Pro začátečníky, Strana 2

Začátečnické zero waste chyby, kterým se vyhnout: co jsme pokazili my, ale vy už nemusíte

V Zero Waste Life vždy říkáme, že život bez odpadu je jednoduchý, a stejně tak s ním začít není těžké. Jsou tu ale zero waste chyby, které jsme sami na začátku našeho bezodpadového života udělali a kterým byste se vy měli vyhnout. Pokud jste tedy po novém roce novopečení ekologové, na těchto pět věcí si dejte pozor.

Vyhodit neekologické produkty je horší, než je dále používat

S největší pravděpodobností v domácnosti najdete věci jako plastové krabičky, chemické čističe, nebo kosmetiku v plastových lahvičkách. Víte, co by ale bylo ještě horší, než je dále používat? Vyhodit je! Tyto věci už jednou byly vyrobeny, což se tím, že je hodíte do koše, rozhodně nevyřeší. A pokud plastové výrobky už nechcete používat kvůli chemikáliím, které by se z nich mohly uvolňovat do jídla, v kuchyni, zkuste je využít někde jinde v domácnosti, třeba jako pořadače na kabely. Stejně tak se nebojte strpět pár dalších týdnů s konvenčním šamponem či sprchovým gelem, ty by se do vody dostaly tak jako tak, a tímto způsobem Vám ještě můžou nějakou dobu sloužit.

Vykašlete se na pěkné skleničky kvůli fotkám na Instagram!

jak-zit-bez-plastu

Tato druhá chyba se nejvíce týká nás žen kolem dvaceti, co jsme zběhlé na sociálních sítích: začnete chodit nakupovat do bezobalových obchodů a najednou máte neskutečnou potřebu si nakoupit dvacet předražených skleniček, které k sobě ladí. Vaše zero waste kuchyně přece musí vypadat alespoň tak esteticky, jako všechny ty, co vidíte na Instagramu, ne? Ne! Vykašlete se na zbytečné nakupování a prostě používejte sklenice, co se Vám nahromadí doma: od okurek, zelí, džemu… Že na nich nechcete ty ošklivé cedulky, protože si je jako já chcete vyfotit a všem přátelům se chlubit, jak jste strašně eko? Pak je namočte na hodinu do horké vody, sloupněte ručně co vše půjde a pak lepidlo se zbytky papíru potřete směsí oleje a jedlé sody (v poměru 1:1) a po půl hodině odrbejte kartáčkem. A tadá! Vaše sklenice od okurek už můžou na Instagram, nebo se Vám na ně alespoň bude lépe koukat!

Přemýšlejte, odkud se vzal produkt, který kupujete bez odpadu

Jednou jsem vešla do obchodu se zdravou výživou, který prodává sušené ovoce a oříšky bez obalu, kde do těch velkých beden s potravinami zrovna doplňovali zásoby. A víte, jak? Po malých plastových pytlících, ne z vratných kýblů, nebo přepravek! Stejně tak pečivo v supermarketech mnohokrát bývá z rozmrazovaných polotovarů, které jsou převážené v jednorázových plastových pytlících. Přemýšlejte proto, odkud se vaše „bezobalové“ potraviny berou. Ve většině bezobalových obchodů si pravděpodobně nemusíte dělat starosti, ale jinde se zeptat neuškodí. Stejně tak se ale zamyslete nad tím, jak dlouhou cestu muselo Vaše jídlo urazit na Váš stůl. Volte si lokální produkty, bio a to, co je zrovna v sezóně a ovoce zamrazte na zimu, raději než si pak kupovat to dovážené přes polovinu světa.

Informujte se, informujte se, informujte se

Když přijde na vzdělávání sebe sama, nikdy bychom s ním neměli přestávat, a to se vztahuje na vše v životě, nejen život bez odpadu. Nelimitujte své porozumění ekologie na články sdílené na sociálních sítích - ani pokud jsou to ty naše (že jsou ale skvělé, viďte)! Vědecké články jsou možná trochu oříšek, zato obsahují spoustu důležitých poznatků a budete k vašim vědomostem mít věruhodnější zdroje. Takže až se s Vámi zase bude někdo chtít hádat o tom, že změna klimatu je skutečná, budete jim moct říct, že je, protože to dokázali na Oxfordu, ne proto, že to sdílela vaše kamarádka Maruška.

