Udržitelné Vánoce, Strana 2

Užijte si vánoční úklid – v pohodě a s eko pomocníky

Pomalu ale jistě nastává čas, kdy na nás začínají vyskakovat vánoční reklamy a my se připravujeme na svátky klidu, míru a pohody. S nimi se pojí i pravidelný vánoční úklid, ale ruku na srdce - je to pro vás spíše nutné zlo, nebo si ho umíte i užít? Poradíme vám, jak ho zvládnout levou zadní a ještě ekologicky. 

Nepořádné drobnosti

Staré magazíny, gumičky do vlasů, účtenky, hračky a celá řada dalších malých předmětů rozmístěných po domě či bytě umí v člověku vzbudit pocit nepořádku a všudypřítomného “chaosu”. Co s nimi? Pokud mají své místo a vy je zvládnete roztřídit do těch správných šuplíků raz dva, udělejte to. Jestli ne, pořiďte si dekorativní úložné krabice a koše, předměty do nich umístěte a do roztřídění se pusťte v méně náročném ročním období. 

Dekorativní koše a krabice pro uložení nepořádných drobností
Zdroj: Canva gallery

Čistý domov, čistá hlava

Dá se říct, že úklid je také určitou terapií, které nám pomáhá udělat si pořádek i v nás samých. Vyhoďte vše nepotřebné,zkrátka věci, co jen zbytečně zabírá místo, a nechejte si předměty, které pravidelně používáte nebo k nim máte citový vztah. Dobré je držet se pravidla 12ti měsíců, aneb co jste jeden rok nepoužili, ani napříč sezónou, dejte nemilosrdně pryč. 

Ostatní předměty darujte, recyklujete nebo se o ně postrajte ekologickým a udržitelným způsobem.

Inspiraci pro to, co udělat například s vyřazeným oblečením pro vás máme v článku 5 tipů, kam se starým oblečením.

Ekologické prostředky pro vánoční úklid
Zdroj: Canva gallery

Základní pravidla pro správný vánoční úklid

Abyste doma v průběhu úklidu už nezašpinili to, co máte čisté, držte se osvědčeného pravidla, které říká, že uklízet se má od shora dolů a od oken ke dveřím. Dobré je také postupovat od místností, kde nehrozí tolik nepořádku (např. ložnice) a naposled si nechali místnosti, které musíme uklízet častěji a pečlivěji (koupelna a kuchyně).

K ruce si v tomto případě určitě vezměte:

A užitečné tipy pro ekologický úklid zase najdete v článcích Odstranění vodního kamene bez chemie, Jak na ekologický úklid kuchyně a 4 klíčové faktory pro eko úklid.

V jednotlivých místnostech také uklízejte směrem od lustru, horních poliček, přes skříně až vytření a vysátí podlahy. Krásně uklizení místnosti pak můžete provonět s některou z vůní ze sady bio osvěžovačů pro zimní dny. 

Jak na snadné čištění oken

Na čištění oken si pořiďte oboustrannou stěrku, se kterou vám práce půjde pěkně od ruky. Skleněné výplně namydlete, setřete a dočistěte látkovou utěrkou, která nepouští chlupy. I v tomto směru sáhněte po ekologických přípravcích. A pokud se chcete vyhnout šmouhám, vyčistěte okna v den, kdy bude svítit sluníčko - voda totiž rychle zaschne a šance na vznik šmouh k doleštění tak bude mnohem menší.

I v období adventu si dopřejte relax, třeba ve vaně
Zdroj: Canva gallery

Dokonalost je nudná

Nesnažte se mít perfektně a dokonale vygruntováno za cenu vlastních nervů a sil. O tom přece Vánoce nejsou. Hlavní jerodinný klid, pohoda, společně strávené chvíle i vlastní “rozmazlovací” potěšení. Bez výčitek si tedy napusťte vanu, zapalta oblíbenou svíčku a jen tak relaxujte!

Psst! Chcete si ušetřit starosti s vymýšlením dárků? Podívejte se do naší vánoční kategorie a pořiďte svým nejbližším skvělé zero waste balíčky a dárky!


 

Autor: Bára Kocmánková

Jak na ekologické Vánoce? Tipy na bezodpadové dárky a jak je zabalit

Před dvěma lety se na našem blogu objevil první vánoční článek, s tipy a nápady na ekologické vánoční dárky. Od té doby jsme se ale jak my, tak zero waste komunita, posunuli o další krok dál – a je čas na nový, lepší, obsáhlejší článek na toto téma, ať můžete letos mít ty nejlepší ekologické Vánoce!

Kromě nápadů na dárky pokryjeme i to, jak je zabalit bez odpadu.

