Různá témata - životní prostředí a ZW

 

Zpět na seznam kategorií

 

7 tipů, jak oslavit Světový den veganství

Každý rok se 1. listopadu slaví Světový den veganství. Jeho tradice sahá do roku 1994, kdy proběhla oslava 50. výročí založení organizace Vegan Society. Chcete tento mezinárodní den veganství oslavit? Máme pro vás pár tipů - ať už se o veganství jen zajímáte, začínáte s ním nebo jste dlouholetým veganem či vegankou!

1. Vyzkoušejte nový rostlinný recept 

Napadá vás lepší způsob, jak oslavit tento den než dobrým veganským jídlem? A co takhle vyzkoušet úplně nový recept? Dnes najdete na internetu opravdu spoustu inspirace - od blogů, sociální sítí až po různé ebooky. I v knihkupectví jsou k dostání staré dobré kuchařky zaměřené na rostlinnou kuchyni. 

Pokud nevíte, kde začít, tady je pár osvědčených tipů pro inspiraci:

  • Naše zero waste recepty: I u nás na blogu najdete pár jednoduchých receptů na vegan dobroty. Třeba veganské makarony se sýrem, cheesecake nebo burgery.
  • Weby: Z českých třeba Soucitně, ProVeg nebo Vegmania, ze zahraničních například Pickuplimes, kde najdete i veškeré nutriční informace o daném receptu.
  • Kuchařky: Třeba Obnažená veganka, A co teda jíš? nebo Slovegán s tradičními slovenskými recepty ve vegan verzi.

 

vegetarianske-grilovani-vegan-burger

 

2. Zajděte si na rostlinné jídlo do restaurace

Pokud se vám nechce vařit, dopřejte si a vyrazte na dobré jídlo do veganské restaurace! Nemáte ve vašem okolí žádnou? Nevadí, rostlinně se dá najíst i v "klasických" podnicích. Některé mezinárodní pokrmy jsou přirozeně veganské. Například v inidcké restauraci si můžete dát čočkový dhal s kokosovým mlékem, v italské pizzu marinara nebo špagety aglio olio, v japonské sushi plněné avokádem nebo okurkou, v thajské pad thai (bez vajec)... možností je spousta! Dokonce i ve fast food řetězcích dnes najdete vegan menu, například v Burger Kingu si můžete dát rostlinný burger.

Praktický seznam restaurací, kde vaří aspoň nějaké veganské jídlo najdete taky na Tady se najím rostlinně. 

3. Pusťte si dokument o veganství

Světový den veganství je ideální příležitost k tomu rozšířit si obzory a dozvědět se o tomto životním stylu něco nového. Tady je pár tipů na zajímavé dokumenty: 

  • Cowspiracy - o dopadu živočišné výroby na životní prostředí
  • Seaspiracy - o dopadu rybolovu na mořský ekosystém
  • Earthlings - ukazuje různé způsoby, jak lidé využívají zvířata pro své potřeby
  • What the Health - o negativním vlivu živočišné stravy na lidské zdraví
  • Game Changers - o veganské stravě v souvislosti se sportem

4. Objevte netestovanou & vegan kosmetiku

Veganství není jen o tom, co si dáváme na talíř, ale i o tom, jaké produkty používáme - mimo jiné i k péči o tělo. Co takhle si na den veganství udělat menší "audit" kosmetické výbavy? Víte, podle čeho poznáte, že je vaše kosmetika veganská a nebyla testovaná na zvířatech?

  • Cruelty-free certifikát: Abyste měli jistotu, že je kosmetika netestovaná, dívejte se po logu Leaping Bunny.

 certifikat-leaping_bunny-1-300x218

  • Vegan certifikát: Záruku 100% rostlinného složení produktu zajišťuje logo Vegan se slunečnicí, případně zelené logo Vegan ok.

VeganTM-Palette1-PLUM-300x242

TIP: Pokud vás toto téma zajímá více, koukněte na článek o tom, jak poznat kosmetiku netestovanou na zvířatech.

Běžné živočišné složky v kosmetice jsou napříkladlanolin (v balzámech na rty), kasein (v produktech k péči o pleť a vlasy), karmín (v rtěnkách a další dekorativní kosmetice), kolagen a skvalen (v anti-aging produktech) nebo keratin (vlasové produkty).

U nás na e-shopu najdete značky přírodní kosmetiky, které netestují na zvířatech a jejich složení je většinou veganské, jako je Ben&Anna nebo Soaphoria. Mrkněte do sekce kosmetika a udělejte si radost! 

