Zero waste jako životní styl

Články plné novinek a zajímavostí ze světa zero waste pro všechny, kdo se v téhle oblasti chtějí neustále zlepšovat a zdokonalovat. 

Zpět na seznam kategorií

 

8 zero waste tipů pro jaro 2024

Po dlouhé zimě opět vcházíme do jara – a letos teplé a slunečné dny, které můžeme strávit venku a v přítomnosti rodiny a přátel především oceníme. Jaro je ale také skvělým ročním obdobím, kdy vyhledávat nové zero waste tipy a podle nich měnit naše návyky k ekologičtějším ideálům. 

Pro inspiraci jsme pro vás proto na toto jaro připravili tento sezam osmi našich oblíbených zero waste návyků, které vám pomohou žít ekologičtější život!

1. Podpořte místní farmáře, trhy a obchody

Poslední rok byl pro malé firmy a podnikatele vyčerpávající – je tedy důležité, abychom je podpořili. Neděláte tak ale jen dobrou věc pro místní ekonomiku, zároveň také vytváříte nové zero waste návyky.

pexels-erik-scheel-95425 

Na rozdíl od supermarketů, kde jsou všechny potraviny zabalené ve vrstvách plastu, totiž místní farmáři a obchůdky často prodávají jídlo i jiné produkty bez obalů, či ve vratných nebo kompostovatelných obalech.

2. Začněte kompostovat

O tom, proč je důležité kompostovat, už jsme na našem blogu mluvili mnohokrát. Ve zkratce, je to kvůli tomu, že když pošleme zbytky jídla na skládku, nemohou se pořádně rozložit a produkují metan (skleníkový plyn který je v krátkodobém měřítku 84x silnější, než oxid uhličitý).

Pokud máte zahradu, pak je kompostování jasná věc – stačí pořídit polootevřené krabice na kompost, či vyhradit roh zahrady kde kompost jednoduše budete vršit na hromadu. Kompost si also můžete vést i v bytě, díky vermikompostérům!

3. Na výlety vyrazte s ekologickou lahví

Místo jednorázových plastových lahviček, ve kterých se hromadí bakterie a do vody se z nich uvolňují mikroplasty, si raději pořiďte skleněnou či nerezovou lahev na vodu, kterou budete moci používat roky.

Naplnit ji můžete u fontánek na vodu, nebo jen u kohoutku – v Česku přece máme jednu z nejčistších kohoutkových vod na světě!

4. Vařte si sami

Není nad doma uvařené jídlo. Nejen, že tak ušetříte peníze, ale jednoduše se tak vyhnete jednorázovým obalům, ve kterých jsou často jídlo s sebou i polotovary ze supermarketu zabalené.

pexels-cottonbro-3992206

5. Vyměňte plastové žiletky za zero waste alternativu

Po zimě v izolaci váš holící režim osvěžte zero waste kovovou žiletku, která vydrží roky a stačí u ní pouze měnit břity. Když přijde na zero waste tipy pro ekologickou koupelnu, tento je jeden z našich nejoblíbenějších!

Samozřejmě se nesnažíme implikovat, že se každý musí holit – ale pokud to je vaše preference, zvolte si raději tuto ekologičtější alternativu.

6. Na výletě posbírejte po sobě i ostatních

Na jaře mnoho z nás vyráží do přírody, ač je to momentálně jen lokálně. Při výletech je ale důležité zanechat lesy, louky i jezera tak, jak jsme je našli – nebo čistší!

pexels-marta-wave-5875910

Jelikož čtete náš blog, tak pravděpodobně už moc dobře víte, že je důležité po sobě posbírat všechny odpadky (a omezit jejich celkové množství). Co ale odpadky, které v přírodě zanechali ostatní? Na výlet s sebou zabalte pár rukavic a posbírejte všechen nepořádek, na který narazíte!

7. Využijte to, co už máte doma

S jarním úklidem možná máte tendenci vyhodit jakékoli neekologické předměty, které doma máte. To by ale nebylo moc zero waste.

Ač je důležité domov udržovat v čistotě a pořádku, najděte způsoby, jak využít předměty, které teď využití nemají nebo vám nepřináší radost!

8. Zvolte si přírodní deodorant

Jak se dny oteplují, potřeba pro deodorant se zvyšuje – nepoužívejte ale ten, který najdete v každé drogerii. Místo toho vyzkoušejte přírodní deodoranty, které jsou zero waste a zároveň i lepší pro vaše zdraví!

 


 

Autor: Lucie Štěpánková

5 tipů, jak oslavit Valentýna v zero waste stylu

Svátek zamilovaných je tady a s ním i spojené nákupy květin, bonboniér a dalších dárečků. Máme pro vás tipy, jak svatého Valentýna oslavit bez zbytečného utrácení a odpadu a zároveň tak, ať si ho vy i vaše drahá polovička užijete!