Dárky, které pomohou žít bez odpadu

První možnost, která se nabízí, je obdarování vašich blízkých dárky, které jim napomohou k ekologičtějšímu životu. Toto je ideální řešení, pokud máte v rodině či kruhu přátel vášnivé ekology, či ty, kteří se o životě bez odpadu chtějí dozvědět víc!

Takové dárky jsou praktické a dozajista se dočkají využití – nebudou sedět roky zavřené ve skříni. A když už mluvíme o praktických dárcích, ty se často podceňují. Ať je to cokoli, co někdo z vašich blízkých využije, snižujete jimi množství nechtěných vánočních dárků, které by se nahromadily v popelnicích či charitativních kontejnerech.

Tady je našich 5 top tipů na dárky, které najdete na našem e-shopu!

Pokud sháníte ekologický dárek a lámete si hlavu nad tím, čím zabodujete, vsaďte na jeden z našich dárkových kosmetických balíčků – ty zabodují vždy! Pro dámy i pro pány, malé i velké. Navíc tak ušetříte, oproti tomu, kdybyste kupovali všechny produkty zvlášť.

Tento nerezový box je jedním z našich oblíbenců. Pro děti na svačiny do školy, pro vás na obědy do práce, či prostě na uskladnění zbytků od večeře. Krom toho je tento box také vyrobený v retro stylu, kterému se plastové krabičky prostě nevyrovnají.

Když už jsme u těch retro výrobků tak u nich i zůstaneme. V naší vlastní řadě eko lahví na vodu Žíža najdete jeden z nejlepších ekologických dárků pro malé i velké. Stačí si vybrat vaši oblíbenou barvu – zelenou, bílou, nebo modrou?

Bea Johnson: Domácnost bez odpadu
Bea Johnson: Domácnost bez odpadu

Plánujete dárek pro někoho, kdo by o ekologii a životu bez odpadu chtěl zjistit víc? Tato kniha je nejlepší způsob, jak s tím pomoct!

Nerezová brčka na našem e-shopu před Vánoci frčí každý rok! Vašim blízkým pomohou nejen mít ekologické Vánoce, ale i celý další rok. Ideální to studených i teplých nápojů – tato brčka se v domácnosti neztratí!

E-dárky

Jednoduchý způsob, jak snížit dopad dárků na životní prostředí, je jednoduchá volba elektronického formátu. Knihy, filmy, videohry, dárkové karty… to vše můžete zakoupit digitálně, bez papíru či plastu. Je to jednoduchá změna, ale její dopad se během let nasčítá. A kdo by ještě potřeboval filmy na DVD? Nebo fyzické kopie počítačových her?

Pokud se vám například u knih nedaří sehnat elektronické kopie – nebo obdarovaný preferuje fyzickou knihu, vsaďte na nakupování z druhé ruky!

Dárky k nakousnutí

Víte, jaké dárky vždy zaručeně najdou úspěch? Jídlo a pití – ať je to kvalitní whisky, set káv a čajů nebo dárkový koš s kvalitními čokoládami a dalšími pochoutkami, kdo by neměl rád jedlé dárky? Takové dárky také mohou být velice ekologické, dejte jen pozor na několik detailů.

Za prvé, pozor na balení. Dárkové koše bývají zabalené v celofánu a plastové stuze – vyhněte se jim. Co se týče obsahu koše, vsaďte na lokální potraviny. Pozor také na maso a uzeniny, které mohou mít velmi vysokou uhlíkovou stopu – kupujte z ekologičtějších zdrojů či je vyměňte za méně škodlivé alternativy.

Pro děti – ekologické hračky

Děti se každý rok nemohou dočkat na rozbalování vánočních dárků a zdálo by se, že udělat ekologické Vánoce je s dětmi těžší – ale i dárky pro ně můžete pořídit ekologičtěji! Vyhněte se obloukem plastovým hračkám z řetězcových hračkářství a vsaďte na lokální výrobu z ekologických materiálů. Podívejte se po vašem okolí a najděte místní výrobce, nebo vyberte ekologické hračky na Zerowastelife.cz

Ekologické balení

Teď, když už máte dárky vybrané, jak je zabalíte? Časy třpytivých, nerecyklovatelných papírů a lepenky jsou pasé. Tyto tři metody vám pomohou snížit vaší produkci odpadu a připravit se na ekologické Vánoce!

  1. Noviny – tím nejjednodušším způsobem, jak zabalit dárky, je jednoduché znovupoužití starých novin. Ideální, pokud máte doma nějakého čtenáře, který si tištěné noviny kupuje raději, než je číst digitálně.
  2. Recyklovaný, recyklovatelný balicí papír – pokud vás pohled na novinové titulky pod stromečkem neláká, zkuste raději recyklovaný a recyklovatelný balicí papír. Lepence se můžete vyhnout použitím přírodního provázku.
  3. Látkové dárkové pytlíky – nejlepší zero waste varianta? Látkové dárkové pytlíky! Zabalte do nich dárky letos, příští rok, i ten další. Pokud je chcete využít opravdu naplno, přes rok je můžete použít k uskladnění kosmetiky, dětských hraček či kancelářských potřeb!