5. Vegan piknik nebo posezení s přáteli

Udělejte si hezké odpoledne a pozvěte k sobě přátele nebo vyrazte na piknik! Každý může připravit a přinést nějaké vegan občerstvení, díky čemuž ochutnáte spoustu nových dobrot, objevíte nové recepty… Kromě toho rozšíříte povědomí o rostlinné stravě mezi lidmi, co se třeba stravují konvenčně, a ukážete jim, že i na rostlinném jídle si pochutnají. 

A co třeba přichystat?

  • Hummus jako dip k zelenině a pečivu
  • Vegan bábovku (jde to i bez vajec!)
  • “Pizza” šneky z listového těsta s rostlinným sýrem
  • Vegan sušenky - ať už domácí nebo z obchodu 
  • Jarní závitky s tofu a arašídovým dipem
  • Falafel 
  • Pečené brambory s česnekovým dipem z rostlinné majonézy 

 

vegan-jidlo

 

6. Podpořte veganské organizace nebo azylové farmy

Dalším skvělým způsobem, jak oslavit den veganství, je podpořit některou z neziskových organizací, které bojují za práva zvířat, nebo azylové farmy.

  • Organizace, jako jsou OBRAZ - Obránci zvířat, Otevři oči nebo Zvířata nejíme můžete podpořit finančním příspěvkem nebo se sami stát dobrovolníkem.
  • Azylové farmy poskytují útočiště zvířatům, která byla zachráněna z velkochovů. Můžete je podpořit finančně, například adopcí zvířátka, navštívit a donést zvířatům něco na zub nebo pomoct s prací na farmě.

7. Pusťte se do měsíční veganské výzvy

Chcete si vyzkoušet, jaké to je být veganem nebo vegetariánem? Co takhle si to zkusit pro začátek na 30 dní? Super je, že v dnešní době se můžete zdarma zapojit do některého z online programů, kde dostanete kompletního průvodce veganstvím na celý měsíc, včetně rostlinných receptů a užitečných tipů - jako je třeba Veggie Challenge od ProVeg. Nestane se vám tak, že byste nevěděli, co jako vegan vlastně vařit jíst.

 

Přečtěte si i další články z našeho blogu o rostlinné stravě:

 


Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti. 

Zero waste tipy, jak ušetřit v domácnosti

Bezodpadový způsob života je šetrný nejen k přírodě, ale také k naší peněžence. Prozradíme vám praktické zero waste tipy, jak ušetřit v domácnosti!

Nákupy

A začneme kde jinde než tam, kde to všechno začíná – v supermarketech a obchodních centrech. 

Nekupujte balenou vodu 

Místo vody balené v PET lahvích pijte vodu z kohoutku. Stačí jednou zainvestovat do znovupoužitelné lahve, kterou můžete nosit všude s sebou a vodu si z kohoutku doplňovat. Kromě toho, že předejdete vytváření velkého množství plastového odpadu, ušetříte i hodně peněz. Kvalita kohoutkové vody je navíc v České republice obecně velmi dobrá, často lepší než u balené vody. Tak proč toho nevyužít?

 Pro srovnání:

Voda z kohoutku vyjde na cca 11 haléřů za litr. Balená voda na cca 10 korun za litr.
Při spotřebě 2 litry denně to vychází na 6.60 Kč a 600 Kč měsíčně.

Mimochodem, taková skleněná či nerezová láhev vypadá mnohem líp než PETka, ne? 🙂

 sklenena termolahev ziza

 

Noste si vlastní tašky

Než vyrazíte na nákup, ujistěte se, že jste si nezapomněli přibalit svou nákupní tašku. Igelitová či papírová taška v supermarketech dnes stojí pár korun, tak nedává smysl kupovat při každém nákupu novou. Látkové tašky nebo síťovky vám vydrží roky, takže se vám počáteční investice vrátí. Případně pokud již doma klasické igelitky máte, nevyhazujte je a využívejte je, dokud to jde. 

sitovka na zero waste nakup

 

Nakupujte oblečení z druhé ruky

V dnešní době můžete v second handech narazit na opravdu hezké a kvalitní oblečení za pár korun. Takové kousky často vydrží mnohem dýl než ty z fast fashion řetězců. Kromě klasických secondhandů můžete vyrazit i na bleší trhy, swapovací akce nebo prozkoumat online platformy, jako je Vinted.

 

Úklid a drogerie

Přípravky na běžný úklid domova i luxusní péči o pleť – obojí si můžete snadno a levně vyrobit sami doma. 

Vyrobte si vlastní přípravky na úklid

I při úklidu, kterému se žádná domácnost nevyhne, je možné výrazně ušetřit, aniž by tím utrpěla čistota vašeho domova. Nemusíte kupovat drahé přípravky na úklid, čističe ani prací gely – vyrobte si je doma levně ze základních surovin, jako je ocet a jedlá soda.

