S dětmi bez odpadu

K životu bez odpadu v duchu zero waste můžete vést už od malička i vaše děti. Stačí se inspirovat v této kategorii. 

Zpět na seznam kategorií

 

Zpátky do školy v zero waste stylu

Září je tady a s ním i začátek školního roku. Přinášíme vám několik nápadů, jak dětem návrat do školních lavic zpříjemnit a zároveň trochu odlehčit životnímu prostředí. 

Pestré a chutné svačinky

Obložený chleba nebo rohlík je klasika, která ale může časem trochu omrzet. Zpestřete dětem školní dny zábavnou a barevnou svačinou. Ideálně takovou, která školáka zasytí, dodá mu potřebné živiny a zároveň mu bude chutnat. A co tedy přichystat? Tady je pár tipů na zdravé a chutné svačinky:

  • Ovoce a ořechové máslo - například jablko s arašídovým máslem je mňamka, která obsahuje jak sacharidy, tak zdravé tuky, díky kterým lépe zasytí.
  • Zelenina a hummus (či jiný dip) - zelenina možná nepatří mezi favority vašeho potomka, ale s nějakým chutným dipem na namáčení je pravděpodobnější, že ji vezme na milost.
  • Jogurt, granola a ovoce - vyvážená svačinka, která dodá bílkoviny i sacharidy. Ještě o level výš ji můžete posunout přípravou domácí granoly.
  • Ořechy, semínka a sušené ovoce - složení této mezi studenty oblíbené směsi můžete různě obměňovat. Třeba podle toho, co je zrovna ve spíži.
  • Domácí raw nebo müsli tyčinky - zdravější alternativa kupovaných sladkých tyčinek. Rychle dodají energii bez zbytečného množství cukru a éček.
  • Pečivo s domácí pomazánkou - klasika, která spolehlivě zasytí během dlouhého školního dne. Připravte třeba domácí hummus, čočkovou nebo česnekovou pomazánku.
  • Datlové "snickers" - zdravá alternativa oblíbené čokoládové tyčinky. Stačí naplnit medjool datle ořechovým máslem a namočit v rozpuštěné čokoládě.

TIP: Spoustu z těchto surovin můžete nakoupit bezobalově a lokálně. Pro luštěniny, oříšky a semínka se můžete vydat do bezobalového obchodu, pro sezónní ovoce a zeleninu zase na farmářské trhy. A pro čerstvé pečivo do místní pekárny, odkud si je můžete odnést ve vlastním látkovém pytlíku.

Praktické svačinové boxy & ubrousky

Když už jsme u těch svačin, nesmíme zapomenout na podstatnou věc - do čeho je zabalit? Jednorázové papírové ubrousky a igelitové sáčky jsou nejen neekologické, ale i nepraktické. Běžné plastové boxy na svačinu zase nejsou ideální z hlediska zdraví, protože mohou do jídla uvolňovat škodlivé látky. 

U nás v Zero Waste Life jsme si oblíbili nerezové svačinové boxy. Tento materiál je šetrný k přírodě i zdraví a jako bonus toho hodně vydrží. Svačinové boxy s přepážkou vám navíc umožní poskládat pestré svačiny. 

 

svacinovy-box-papey

A co se týče ekologičtější alternativy ubrousků, i ty existují! Voskované látkové ubrousky můžete používat opakovaně - stačí je po použití opláchnout.  

Stylové lahve na vodu

Kupovat denně vodu v plastu se nejen finančně nevyplatí, ale také to vede k velkému množství (zbytečného) odpadu. Možná se právě proto snažíte používat PET lahev opakovaně. Ale pozor - PETky nejsou na opakované použití vhodné, protože se z nich do tekutiny uvolňují škodlivé látky! Sáhněte proto radši pro bezpečnější a udržitelnější variantě, skleněné nebo nerezové lahvi na vodu

Super volbou jsou i termolahve, které mají tu výhodu, že udrží nápoj v létě příjemně osvěžující a v zimě do nich můžete dát dítěti do školy čajPěkná láhev na vodu může vašeho potomka také více motivovat k dodržování pravidelného pitného režimu.

TIP: Na našem e-shopu teď najdete výhodný set pro školáky s nerezovou lahví a svačinovým boxem!

 

Zajímá vás o tématu více? Přečtěte si:

  


  

Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti. 

Jak vést děti k zero waste? Vyzkoušejte tyhle tipy

Chcete, aby vaše děti měli k zero waste blízko už od malička? Jde to, stačí jim jít příkladem, inspirovat je a udělat z udržitelnosti zábavu. Jak? Máme pro vás dávku inspirace.

Není hračka jako hračka

V reklamách i letácích to doslova přetéká pestrobarevnými třpytivými a blikajícími hračkami. Většinou jsou vyrobené z plastu, jejich kvalita je chatrná a putují k nám přes půl zeměkoule. Dopřejte svým dětem raději hračky vyrobené z ekologických materiálů a bez škodlivých látek. Díky tomu nijak neohrožují zdraví dětí, stimulují jejich mozek a jsou šetrné i k životnímu prostředí.