 

Autor: Lucie Štěpánková

3 důvody, proč letos na Silvestra vynechat zábavní pyrotechniku

Ohňostroje pro mnoho z nás představují nedílnou součást novoročních oslav, jako projev radosti a veselí. Zdánlivě pozitivní a radostná zábavní pyrotechnika má ale nejednu stinnou stránku. Ač v posledních letech sledujeme stále více lidí stavějících se proti noci plné hlasitých ohňostrojů, jiní snahy vynechat zábavní pyrotechniku odmítají. Například nahrazení pražského novoročního ohňostroje videomapingem následoval bojkot a plánování soukromého ohňostroje namísto toho původního.

 

 

Jak je to možné, že ač se tolik z nás snaží vynechat zábavní pyrotechniku či ji nahradit jinou alternativou, jiní jako by nerozuměli? Proč je pyrotechnika takové téma, které na Nový Rok rozhádá přátele i příbuzné? Jako u mnoha dalších témat zastávám názor, že je toto nedorozumění způsobeno nedostatkem informací. Proto jsem si nemohla před novým rokem nechat ujít šanci rozebrat několik důvodů, proč letos vynechat zábavní pyrotechniku či si za ní najít jinou alternativu.

Pokud jste tedy o negativních dopadech ohňostrojů doteď neslyšeli, v tomto článku se dozvíte, proč zvážit přehodnocení této zábavy. Jste-li naopak proti pyrotechnice, vybavíme Vás třemi konkrétními odpověďmi na otázku: “A co ti na těch ohňostrojích vlastně vadí?“. Pokud se Vám tento článek bude líbit nebo se v něm dozvíte něco nového, byli bychom moc rádi, kdybyste ho sdíleli na Vašich sociálních sítích či ho poslali přátelům a pomohli nám tak dělat ze světa ekologičtější místo!

1.    Protože máme rádi zvířata!

 

 

Pro ty z Vás, kdo žijí pod jednou střechou s domácími mazlíčky toto nebude žádná novinka, určitě jste si to již vyzkoušeli na vlastní kůži. Ohňostroje mají silný negativní dopad na domácí i divoká zvířata, způsobují strach, stres a nervozitu. U zvířat zažívajících novoroční oslavy v pohodlí domova toto většinou vede pouze k zalezení pod postel a přečkání nepohodlí ve společnosti milujících páníčků. I domácí zvířata ale mohou přijít ke zranění či utéct daleko od domova. Ve strachu se mohou snažit proskočit okny, prorazit dveře, nebo podhrabat plot. Útulky po novoročních oslavách vždy přijímají zvýšené množství zvířat, která se zatoulala moc daleko od domova. Novoroční oslavy ale pro mazlíčky mohou skončit ještě hůř, při úprku se mohou na vozovce přimotat před jedoucí auta.

Pro divoká zvířata ale mají ohňostroje ještě častěji vážné následky. Lesní zvěř jako jeleni často ve zmatku utíká směrem k silnicím, což se pro ně může stát smrtelným – počet zvířat přítomných při autonehodách se každý rok na silvestra a nový rok výrazně zvýší. Ptáci a menší zvířata vyděšeně opouští hnízda a nory a často odletí tak daleko od stáda/hejna, že už si nenajdou cestu zpět. Při svém zběsilém úprku často přijdou i k fatálním úrazům, většinou při nárazu do stromů, budov, či billboardů.

2.    Protože máme rádi čistý vzduch, vodu a půdu!

 

 

Ohňostroje způsobují rapidní nárůst vzdušného znečištění, jelikož do ovzduší uvolňují částice kovu (např. barium), nebezpečné toxiny, chemikálie a kouř, které pak vdechujeme ještě několik dní. Styk s těmito látkami může vést k zdravotním problémům dýchacího a oběhového systému: ke kašlání, problémům s dýcháním, astmatu, a i k infarktům. Tyto efekty mohou být i dlouhodobé a přetrvat dlouho po tom, co se vzdušné znečištění vrátí k “normálu“.

Mnohé škodlivé částice se poté usadí v přírodě a otráví vše, s čím přijdou do kontaktu. Znečišťují tak nejen ovzduší, ale i vodní toky a půdu. Mohou tak znehodnotit pitnou vodu nebo způsobit kyselé deště. Ohňostroje, které jsou odpáleny neopatrně, mohou být i příčinou lesních i jiných požárů. Fyzický odpad, který za sebou novoroční oslavy zanechávají, je rovněž často spláchnut vodními toky a přispívá ke znečištění světových vod a oceánu. Některé materiály použité k výrobě pyrotechniky se zároveň těží v horách a vedou tak ke kácení lesů a destrukci ekosystémů.