1. Místo kytice darujte květináč s rostlinkou

Komu by neudělala radost krásná kytice růží nebo tulipánů od milované osoby? Bohužel, většina květin je k nám dovážena ze zemí jako je Keňa, Etiopie nebo Ekvádor. Kromě emisí spojených s dopravou květin až k nám je problém i to, jakým způsobem se pěstují - s použitím chemických pesticidů a vysokou spotřebou vody. Není třeba se ale květin vzdávat úplně! Pro menší dopad na životní prostředí zvolte lokálního pěstitele, květiny s certifikátem (např. Fairtrade) nebo své milé kupte rostlinku v květináči, která jí bude dělat radost déle než pár dní. 

2. Domácí dezert místo bonboniéry

Další valentýnská klasika, bonboniéra, obvykle zahrnuje spoustu obalů, zvlášť když jsou jednotlivé bonbony baleny zvlášť. Co takhle tedy upéct nějakou domácí dobrotu? Náročnost zvolte podle vašich kuchařských dovedností a taky časových možností - můžete upéct cookies, brownies, dort... U nás na blogu najdete například recept na výborný zero waste cheesecakeNavíc se vsadíme, že i když výsledek nebude dokonalý, váš milý nebo milá ocení vaši snahu mnohem více než koupenou luxusní bonboniéru. A pokud se vám do pečení fakt nechce, koukněte v obchodě po kvalitní fairtrade čokoládě nebo podpořte místní cukrárnu nákupem dezertu do vlastní krabičky!

maxresdefault

3. Společná rostlinná večeře

Romantická večeře je dokonalý způsob, jak strávit Valentýna. Co takhle letos vyzkoušet rostlinné jídlo? Veganská strava je šetrnější k životnímu prostředí - má menší uhlíkovou stopu, nároky na půdu a spotřebu vody. Kromě toho můžete společně ochutnat něco nového. Vyrazit můžete do některého z veganských nebo vegan-friendly podniků ve vašem okolí (seznam najdete třeba na Rostlinně nebo Happy Cow) nebo si jídlo doma společně uvařit! Inspirovat se můžete například na webech Soucitně, ProVeg nebo Vegmania, ze zahraničních například Pickuplimes, kde najdete i veškeré nutriční informace o daném receptu.

4. Eco-friendly dárek

Je vaše partnerka ekologicky smýšlející a zároveň prakticky založená a ocení spíš dárek, který využije? Můžete se porozhlédnout po našem e-shopu a vybrat jí nějakou vychytávku pro zero waste život. Například:

Nepotrpíte si naopak na materiální dárky a radši trávíte čas společně třeba cestováním? Naplánujte si společný výlet, koncert, ochutnávku vína... 

5. Společné fotky 

Dřevěné fotoalbum se společnými vzpomínkami je dokonalé romantické gesto! A pokud jste kreativec a rádi tvoříte, můžete si s albem krásně vyhrát - kromě přilepení fotografií můžete stránky alba ozdobit, připsat milé vzkazy, důležitá data nebo společné vtípky... Takový dárek na rozdíl od kytice nebo čokolády vydrží napořád! 

3060-4_wooden-moment-drevene-fotoalbum-miluju-te_1

 


 

Autor: Markéta Žůrková

Zpátky do školy v zero waste stylu

Září je tady a s ním i začátek školního roku. Přinášíme vám několik nápadů, jak dětem návrat do školních lavic zpříjemnit a zároveň trochu odlehčit životnímu prostředí. 

Pestré a chutné svačinky

Obložený chleba nebo rohlík je klasika, která ale může časem trochu omrzet. Zpestřete dětem školní dny zábavnou a barevnou svačinou. Ideálně takovou, která školáka zasytí, dodá mu potřebné živiny a zároveň mu bude chutnat. A co tedy přichystat? Tady je pár tipů na zdravé a chutné svačinky:

  • Ovoce a ořechové máslo - například jablko s arašídovým máslem je mňamka, která obsahuje jak sacharidy, tak zdravé tuky, díky kterým lépe zasytí.
  • Zelenina a hummus (či jiný dip) - zelenina možná nepatří mezi favority vašeho potomka, ale s nějakým chutným dipem na namáčení je pravděpodobnější, že ji vezme na milost.
  • Jogurt, granola a ovoce - vyvážená svačinka, která dodá bílkoviny i sacharidy. Ještě o level výš ji můžete posunout přípravou domácí granoly.
  • Ořechy, semínka a sušené ovoce - složení této mezi studenty oblíbené směsi můžete různě obměňovat. Třeba podle toho, co je zrovna ve spíži.
  • Domácí raw nebo müsli tyčinky - zdravější alternativa kupovaných sladkých tyčinek. Rychle dodají energii bez zbytečného množství cukru a éček.
  • Pečivo s domácí pomazánkou - klasika, která spolehlivě zasytí během dlouhého školního dne. Připravte třeba domácí hummus, čočkovou nebo česnekovou pomazánku.
  • Datlové "snickers" - zdravá alternativa oblíbené čokoládové tyčinky. Stačí naplnit medjool datle ořechovým máslem a namočit v rozpuštěné čokoládě.