Zde je pár základních DIY "receptů" na čistící prostředky za pár korun:

  • Univerzální octový čistič – stačí smíchat ocet s vodou v poměru 1:1 a je hotovo. Přípravek můžete používat na čištění povrchů, oken i podlahy. 100 ml kvasného lihového octa vás vyjde zhruba na 2 Kč.
  • Prací prášek na barevné prádlo – smíchejte kilo prací sody se 100 g nastrouhaného pracího mýdla. Na jedno praní budete potřebovat asi 2-3 lžíce této směsi. Jedno praní tak vyjde na cca 2 Kč.
  • Odstraňovač vodního kamene – tady si vystačíte s vymačkaným citronem. Jednoduše vnitřní stranou slupky potřete postiženou plochu, necháte chvíli působit a pak opláchnete.

Tip: Spoustu praktických tipů a návodů, jak na výrobu domácí drogerie, najdete v této knize

zero waste drogerie

 

DIY kosmetika

I některé kosmetické produkty si můžete vyrobit doma z cenově dostupných ingrediencí a ušetřit peníze za drahé přípravky z drogerie. Tak třeba:

  • Tělový peeling  na zhruba 4 použití budete potřebovat půl hrnku mleté zrnkové kávy, půl hrnku třtinového cukru a čtvrtinu hrnku kokosového oleje, které smícháte a máte hotovo.
  • Pleťové masky  využít můžete ingredience, které máte běžně v kuchyni. Dobře poslouží například jogurt, med, banán nebo ovesné vločky.
  • Zubní pasta – tady je postup trochu složitější, návod najdete zde.

Eko menstruace

Vyměníte-li běžné jednorázové vložky a tampony za jejich ekologičtější alternativu, ušetříte ve výsledku tisíce korun. Třeba menstruační kalíšek, který můžete pořídit za 500 Kč, vám vydrží až 15 let. Když vezmeme v potaz, že jedno balení tamponů stojí okolo 60 kč, menstruační kalíšek je z dlouhodobého hlediska rozhodně ekonomičtější volba.

Tip: O dalších eko menstruačních pomůckách si můžete přečíst v našem článku o menstruaci bez odpadu.

Jídlo

I na jídle se dá ušetřit, aniž byste se museli výrazně omezovat. Základem je neplýtvat – ušetříte peníze i přírodní zdroje. Jak na to?

Plánování jídel

Zkuste si vytvořit jídelníček zhruba na týden dopředu. Díky tomu budete mít jasno v tom, co nakoupit i uvařit a zabráníte tím nechtěnému plýtvání jídlem. Vyhnete se také situaci, kdy se vracíte unavení domů z práce, lednice zeje prázdnotou a vy si domů jídlo objednáte nebo zajdete do fast foodu.

Pokud se navíc vypravíte jen na jeden velký nákup týdně, vyhnete se častým návštěvám supermarketu a s tím i spojenému utrácení za nepotřebné věci. Protože, co si budeme, někdy je prostě těžké odolat lákavým dobrotám či slevám a v košíku tak skončí i to, co jsme kupovat vůbec neplánovali.

Obědy do krabičky

Další účinný tip, jak v domácnosti ušetřit, je příprava vlastních obědů do práce. Takové jídlo vás vyjde o dost levněji než meníčko v restauraci, za které v dnešní době necháte až 200 Kč. Kromě hlavního jídla si můžete přibalit i dezert či svačinu, jako jsou oříšky, ovoce, domácí buchta nebo raw tyčinky. Ušetříte tak i za případné nákupy snacků v supermarketu nebo pekárně.

 

ZW-box

Tip: Na našem e-shopu najdete nerezové boxy na jídlo různých tvarů a velikostí. 

Zařaďte do jídelníčku luštěniny

Luštěniny jsou levnou, ale zároveň zdravou, živinami nabitou potravinou – zkuste jimi párkrát do týdne nahradit maso. Že vám nechutnají a nevíte jak je připravit? Vyzkoušejte třeba náš recept na veggie burger z luštěnin, který přesvědčí i ty nejskeptičtější strávníky. 🙂

Další tipy

  • Dumpster diving – tento tip je pro odvážnější, ale stojí za to! V kontejnerech velkých supermarketů najdete plno potravin, které jsou stále v pořádku. Přečtěte si více v našem článku na téma dumpster diving.
  • Nesnězeno – skvělá aplikace s restauracemi ve vašem okolí, které nabízí neprodaná jídla se slevou nebo za symbolickou částku.