3.    Protože máme rádi všech svých deset prstů na rukou!

 

 

Ohňostroje ale neovlivňují jen zdraví zvířat, ale i psychické a fyzické zdraví nás lidí. Jak už jsem zmínila v předchozí části, důvodem vynechat zábavní pyrotechniku může být její vliv na zdraví oběhového a dýchacího ústrojí. Tady ale její rizika zdaleka nekončí. Novoroční oslavy v sobě kombinují konzumaci alkoholu a manipulaci s výbušninami, nebezpečnou směs. Jak jsem si jistá že již všichni víte ze školy, pyrotechnika není úplně tou nejbezpečnější zábavou a při neopatrném zacházení či hloupé náhodě můžete přijít k lehčí i vážnější fyzické újmě, především popáleninám na rukou a obličeji. Epileptici během novoročních oslav riskují epileptický šok způsobený záblesky a rychle se měnícím osvětlením.

Ohňostroje obvykle dosahují hlasitosti až 145 decibelů, přičemž už 85 decibelů může poškodit lidský sluch. Dále tak mohou způsobit i neklid, vysoký krevní tlak, poruchy spánku a samozřejmě permanentní i dočasné poškození sluchového ústrojí. I naše psychické zdraví je ale ohňostroji a jejich hlasitostí ohroženo. Rány, které pyrotechnika vydává, znějící podobně střelbě, mohou u lidí s traumatickou zkušeností, PTSD, či jinými psychickými obtížemi vyvolat silnou paniku a strach.

 

Tak co, stojí nám ohňostroje za to? Jejich vliv na zdraví lidí i zvířat, stejně jako životní prostředí, jsou tak závažné, že bychom se nad jejich použitím měli dvakrát zamyslet. Vynechat zábavní pyrotechniku je skvělý způsob, jak naši planetu udělat nejen čistší, ale i bezpečnější pro lidi i zvířat. Zkusme se zamyslet nad možnými alternativy a vybrat si letos nějakou lepší novoroční zábavu.

Dozvěděli jste se něco nového, nebo se Vám článek líbil? Nezapomeňte nám dát vědět v komentářích a podělte se o tyto informace s ostatními na Facebooku, Instagramu i osobně. Za celý tým Zero Waste Life bych Vám ráda popřála veselého a bezpečného Silvestra a šťastný, bezodpadový a udržitelný nový rok!

TIP:  Do nového roku bez odpadu? Vybavte se pro Váš nejekologičtější život na Zerowastelife.cz! Zajisté se Vám bude líbit třeba:

 


 

Autor: Lucie Štěpánková

8 tipů na to, jak si užít ekologické Vánoce bez odpadu a beze stresu

Vánoce už jsou za rohem: do Štědrého dne chybí už jen dva týdny! S nástupem svátečního období se ale nabízí otázka: jak si ho užít ekologicky a zodpovědně vůči životnímu prostředí, když je dnes kladen takový důraz na nakupování obrovského množství dárků a extravagantní dekorace. Jak se vrátit k časům, kdy Vánoce byly méně o nakupování a více o klidu a míru? Tuto otázku v dnešním článku zodpovíme a poradíme s osmi tipy na to, jak si užít Vánoce bez odpadu, stresu a shonu.

1.    Zpomalte

Ač tento tip možná zní triviálně, k prožití klidných a ekologických Vánoc je nezbytný. V předvánoční době se často ocitáme v hektických situacích, přeplněných obchodech a stresujících okamžicích. Možná Vás stresuje přeplněný supermarket, kde hlasitě hrají koledy, třpytí se extravagantní dekorace a lidi se perou o zlevněné máslo. Třeba panikaříte nad tím, že do Vánoc zbývají pouze dva týdny a vy jste ještě nezačali kupovat dárky. Anebo se vztekáte nad dopravcem, kterému se podařilo vysněný dárek pro někoho z Vašich blízkých ztratit po cestě na Vaši doručovací adresu. Ve všech takových situacích pro Vás máme jednu radu: zpomalte, nadechněte se, nebojte se dát si na čas a zamyslete se nad tím, o čem vlastně Vánoce jsou.

2.    Ten nejekologičtější stromek?

Který stromeček je ten nejekologičtější? Umělý z PVC, nebo “živý“? Tato debata jako by neměla konce. Velmi totiž záleží na Vaší situaci. Pokud už vlastníte umělý stromek, pak je nejekologičtější možností tento stromek používat, dokud se doslova nerozpadne. Už byl jednou vyrobený, tak ho alespoň pořádně využijte. Pokud však stromek ještě nemáte, pak je pravděpodobně lepší “živý“ stromek, pokud ho po Vánocích zkompostujete. Toto ale nejsou jediné dvě alternativy. Stále populárnější jsou doslova živé stromky: zasazené v květináči! Seženete ho v mnoha velikostech, přes rok se o něj staráte jako o jakoukoli jinou pokojovou květinu a před Vánoci jej ozdobíte. Takový stromek seženete ve spoustě různých velikostí, můj stromeček má třeba 20cm a unese jednu jedinou ozdobu: jako studentovi mi takový stromek bohatě vystačí, můžete pořídit ale i větší, “rodinné stromky“. No a v neposlední řadě můžete zkusit i něco netradičního, ozdobit třeba fíkus, nebo žebřík opřený o zeď. Fantazii se meze nekladou.