TIP: Spoustu z těchto surovin můžete nakoupit bezobalově a lokálně. Pro luštěniny, oříšky a semínka se můžete vydat do bezobalového obchodu, pro sezónní ovoce a zeleninu zase na farmářské trhy. A pro čerstvé pečivo do místní pekárny, odkud si je můžete odnést ve vlastním látkovém pytlíku.

Praktické svačinové boxy & ubrousky

Když už jsme u těch svačin, nesmíme zapomenout na podstatnou věc - do čeho je zabalit? Jednorázové papírové ubrousky a igelitové sáčky jsou nejen neekologické, ale i nepraktické. Běžné plastové boxy na svačinu zase nejsou ideální z hlediska zdraví, protože mohou do jídla uvolňovat škodlivé látky. 

U nás v Zero Waste Life jsme si oblíbili nerezové svačinové boxy. Tento materiál je šetrný k přírodě i zdraví a jako bonus toho hodně vydrží. Svačinové boxy s přepážkou vám navíc umožní poskládat pestré svačiny. 

 

svacinovy-box-papey

A co se týče ekologičtější alternativy ubrousků, i ty existují! Voskované látkové ubrousky můžete používat opakovaně - stačí je po použití opláchnout.  

Stylové lahve na vodu

Kupovat denně vodu v plastu se nejen finančně nevyplatí, ale také to vede k velkému množství (zbytečného) odpadu. Možná se právě proto snažíte používat PET lahev opakovaně. Ale pozor - PETky nejsou na opakované použití vhodné, protože se z nich do tekutiny uvolňují škodlivé látky! Sáhněte proto radši pro bezpečnější a udržitelnější variantě, skleněné nebo nerezové lahvi na vodu

Super volbou jsou i termolahve, které mají tu výhodu, že udrží nápoj v létě příjemně osvěžující a v zimě do nich můžete dát dítěti do školy čajPěkná láhev na vodu může vašeho potomka také více motivovat k dodržování pravidelného pitného režimu.

TIP: Na našem e-shopu teď najdete výhodný set pro školáky s nerezovou lahví a svačinovým boxem!

 

Zajímá vás o tématu více? Přečtěte si:

  


  

Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti. 

Jak být zero waste na festivalu

Letní prázdniny jsou v plném proudu a s nimi i hudební festivaly. V dnešní době se sice organizátoři snaží, aby byly festivaly udržitelnější, přesto se na nich jako na každé velké akci vyprodukuje ohromné množství odpadu. Pojďme se podívat na to, jak si užít hudební festival v duchu zero waste!

Základní zero waste výbava

Nic nového pod sluncem, ale opakování je matka moudrosti. Připomeňme si tedy pár základních kousků zero waste výbavy, kterými by měla příprava na fesťák začít. 

  • Vlastní láhev - jednoduchý krok, který má ale významný dopad. Nekupujte na festivalu předraženou vodu v plastových lahvích, ale doplňujte si ji z pítek do vlastní znovupoužitelné lahve
  • Kelímek na pití - přibalte si vlastní kelímek, do kterého si necháte načepovat pivo nebo namíchat drink. Většina festivalů dnes sice používá vratné kelímky na pití, ale stejně - je lepší být připraven! Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit naše nerezové kelímky ve třech velikostech.
  • Krabička na jídlo, příbor a brčko - u stánku zkuste obsluhu požádat, ať vám jídlo dá do vaší vlastní nádoby. Občas se sice setkáte s nepochopením, ale většinou by s tím problém být neměl. Stejně tak odmítněte jednorázové plastové příbory či brčka a noste si vlastní, například bambusové.

 zerowaste-pribor

Outfit a make-up

Hudební festivaly jsou skvělá příležitost k tomu se odvázat - předvést odvážnější outfity a líčení plné barev a třpytek. Toho však využívají i velké módní řetězce, které tak každý rok přichází s novými festivalovými kolekcemi. Jak na to jít udržitelněji? 

