S dětmi bez odpadu

K životu bez odpadu v duchu zero waste můžete vést už od malička i vaše děti. Stačí se inspirovat v této kategorii. 

Zpět na seznam kategorií

 

Zpátky do školy v zero waste stylu

Září je tady a s ním i začátek školního roku. Přinášíme vám několik nápadů, jak dětem návrat do školních lavic zpříjemnit a zároveň trochu odlehčit životnímu prostředí. 

Pestré a chutné svačinky

Obložený chleba nebo rohlík je klasika, která ale může časem trochu omrzet. Zpestřete dětem školní dny zábavnou a barevnou svačinou. Ideálně takovou, která školáka zasytí, dodá mu potřebné živiny a zároveň mu bude chutnat. A co tedy přichystat? Tady je pár tipů na zdravé a chutné svačinky:

  • Ovoce a ořechové máslo - například jablko s arašídovým máslem je mňamka, která obsahuje jak sacharidy, tak zdravé tuky, díky kterým lépe zasytí.
  • Zelenina a hummus (či jiný dip) - zelenina možná nepatří mezi favority vašeho potomka, ale s nějakým chutným dipem na namáčení je pravděpodobnější, že ji vezme na milost.
  • Jogurt, granola a ovoce - vyvážená svačinka, která dodá bílkoviny i sacharidy. Ještě o level výš ji můžete posunout přípravou domácí granoly.
  • Ořechy, semínka a sušené ovoce - složení této mezi studenty oblíbené směsi můžete různě obměňovat. Třeba podle toho, co je zrovna ve spíži.
  • Domácí raw nebo müsli tyčinky - zdravější alternativa kupovaných sladkých tyčinek. Rychle dodají energii bez zbytečného množství cukru a éček.
  • Pečivo s domácí pomazánkou - klasika, která spolehlivě zasytí během dlouhého školního dne. Připravte třeba domácí hummus, čočkovou nebo česnekovou pomazánku.
  • Datlové "snickers" - zdravá alternativa oblíbené čokoládové tyčinky. Stačí naplnit medjool datle ořechovým máslem a namočit v rozpuštěné čokoládě.

TIP: Spoustu z těchto surovin můžete nakoupit bezobalově a lokálně. Pro luštěniny, oříšky a semínka se můžete vydat do bezobalového obchodu, pro sezónní ovoce a zeleninu zase na farmářské trhy. A pro čerstvé pečivo do místní pekárny, odkud si je můžete odnést ve vlastním látkovém pytlíku.

Praktické svačinové boxy & ubrousky

Když už jsme u těch svačin, nesmíme zapomenout na podstatnou věc - do čeho je zabalit? Jednorázové papírové ubrousky a igelitové sáčky jsou nejen neekologické, ale i nepraktické. Běžné plastové boxy na svačinu zase nejsou ideální z hlediska zdraví, protože mohou do jídla uvolňovat škodlivé látky. 

U nás v Zero Waste Life jsme si oblíbili nerezové svačinové boxy. Tento materiál je šetrný k přírodě i zdraví a jako bonus toho hodně vydrží. Svačinové boxy s přepážkou vám navíc umožní poskládat pestré svačiny. 

 

svacinovy-box-papey

A co se týče ekologičtější alternativy ubrousků, i ty existují! Voskované látkové ubrousky můžete používat opakovaně - stačí je po použití opláchnout.  

Stylové lahve na vodu

Kupovat denně vodu v plastu se nejen finančně nevyplatí, ale také to vede k velkému množství (zbytečného) odpadu. Možná se právě proto snažíte používat PET lahev opakovaně. Ale pozor - PETky nejsou na opakované použití vhodné, protože se z nich do tekutiny uvolňují škodlivé látky! Sáhněte proto radši pro bezpečnější a udržitelnější variantě, skleněné nebo nerezové lahvi na vodu

Super volbou jsou i termolahve, které mají tu výhodu, že udrží nápoj v létě příjemně osvěžující a v zimě do nich můžete dát dítěti do školy čajPěkná láhev na vodu může vašeho potomka také více motivovat k dodržování pravidelného pitného režimu.

TIP: Na našem e-shopu teď najdete výhodný set pro školáky s nerezovou lahví a svačinovým boxem!

 

Zajímá vás o tématu více? Přečtěte si:

  


  

Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti. 

Jak vést děti k zero waste? Vyzkoušejte tyhle tipy

Chcete, aby vaše děti měli k zero waste blízko už od malička? Jde to, stačí jim jít příkladem, inspirovat je a udělat z udržitelnosti zábavu. Jak? Máme pro vás dávku inspirace.