3.    Dekorace na celý život

Jaké Vánoční dekorace používáte k výzdobě Vašeho domova do sváteční podoby? Raději, než kupovat dekorace pouze na jednu sezónu, nebo i pár let, vybírejte takovou výzdobu, kterou budete moct používat ještě za dvacet let. Raději, než koupit každých pět let set nových levných ozdob, investujte do kvalitní sady s dlouhou životností. Pokud na stromeček věsíte světýlka, vyberte LED žárovičky, které spotřebovávají o 75% méně elektřiny a vydrží až 25x déle. Upřednostněte dřevěné či kovové dekorace před plastovými, a máte vyhráno.

4.    Výzdoba z přírody

Každý rok pozoruji obchody prodávající plastové šišky, jeřabiny nebo smrkové větvičky za astronomické ceny a nevěřícně kroutím hlavou. Takové věci přece najdete v přírodě zdarma, jak barbarské je vyrábět je z plastu a plácnout na ně cenovky ve výši stovek korun? Nemluvě o tom, že přírodní výzdobu pak můžete jednoduše zkompostovat, nebude naši planetu zamořovat ještě stovky let vypouštějíc nebezpečné látky a mikroplasty.

5.    Ekologické dárky a žádné zbytečnosti

Při výběru dárků berte v potaz preference a přání toho, pro koho nakupujete a naše životní prostředí. Zkuste darovat zážitky, nakupovat dárky u lokálních firem z Česka či Slovenska, nebo darujte něco, co Vašim blízkým pomůže žít ekologičtější život – takových vychytávek najdete na našem e-shopu spoustu! Vánoce bez odpadu by nebyly bez zero waste dárků kompletní. Na téma ekologických dárků na našem blogu najdete celý článek, pročtěte ho pro více nápadů.

6.    Nebo dárky vyrobte sami!

Dárky vyrobené doma nejsou jen pro děti a máloco potěší tolik, jako ručně vyráběný dárek, do kterého jste vložili čas a lásku. Zkuste dát průchod své kreativitě a něco vyrobte! Ať je to třeba pletená šála, sklenice plná poukázek na společné zážitky, přírodní domácí kosmetika, nebo nějaké originální umění – fantazii se meze nekladou. Nechte se inspirovat třeba naším článkem z loňského roku na téma last minute dárků!

7.    A jak dárky zabalit?

Takže dárky máte připravené – ale do čeho je zabalíte? Mou oblíbenou metodou jsou vzorované látkové pytlíky, které můžete používat k balení dárků každý rok. Navíc Vám proces balení dárků výrazně ulehčí, a kdo by před Vánoci nechtěl ušetřit trochu času? Další skvělou alternativou je recyklovaný a recyklovatelný balicí papír, který je o tolik ekologičtější než tradiční balicí papíry a pokud se o něj budete dobře starat, i ten můžete využít další rok znova. V neposlední řadě se také nezapomeňte podívat, jaké možnosti k zabalení dárků už máte doma: dárkové taštičky, které Vám leží v šuplíku, nebo i staré noviny. S novinami ale pozor, žádná kontroverzní politická témata ani titulky o zločinech na dárky nepatří!

8.    Štědrovečerní večeři obohaťte o vegetariánské alternativy!

Je zvláštní, kolik kontroverze a nesouhlasu může občas vzbudit návrh vegetariánských a veganských alternativ na štědrovečerním stole. Proto mě nechte předem říct toto: nesnažíme se tímto článkem říct, že bychom se všichni měli na Vánoce vzdát kapra, řízků a bramborového salátu. U mnohých z Vás jsou možná vegetariánské Vánoce na každoročním pořádku (a to je super!), ale je dost vysoká pravděpodobnost, že se mnoho našich čtenářů nechce vzdát své tradiční večeře – a něco takového se ani nesnažíme naznačit. Co ale chceme navrhnout je větší experimentace s vegetariánskými jídly na Vašem stole – zkuste třeba letos bramborový salát bez salámu, pouze kapra místo kapra a řízků, nebo přihoďte na pánev pár kousků obalovaných hub a lilku. Proč? Potraviny živočišného původu, především maso, totiž produkují velké množství skleníkových plynů, spotřebovávají více vody, zabírají více půdy a stojí i více elektřiny (třeba hovězí maso produkuje 150x více skleníkových plynů, než rostlinná alternativa plná bílkovin: fazole).