  • Nekupujte kvůli festivalu nový outfit - zkuste nejdřív pořádně prošmejdit svůj šatník, půjčit si kousek od kamarádky, případně vyrazit na lov originálních kousků do sekáče. A když už kupujete úplně nové oblečení, zamyslete se, jestli je vynosíte víckrát a nebude vám po festivalu jen ležet ve skříni.
  • Eko třpytky a kamínky - tyto doplňky jsou běžně v přírodě těžko rozložitelné a plné mikroplastů, koukněte tak raději po šetrnější, rozložitelné variantě (naštěstí existují!).
  • Přírodní dekorativní kosmetika - ať už řasenku, stíny nebo rtěnku, všechno dnes seženete i ve variantě vyrobené z přírodních ingrediencí, bez škodlivé chemie.

 pexels-wendy-wei-2513605

Drogerie a hygiena

Tady je několik tipů na eco-friendly produkty, které se vám budou hodit nejen na letním festivalu.

  • Tuhé přírodní mýdlo a šampon - jsou nejen super zero waste alternativou tekutých přípravků, ale také velmi praktické na cesty. Zaberou méně místa v batohu a nemusíte se bát, že se vám obsah lahvičky vylije na oblečení.
  • Přírodní opalovací krém - ochrana před sluníčkem je důležitá, jen si zkontrolujte složení krému. K přírodě jsou šetrnější minerální UV filtry než ty chemické.
  • DIY repelent - místo toxického koktejlu z obchodu si vyrobte vlastní odpuzovač komárů! Stačí smíchat alkohol, pár kapek esenciálního oleje (dobře funguje např. citronelový, levandulový nebo eukalyptový) s vodou a nalít do nádobky se sprejem.

Co ještě můžete udělat?

  • Cesta na festival - i na tom, jak se na festival dopravíte záleží! Místo auta vyrazte vlakem či autobusem. 
  • Sbírejte odpadky ostatních - pokud na zemi uvidíte nějaký ten plastový obal (což je více než pravděpodobné), vyhoďte ho do tříděného odpadu. Zabere to jen chvilku a odmění vás dobrý pocit. 
  • Odmítněte reklamní předměty - na festivalech se často rozdávají různé propagační předměty, které ale většinou nikdo nevyužije, a pak akorát leží doma nebo skončí v koši.

Ale hlavně - užijte si to! Udělejte, co můžete, ale nevyčítejte si, pokud to nevyjde podle vašich představ. Každá snaha se počítá :-)

 

________________________________________________________________________________

Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti. 

Jak si vychutnat kávu ekologicky a udržitelně?

Den bez kávy. Zježily se vám při této představě chloupky na rukou? Nejste sami. Pokud se ale zajímáte o ekologii a udržitelnost, možná jste slyšeli, že pěstování kávy zatěžuje životní prostředí. Je to tak nebo si můžeme vychutnat eco friendly šálek bez výčitek svědomí? Na to se podíváme v dnešním článku.

Pěstování kávy

Hlavním problémem kávy je to, jakým způsobem se v dnešní době pěstuje - se zaměřením na kvantitu místo kvality. Kvůli masové produkce je nutné kácet pralesy, aby se udělalo místo pro kávové plantáže. A to samozřejmě narušuje místní biodiverzitu. Stejně tak používání pesticidů a dalších chemikálií je pro životní prostředí obrovská zátěž. 

Naštěstí existují farmáři, kterým není životní prostředí lhostejné a kávu pěstují tak, aby přírodu zatěžovali co nejméně. Taková káva je ale dražší než ta od velkých nadnárodních producentů, kterou můžeme běžně vidět v supermarketech.

Nákup kávy

Jak se tedy při nákupu rozhodnout, po kterých zrnech sáhnout? Eco-friendly kávu můžete poznat podle těchto označení a certifikátů:

  • Organická káva - je sice dražší, ale můžete mít klid v duši, že při pěstování nebyly použity škodlivé chemikálie (pesticidy).
  • Fair trade - tento certifikát garantuje, že káva byla vyprodukována s respektem k přírodě i k lidem, kterým byly při práci zajištěny vhodné podmínky a odpovídající finanční ohodnocení.
  • Rainforest Alliance Certified Coffee - poznáte podle loga s žabičkou na obalu kávy. K jeho získání musí být splněna řada podmínek, jako je omezení používání chemických hnojiv, zachovávání přirozené vegetace, vhodné pracovní podmínky, platové ohodnocení a zákaz dětské práce.

rainforest-alliance-certified-logo

Místo supermarketu můžete kávu nakupovat také u menších lokálních pražíren, které při výběru zrn myslí na kvalitu i ekologické faktory.

Příprava kávy doma

I v případě domácí přípravy kávy, která je obecně víc eko než v kavárnách, se dají najít ekologicky šetrnější způsoby. 

Patříte-li mezi fajnšmekry a kávu si připravujete alternativní metodou pomocí dripperu nebo Aeropressu, poohlédněte se po nerezových filtrech místo těch papírových na jedno použití. Nebo vyzkoušejte french press či moka konvičku, které jsou samy o sobě bezodpadovými metodami přípravy kávy.