 

Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti. 

Dumpster diving aneb zachraň jídlo z popelnice

U popelnic už dávno nepotkáte jen lidi bez domova. Stále více lidí se bez ohledu na svou finanční situaci snaží zabránit zbytečnému plýtvání jídlem a praktikuje dumpster diving. Co to vlastně znamená a jak na to?

Co je dumpster diving?

Dumpster diving, v češtině doslova „potápění v popelnicích“, je označení pro vybírání kontejnerů, nejčastěji s vyhozeným jídlem u supermarketů. Najdou se v nich totiž často i potraviny, které jsou stále jedlé, ale supermarket už je nemůže nebo nechce prodávat. Jedná se například o zboží s blížícím se datem spotřeby nebo poškozeným obalem.

Vybírání popelnic si asi většina lidí spojuje hlavně s bezdomovci, co nemají peníze na jídlo. „Dumpsterování“ však praktikují i ti, co si mohou dovolit koupit kvalitní potraviny, ale chtějí omezit množství vyhozeného jídla. Nedělají to proto, aby ušetřili (i když to je příjemný bonus), ale z etických a ekologických důvodů. Lidem, pro které se tento způsob stravování stal součástí životního stylu, se říká freegani. Ti se snaží obecně co nejméně využívat zdroje, omezovat nákup nových produktů a zužitkovávat to, co už někdo vyhodil.

Je dumpster diving legální?

Dumpster diving může být i docela adrenalinový zážitek, a to nejen kvůli samotnému lovení jídla z hlubin kontejneru. Ačkoliv se může zdát, že vyhozené jídlo už nikoho nezajímá, můžete se kvůli vybírání popelnic dostat do problémů – kontejnery a jejich obsah jsou totiž majetkem supermarketu. Navíc se většinou nachází na soukromém pozemku, zamknuté nebo za plotem. Kromě krádeže se tak můžete provinit i vstupem na cizí pozemek, za což vám hrozí pokuta. Pokud jste ale nenápadní a nenecháte za sebou nepořádek, neměly by vás potkat žádné komplikace. S některými zaměstnanci supermarketů se navíc dá i domluvit.

V některých zemích jsou však podmínky pro dumpster diving mnohem příznivější než u nás v Česku. Například v Dánsku se popelnice vůbec nezamykají a jsou volně přístupné, takže si bez obav můžete „zajít na nákup“ do popelnice.

Co se nejčastěji vyhazuje?

V kontejnerech u supermarketů nejčastěji končí neprodané potraviny s blížícím se datem spotřeby nebo po datu minimální trvanlivosti (balené pečivo, sušenky, chipsy…), „neestetické“ nebo mírně potlučené ovoce a zelenina (třeba nahnědlé banány), potraviny s poškozeným nebo ušpiněným obalem, balení ovoce a zeleniny, ve kterých je jeden či pár nahnilých kousků nebo pečivo, co se ten den neprodalo. Většina potravin je však stále k jídlu a nic jim ve skutečnosti není.

I já jsem si dumpster diving vyzkoušela díky své kamarádce, která mě na výpravu ke kontejnerům vzala s sebou. A byla jsem v šoku, kolik dobrého jídla supermarkety denně vyhodí. Byl to docela smutný pohled. Objevily jsme například spoustu sítěk s mandarinkami a dalšího ovoce, plno zeleniny nebo třeba láhev piva den po spotřebě.

dumpster-diving-jidlo-z-popelnice2

Víte, že… Minimální datum trvanlivosti potravin garantuje určité vlastnosti výrobku. U trvanlivých potravin jako je rýže nebo těstoviny je konzumace bezpečná i po tomto datu. Naopak „spotřebujte do“ u masa a mléčných výrobků zaručuje zdravotní nezávadnost a po tomto datu už mohou být zdraví škodlivé.

Jak na to?

Než se vydáte na výpravu, zjistěte si předem co nejvíce informací – koukněte například na mapu dumpstermap.org nebo se přidejte do skupiny na Facebooku, kde najdete praktické tipy od zkušenějších. A nezapomeňte si s sebou vzít tašku na svůj úlovek.

Plýtvání jídlem je obrovský problém dnešní doby – zhruba třetina světové produkce se vyhodí. A přestože jsou kontejnery u supermarketů neustále zaplněné potravinami, nejvíce jídla se vyhodí v domácnostech. Pokud vás tedy dumpster diving zrovna neláká, ale chcete omezit plýtvání jídlem, začněte u sebe doma. Nekupujte více, než stihnete spotřebovat, a v obchodě sáhněte třeba po těch méně atraktivních kusech ovoce a zeleniny, které by pak skončily v popelnici.

