I zbytky z kuchyně můžeme využít

Některé zbytky z kuchyně můžeme využít jako hnojivo pro naše pokojové rostliny. Nemusíme si tak pořizovat žádné chemické přípravky a navíc využijeme to, co bychom jinak, bez užitku, vyhodili. Šikovnými pomocníky jsou v tomto případě třeba kávový logr nebo slupky od banánů a dalších druhů ovoce nebo zeleniny. Doma si můžeme připravit ekologické a navíc levné hnojivo, které bude našim květinám prospívat.

Logr z kávy nevyhazujte

Někdo používá kávový logr k domácí péči o tělo. Tvoří totiž skvělou součást tělového peelingu. Ne každý však ví, že také prospívá našim květinám. Těm dodá hořčík, fosfor, dusík, měď a draslík. Pokud smícháme trochu kávové sedliny se substrátem a vzniklou směs přidáme ke květinám, budou nám vděčné růže, muškáty, azalky nebo oleandry a na zahradě rododendrony a hortenzie.

Hnojivo připravíme i z ovocných a zeleninových slupek

Velkým přínosem jsou banánové slupky. Vložíme je do nádobky, přidáme vodu a necháme je louhovat 24 hodin. Výluh, který tak získáme, můžeme použít na všechny pokojové rostliny. Dopřejeme jim dávku draslíku, vápníku nebo fosforu. Tyto minerály podpoří vitalitu rostlin a také je ochrání proti nechtěným škůdcům.

Obdobnou funkci mají i jablečné slupky. Ty použijeme při přesazování, uložíme je na dno květináče. Proti mšicím a dalším škůdcům jsou šikovným pomocníkem cibulové slupky. I z nich si připravme výluh – slupky dáme do misky, zalijeme vodou a necháme dva dny louhovat. Vzniklý výluh použijeme na zalévání.

Další tipy

Zdroj vitamínů poskytne nesolená studená voda z vařených brambor. Tou potěšíme africké fialky. Azalky zase oživí vývar z rýže. Pro palmy je vhodnou volbou vývar z čočky. Budou po ní mít lesklé listy. Pokud rozemeleme vaječné skořápky, prášek s obsahem vápníku zneutralizuje půdu. Někdo používá popel z krbu nebo ohniště. Biologický odpad z kuchyně zužitkujeme ve vermikompostéru.

Chcete se dozvědět, jak funguje vermikompostér? Pak si přečtěte tento článek – I v paneláku můžete proměnit svůj bioodpad na kompost. Pomůže vám vermikompostér


 

Autor: Marika Horáková