Berte to krok za krokem

K životu bez odpadu se dostanete i jinak než jedním dlouhým skokem. Právě naopak si své nové návyky jednodušeji vštípíte, pokud se do zero waste nevrhnete hned po hlavě. Místo okamžité výroby čistících prostředků po domácku, zkuste nejdřív vyzkoušet ekologické alternativy dostupné v bezobaláčích. Raději než ze dne na den vyřadit všechen odpad, se zkuste ze začátku zříct plastu a na to dále navazovat. Malé krůčky vás dostanou dále, než jeden velký skok.

Také jste při první zkušenosti se zero waste udělali nějaké chyby? Podělte se o ně se zero waste začátečníky v komentářích pod tímto příspěvkem!


 

Autor: Lucie Štěpánková

Průvodce zerowaste materiály: Proč se plast stává hrozbou a za co ho vyměnit

Plast je v dnešní době nejrozšířenějším materiálem na světě. Využívá se ve všech domácnostech, školách, pracích a mnoha dalších odvětvích života. Jeho největší výhodou je jeho levná výroba a distribuce. Je to velmi odolný materiál, ačkoliv záleží na typu plastu, který byl na určitý produkt použit.  Od toho se poté odvíjí i jeho kvalita a počet použití. Není plast jako plast. Ve skutečnosti máme kolem 8 typů plastů, každý na jiné účely a každý jinak (ne)škodlivý. Jejich dělení je však různorodé, proto se v různých literaturách můžete dočíst o méně či více typech.

Jistě jste se setkaly s označením BPA FREE, které ujišťuje zákazníka, že plast neobsahuje látku zvanou Bisfenol A, která je zdraví škodlivá. To však nezajišťuje celkovou nezávadnost plastového výrobku, který může obsahovat méně známé a méně škodlivé látky. Mějte však na paměti, tyto látky jsou stále škodlivé a měli byste se jim vyhýbat.

Jedním z největších problémů plastů je jejich (ne)odolnost. Samozřejmě je to také velká výhoda, do té doby, než se rozhodnete produkt vyhodit. Jistě jste se všichni setkali s tím, že jste si koupili plastovou láhev. Ta po pár měsících začala divně zapáchat a voda z ní měla divnou pachuť. Mnoho z Vás ji tedy vyhodilo, kdo by také chtěl pít „zkaženou” vodu. Pokud jste měli štěstí, Vaši láhev bylo možno recyklovat a našla další využití. Avšak tak tomu není ve všech případech.

Kam poté mizí ty nezreckylované výrobky, jako jsou kartáčky na zuby nebo igelitky? Nejčastěji do Číny a Tichého oceánu, kde tvoří ostrovy pouze z odpadu, z největší části právě toho plastového. A zde se jeho velká odolnost projevuje jako extrémní nevýhoda. Plast se rozkládá až 100 let, v mnoha zemích se ho zbavují pálením, což našemu životnímu prostředí opravdu nepomáhá. Dnes má mnoho především vodních živočichů a ptáků se životem v těchto podmínkách problémy. Kusy plastu si pletou s potravou, často se do nich zamotávají a umírají.

Stále není vše ztraceno, ale pomalu se dostáváme do bodu zlomu, kdy Země náš plýtvavý přístup k životu odmítne. Mám pro Vás krátkého průvodce materiály, které jsou udržitelné, kvalitnější než plast a mohou nás z této krize vyhrabat.