Pokud vás téma plýtvání jídlem a dumpster diving více, podívejte se na film Z popelnice do lednice. Přečtěte si také naše tipy, jak snížit odpad v domácnosti.

 


 

Autor: Markéta Žůrková

Bojujete s mravenci na zahradě nebo v domácnosti? Jde to i bez chemie

Mravenci jsou nepříjemnost nejen na zahradě, ale i v domácnosti. Objevují se jak na venkově, tak dokonce už i v městských bytech. Velkou roli proti mravencům v domácnosti hraje prevence. Bojovat proti nim můžete i bez chemie, přírodní cestou.

Prevence je důležitá

Mravenci vyhledávají sladké. Velmi často je naleznete v cukřence, na lahvi s ovocným sirupem, v misce s kompotem, na ovoci nebo v pečivu. Není nic snazšího, než se zaměřit na prevenci. Sypké potraviny uložte do dobře uzavíratelných nádob. Sirupy a prostředky pro přípravu nápojů přelijte do uzavíratelných lahví a pro pečivo a sypké potraviny můžete využít látkové sáčky.

Také můžeme mravencům zabránit v tom, aby se do našich domovů dostali. Existuje celá řada ekologických způsobů, jak na ně:

  • Na okně pěstujte mátu, bazalku nebo levanduli. Získáte tak bylinky, které mravencům příliš nevoní a ještě je využijete pro ochucení pokrmů a nápojů.
  • Také eukalyptus není pro mravence přílišným lákadlem.
  • Otvory v oknech můžete potírat roztokem vody s citronem nebo majoránkou. Další možností je směs jedlé sody, cukru a vody v poměru 5:1:1.
  • Pokud máte rodinný domek, vysaďte pod okno česnek nebo cibuli. Po sklizni je nemusíte kupovat v obchodě, budete mít doma BIO zásoby.
  • Ani řebříček mravencům příliš nevoní.
  • Narazili jste na mravenčí cestičky? Nasypejte do nich kvasnice smíchané s cukrem nebo medem. Pomoci mohou i některé aromatické bylinky a koření – jalovec, skořice, majoránka nebo hřebíček. Vyzkoušejte také vysušenou kávovou sedlinu, pepř, sůl nebo pálivou papriku.

Domácí prostředky k boji proti mravencům

Máte-li doma místo, kde se mravenci shromažďují, dejte na něj plátek celeru posypaný solí a skořicí. Pomoci může i prášek do pečiva nebo zubní pasta. V době jejich největšího výskytu, což je především jaroa podzim, používejte pro úklid domácnosti octovou vodu.

 


 

Autor: Marika Horáková

Co je to cirkulární ekonomika a jak se do ní zapojit?

Termín cirkulární ekonomika se v posledních letech používá častěji a častěji - ať je to při firemních schůzích, či debatách o ekologii. Ač cirkulární ekonomika zní jako nový koncept, mnohé praktiky, které pod ní spadají, jsou staré stovky let! Nejdříve pojďme probrat, co odlišuje cirkulární ekonomiku od jejího lineárního protějšku a co z ní dělá nedílnou součást udržitelného rozvoje v jednadvacátém století. Poté se podělíme o několik způsobů, jak se do cirkulární ekonomiky zapojit jako jednotlivec a podporovat její růst lokálně i globálně.

Cirkulární nebo lineární ekonomika?

V posledních desetiletích mnoho firem používalo koncept lineární ekonomiky, v rámci které zdroje a materiály putují od jednoho konce k druhému a na konci jsou vyhozeny. Ač tento systém mnohé firmy, především nadnárodní korporace, považují za finančně nejvýhodnější metodu (což nemusí být vůbec pravda), lineární ekonomika zahrnuje naši planetu zbytečným odpadem a často poškozuje lokální ekonomiku i společnost.

Cirkulární ekonomika, na druhou stranu, odstraňuje odpad z rovnice a vytváří inovativní řešení které podporují nejen ekonomický rozvoj, ale také společnost a životní prostředí. Veškeré zdroje a energie se udržují v rotaci, podporuje se recyklace materiálů, nakupování z druhé ruky nebo využití obnovitelných zdrojů energie. Cirkulární ekonomika začíná ve chvíli, kdy začíná design samotného produktu a už v tomto stádiu se přemýšlí nad tím, co se s produktem stane, až svému majiteli doslouží.

Koncept cirkulární ekonomiky může fungovat jak pro nejmenší lokální podniky, tak pro obrovské mezinárodní firmy - v tom je jedno z jejích kouzel. Častěji je ale populární právě u malých firem (ač se už stále častěji zapojují i ty velké), které jsou více spojené s místní ekonomikou a společností, a tak o ni většinou chtějí pečovat.