Nejvíce odpadu však vytváří kávovary typu Dolce Gusto, do kterých se používají hliníkové-plastové kapsle, jejichž recyklace je velmi složitá. Naštěstí i do těchto přístrojů můžete použít zero waste variantu, znovupoužitelné nerezové kapsle. 

Za zmínku stojí i káva s mlékem, které patří mezi potraviny s vysokou uhlíkovou stopou, černá káva je tedy ekologičtější volbou. Případně sáhněte po některé z rostlinných alternativ, jako je ovesné či sójové mléko.

TIP: A co s kávovým lógrem? Vytvořte si z něj třeba voňavý peeling, použijte jako hnojivo pro rostliny nebo zkompostujte! 

toa-heftiba-LLvCtGj93P0-unsplash

Stop jednorázovým kelímkům

Věděli jste, že běžný jednorázový kelímek je vyroben z plastu s příměsí a nedá se tak recyklovat? Díky vlastnímu kelímku ušetříte spoustu odpadu, aniž byste se museli nějak zásadně omezovat. Pokud si chodíte do kaváren pro kávu "to go", znovupoužitelný kelímek je váš nejlepší kámoš! Nejen z ekologického, ale i z praktického hlediska je mnohem lepší volbou než ten na jedno použití. Dá se bezpečně uzavřít, schovat do kabelky a nespálíte se o něj. Některé kavárny dokonce nabízí slevy za vlastní kelímky - a to se přece vyplatí! :-)

Závěr: jde tedy káva a udržitelnost dohromady?

Samozřejmě, že nejlepší je kávu nepít vůbec nebo její množství omezit. Pokud ale tento voňavý nápoj milujete stejně jako já, můžete dopad pití kávy na životní prostředí alespoň zmírnit. Při nákupu se zajímejte o to, jak byla káva vypěstována. Pokud zvolíte certifikovanou organickou fair trade kávu, bude negativní dopad na životní prostředí mnohem nižší. Kromě toho se znovupoužitelným vybavením místo jednorázového (kelímky, nerezové kapsle a filtry) dá významně snížit množství odpadu, který je s pitím kávy spojený.

 

Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti. 

10 zero waste výzev pro rok 2023

Se startem nového roku se pojí celá řada nejrůznějších předsevzetí, která více či méně svědomitě plníme. Co si je pro letošní rok zvolit v duchu zero waste? Sestavili jsme pro vás hned několik výzev, kterými se můžete inspirovat i vy.

1. Udržitelné pití kávy

Nedovedete si svůj den představit bez voňavého šálku kávy? Dopřejte si ho v duchu udržitelnosti. Jak? Vyzkoušejte například:

  • Plnitelné kapsle do kávovaru (pro Nespresso i Dolce Gusto)
  • Mocca konvičku, french press nebo clever dripper (se znovupoužitelnými nebo recyklovanými a recyklovatelnými sáčky)
  • Vlastní termohrnek, který se vám hodí jak na kávu připravenou doma, tak na tu, kterou si budete chtít dát s sebou ve vaší oblíbené kavárně nebo bistru.

2. Nakupování bez odpadu

Vezměte si při nákupech k ruce na pomoc znovupoužitelné tašky a sáčky, které krásně nahradí igelitky i mikrotenové sáčky. Potěšíte nejen přírodu, ale i vaši peněženku, protože každá plastová taška, kterou si vezmete u poklady něco stojí. 

nakupovani-bez-odpadu

3. Obědy z domu “do krabiček”

Nemusíte to praktikovat každý den, ale zkuste si na většinu pracovního týdne připravit zdravé jídlo domova, z lokálních potravin a do vlastních krabiček. A jeden z obědů si ideálně udělejte úplně bezmasý. Důvodů proč praktikovat tuhle výzvu je hned několik:

  • Úspora financí.
  • Snížení množství vyprodukovaného odpadu z boxů na jídlo s sebou, které končí ve spalovnách a na skládkách.
  • Podpora zdravého životního stylu.

Samozřejmě se nemusí jednat pouze o obědy. Doma si také připravujte svačiny do školy, práce, na cvičení i na výlet, stejně jako zdravé sladkosti

4. Vaření beze zbytků a z lokálních zdrojů

Pokud vám při vaření “ujede ruka” a uděláte zbytečně moc jídla, dejte přebytky do mrazáku, případně se naučte vařit beze zbytků, tak, jak to uměly naše babičky. A pro přípravu svých pokrmů používejte sezónní potraviny z lokálních zdrojů. 

vareni-beze-zbytku

5. Udržitelné oblékání

Pokud si chcete nastavit laťku o něco výš, zkuste se zavázat k tomu, že v roce 2023 si nekoupíte nic nového na sebe. Oblečení, které budete nutně potřebovat pak pořídíte jedině  “z druhé ruky” ať už v second handu nebo na některém z online webů typu Vinted, případně vylepšíte některou z upcyclingových metod ze starších kousků.