  • Svaté trojice – ocel, sklo a dřevo
    Můžeme je nazvat základními pilíři cesty k zerowaste. A proč zrovna tyto materiály? Jsou kvalitní, zdravotně nezávadné a lze je bezstarostně recyklovat v podstatě do nekonečna (dřevo je také možno recyklovat, ačkoliv některé druhy lze snadno rozložit na kompostu, což ušetří čas, peníze a energii)
  • Ocel, aneb královna kovu v potravinářství
    Nebavíme se jen tak o ledajaké oceli. Stejně jako u plastu existuje mnoho druhů s různým použitím. My zde budeme zmiňovat korozivzdornou ocel, také známou jako nerezovou ocel či pouze nerez. Pro úplné laiky je to slitina železa a uhlíku s přídavkem dalších kovů podle typu oceli, jako jsou mangan, křemík, hliník a další. Vyskytuje se v každé domácnosti, bohužel, stále nad ní převládají plastové výrobky. Přitom je nerez opravdu pevným materiálem, jak už zde zaznělo mnohokrát, zdravotně nezávadným a velmi šetrným. Výměnou plastových produktů za ocelové začnete opravdu šetřit. Samozřejmě, že náklady na nerezové výrobky jsou mnohonásobně vyšší než u plastových, ale pokud se podíváte na každodenní využití a třeba i budoucí recyklaci, bavíme se zde o velkém rozdílu. Vlastnosti oceli všichni známe. Pevná, kvalitní, dlouho vydrží, překvapivě nereziví, ale zaměřme se na její recyklaci. Nikdo neříká, že je ocel „nesmrtelná“, ačkoliv se k tomu velmi blíží. Její recyklací ušetříte velké množství energie. Je levnější vyrobit novou ocel z recyklované, než vytěžit železnou rudu a z ní ji vyrobit. Například recyklováním jedné tuny oceli se ušetří 1100 kg železné rudy, 630 kg uhlí a 55 kg vápence. A to je opravdu hodně materiálu.  Proto se můžete příště zamyslet, zda opravdu potřebujete daný produkt v plastu, nebo si ho vyhledáte v nerezové verzi.
  • Sklo, okno do našeho života
    Sklo je velmi zajímavým materiálem. Odolným, zároveň křehkým. Průhledným, v nejrůznějších tvarech a barvách.  A také ho můžeme zařadit více do našich životů. Nejenže se využívá ve stavebnictví, skleněná okna máme snad všichni, velká část jeho produktů patří do kuchyně. Díky jeho vysoké teplotě tání v něm můžeme zapékat. Výrobky jako varná skla, jsou nepostradatelnými pomocníky v každém domě. Už od starověku se ze skla vyrábějí číše, poháry a skleničky. Nejen kvůli tomu, že jsou elegantní a velmi zdobné, nápoje z nich chutnají „nejčistěji“. Proto si dnes mnoho lidí kupuje skleněné lahve a ohlasy na ně jsou jen a pouze pozitivní. I já raději piji ze skleniček, než z plastových kelímků, s pocitem větší čerstvosti vody.
  • Zpět ke kořenům
    Dřevo je čistě přírodní materiál. Kolem sebe vidíte stromy, doma máte dřevěný nábytek a všechny naše babičky měly dřevěné vařečky a pomůcky do kuchyně. Proč tedy vše začít zaměňovat za plast? Co je se dřevem špatně? Destičky na krájení, mnoho z Vás má samozřejmě dřevěné, ale také plastové že? Víte proč je dřevo tak skvělé? Protože jak jste ho z přírody vzali, tak ho tam lze vrátit. Spoustu dřevěných výrobků můžete zkompostovat. Dřevo není extrémně drahým materiálem. Dříve si děti hrály s dřevěnými hračkami, měli jsme dřevěné houpačky, chleba jsme dávali do dřevěného chlebníku. Myslíte, že tenkrát někdo plast potřeboval?
  • BONUS
    Bavíme se zde o materiálech každodenní potřeby a lehce se zde zaměřujeme na domácnost a pomocníky, které používáme. Zmíněné trio je opravdu základ, avšak existuje další spousta materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Ráda bych tedy zmínila i bavlnu, o které chystáme samostatný článek, ve kterém rozebereme, co s ní všechno můžeme dělat a jak ji využívat nejen při nákupech, ale i v hygieně. Stejně jako dřevo je přírodní, proto bychom se jí neměli bát, naopak ji využívat jak nejvíc to jde.

Pokusme se kolem sebe rozhlédnout a říct si, co můžu udělat pro to, abych měl/měla šetrnější domácnost? Až příště půjdete nakupovat, pokuste se vyhýbat plastovým věcem a nahradit je výše zmíněnými materiály. Pokud už plastové produkty vlastníte, nevyhazujte je! Používejte je, dokud Vám nevypoví službu. Až poté si pořiďte nové a lepší. Nebojte se experimentovat a vyrábět. Důležité je začít.