 

Tak tedy šťastné, veselé a ekologické! Užijte si letos Vánoce bez odpadu, beze shonu a dbejte na životní prostředí. Podělte se s námi v komentářích pod tímto článkem o to, jak vy letos slavíte Vánoce bez odpadu, do čeho balíte dárky, jaký máte stromeček a co bude na Vašem štědrovečerním stole – moc nás to zajímá!


 

Autor: Lucie Štěpánková

Last minute vánoční dárky: nejen DIY

Čtyři dny do Vánoc. Panika. Jak to, že jste i letos zapomněli na vánoční dárky? Za prvé, nadechněte se. I kdybyste letos nekoupili žádný vánoční dárek, svět se nezboří – však víte, že my v Zero waste life moc rádi propagujeme setkávání se s lidmi raději než jejich obdarování drahými dárky. Pojďme se ale podívat na několik jednoduchých způsobů, jak pořídit last minute vánoční dárky bez odpadu.

IMG_5183

Na dárkové karty nikdy není pozdě

Skoro každý online i kamenný obchod nabízí dárkové karty, které jsou ideálními last minute vánočními dárky. Vyberte ten správný obchod, ve kterém vámi obdarovaný rád nakupuje, a máte vystaráno. Jsou třeba fanoušky Zero waste life? Jasně že i my nabízíme dárkové karty, najdete je na našem e-shopu!

Zážitků není nikdy dost

O tom, jak skvělé je darovat zážitky, už jsme mluvili v našem článku o tipech na Vánoční dárky bez odpadu, ale zopakujeme to znovu, jelikož je velmi jednoduché je sehnat i na poslední chvíli. Od masáží a večeří po seskoky padákem a dovolené – najdete si něco v každém finančním rozpočtu i druhu zábavy. Zážitkových služeb je na trhu nespočet, a když si je vyhledáte online, zjistíte, že jsou zajímavější a kreativnější než kdy dřív.

Udělej si sám

Pokud se rozhodnete dárek vyrobit sami doma, pak se nejen předvedete s kreativním dárkem, ale také si (snad) jejich výrobu užijete – nebo potrénujete trpělivost. Můžete kouknout třeba na naše návody na doma vyráběný make-up, ale pokud se sháníte po něčem jednodušším, zkuste třeba jeden z našich následujících nápadů:

  • Látková taška s nápisem na míru: jednoduše využijte jakékoli barvy na látku (ideálně co nejpřírodnější, ale pokud máte doma třeba starý permanentní fix, i ten postačí). Umělecké duše se možná pokusí i o kreslení a složitější vyobrazení, já ale zatím zůstanu u nápisů. Stejně můžete vyzdobit i třeba polštářky nebo trika.
  • Pletete? Šijete? Háčkujete? Tak toto je vaše příležitost vaše dovednosti využít! Od teplé zimní šály, po doma šité pytlíky na nákupy.
  • Chcete darovat domácí kosmetiku, ale naše recepty na make-up vám přijdou moc složité? Zkuste třeba domácí tělový krém. Smícháme půl hrnku kokosového olej a po čtvrt hrnku bambuckého a kakaového másla. Rozehřejeme ve vodní lázni, necháme hodinu ztuhnout v lednici a případně pak můžeme našlehat ručním šlehačem do podoby tělového másla. Pro aromaterapeutický efekt je možné přidat éterické olejíčky.

Tak co? Už máte všechny vánoční dárky připravené, nebo naplánované? Nezapomeňte s námi sdílet vaše nápady na last minute vánoční dárky v komentářích.


 

Autor: Lucie Štěpánková

Na vánoční trhy bez odpadu

Vánoční trhy jsou pravděpodobně mojí nejoblíbenější věcí na Vánocích: koledy, svařák, mandle v cukru, po kterých váš ještě týden budou bolet zuby a ta správná vánoční atmosféra. Spolu s tím ale také mnoho plastových kelímků a obalů, těm se ale můžete jednoduše vyhnout. Jak?

pexels-photo-714898

Bezodpadové nezbytnosti

Plastové talířky a kelímky nenahradíte jednoduše: přineste si své vlastní! Bambusový kelímek či KeepCup je ideální na svařák, pokud ale chcete s sebou celou výbavu, můžete využít třeba i náš festivalový balíček. Moc rádi ale vidíme, že mnoho trhových stánků poslední dobou nahrazuje plastové kelímky vratnými hrnečky! Jejich dostupnost si však nejdříve zjistěte online, rozhodně totiž ještě nejsou zdaleka všude.

Podpora malých podnikatelů

Na Vánočních trzích často najdete stánky malých businessů a podnikatelů, tak proč raději nepodpořit je, než mezinárodní řetězce? Většina je i kvalitněji vyráběna, proto se nemusíte bát, že někomu třeba dáváte dárek, který se po pár dnech rozpadne. K tomu ještě podporujete domácí ekonomiku, což nikdy není na škodu.

Dekorace bez obalu

Vánoční trhy můžete využít i jako příležitost pořídit nějaké vánoční dekorace bez obalů, jako třeba svíčky na vánoční věnce, nebo slaměné ozdoby. Ty váš domov naladí do vánoční nálady bez zbytečných plastů.

A jak to všechno zabalit?

Když už na trzích budete nakupovat, nezapomeňte si přinést vlastní látkovou tašku! Není totiž nic otravnějšího, než když si pořídíte nové bezobalové dárky a dekorace, a pak zjistíte že musíte buď přijmout porážku a koupit si plastovou tašku, nebo klopýtat domu s plnou náručí.

Ať už na vánoční trhy jdete, nebo ne, nezapomeňte, že Vánoce nejsou o dárcích a dekoracích, ale o věcech daleko důležitějších. Přestaňte se proto stresovat nad tím, jestli všechny vaše přátele a příbuzné obdarujete adekvátně a užijte si s nimi raději svátky bez stresu. Sejděte se na dobrou kávu nebo večeři a zapomeňte na všechen ten materialismus, který Vánoce v dnešní době evokují.


 

Autor: Lucie Štěpánková

Vánoční výzdoba bez odpadu

Nastává nám doba adventní a s ní příprava na Vánoce. Asi pomalu začínáte váš dům či byt dekorovat vánoční výzdobou, co si ale tak z adventu udělat čas na vyrábění a opatření vánoční výzdoby bez odpadu? Advent je pro mnoho lidí čas plný stresu nad nakupováním dárků a vánočními přípravami, pořízení ekologické výzdoby pro váš domov je ale jeden způsob, jak si během rušných časů užít to nejlepší z Vánoc: jejich klidnou a domáckou atmosféru. Připravili jsme pro vás několik nápadů, jak by mohla vypadat třeba vaše vánoční výzdoba bez odpadu.

pexels-photo-704219

První adventní neděle: adventní věnec

Přece by to nebyl advent bez adventního věnce. Na tom je skvělé to, že se dá jednoduše vytvořit z přírodních a bezodpadových materiálů. Tělo věnce si kupte slaměné, ne z polystyrenu, v lese natrhejte větvičky, kterými jej obalíte a obvážete lýkem nebo přírodním provázkem. Pak na něj můžete přilepit šišky, jeřabiny, sušené plátky pomeranče, buráky… A svíčky často seženete bez obalů třeba na Vánočních trzích!

Druhá adventní neděle: ozdoby

Ozdoby, které dnes koupíte v obchodech, jsou často vyrobené z plastu. Jasně, používáte je několik let, než je vyhodíte, ale jde to i ekologičtěji. Nemáte třeba doma starou rodinnou sbírku starožitných ozdob? Co se třeba pokusit nové ozdoby sehnat z druhé ruky? A co zkusit dřevěné a slaměné z vánočních trhů?Nebo můžete třeba vytvořit ozdoby ze sušených pomerančů: nakrájejte je na plátky, rozprostřete na plech a nechte sušit na teplém místě. Prostředkem pak provlíkněte provázek či lýko, a můžete věsit na stromeček.

Třetí adventní neděle: stromek

Možná jste někde slyšeli, že pořídit si skládací stromek z PVC je ekologičtější, než každý rok kupovat „živý“ – to není pravda. Energie, která se spotřebuje na výrobu PVC a to, jak dlouho se rozkládá na skládce, je pro planetu daleko škodlivější, než když budete používat stromky „živé“. No jo, neexistuje ale i nějaká lepší varianta? To víte že jo: existuje totiž služba, v rámci které si můžete pronajmout stromek v květináči – jak super to zní?

Čtvrtá adventní neděle: svíčky a cukroví

Vánoce už jsou skoro za rohem! Je na čase si tedy doma připravit pořádnou vánoční atmosféru. Zapalte svíčky, ztlumte světla, ozdobte stromek připravenými ozdobami a cukroví, od kterého jste celou rodinu už měsíc odháněli („Nech taky něco na Vánoce!“) konečně připravíte na stůl a přestanete plácat přes ruku kohokoli, kdo si bude chtít dát vanilkový rohlíček. Ach, ten duch Vánoc.

A jak se na Vánoce připravujete vy? Jak vypadá vaše vánoční výzdoba bez odpadu? Dejte nám vědět v komentářích a na sociálních sítích nás označte ve fotkách vašich zero waste věnců a stromečků!


 

Autor: Lucie Štěpánková

Vánoční dárky bez odpadu

Už se nám to zase blíží: Vánoce. Svátek klidu, míru a konzumerismu. Co když se ale chcete s Vánoci vypořádat bez odpadu a ekologicky? Nebo máte blízké nadšence do zero waste a chcete jim udělat radost bezodpadovým dárkem? I vánoční dárky mohou být zero waste, a abychom vám to hledání usnadnili, máme pro vás spoustu nápadů, kterými se můžete inspirovat. Většina z nich je zároveň i minimalistická, takže zabijete dvě mouchy jednou ranou! Vánoční dárky bez odpadu nejsou žádný nerozlousknutelný oříšek.

Darujte zážitky

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak na vánoční dárky bez odpadu, je darování zážitků. Od poukázek na kávu, přes masáže až po dovolenou, zážitkový dárek seženete v každém finanční rozpočtu. A skoro všechny jsou úplně bezodpadové, s online certifikáty se dnes vyhnete už i fyzické poukázce. Potřebujete sehnat jen malý symbolický dáreček, třeba pro šéfa či šéfovou? Co takhle se s kolegy složit třeba na poukázku do jeho/její oblíbené restaurace? Jak se říká, zážitky jsou na vždy. A možná to z nich dělá tak skvělé dárky.

DIY dárky

Do-it-yourself, aneb udělej si sám. Darování doma vyráběných dárků se dnes velmi podceňuje, a přitom přinášejí obdarovaným největší radost. Dáte si totiž se jejich výrobou na čas, a čas je v našem dnešním životním tempu nad zlato. Internet je plný nápadů na přesně takové dárky a nemusíte být rovnou rozením domácím kutilem, aby jste vyrobili krásný i užitečný DIY dárek. Pro inspiraci koukněte třeba na náš článek s návody na výrobu domácího makeupu.

Zero waste nezbytnosti

Mnoho vašich ekologicky smýšlejících přátel ocení praktické dárky, a to především ty, které jim zjednoduší žití bez odpadu. Ty, pro které je ekologie novinou, naopak mohou inspirovat k úpravě životního stylu. Například kvalitní lahev na vodu je nezbytnost pro každého, obdarujte tedy své přátele třeba jednou z těch, které naleznete na našem eshopu. Mnohé zas potěšíte skvělou zero waste vychytávkou, o které třeba ještě neslyšeli: našimi oblíbenými jsou voskované ubrouskynebo nerezová brčka. Nejen u ekologů s bezodpadovými dárky zabodujete! Našimi dalšími dárkovými favority jsou:

Ekologická kosmetika

Všichni jsme už někdy dostali k Vánocům dárkovou sadu kosmetiky. Většina té je ale balena v plastových lahvičkách, a na to ještě často v plastovém dárkovém obalu. Přitom ekologičtější varianty jako voňavá přírodní mýdla, tuhé šampony či kondicionéry, nebo pleťové oleje poslouží stejně tak dobře, a to bez zbytečné produkce odpadu. Nezapomeňte, že dárkové sady můžete rychle a jednoduše dát dohromady i sami a zabalit je třeba do barevných látkových pytlíků, pro tu správnou bezodpadovou třešničku na dortu.

Dárky z druhé ruky

Hledáte dárky pro příznivce života bez odpadu? Pak se nebojte sáhnout po dárcích z druhé ruky! Tak se dá sehnat spousta dárků, které jsou jako nové a v podstatě nepoužívané. Antikvariátů i second hand obchodů máme v Česku nespočet, využijme je. Já ráda zajdu do výběrových sekáčů, kde koukám po svetrech, šálách, či šátcích: ty jsou z mé zkušenosti nejlepšími dárky! A proč oblečení a doplňky nekoupit rovnou z první ruky? O problematice rychlé módy, což je koncept, na kterém je dnes vyráběna drtivá většina oblečení, jsme napsali celou sérii článků, kterou najdete v sekci o ekologickém šatníku!

Podporujte malé firmy a domácí výrobu

Nakupovat u malých Českých firem má hned několik výhod. Za prvé šetříte ovzduší, jelikož domácí produkty mají daleko nižší uhlíkovou stopu. Za druhé podporujete domácí ekonomiku a pomáháte lokálním podnikatelům i naší zemi vzkvétat. A do třetice všeho dobrého, jsou tyto produkty často daleko kvalitnější, jelikož lokální firmy mají vyšší kvalitativní standarty, než některé zahraniční a i produkty, které třeba ze zahraničí dovážejí, daleko přísnějí kontrolují daleko dříve, než se dostanou k zákazníkovi.

A jaké jsou vaše tipy na Vánoční dárky bez odpadu? Dejte nám vědět v komentářích, rádi se přiučíme! Nezapomeňte nás sledovat na Feacebooku i Instagramu, aby Vám neutekly žádné rady a tipy pro nejen Vánoce bez odpadu.


 

Autor: Lucie Štěpánková