Není hračka jako hračka

V reklamách i letácích to doslova přetéká pestrobarevnými třpytivými a blikajícími hračkami. Většinou jsou vyrobené z plastu, jejich kvalita je chatrná a putují k nám přes půl zeměkoule. Dopřejte svým dětem raději hračky vyrobené z ekologických materiálů a bez škodlivých látek. Díky tomu nijak neohrožují zdraví dětí, stimulují jejich mozek a jsou šetrné i k životnímu prostředí.

Nechejte taky své děti objevovat přírodu a rozvíjet jejich kreativitu a fantazii.

Zero waste produkty pro domácnost

Zdroj: Canva gallery

Udržitelnost, kam se podíváte

Když budete doma používat zero waste produkty, děti si k nim vytvoří vztah a budou je brát jako přirozenou součást života, které se budou držet i nadále. K takovým základním výrobkům patří například:

Recyklovat je fajn, ale nevytvářet odpad ještě lepší

Už od školky se dětí učí, jak správně třídit odpad, a co patří do které barevné popelnice. Jenže –  ještě lepší je žádný odpad vůbec nevytvářet. Proč? Například u vytříděných plastů se jich k dalšímu zpracování dostane jen 20, maximálně 30 %. Zbytek skončí na skládce nebo ve spalovně. 

Udělejte si proto doma s dětmi malý pokus. Zkuste jeden týden fungovat bez ohledu na udržitelnost a vyprodukovaný odpad si postupně ukládejte. Druhý týden to vyzkoušejte v duchu zero waste a opět – odpad vyprodukovaný v tomto týdnu si také uskladněte. Budete tak mít krásný praktický příklad a porovnání. Zároveň je dobré dětem říct, že i když vyprodukovaný odpad nevidíme, pravidelně ho přeci odváží popeláři, neznamená to, že jen tak zmizí.

Trh s lokálním ovocem a zeleninou

Zdroj: Canva gallery

Společné vaření z lokálních potravin

Nechejte děti vymyslet například víkendové menu, včetně upečení moučníku, a vyrazte společně na nákup. A to pěkně na trh s ovocem a zeleninou, stejně jako do malých krámků a bezobalových odpadů.

Doma si také popovídejte o tom, jaká byla cesta každé položky z vašeho nákupu od výrobce, přes zpracovatele, až do vaší tašky. Doma si na pomoc k ruce vezměte i mapu nebo globus, na kterém si ukážete rozdíl v tom, kdy k nám cibuli putuje například až z Egypta vs. od místního zemědělce. 

Ze surovin potom nechejte děti uvařit oběd, za případné drobné asistence, a potom správně uskladněte zbytky, které potom samozřejmě zpracujte. Nezapomeňte ani na bio odpad, který můžete dát na kompost. Ten můžete mít klidně i v paneláku s pomocí vermikompostéru.

Inspiraci najdete i v našem článku Zbytky z kuchyně a zero waste.

Upcycling a vyšívání pro děti

Zdroj: Canva gallery

Upcycling pro šikovné ručičky

Textilní průmysl je jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí. Podívejte se s dětmi o na téma slow fashion a fast fashion a ukažte jim, že krásné oblečení nemusí pocházet jen z obchodů ve velkých centrech. Jděte jednou na nákup do lokálního krámku s oblečením, potom zase do second handu a naučte je základní ruční práce, díky kterým si mohou drobně poškozené oblečení opravit nebo upcyklovat a ne je hned vyhazovat. S kousky, které jsou už opravdu na odpis si udělejte výlet ke kontejneru na textil. 

Nezapomeňte děti oblečení naučit i správně třídit a prát, aby jim co nejdéle vydrželo. Dejte jim třeba za úkol správně roztřídit špinavé prádlo podle barev a případně i podle materiálu.

Podívejte se i na články:

Zero waste hrou

Připravte pro své děti sérii výzev, za které budou sbírat body a hezké odměny. Doma si můžete také připravit ceduli pro průběžné zaznamenávání výsledků, poznatků a inspirací, a udělat si z výzev ještě větší zábavu. A do jakých výzev se pustit? Záleží na vaší fantazii. Může jít například o:

  • výrobu vlastní přírodní kosmetiky
  • výrobu domácího osvěžovače vzduchu, repelentu nebo dezinfekce
  • úklid koupelny nebo kuchyně s pomocí přírodních pomocníků
  • zašití díry v tepláčcích nebo tričku
  • sestavit si úsporný jídelníček na celý týden
  • vyrobit si dekorace pouze z přírodních materiálů nebo “odpadu”
  • výrobu recyklovaného papíru
  • výroba rukavic ze starých ponožek
  • zašívání drobných dírek na oblečení
  • vytvoření veselých záplat na venkovní oblečení
  • jednoduché výšivky křížkovým stehem

 

Inspiraci pro některé výzvy můžete najít v článcích:

 


 

Autor: Bára Kocmánková