 

Autor: Hanka

5 začátečnických zero waste chyb, kterým se vyhnout

V Zero Waste Life vždy říkáme, že život bez odpadu je jednoduchý, a stejně tak s ním začít není těžké. Je ale několik chyb, které jsme sami na začátku našeho bezodpadového života udělali a kterým byste se vy měli vyhnout. Pokud jste tedy po novém roce novopečení ekologové, na těchto pět věcí si dejte pozor, nedělejte stejné zero waste chyby, jako my!

Vyhodit neekologické produkty a nahradit je ekologickými alternativami

S největší pravděpodobností v domácnosti najdete věci jako plastové krabičky, chemické čističe, nebo kosmetiku v plastových lahvičkách. Víte, co by ale bylo ještě horší, než je dále používat? Vyhodit je! Tyto věci už jednou byly vyrobeny, což se tím, že je hodíte do koše, rozhodně nevyřeší. A pokud plastové výrobky už nechcete používat kvůli chemikáliím, které by se z nich mohly uvolňovat do jídla, v kuchyni, zkuste je využít někde jinde v domácnosti, třeba jako pořadače na kabely. Stejně tak se nebojte strpět pár dalších týdnů s konvenčním šamponem či sprchovým gelem, ty by se do vody dostaly tak jako tak, a tímto způsobem Vám ještě můžou nějakou dobu sloužit.

Nakoupit pěkné skleničky kvůli fotkám na Instagram

Začnete chodit nakupovat do bezobalových obchodů a najednou máte neskutečnou potřebu si nakoupit dvacet předražených skleniček, které k sobě ladí. Vaše zero waste kuchyně přece musí vypadat alespoň tak esteticky, jako všechny ty, co vidíte na Instagramu, ne? Ne! Vykašlete se na zbytečné nakupování a prostě používejte sklenice, co se Vám nahromadí doma: od okurek, zelí, džemu… Že na nich nechcete ty ošklivé cedulky, protože si je jako já chcete vyfotit a všem přátelům se chlubit, jak jste strašně eko? Pak je namočte na hodinu do horké vody, sloupněte ručně co vše půjde a pak lepidlo se zbytky papíru potřete směsí oleje a jedlé sody (v poměru 1:1) a po půl hodině odrbejte kartáčkem. A tadá! Vaše sklenice od okurek už můžou na Instagram, nebo se Vám na ně alespoň bude lépe koukat!

Nepřemýšlet, odkud se vzal produkt, který kupujete

Jednou jsem vešla do obchodu se zdravou výživou, který prodává sušené ovoce a oříšky bez obalu, kde do těch velkých beden s potravinami zrovna doplňovali zásoby. A víte, jak? Po malých plastových pytlících, ne z vratných kýblů, nebo přepravek! Stejně tak pečivo v supermarketech mnohokrát bývá z rozmrazovaných polotovarů, které jsou převážené v jednorázových plastových pytlících. Přemýšlejte proto, odkud se vaše „bezobalové“ potraviny berou. Ve většině bezobalových obchodů si pravděpodobně nemusíte dělat starosti, ale jinde se zeptat neuškodí. Stejně tak se ale zamyslete nad tím, jak dlouhou cestu muselo Vaše jídlo urazit na Váš stůl. Volte si lokální produkty, bio a to, co je zrovna v sezóně a ovoce zamrazte na zimu, raději než si pak kupovat to dovážené přes polovinu světa.

Neinformovat se

Když přijde na vzdělávání sebe sama, nikdy bychom s ním neměli přestávat, a to se vztahuje na vše v životě, nejen život bez odpadu. Nelimitujte své porozumění ekologie na články sdílené na sociálních sítích! Vědecké články jsou možná trochu oříšek, zato obsahují spoustu důležitých poznatků a budete k vašim vědomostem mít věruhodnější zdroje. Takže až se s Vámi zase bude někdo chtít hádat o tom, že změna klimatu je skutečná, budete jim moct říct, že je, protože to dokázali na Oxfordu, ne proto, že to sdílela vaše kamarádka Maruška.

Udělat vše jedním skokem ze dne na den

K životu bez odpadu se dostanete i jinak než jedním dlouhým skokem. Právě naopak si své nové návyky jednodušeji vštípíte, pokud se do zero waste nevrhnete hned po hlavě. Místo okamžité výroby čistících prostředků po domácku, zkuste nejdřív vyzkoušet ekologické alternativy dostupné v bezobaláčích. Raději než ze dne na den vyřadit všechen odpad, se zkuste ze začátku zříct plastu a na to dále navazovat. Malé krůčky vás dostanou dále, než jeden velký skok.