Způsoby, jak se do lineární ekonomiky zapojit

Způsobů, jak můžete jako jednotlivec podpořit cirkulární ekonomiku, je spoustu. Mnohé z nich splývají s obecně ekologickými návyky a volbami. V této sekci probereme jen několik nápadů a návrhů, neváhejte s námi ale sdílet další nápady v komentářích.

Naučte se správně recyklovat

To, že recyklace odpadu, kterého se nedokážete již při nakupování zbavit, je nezbytná, není nic nového. Pojďme si ale promluvit o správné recyklaci. Špatná recyklace, tedy nesprávné třídění odpadu, proces recyklace značně komplikuje a zdražuje, a proto je v zájmu nás všech i životního prostředí, abychom se všichni naučili recyklovat správně. Pravidla pro recyklaci se často liší kraj od kraje, proto se ujistěte jaké instrukce platí právě pro vaše bydliště.

Nakupujte z druhé ruky

Cirkulární ekonomika podporuje znovupoužití zdrojů a energie - nakupování z druhé ruky tento princip ztělesňuje. Ať jde o oblečení, nábytek či domácí spotřebiče, mnohé seženete nejen ekologičtěji ale i levněji z druhé ruky. Až se budete příště potřebovat vydat na nákup, vyzkoušejte raději místní sekáč nebo širokou škálu online second-hand aplikací.

Elektřina z obnovitelných zdrojů

Obnovitelné zdroje energie jsou jedním z charakteristických prvků cirkulární ekonomiky, proto ji rozhodně podpoříte, pokud vaše domácnost poběží na obnovitelné zdroje elektřiny. Za prvé můžete vyhledat dodavatele elektřiny, který využívá solární panely, větrné elektrárny nebo jiné technologie využívající obnovitelnou energii. Pokud se nechcete spoléhat dodavatele, můžete například solární panely nainstalovat přímo u vašeho domu.

Sdílejte auto a cestujte s přáteli

Auta nejsou přímo ekologická, to není nic nového. Je ale několik způsobů, jak cesty autem udělat o hodně ekologičtější a podpořit cirkulární ekonomiku. Pokud je ve vaší domácnosti někdo, s kým můžete auto sdílet a střídat si ho, můžete tak snížit dopad, který má výroba nového auta na přírodu, na polovinu. Krom toho je ale ještě jeden způsob, jak z cest autem udělat podporu cirkulární ekonomiky - když máte s přáteli či kolegy stejnou cestu, cestujte společně jedním autem.


 

Autor: Lucie Štěpánková

5 principů života bez odpadu z knihy Domácnost bez Odpadu, které vám pomohou na cestě k zero waste

V minulém článku jsme ve zkratce prošli historií zero waste a probrali odkud se vzalo a kam míří. V rámci něj jsme také zmínili Beu Johnson a její knihu Domácnost bez Odpadu, ve které postavila základy současného zero waste a vytyčila jeho principy v domácnosti. Jedním z těchto principů je obrácená pyramida pěti R, která slouží jako průvodce tím, jak omezit množství odpadu ve vašem domově. Když nevíte, jak se zbavit konkrétního zdroje odpadu, stačí projít kroky této pyramidy a aplikovat první metodu, která se v dané situaci hodí. Můžete ji použít jak na cestě k plně bezodpadovému životu, nebo jen jako pomocníka při některých rozhodnutích.

Bea Johnson: Domácnost bez odpadu
Bea Johnson: Domácnost bez odpadu

1.    Refuse = odmítněte

První krok pyramidy se soustředí na odmítání nepotřebných zdrojů odpadu. Odmítněte přijmout nebo koupit předměty, které do vaší domácnosti pouze přináší zdroj odpadu, či se odpadem brzy stanou. Tímto způsobem nejen omezujete množství odpadu, ale také snižujete poptávku po neekologických produktech. Pokud například u vstupu do metra odmítnete leták (a to samé udělají i ostatní řídící se stejnými principy), firma, která je rozdává, jich příště vytiskne méně, nebo si zvolí jiné (ekologičtější) způsoby propagace.

2.    Reduce = omezte

Při dalším kroku pro domácnost bez odpadu omezte množství věcí, které používáte. Toto nabízí možnost se zamyslet nad tím, co k životu opravdu potřebujete a bez čeho se můžete obejít. Věci, které nepoužíváte, by neměly zabírat prostor ve vašem domově.

