7 tipů, jak oslavit Světový den veganství

Každý rok se 1. listopadu slaví Světový den veganství. Jeho tradice sahá do roku 1994, kdy proběhla oslava 50. výročí založení organizace Vegan Society. Chcete tento mezinárodní den veganství oslavit? Máme pro vás pár tipů - ať už se o veganství jen zajímáte, začínáte s ním nebo jste dlouholetým veganem či vegankou!

1. Vyzkoušejte nový rostlinný recept 

Napadá vás lepší způsob, jak oslavit tento den než dobrým veganským jídlem? A co takhle vyzkoušet úplně nový recept? Dnes najdete na internetu opravdu spoustu inspirace - od blogů, sociální sítí až po různé ebooky. I v knihkupectví jsou k dostání staré dobré kuchařky zaměřené na rostlinnou kuchyni. 

Pokud nevíte, kde začít, tady je pár osvědčených tipů pro inspiraci:

 • Naše zero waste recepty: I u nás na blogu najdete pár jednoduchých receptů na vegan dobroty. Třeba veganské makarony se sýrem, cheesecake nebo burgery.
 • Weby: Z českých třeba Soucitně, ProVeg nebo Vegmania, ze zahraničních například Pickuplimes, kde najdete i veškeré nutriční informace o daném receptu.
 • Kuchařky: Třeba Obnažená veganka, A co teda jíš? nebo Slovegán s tradičními slovenskými recepty ve vegan verzi.

 

vegetarianske-grilovani-vegan-burger

 

2. Zajděte si na rostlinné jídlo do restaurace

Pokud se vám nechce vařit, dopřejte si a vyrazte na dobré jídlo do veganské restaurace! Nemáte ve vašem okolí žádnou? Nevadí, rostlinně se dá najíst i v "klasických" podnicích. Některé mezinárodní pokrmy jsou přirozeně veganské. Například v inidcké restauraci si můžete dát čočkový dhal s kokosovým mlékem, v italské pizzu marinara nebo špagety aglio olio, v japonské sushi plněné avokádem nebo okurkou, v thajské pad thai (bez vajec)... možností je spousta! Dokonce i ve fast food řetězcích dnes najdete vegan menu, například v Burger Kingu si můžete dát rostlinný burger.

Praktický seznam restaurací, kde vaří aspoň nějaké veganské jídlo najdete taky na Tady se najím rostlinně. 

3. Pusťte si dokument o veganství

Světový den veganství je ideální příležitost k tomu rozšířit si obzory a dozvědět se o tomto životním stylu něco nového. Tady je pár tipů na zajímavé dokumenty: 

 • Cowspiracy - o dopadu živočišné výroby na životní prostředí
 • Seaspiracy - o dopadu rybolovu na mořský ekosystém
 • Earthlings - ukazuje různé způsoby, jak lidé využívají zvířata pro své potřeby
 • What the Health - o negativním vlivu živočišné stravy na lidské zdraví
 • Game Changers - o veganské stravě v souvislosti se sportem

4. Objevte netestovanou & vegan kosmetiku

Veganství není jen o tom, co si dáváme na talíř, ale i o tom, jaké produkty používáme - mimo jiné i k péči o tělo. Co takhle si na den veganství udělat menší "audit" kosmetické výbavy? Víte, podle čeho poznáte, že je vaše kosmetika veganská a nebyla testovaná na zvířatech?

 • Cruelty-free certifikát: Abyste měli jistotu, že je kosmetika netestovaná, dívejte se po logu Leaping Bunny.

 certifikat-leaping_bunny-1-300x218

 • Vegan certifikát: Záruku 100% rostlinného složení produktu zajišťuje logo Vegan se slunečnicí, případně zelené logo Vegan ok.

VeganTM-Palette1-PLUM-300x242

TIP: Pokud vás toto téma zajímá více, koukněte na článek o tom, jak poznat kosmetiku netestovanou na zvířatech.

Běžné živočišné složky v kosmetice jsou napříkladlanolin (v balzámech na rty), kasein (v produktech k péči o pleť a vlasy), karmín (v rtěnkách a další dekorativní kosmetice), kolagen a skvalen (v anti-aging produktech) nebo keratin (vlasové produkty).

U nás na e-shopu najdete značky přírodní kosmetiky, které netestují na zvířatech a jejich složení je většinou veganské, jako je Ben&Anna nebo Soaphoria. Mrkněte do sekce kosmetika a udělejte si radost! 

5. Vegan piknik nebo posezení s přáteli

Udělejte si hezké odpoledne a pozvěte k sobě přátele nebo vyrazte na piknik! Každý může připravit a přinést nějaké vegan občerstvení, díky čemuž ochutnáte spoustu nových dobrot, objevíte nové recepty… Kromě toho rozšíříte povědomí o rostlinné stravě mezi lidmi, co se třeba stravují konvenčně, a ukážete jim, že i na rostlinném jídle si pochutnají. 

A co třeba přichystat?

 • Hummus jako dip k zelenině a pečivu
 • Vegan bábovku (jde to i bez vajec!)
 • “Pizza” šneky z listového těsta s rostlinným sýrem
 • Vegan sušenky - ať už domácí nebo z obchodu 
 • Jarní závitky s tofu a arašídovým dipem
 • Falafel 
 • Pečené brambory s česnekovým dipem z rostlinné majonézy 

 

vegan-jidlo

 

6. Podpořte veganské organizace nebo azylové farmy

Dalším skvělým způsobem, jak oslavit den veganství, je podpořit některou z neziskových organizací, které bojují za práva zvířat, nebo azylové farmy.

 • Organizace, jako jsou OBRAZ - Obránci zvířat, Otevři oči nebo Zvířata nejíme můžete podpořit finančním příspěvkem nebo se sami stát dobrovolníkem.
 • Azylové farmy poskytují útočiště zvířatům, která byla zachráněna z velkochovů. Můžete je podpořit finančně, například adopcí zvířátka, navštívit a donést zvířatům něco na zub nebo pomoct s prací na farmě.

7. Pusťte se do měsíční veganské výzvy

Chcete si vyzkoušet, jaké to je být veganem nebo vegetariánem? Co takhle si to zkusit pro začátek na 30 dní? Super je, že v dnešní době se můžete zdarma zapojit do některého z online programů, kde dostanete kompletního průvodce veganstvím na celý měsíc, včetně rostlinných receptů a užitečných tipů - jako je třeba Veggie Challenge od ProVeg. Nestane se vám tak, že byste nevěděli, co jako vegan vlastně vařit jíst.

 

Přečtěte si i další články z našeho blogu o rostlinné stravě:

 


Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti.