvolní vápník. Použít je můžete i na vápnění trávníku, jemně rozemleté.
  5. Jak na mšice – pomůže zředěný odvar z tabáku, kterým opakovaně stříkejte listy. Dalším šikovným pomocníkem je výluh ze slupek cibule. Ty nechte louhovat 4 dny, následně přelijte a nalijte přímo do hlíny.
  6. Popel ze dřeva ocení česnek, ale i celá zahrada.
  7. Banánové slupky – nakrájíme na menší kousky, zalijeme vodou a necháme louhovat, ve tmě, 2-3 dny. Výluh lze použít pro zálivku pokojových rostlin. Dodá jim vápník, fosfor a draslík.

Šikovným pomocníkem pro výrobu ekologického hnojiva je vermikopostér. Nejen, že si doma vyrobíte přírodní hnojivo, ještě zužitkujete biologický odpad. Že bydlíte v paneláku? Ale to vůbec nevadí. Vermikompostér si můžete pořídit i do panelákového bytu.

Další inspirace


 

Autor: Marika Horáková

Domácí prostředky pro úklid kuchyně

Kuchyň bývá často vnímána jako srdce domácnosti. Kromě toho, že je to prostor určený pro přípravu a konzumaci pokrmů, rodina se zde schází u jídelního stolu.

Celou místnost je tedy nutno neustále udržovat v čistotě. Někdo pro úklid používá čistící prostředky z obchodu. Ty však obsahují celou řadu chemikálií. Pokud se jim chcete vyhnout, můžete pro úklid kuchyně použít jednoduché prostředky, které naleznete doma. Nejčastěji se jedná o ocet, jedlou sodu a citronovou šťávu. Pomůže i kyselina citronová. Ta, společně s dřevěným kartáčem, bojuje proti vodnímu kameni. Šikovným pomocníkem při úklidu kuchyně je i tea tree olejíček. Ten můžete naředit s octem a použít do rozprašovače a to jak na úklid kuchyňské pracovní desky, tak také i podlahy.

Vyrobte si vlastní domácí prostředky

Úklid kuchyně může být ekologický.

Šikovným pomocníkem je univerzální čistič. Pro ten budete potřebovat 2 díly octa, 1 díl vody a několik kapek přírodního esenciálního oleje, ideálně tea tree, který má antibakteriální účinky. Vytvořenou směs nalijte do rozprašovače a můžete ji použít na kuchyňské povrchy nebo podlahu.

Místo čistícího písku si připravte pastu vyrobenou z citronové šťávy a jedlé sody. Obě přísady smíchejte tak, aby vznikla kašovitá směs. Soda vytvoří abrazivní část směsi a citronová šťávaantibakteriální a dezinfekční vlastnosti. Kromě toho funguje také jako bělidlo. Do směsi namočte houbičku a můžete začít s čištěním. Rychlovarnou konvici zbavíte vodního kamene směsí octa a vody v poměru 1:1. Nalijte ji do konvice, nechte přejít varem a vychladnout. Pak je vhodné ještě do konvice nalít čistou vodu a znovu nechat přejít varem. Domácího pomocníka připravíte i pro zanesený kuchyňský odpad. Nasypejte do něj 1 hrnek jedlé sody, zalijte ohřátým bílým octem a nechte působit 15-20 minut. Následně spláchněte horkou vodou.

Inspirace pro vás:


 

Autor: Marika Horáková

Bojujete s mravenci na zahradě nebo v domácnosti? Jde to i bez chemie

Mravenci jsou nepříjemnost nejen na zahradě, ale i v domácnosti. Objevují se jak na venkově, tak dokonce už i v městských bytech. Velkou roli proti mravencům v domácnosti hraje prevence. Bojovat proti nim můžete i bez chemie, přírodní cestou.

Prevence je důležitá

Mravenci vyhledávají sladké. Velmi často je naleznete v cukřence, na lahvi s ovocným sirupem, v misce s kompotem, na ovoci nebo v pečivu. Není nic snazšího, než se zaměřit na prevenci. Sypké potraviny uložte do dobře uzavíratelných nádob. Sirupy a prostředky pro přípravu nápojů přelijte do uzavíratelných lahví a pro pečivo a sypké potraviny můžete využít látkové sáčky.

Také můžeme mravencům zabránit v tom, aby se do našich domovů dostali. Existuje celá řada ekologických způsobů, jak na ně:

  • Na okně pěstujte mátu, bazalku nebo levanduli. Získáte tak bylinky, které mravencům příliš nevoní a ještě je využijete pro ochucení pokrmů a nápojů.
  • Také eukalyptus není pro mravence přílišným lákadlem.
  • Otvory v oknech můžete potírat roztokem vody s citronem nebo majoránkou. Další možností je směs jedlé sody, cukru a vody v poměru 5:1:1.
  • Pokud máte rodinný domek, vysaďte pod okno česnek nebo cibuli. Po sklizni je nemusíte kupovat v obchodě, budete mít doma BIO zásoby.
  • Ani řebříček mravencům příliš nevoní.
  • Narazili jste na mravenčí cestičky? Nasypejte do nich kvasnice smíchané s cukrem nebo medem. Pomoci mohou i některé aromatické bylinky a koření – jalovec, skořice, majoránka nebo hřebíček. Vyzkoušejte také vysušenou kávovou sedlinu, pepř, sůl nebo pálivou papriku.

Domácí prostředky k boji proti mravencům

Máte-li doma místo, kde se mravenci shromažďují, dejte na něj plátek celeru posypaný solí a skořicí. Pomoci může i prášek do pečiva nebo zubní pasta. V době jejich největšího výskytu, což je především jaroa podzim, používejte pro úklid domácnosti octovou vodu.

 


 

Autor: Marika Horáková