Pojďme se podívat na jeden příklad. Možná jste dlouhé roky používali aviváž při každém praní. Během tohoto kroku máte šanci se zamyslet nad tím, jestli je to něco, co opravdu potřebujete, nebo něco, bez čeho se dokážete obejít. Jsou pozitiva používání něčeho, jako je aviváž, natolik důležitá aby převážila negativa co se týče ekologie a odpadu?

3.    Reuse = použijte znovu

Něco, co si mnozí z nás spojí se životem bez odpadu, je opakované používání toho, co už doma máte, nebo znovupoužitelných předmětů. Když narazíme na nějaký problém, který bychom vyřešili zakoupením řešení, často se ani nezamýšlíme nad tím, jestli nějaké možné řešení už nevlastníme. Pokud opravdu problém nedokážete vyřešit s tím, co už máte, kupte raději znovupoužitelné řešení, než jednorázové. Náš eshop zerowastelife.cz je takových znovupoužitelných alternativ plný, od látkových pytlíků na ovoce, zeleninu a pečivo po tuhý saponát který nahradí ten balený v plastových lahvích.

Nezapomeňte také, že můžete znovu použít něco, co dříve patřilo někomu jinému tím, že nakoupíte z druhé ruky – především co se týče oblečení!

4.    Recycle = recycklujte

Většina z nás byla od malička učena, že recyklace je nezbytná součást ekologického života. Tak proč je v pyramidě zero waste až tak nízko? Recyklace je skvělý způsob, jak dát některým předmětů druhý život. Kov a sklo totiž mohou být recyklovány v podstatě donekonečna, a proto nevytváří žádný opad. Buďte ale opatrní při recyklaci plastu – ten totiž nejde recyklovat v pravém slova smyslu – pouze ´downcyklovat´. To znamená, že při procesu recyklace plast ztrácí na kvalitě a většinou tímto procesem může projít pouze jednou. Pokud se jedná o plast, je lepší ho z vaší domácnosti vyřadit jedním z předchozích kroků.

5.    Rot = nechte shnít

Už kompostujete? Protože jestli ne, tak je na čase začít! Kompostování už dávno nevyžaduje zahradu, můžete si pořídit vermikompostér a kompostovat i v pohodlí bytu. Kompostování je nejlepší způsob, jak se zbavit zbytků jídla a dalších kompostovatelných odpadků jako kartonu. Pokud je pro vás kompostování novinka, na našem blogu najdete několik článků, které vám s ním pomohou, včetně průvodce bytovým i zahradním kompostováním, nebo detailní článek o tom, jak se starat o vermikompostér.


 

Autor: Lucie Štěpánková

5 způsobů, jak omezit množství plastu v oceánu (o kterých jste ještě neslyšeli)

Plast zaplavuje naše oceány. Na světě už není jediné místo, kam se plastový odpad ještě nedostal. Dokonce i lidmi neobydlená místa jsou jím zanesena. Plast byl nalezen ve většině pitné vody na světě, v dešti, v nejhlubších místech oceánu, v polárních oblastech i v soli. Plast ale z naší planety nezmizí – s časem se pouze rozloží na menší a menší částečky, které ale budou zatěžovat naši planetu nadále. Není tedy na čase s touto plastovou epidemií skoncovat?

Mikroplastu si v oceánu jen tak nevšimnete, ale moře jsou jím zaplavena.

Jasně, nepoužívat brčka, nosit si do obchodu vlastní tašky a pytlíky, nakupovat v bezobalových obchodech, nosit s sebou vlastní bambusový příbor… Všechny tyto volby pomáhají dramaticky snížit váš dopad na životní prostředí, ale už jste o nich pravděpodobně slyšeli nejméně stokrát. Proto jsme pro Vás dnes připravili seznam pěti způsobů, jak omezit množství plastu v oceánu, o kterých jste pravděpodobně ještě neslyšeli.

1.      Oblečení z přírodních materiálů

Jak se oblékat bezodpadově? Vyhněte se syntetickým látkám!

Vaše oblečení může být vyrobeno z jednoho ze dvou typů materiálu: přírodních tkanin, nebo syntetických látek. Syntetické oblečení je ve zkratce vyrobené z vláken plastu, která se při každém praní uvolňují do vody. Jelikož žádné čističky odpadních vod momentálně nejsou vybavené technologií, která by tyto částice zachytila, stanou se součástí vodního koloběhu bez šance vyčištění.

Jednoduchým způsobem, jak omezit množství plastu v oceánu způsobené syntetickými látkami, je se jim při nákupu oblečení vyhýbat. Pokud ale už nějaké takové kousky ve vašem šatníku máte, nevyhazujte je, jelikož i po vyhození například na skládku by se z nich mikroplasty dále uvolňovaly. Raději se zamyslete nad tím, jak často tyto kousky perete a jestli opravdu tak často prané být musí.

