5 tipů, jak oslavit Valentýna v zero waste stylu

Svátek zamilovaných je tady a s ním i spojené nákupy květin, bonboniér a dalších dárečků. Máme pro vás tipy, jak svatého Valentýna oslavit bez zbytečného utrácení a odpadu a zároveň tak, ať si ho vy i vaše drahá polovička užijete!

1. Místo kytice darujte květináč s rostlinkou

Komu by neudělala radost krásná kytice růží nebo tulipánů od milované osoby? Bohužel, většina květin je k nám dovážena ze zemí jako je Keňa, Etiopie nebo Ekvádor. Kromě emisí spojených s dopravou květin až k nám je problém i to, jakým způsobem se pěstují - s použitím chemických pesticidů a vysokou spotřebou vody. Není třeba se ale květin vzdávat úplně! Pro menší dopad na životní prostředí zvolte lokálního pěstitele, květiny s certifikátem (např. Fairtrade) nebo své milé kupte rostlinku v květináči, která jí bude dělat radost déle než pár dní. 

2. Domácí dezert místo bonboniéry

Další valentýnská klasika, bonboniéra, obvykle zahrnuje spoustu obalů, zvlášť když jsou jednotlivé bonbony baleny zvlášť. Co takhle tedy upéct nějakou domácí dobrotu? Náročnost zvolte podle vašich kuchařských dovedností a taky časových možností - můžete upéct cookies, brownies, dort... U nás na blogu najdete například recept na výborný zero waste cheesecakeNavíc se vsadíme, že i když výsledek nebude dokonalý, váš milý nebo milá ocení vaši snahu mnohem více než koupenou luxusní bonboniéru. A pokud se vám do pečení fakt nechce, koukněte v obchodě po kvalitní fairtrade čokoládě nebo podpořte místní cukrárnu nákupem dezertu do vlastní krabičky!

maxresdefault

3. Společná rostlinná večeře

Romantická večeře je dokonalý způsob, jak strávit Valentýna. Co takhle letos vyzkoušet rostlinné jídlo? Veganská strava je šetrnější k životnímu prostředí - má menší uhlíkovou stopu, nároky na půdu a spotřebu vody. Kromě toho můžete společně ochutnat něco nového. Vyrazit můžete do některého z veganských nebo vegan-friendly podniků ve vašem okolí (seznam najdete třeba na Rostlinně nebo Happy Cow) nebo si jídlo doma společně uvařit! Inspirovat se můžete například na webech Soucitně, ProVeg nebo Vegmania, ze zahraničních například Pickuplimes, kde najdete i veškeré nutriční informace o daném receptu.

4. Eco-friendly dárek

Je vaše partnerka ekologicky smýšlející a zároveň prakticky založená a ocení spíš dárek, který využije? Můžete se porozhlédnout po našem e-shopu a vybrat jí nějakou vychytávku pro zero waste život. Například:

Nepotrpíte si naopak na materiální dárky a radši trávíte čas společně třeba cestováním? Naplánujte si společný výlet, koncert, ochutnávku vína... 

5. Společné fotky 

Dřevěné fotoalbum se společnými vzpomínkami je dokonalé romantické gesto! A pokud jste kreativec a rádi tvoříte, můžete si s albem krásně vyhrát - kromě přilepení fotografií můžete stránky alba ozdobit, připsat milé vzkazy, důležitá data nebo společné vtípky... Takový dárek na rozdíl od kytice nebo čokolády vydrží napořád! 

3060-4_wooden-moment-drevene-fotoalbum-miluju-te_1

 


 

Autor: Markéta Žůrková