5 tipů pro zero waste adventní kalendáře

Na trhu dnes najdeme adventní kalendáře nejrůznějších tvarů, provedení i cenových kategorií. Co je spojuje? Jejich jednorázové použití. Jakmile z nich na Štědrý den vyloupnete poslední čokoládu, vyndáte čajový sáček nebo balzám na rty, jejich účel je u konce a tak putují do koše, v lepším případě do tříděného odpadu. Proto jsme pro vás našli hned několik inspirací pro krásné, udržitelné a zero waste adventní kalendáře, které vám mohou dělat radost dlouhá léta.

Pytlíčkový adventní kalendář

Oblíbenou verzí zero waste adventního kalendáře je ten pytlíčkový. Jak název napovídá, v tomhle případě jsou dobroty schované v látkových sáčcích. Jeho podobu můžete ozvláštnit i tím, že místo pytlíčků použijete punčošky, malé palčáky nebo kombinaci všech tří variant. 

A kam pytlíčky zavěsit? Na provázek na zeď, ke krbu nebo na třeba i na hezkou větev, kterou můžete navíc ozdobit vánočními světýlky nebo na naše dřevěné adventní kalendáře vlastní výroby. Vybírat můžete ze dvou designů - les a lesní zvěř nebo vánoční vesnice. Čím jsou naše kalendáře zvláštní? Můžete je personalizovat - vyberte si vlastní jméno a text, který na desku vygravírujeme. A pokud nemáte zatím ani pytlíčky, můžete zakoupit kompletní sadu a mít tak každý rok o kalendář postaráno. Řešit budete pouze jejich výplň. Tipy, čím kalendář naplnit uvádíme na konci článku.

adventni-kalendar-woodenmoment.cz-kristynka

 

Obálkový adventní kalendář

Jednodušší verzi závěsného zero waste adventního kalendáře můžete vyrobit z papírových obálek. Aby vám takový kalendář vydržel co nejdéle, použijte obálky s vyšší gramáží. Ozdobit je pak můžete například vánočními pohlednicemi - novými i staršími, které seženete například v antikvariátu. Uvidíte, že každá obálka tak bude doslova originál sám o sobě! Obálky samozřejmě nezalepujte, ale pro jejich zavření a zavěšení použijte dřevěné prádelní kolíčky.

Ruličkový adventní kalendář

Máte doma malé šikovné pomocníky? Zapojte je do výroby ruličkového adventního zero waste kalendáře. Potřebovat budete pevný papírový rám, do kterého nalepíte nabarvené ruličky od toaletního papíru, díky kterým vzniknou “tunýlky”, do kterých schováte adventní překvapení. Celková výzdoba a provedení je na vás - fantazii se meze nekladou. Ruličky také můžete slepit k sobě do podoby vánočního stromečku. 

Rulickovy-adventni-kalendar

Krabičkový adventní kalendář

Krabičkový adventní kalendář může mít hned několik podob:

 • Zasouvací krabičky, které vložíte do pevného stojacího rámu.
 • Krabičky, které vložíte do dřevěné bedýnky.
 • Papírové nebo dřevěné krabičky, které budou mít podobu malých vánočních domečků.

Záleží jen na vás, kolik času a rukodělné zručnosti téhle možnosti věnujete, každopádně výsledek může být opravdu krásný a zdobit váš domov po celé svátky.

Domeckovy-adventni-kalendar

Kapsářový adventní kalendář

Pro vytvoření kapsářového kalendáře si můžete koupit látku s vánočním motivem nebo rovnou předpřipravený panel s motivy zimy a Vánoc, se kterým vám šití půjde snáz. Kapsář pak jednoduše pověsíte na zeď a do očíslovaných kapsiček vložíte překvapení pro každý adventní den. 

Čím naplnit adventní kalendář

Když už si doma vyrobíte zero waste adventní kalendář, můžete ho samozřejmě naplnit dle vlastní libosti. Tady od nás máte pár tipů:

 • společné zážitky (výlet do kina, divadla, čtení pohádek, kreslení atd.)
 • raw tyčinky a kuličky
 • sušenky (čokoládové, arašídové, kokosové, pohankové, špaldové atd.)
 • mini oříšková másla
 • oříšky
 • lyofilizované (mrazem sušené) ovoce
 • perníčky
 • slané tyčinky
 • upcyklované drobnosti (tašky, čepice, hračky, rukavice, čelenky apod.)
 • zero waste dárky pro děti

 

Autor: Bára Kocmánková

Jednou z nejdůležitějších věcí v mém životě je ohleduplnost k životnímu prostředí. Proto jdu už několik let cestou slow fashion, podporuji lokální výrobce, snižuji množství mnou vyprodukovaného odpadu a snažím se žít v rámci zdravého životního stylu. I když sem tam si zahřeším. :-) Jsem moc ráda, že prostřednictvím blogu Zero Waste Life můžu do světa šířit články, které se věnují udržitelnosti a doufám, že k ní inspirují co nejvíce čtenářů.

 

 

Novinky ve Wooden Moment - adventní kalendáře