Pomoci a inspirovat vás může některý z těchto našich článků:

6. Pryč s jednorázovými řešeními

Každý měsíc si vyberte jednu jednorázovou věc, kterou používáte a nahradíte ji znovupoužitelnou variantou. Může se jednat třeba o zmíněné tašky na nákup, dále holicí strojky, lahve na pití, hrnky na kávu/čaj, lahve na pití, brčka, kapesníky atd.

udrzitelna-reseni

7. Minimalizování množství vyprodukovaného směsného odpadu

Zaměřte se na efektivitu třídění vašeho odpadu a opravdu vytřiďte vše, co se dá. Pořiďte si nebo vyrobte hezké nádoby na tříděný odpad, které vás k téhle aktivitě budou hezky motivovat. A kromě papíru, plastu a skla svědomitě třiďte i elektroodpad a zbytky z vaší kuchyně. S tím vám i v paneláku pomůže šikovný vermikompostér.

8. Šetření energiemi

Tenhle bod je zvlášť v dnešní době hodně aktuální. Mezi základní kroky v tomhle směru patří:

  • Výměna starých žárovek za jejich úspornější variantu.
  • Svědomité zhasínání v místnostech, kde právě nejste. 
  • Nepřetápění místnosti.
  • Utěsnění profukujících oken a dveří.
  • Sprchování místo vanování.
  • Pravidelné odmrazování ledničky.
  • Úsporné praní prádla. 

uspora-energii

9. Udržitelné cestování

Cestujte s ohledem na naše životní prostředí. Jak takové cestování probíhá? Jednoduše! Zvolíte si šetrnou formu dopravy, nevyrazíte na turisticky přetížená místa a na svém výletě či dovolené se budete chovat stejně udržitelně jako doma. Dávku inspirace pro tuhle výzvu najdete třeba tady:

10. Vzdělání v oblasti ekologie a zero waste

Novinek, zajímavých a rad tipů na tomhle poli neustále přibývá. Sledujte nejen náš blog, ale i další zdroje užitečných informací, případně si pořiďte i chytré knihy, které vám krásně rozšíří obzory.

8 tipů pro zero waste rozlučku se svobodou

Léto je obdobím svateb, se kterými se pojí čím dál tím oblíbenější rozlučky se svobodou. A s těmi bohužel zase spousta věcí, které použijeme jen v ten jediný den a potom putují do koše. Není to škoda? Proto jsme si pro vás připravili několik tipů, díky kterým bude vaše rozlučka eko a navíc originální.

Zero waste rozlučka se svobodou
Zdroj: Canva gallery

Jedinečnost na míru

Vyšperkujte rozlučku se svobodou drobnostmi i zábavou, která bude „na míru“ nevěstě i družičkám. Zaměřte se také na to, aby dekorace, dárky, občerstvení i vše ostatní mělo smysl a kvantita nepřevýšila kvalitu. Zapomeňte na tuctové šerpy, odznáčky, korunky nebo falická brčka „made in china“. Věřte nám, že všechny tyhle věci nikdy víc už nepoužijete, takže se jedná pouze o spoustu jednorázového odpadu.

Rozlučková trička, která mají smysl

Jednou z věcí, po které se při plánování rozluček automaticky sáhne, jsou trička „tým nevěsty“ a „nevěsta“, které kromě téhle události asi jen těžko budete běžně nosit na veřejnosti. Pokud si bez nich rozlučku nedokáže představit, co je nechat vyrobit na míru, s vlastním návrhem a motivem? Pro tisk zvolte trička z přírodních materiálů a šetrné metody potisku. Uvidíte, že se určitě stanou oblíbenou součástí vašeho šatníku.

Brože místo odznáčků

Stejné je to i s odznáčky. Poohlédněte se po hezkých brožích, které odznáčky nahradí. Oblíbené jsou také minimalistické náramky, například z minerálů, které vám tuhle událost budou už napořád připomínat.

Putovní šerpa

Jestli chcete nevěstu ozdobit šerpou, zkuste ji pro ni vyrobit vlastnoručně. Navíc se z ní může stát putovní kousek, který bude mít po letech vzpomínkovou hodnotu pro celou vaši partu.

Květinový věneček na rozlučku se svobodou
Zdroj: Canva gallery

Květinový věneček

Zapomeňte na plastovou korunku a pořiďte nevěstě květinový věneček. Jeho skladbu potom ideálně zvolte podle ročního období.

Případně pořiďte korunku, opět ideálně putovní, a k ní závoj z nepoužívané záclony. Uvidíte, jak krásně bude vypadat.

