Zero waste tipy, jak ušetřit v domácnosti

Bezodpadový způsob života je šetrný nejen k přírodě, ale také k naší peněžence. Prozradíme vám praktické zero waste tipy, jak ušetřit v domácnosti!

Nákupy

A začneme kde jinde než tam, kde to všechno začíná – v supermarketech a obchodních centrech. 

Nekupujte balenou vodu 

Místo vody balené v PET lahvích pijte vodu z kohoutku. Stačí jednou zainvestovat do znovupoužitelné lahve, kterou můžete nosit všude s sebou a vodu si z kohoutku doplňovat. Kromě toho, že předejdete vytváření velkého množství plastového odpadu, ušetříte i hodně peněz. Kvalita kohoutkové vody je navíc v České republice obecně velmi dobrá, často lepší než u balené vody. Tak proč toho nevyužít?

 Pro srovnání:

Voda z kohoutku vyjde na cca 11 haléřů za litr. Balená voda na cca 10 korun za litr.
Při spotřebě 2 litry denně to vychází na 6.60 Kč a 600 Kč měsíčně.

Mimochodem, taková skleněná či nerezová láhev vypadá mnohem líp než PETka, ne? 🙂

 sklenena termolahev ziza

 

Noste si vlastní tašky

Než vyrazíte na nákup, ujistěte se, že jste si nezapomněli přibalit svou nákupní tašku. Igelitová či papírová taška v supermarketech dnes stojí pár korun, tak nedává smysl kupovat při každém nákupu novou. Látkové tašky nebo síťovky vám vydrží roky, takže se vám počáteční investice vrátí. Případně pokud již doma klasické igelitky máte, nevyhazujte je a využívejte je, dokud to jde. 

sitovka na zero waste nakup

 

Nakupujte oblečení z druhé ruky

V dnešní době můžete v second handech narazit na opravdu hezké a kvalitní oblečení za pár korun. Takové kousky často vydrží mnohem dýl než ty z fast fashion řetězců. Kromě klasických secondhandů můžete vyrazit i na bleší trhy, swapovací akce nebo prozkoumat online platformy, jako je Vinted.

 

Úklid a drogerie

Přípravky na běžný úklid domova i luxusní péči o pleť – obojí si můžete snadno a levně vyrobit sami doma. 

Vyrobte si vlastní přípravky na úklid

I při úklidu, kterému se žádná domácnost nevyhne, je možné výrazně ušetřit, aniž by tím utrpěla čistota vašeho domova. Nemusíte kupovat drahé přípravky na úklid, čističe ani prací gely – vyrobte si je doma levně ze základních surovin, jako je ocet a jedlá soda.

Zde je pár základních DIY "receptů" na čistící prostředky za pár korun:

  • Univerzální octový čistič – stačí smíchat ocet s vodou v poměru 1:1 a je hotovo. Přípravek můžete používat na čištění povrchů, oken i podlahy. 100 ml kvasného lihového octa vás vyjde zhruba na 2 Kč.
  • Prací prášek na barevné prádlo – smíchejte kilo prací sody se 100 g nastrouhaného pracího mýdla. Na jedno praní budete potřebovat asi 2-3 lžíce této směsi. Jedno praní tak vyjde na cca 2 Kč.
  • Odstraňovač vodního kamene – tady si vystačíte s vymačkaným citronem. Jednoduše vnitřní stranou slupky potřete postiženou plochu, necháte chvíli působit a pak opláchnete.

Tip: Spoustu praktických tipů a návodů, jak na výrobu domácí drogerie, najdete v této knize

zero waste drogerie

 

DIY kosmetika

I některé kosmetické produkty si můžete vyrobit doma z cenově dostupných ingrediencí a ušetřit peníze za drahé přípravky z drogerie. Tak třeba:

  • Tělový peeling  na zhruba 4 použití budete potřebovat půl hrnku mleté zrnkové kávy, půl hrnku třtinového cukru a čtvrtinu hrnku kokosového oleje, které smícháte a máte hotovo.
  • Pleťové masky  využít můžete ingredience, které máte běžně v kuchyni. Dobře poslouží například jogurt, med, banán nebo ovesné vločky.
  • Zubní pasta – tady je postup trochu složitější, návod najdete zde.

Eko menstruace

Vyměníte-li běžné jednorázové vložky a tampony za jejich ekologičtější alternativu, ušetříte ve výsledku tisíce korun. Třeba menstruační kalíšek, který můžete pořídit za 500 Kč, vám vydrží až 15 let. Když vezmeme v potaz, že jedno balení tamponů stojí okolo 60 kč, menstruační kalíšek je z dlouhodobého hlediska rozhodně ekonomičtější volba.

Tip: O dalších eko menstruačních pomůckách si můžete přečíst v našem článku o menstruaci bez odpadu.

Jídlo

I na jídle se dá ušetřit, aniž byste se museli výrazně omezovat. Základem je neplýtvat – ušetříte peníze i přírodní zdroje. Jak na to?

Plánování jídel

Zkuste si vytvořit jídelníček zhruba na týden dopředu. Díky tomu budete mít jasno v tom, co nakoupit i uvařit a zabráníte tím nechtěnému plýtvání jídlem. Vyhnete se také situaci, kdy se vracíte unavení domů z práce, lednice zeje prázdnotou a vy si domů jídlo objednáte nebo zajdete do fast foodu.

Pokud se navíc vypravíte jen na jeden velký nákup týdně, vyhnete se častým návštěvám supermarketu a s tím i spojenému utrácení za nepotřebné věci. Protože, co si budeme, někdy je prostě těžké odolat lákavým dobrotám či slevám a v košíku tak skončí i to, co jsme kupovat vůbec neplánovali.

Obědy do krabičky

Další účinný tip, jak v domácnosti ušetřit, je příprava vlastních obědů do práce. Takové jídlo vás vyjde o dost levněji než meníčko v restauraci, za které v dnešní době necháte až 200 Kč. Kromě hlavního jídla si můžete přibalit i dezert či svačinu, jako jsou oříšky, ovoce, domácí buchta nebo raw tyčinky. Ušetříte tak i za případné nákupy snacků v supermarketu nebo pekárně.

 

ZW-box

Tip: Na našem e-shopu najdete nerezové boxy na jídlo různých tvarů a velikostí. 

Zařaďte do jídelníčku luštěniny

Luštěniny jsou levnou, ale zároveň zdravou, živinami nabitou potravinou – zkuste jimi párkrát do týdne nahradit maso. Že vám nechutnají a nevíte jak je připravit? Vyzkoušejte třeba náš recept na veggie burger z luštěnin, který přesvědčí i ty nejskeptičtější strávníky. 🙂

Další tipy

  • Dumpster diving – tento tip je pro odvážnější, ale stojí za to! V kontejnerech velkých supermarketů najdete plno potravin, které jsou stále v pořádku. Přečtěte si více v našem článku na téma dumpster diving.
  • Nesnězeno – skvělá aplikace s restauracemi ve vašem okolí, které nabízí neprodaná jídla se slevou nebo za symbolickou částku.

 

Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti.