5 důvodů, které vám brání zbavit se nepoužívaných věcí + tipy na to, jak si s nimi poradit

Jak na minimalismus? S nepotřebnými věcmi, které často tvoří zbytečný nepořádek, se pravděpodobně setkáváme všichni. Každá taková nepotřebná věc, kterou se obklopujeme, nám však určitým způsobem bere energii i pozornost. Sama vnímám, že když si uklidím pracovní stůl, cítím se při práci svobodněji a lehčeji.

Dle principů feng-shui nepořádek narušuje plynulý tok energie prostorem. Pokud se tedy nevyužívaných věcí zbavíme, pročistí se nejen náš prostor, ale současně se projasní i naše mysl. Odpadne zbytečné uklízení, utírání prachu a neustálé přerovnávání věcí, které často ani nemáme kam dát.

V tomto článku se proto zaměříme na důvody, které vám brání zbavit se nepoužívaných věcí.

1. Věci jsou pro vás symbolem lásky

Sama jsem si před pár lety uvědomila, že věci, které jsem dostala od svých rodičů, jsou pro mě symbolickým vyjádřením jejich lásky. Přirozeně pro mě bylo těžké se takových věcí zbavit, přestože jsem racionálně věděla, že mi doma jen zabírají místo.

Dlouho jsem si neuvědomovala, že jazykem lásky (způsobem, jakým jsem vnímala lásku – viz kniha Pět jazyků lásky od Garyho Chapmana) ve vztahu s mými rodiči pro mě bylo přijímání darů. Jakmile jsem tento vzorec pochopila, začala jsem se cítit svobodněji. Objala jsem malou holku v sobě, pro kterou bylo důkazem lásky od mámy a táty přijímání dárků. Vysvětlila jsem jí, že její rodiče ji mají rádi a že nemusí na věcech od nich tolik lpět.

Možná i vy znáte pocit, kdy se navzdory racionálnímu uvažování nedokážete zbavit naprosto nepotřebné věci, kterou jste dostali od milovaného člověka a která je pro vás symbolem jeho lásky. Potom nezapomeňte, že opravdovou lásku nevynahradí žádná materiální věc. Naopak, zbavením se toho, co vám spíše překáží, se vám otevře prostor k vnímání lásky nezávisle na materiálnu.  

2. Nepotřebných věcí je vám líto

Určitou věc již nepotřebujete, ale současně je vám líto ji vyhodit. Skvělým řešením v takovém případě je darovat ji někomu dalšímu, prodat prostřednictvím Facebookových „bazárkových“ skupin nebo tzv. „swapnout“ (vyměnit) za něco, co využijete. Více o principu i možnostech swapování si můžete přečíst v článku Swapování – výměna nejen oblečení.

Řešením je i věnování nepotřebných věcí do charitativních bazárků, kde mohou padnout do oka někomu, kdo za ně rád zaplatí menší obnos. Sama jsem již věnovala poměrně velké množství věcí na Charitativní bazárek pro Útulek Tibet a velmi mě překvapilo, za jaké ceny se věci vydražily.

minimalismus2_1

3. Výčitky, že jste si určitou věc koupili, ale už se vám nelíbí

Každý z nás se mění a je tedy přirozené, že se mění i naše priority, vkus a preference. Nemusíte si tedy vůbec vyčítat, že věci, které se vám líbily před pár týdny, měsíci či lety, už se vám nelíbí. Skvělým způsobem, jak věcem, ke kterým máte citový vztah ponechat život, je opět darování nebo „swapování“. Tím, že je pošlete dál, si užijí více „života“ než když vám budou jen ležet ve skříni.

4. Nepotřebných věcí je tolik, že nevíte, kde s tříděním začít

Nevyužívané věci možná ve své domácnosti vidíte všude a při představě, že byste je měli roztřídit, nevíte, kde začít. Nenechte se zahltit a zvolte si své vlastní tempo. Můžete si např. vytvořit pravidlo, že každý den vytřídíte dvě nepotřebné věci a každý týden nebo měsíc se zaměříte na jednu místnost. Inspiraci najdete i v předchozím článku Minimalismus: top 5 tipů na to, jak žít lépe s méně věcmi.

5. Strach, že by se věc mohla v budoucnu hodit

Dříve jsem spoustu věcí hromadila ze strachu, že by se mohly ještě někdy hodit. Bála jsem se, že je budu muset znovu pořizovat a také do nich pravděpodobně investovat finance. Jak je ale známo, v našem životě se materializuje to, čemu uvnitř věříme a o čem jsme přesvědčení (viz kniha Zákon rezonance od Pierra Franckhe).

Rozhodla jsem se tedy své vnitřní nastavení změnit. Místo strachu, že jednou nebudu mít dost financí, jsem začala podporovat důvěru, že se ke mně dostane přesně to, co budu potřebovat. S tímto nastavením je pro mě mnohem jednodušší dát pryč nepotřebné věci, protože už mě tolik neovládá strach, že jednou budu litovat, že jsem se jich zbavila.

 

Jak to máte s tříděním nepotřebných věcí vy?

Co je pro vás nejtěžší? Jaké triky a tipy vám pomáhají a co vám jde lehce? Jak u vás vypadá minimalismus? Podělte se s námi v komentářích, ať se vzájemně obohatíme.

 


 

Martina Čampulová

Jsem maminka, která nedokáže žít bez přírody. Protože ráda píšu a sdílím informace, rozhodla jsem se začít přispívat svými myšlenkami a zkušenostmi na blog Zerowastelife.cz. Kromě přírody a rodiny je mou velkou láskou osobní rozvoj. Skrze rodinné konstelace i další metody provádím ostatní při objevování vlastního nitra a hledám způsoby, jak žít harmoničtější život.