Piknik v přírodě

Dopřejte si o rozlučce se svobodnou parádní piknik. Nakupte suroviny z místních zdrojů a připravte celou řadu dobrot. Piknikový koš vybavte také klasickými příbory, látkovými ubrousky, znovupoužitelnými miskami, kelímky, talíři i brčky.

Recyklovatelné dekorace

Plánujete použití konfety, girlandy a další dekorace? Sáhněte po těch z přírodních materiálů, které jsou snadno rozložitelné, recyklovatelné a pro přírodu nepředstavují takovou zátěž jako plast. A kdo říká, že je nemůžete uložit do „párty krabice“ a použít zase příště?

Pleťová maska rozlučka se svobodou
Zdroj: Canva gallery

Rozmazlete se

Co o sebe tenhle výjimečný den také krásně pečovat? Vyberte si produkty přírodní kosmetiky a dopřejte si všechny třeba pečující masku.

5 důvodů, proč začít nakupovat na farmářských trzích a být více zero waste

Na farmářském nebo zelném trhu, v obklopení čerstvou zeleninou, ovocem a farmářskými výrobky, jsem ve svém živlu. Nakupování surovin od lokálních prodejců pro mě představuje kombinaci zero waste stylu i zodpovědného přístupu ke zdraví těla.

V době, kdy jsem pravidelně jezdila do Brna, jsem se vždy těšila, až půjdu na Zelný trh, který hrál všemi barvami. Procházela jsem mezi stánky a s radostí vybírala zeleninu a ovoce, kterým nešlo odolat. Dnes už do Brna příliš často nejezdím, a proto nákupy čerstvé zeleniny řeším jinými způsoby, o které se s vámi podělím v poslední části článku.

Nejdříve se však zaměříme na důvody, proč je tolik přínosné nakupovat u farmářů:

1. Potěšíte své tělo sezónní zeleninou

Kromě toho, že sezónní zelenina vychází cenově levněji než zelenina z dovozu, pro tělo je mnohem přirozenější. Zatímco okurka v zimě tělo ochladí, kořenová (sezónní) zelenina zahřeje.

Přestože v zimě je nabídka sezónní zeleniny menší, neznamená to, že se z ní nedají vykouzlit výborná jídla, ať už hlavní chody nebo saláty. Stačí ji dobře ochutit, doplnit jinými nutričně výživnými surovinami a výborné jídlo je na stole.

Zatímco v klasickém obchodě nás může svádět sáhnout i v lednu po rajčatech nebo zmíněné okurce, v rámci farmářské nabídky máme na výběr jen to, co je skutečně sezónní.

2. Přinesete si domů kvalitnější a lokální suroviny

Farmářská vajíčka, kuře, sýr nebo kvalitní domácí sušenky jsou snem každé maminky. V dnešní době je více než kdy jindy důležité své tělo maximálně podporovat, a kvalita surovin, z kterých připravujeme jídlo, je v tomto tématu zásadní. Sama, pokud mám na výběr, volím lokální plodiny vypěstované bez chemických postřiků, což farmářské produkty často splňují.

3. Budete více zero waste

Na farmářské trhy můžete vyrazit s látkovými pytlíky a taškou, které lze opakovaně používat až do roztrhání. Nesetkáte se s žádnými zbytečnými plasty, kterým se v obchodě často nevyhnete.

Mrkev z trhu, která je ještě špinavá od hlíny, také obvykle vydrží mnohem déle než mrkev ze supermarketu. Nestává se mi tedy, že bych musela vyhazovat zkažené nebo staré kusy a nechtěně tak jídlem plýtvat. Dále, pokud vím, v jakých podmínkách je zelenina vypěstovaná, můžu ji zpracovat včetně natě (z které připravím např. pesto nebo polévku) a množství odpadu je tedy minimální.

4. Podpoříte českou ekonomiku a lidi, kteří svou práci dělají srdcem

Koho jiného podpořit než lokální a české výrobce? Pokud nechcete v supermarketech neustále studovat místa dovozu, farmářské trhy jsou jasnou volbou. Také podpoříte ty, kteří svou práci velmi často dělají srdcem, což je velká přidaná hodnota.

5. Budete udržovat lidský kontakt

Miluju, když můžu s člověkem, od kterého na trhu nebo v maličkém farmářském obchůdku nakupuji, prohodit pár slov. Věřím, že právě díky těmto pár slovům můžeme do našeho života vrátit přirozenou lidskou komunikaci, která se v současné době pod náporem moderních vymožeností vytrácí. 

 

Jak začít nakupovat, pokud nemáte v okolí farmářské trhy?

Pokud bydlíte na vesnici, zeptejte se, jestli někdo ve vašem okolí nenabízí domácí vajíčka, kuřata nebo na zahrádce vypěstovanou zeleninu. Spousta lidí má (obzvláště v létě) přebytky a jsou rádi, když je mají komu udat. Sama takto téměř po celý rok nakupuji zeleninu od lidí, kteří mají v naší vesnici své hospodářství.