2.      Dopad průmyslového rybaření

Přemýšleli jste, jaký dopad má vaše strava na světový oceán?

O tom, jaký dopad má průmyslové rybaření na životní prostředí jsme nedávno zveřejnili celý článek. Tento průmysl je totiž zodpovědný za obrovské množství vybavení odhozeného do oceánu: každý rok to čítá 640 000 tun rybářského náčiní: sítí, vlasců, pastí a dalších nástrojů. Mnoho studií odhaduje, že její většinu tvoří právě rybářské náčiní a konkrétně rybářské sítě jsou to, co ji drží pohromadě. Dle jedné studie je až 70% mikroplastů nalezených u hladiny oceánu důsledkem průmyslového rybaření. Tyto milióny tun rybářského náčiní, které se momentálně nacházejí v oceánu, nejsou pouze znečišťovatelem, ale i nebezpečím pro mořské živočichy. Až 100.000 mořských živočichů přijde ročně o život v důsledku zamotání do opuštěného rybářského vybavení. V 70% procentech zamotání a úmrtí či poranění mořských živočichů jsou zodpovědné odhozené rybářské sítě.

Pokud tedy chcete přidat ruku k dílu v boji za čistší oceány, zvažte, co je na vašem talíři. Nepodporujte výrobce, kteří jsou zodpovědní za ničení naší planety. Zkuste vegetariánské alternativy, chyťte si vlastní rybu, nebo alespoň ryby z důkladně monitorovaných sádek.

3.      Třpytky? Ne, díky!

Kde končí váš festivalový makeup?

Nad tímto zdrojem plastového odpadu mě několik let ani nenapadlo se zamyslet, a proto ho chci sdílet s vámi pro případ, že jste na tom stejně, jako já. Třpytky jsou vyráběny z plastu, a tak všemožná kosmetika, která je obsahuje, znečišťuje oceány. Mnohé třpytky jsou totiž moc jemné na to, aby je čističky vod vychytaly, podobně jako v případě mikrovláken. Váš festivalový make-up tak pravděpodobně bude oceány znečišťovat dlouho po tom, co přidáte poslední fotku z toho víkendu na Instagram.

Pokud se naleznete v situaci, kdy se bez třpytivého make-upu prostě neobejdete, vyzkoušejte rozložitelné třpytky. Jaká situace by to ale musela být, abyste si nevystačili s přírodní kosmetikou a trochou kreativity?

4.      Mikroplasty v kosmetice

Kosmetika, i ta, která neobsahuje třpytky, může škodit životnímu prostředí. Malé částice plastu totiž můžete naleznout i v zubních pastách, pleťovém peelingu či dalších produktech. Nejčastěji jsou vyrobené z polyetylenu, polystyrenu, nebo polypropylenu, ale mohou se skrývat i jako další ingredience. Nejlepším způsobem, jak se těmto zrádným plastovým částicím vyhnout, je držet se přírodní kosmetiky, jako je ta co najdete na našem e-shopu!

5.      Dopad pneumatik

Emise nejsou jediným důvodem, proč omezit cesty autem!

Věděli jste, že pneumatiky jsou jedním z nejběžnějších zdrojů plastového znečištění na světě? Dle nizozemské studie z roku 2017 jsou pneumatiky zodpovědné za 10% mikroplastů v oceánu, ale další zdroje uvádí až 28%. Jak se tedy mikroplasty z pneumatik uvolňují? Při jízdě, když se pneumatiky opotřebovávají, mikroplasty zůstávají na silnici, odkud jsou pak deštěm spláchnuty do řeky, odkud putují do oceánu. To, jestli mikroplasty z pneumatik skončí v moři, záleží na několika faktorech, především počasí a poloze silnice. Tyto částice pneumatik mají negativní dopady na mořské živočichy, jednímž z nich je ucpání trávicího traktu a následné chronické potíže po zbytek života. Mikroplasty se z pneumatik mohou uvolňovat i po tom, co se jich zbavíte – na skládce.

Nejjednodušším způsobem, jak omezit tento zdroj znečištění, je dobře zvážit každou cestu autem. Nemůžete se raději dopravit pěšky či hromadnou dopravou? A pokud volíte hromadnou dopravu, vybírejte tramvaje a vlaky, spíše než autobusy či trolejbusy.

TIP: Omezujete plast ve vašem životě? Tyto produkty ze Zerowastelife.cz vám to usnadní!


 

 Autor : Lucie Štěpánková