Také jste při první zkušenosti se zero waste udělali nějaké chyby? Podělte se o ně se zero waste začátečníky v komentářích pod tímto příspěvkem!


 

Autor: Lucie Štěpánková

10 jednoduchých tipů, jak zredukovat odpad

Jak žít bez omezení, podle svých představ a neproduktovat zbytečný odpad? A proč to vůbec řešit?

Průměrná česká domácnost vyprodukuje za rok přibližně 1 tunu odpadu. Zredukovat toto množství však není vůbec složité. Můžete začít hned teď. Tady je 10 jednoduchých tipů, jejichž zavedení do života vám usnadní minimalizovat odpad.

1. Odmítejte

Jednoduše odmítejte všechny věci, které ve svém životě nepotřebujete. Nejspíš jich už teď máte již víc než dost. Mezi věci, které můžete bezbolestně odmítnout patří: letáky, nevyžádaná pošta, reklamní předměty jako propisky, trička, hrnky, svítítka nebo například plastové sáčky na pečivo a zeleninu v obchodě.

2. Noste tašku na nákup

Složená vlastní látková taška nezabere v kabelce, batohu ani kapse téměř žádné místo, ale snadno ušetří až 2 igelitky když jdete nakupovat. Látková taška je pevná, vypadá lépe než plastové sáčky a tašky a až doslouží, může jednoduše na kompost, kde se za pár týdnů rozloží.

3. Látkové pytlíky

Na nákup vyrazte i s látkovými pytlíky na sypké věci nebo ovoce a zeleninu. Vypadají dobře, neprotrhnou se a pokud se zašpiní, nemusí do koše, ale do pračky.

4. Vlastní brčko

Další jednoduchý způsob jak snížit množství plastového odpadu, které produkujete, je používat vlastní nerezové brčko. Prostě si objednejte koktejl “bez brčka” a pijte pomocí vlastního nerezového.

5. Nerezová lahev

Jedním z nejjednodušších způsobů jak minimalizovat plastový odpad je vlastní nerezová lahev. Nerezové lahve nahradí spoustu jednorázových plastových lahví, které byste si jinak museli kupovat. Lahve se dají pořídit v různých barvách i velikostech, takže si vybere každý. Možností je také nosit vlastní skleněnou lahev, ale ty jsou mnohem těžší než nerezové a mohou se snadno rozbít.

6. Opakovaně použitelné příbory

Velkým problémem jsou jednorázové příbory, které dostanete na většině festivalů a venkovních akcí. Řešením je přinést si vlastní malý cestovní příbor. Neváží téměř nic a skvěle poslouží ke svému účelu.

7. Kartáček na zuby

Jedním z uplně nejjednodušších způsobů, jak zredukovat odpad, je vyměnit klasický plastový kartáček za bambusový kartáček na zuby. Prostě dopoužívejte plastový, který máte, a nahraďte jej kompostovatelným.

8. Knihy

Pro spoustu lidí jsou papírové knihy téměř nutností. Pocit jemného papíru mezi prsty a šustění stránek elektronické čtečky knih nejspíš nikdy nepřekonají, ale pro většinu věcí bohatě stačí Váš smartphone, tablet nebo elektronická čtečka knih.

9. Látkové kapesníčky

Nahraďte jednorázové papírové kapesníčky jejich látkovou verzí. Nejen, že jsou příjemnější a vydrží celý den, ale můžete si vybrat z celé řady vzorů a stylů.

10. Nekupujte kávu “s sebou”

Káva z plastového kelímku v rychlosti vypitá při pochodování po městě nebo při stání v dopravní zácpě nikdy nebude chutnat tak skvěle, jako čerstvě umletá a voňavá káva ve vaší oblíbené kavárně. Pokud máte chuť na kávu, najděte si 10 minut čas a v klidu si ji vychutnejte.

Pokud vás článek zaujal a přesvědčil o tom, že zero waste životní styl je něco pro vás, můžete snadno začít pomocí našeho balíčku pro začátečníky. Ten obsahuje všechny důležité věci pro zero waste začátek jako je nerezová lahev, nerezové brčko, bambusový kartáček, cestovní příbor a další nezbytnosti.

 


 

Autor: Radim Kučera