Dále se můžete porozhlédnout, zda nemáte v blízkosti bydliště možnost odběru farmářských bedýnek (dnes je tato nabídka široká a na internetu najdete velké množství dodavatelů) nebo využití nákupu na Scuk.cz. Výhodou obou těchto možností je, že si můžete vybrat produkty dle množství hnojiva, které bylo pro výrobu použito. Ve spoustě menších městeček také najdete obchůdek s kvalitními farmářskými výrobky, kde seženete např. farmářská vajíčka, sýry i pečivo.


 

Autor: Martina Čampulová

7 tipů, jak nakoupit bez obalů v běžném obchodě

Jak se při nákupu vyhnout zbytečným obalům? Nejlepší je samozřejmě nakupovat v bezobalových obchodech a na farmářských trzích… ale co když zrovna ve vašem okolí takovou možnost nemáte? Máme pro vás několik tipů, jak i v běžném supermarketu nebo drogerii nakoupit co nejvíce v duchu zero waste!

1. Noste si vlastní látkové tašky a sáčky

Jestliže se zajímáte o zero waste životní styl, pak to pro vás asi nebude žádná novinka. Pečivo, ovoce a zeleninu si naberte do vlastního látkového sáčku a celý nákup si odneste domů v látkové tašce nebo síťovce místo igelitky. V některých supermarketech (např. v Globusu) si můžete na váhu do vlastního obalu nabrat i mražené ovoce a zeleninu.

TIP: Některé druhy zeleniny a ovoce, třeba banány, je zbytečné dávat do sáčku. Na menší druhy jsou pak super tyto malé látkové pytlíky.

Síťovka – látková nákupní taška z bavlny.
Síťovka z biobavlny – ideální na ovoce a zeleninu.

2. Sáhněte po větším balení

Trvanlivé potraviny, jako jsou luštěniny, rýže, ořechy a podobně, si můžete nakoupit ve velkém balení do zásoby. Ušetříte tím nejen obalový materiál, ale i peníze – větší balení bývají výhodnější. Navíc budete mít na nějakou dobu vystaráno a nebudete muset tak často nakupovat.

3. Upřednostňujte základní suroviny

Pomazánky, různé sladké tyčinky, omáčky… to všechno si můžete jednoduše připravit sami doma. Nakupte tak raději suroviny, ze kterých si tato jídla připravíte – například cizrnu na hummus, rajčata na omáčku a ovesné vločky na müsli tyčinky. Je rozdíl, jestli si koupíte kilové balení cizrny, které vám vystačí na více jídel nebo jednu krabičku hummusu.

4. Vyhněte se plastu

Velká část plastových obalů se recyklovat nedá a skončí tak na skládce. Pokud máte na výběr, zvolte raději menší zlo v podobě skla nebo kovu, které se dají recyklovat téměř donekonečna. S papírem už je to o něco složitější, ale stále je na tom z hlediska škodlivosti pro přírodu lépe než plast. Jestli vás tohle téma zajímá, můžete si přečíst více v našem článku o recyklaci.

5. Obaly znovu použijte

Když už jste nějaký ten obal koupili, zkuste pro něj najít další využití. Například různé skleničky s víčkem se dají použít na uchovávání potravin nebo třeba na výrobu domácí kosmetiky… Na internetu najdete spoustu zajímavých nápadů a inspirace!

Znovupoužitelné obaly
Skleničky můžete využít na oříšky, semínka, sušené ovoce…

6. Využijte plnící stanice v drogeriích

V některých prodejnách dm a ROSSMANN najdete plnící stanice, kde si můžete natočit ekologické čistící přípravky, sprchové gely a šampony do znovupoužitelných nádob, podobně jako v bezobalových obchodech. Musíte si však nejprve pořídit originální láhev produktu, do které pak můžete tekutinu opakovaně doplňovat.

7. Jde to i online

Pokud nesnášíte nakupování v supermarketech nebo se vám prostě zrovna nikam nechce, můžete nakoupit s minimem obalů i online. Třeba na Rohlík.cz se dají některé potraviny (mléčné výrobky, trvanlivé produkty) a čistící přípravky koupit do vratných obalů, které při příštím nákupu vymyté vrátíte kurýrovi. Košík.cz vám zase vybrané potraviny odsype a zabalí do snadno recyklovatelného papírového sáčku.

Kromě zmíněných tipů zkuste vzít v potaz i to, kde a jak byla daná potravina vyprodukována – nejnižší uhlíkovou stopu mají lokální potraviny rostlinného původu. Chcete vědět víc? Této problematice se podrobněji věnujeme v článku o skleníkových plynech.


 

Autor: Markéta Žůrková