Nechejte taky své děti objevovat přírodu a rozvíjet jejich kreativitu a fantazii.

Zero waste produkty pro domácnost

Zdroj: Canva gallery

Udržitelnost, kam se podíváte

Když budete doma používat zero waste produkty, děti si k nim vytvoří vztah a budou je brát jako přirozenou součást života, které se budou držet i nadále. K takovým základním výrobkům patří například:

Recyklovat je fajn, ale nevytvářet odpad ještě lepší

Už od školky se dětí učí, jak správně třídit odpad, a co patří do které barevné popelnice. Jenže –  ještě lepší je žádný odpad vůbec nevytvářet. Proč? Například u vytříděných plastů se jich k dalšímu zpracování dostane jen 20, maximálně 30 %. Zbytek skončí na skládce nebo ve spalovně. 

Udělejte si proto doma s dětmi malý pokus. Zkuste jeden týden fungovat bez ohledu na udržitelnost a vyprodukovaný odpad si postupně ukládejte. Druhý týden to vyzkoušejte v duchu zero waste a opět – odpad vyprodukovaný v tomto týdnu si také uskladněte. Budete tak mít krásný praktický příklad a porovnání. Zároveň je dobré dětem říct, že i když vyprodukovaný odpad nevidíme, pravidelně ho přeci odváží popeláři, neznamená to, že jen tak zmizí.

Trh s lokálním ovocem a zeleninou

Zdroj: Canva gallery

Společné vaření z lokálních potravin

Nechejte děti vymyslet například víkendové menu, včetně upečení moučníku, a vyrazte společně na nákup. A to pěkně na trh s ovocem a zeleninou, stejně jako do malých krámků a bezobalových odpadů.

Doma si také popovídejte o tom, jaká byla cesta každé položky z vašeho nákupu od výrobce, přes zpracovatele, až do vaší tašky. Doma si na pomoc k ruce vezměte i mapu nebo globus, na kterém si ukážete rozdíl v tom, kdy k nám cibuli putuje například až z Egypta vs. od místního zemědělce. 

Ze surovin potom nechejte děti uvařit oběd, za případné drobné asistence, a potom správně uskladněte zbytky, které potom samozřejmě zpracujte. Nezapomeňte ani na bio odpad, který můžete dát na kompost. Ten můžete mít klidně i v paneláku s pomocí vermikompostéru.

Inspiraci najdete i v našem článku Zbytky z kuchyně a zero waste.

Upcycling a vyšívání pro děti

Zdroj: Canva gallery

Upcycling pro šikovné ručičky

Textilní průmysl je jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí. Podívejte se s dětmi o na téma slow fashion a fast fashion a ukažte jim, že krásné oblečení nemusí pocházet jen z obchodů ve velkých centrech. Jděte jednou na nákup do lokálního krámku s oblečením, potom zase do second handu a naučte je základní ruční práce, díky kterým si mohou drobně poškozené oblečení opravit nebo upcyklovat a ne je hned vyhazovat. S kousky, které jsou už opravdu na odpis si udělejte výlet ke kontejneru na textil. 

Nezapomeňte děti oblečení naučit i správně třídit a prát, aby jim co nejdéle vydrželo. Dejte jim třeba za úkol správně roztřídit špinavé prádlo podle barev a případně i podle materiálu.

Podívejte se i na články:

Zero waste hrou

Připravte pro své děti sérii výzev, za které budou sbírat body a hezké odměny. Doma si můžete také připravit ceduli pro průběžné zaznamenávání výsledků, poznatků a inspirací, a udělat si z výzev ještě větší zábavu. A do jakých výzev se pustit? Záleží na vaší fantazii. Může jít například o:

  • výrobu vlastní přírodní kosmetiky
  • výrobu domácího osvěžovače vzduchu, repelentu nebo dezinfekce
  • úklid koupelny nebo kuchyně s pomocí přírodních pomocníků
  • zašití díry v tepláčcích nebo tričku
  • sestavit si úsporný jídelníček na celý týden
  • vyrobit si dekorace pouze z přírodních materiálů nebo “odpadu”
  • výrobu recyklovaného papíru
  • výroba rukavic ze starých ponožek
  • zašívání drobných dírek na oblečení
  • vytvoření veselých záplat na venkovní oblečení
  • jednoduché výšivky křížkovým stehem

 

Inspiraci pro některé výzvy můžete najít v článcích:

 


 

Autor: Bára Kocmánková

S miminkem udržitelně a bez zbytečného odpadu

Napadlo vás někdy, kolik věcí miminko doopravdy potřebuje k životu? Případně kolik z těch opravdu nezbytných se dá pořídit v duchu zero waste? Věřte nám, není jich málo a vašemu děťátku poskytnou opravdu vše, co potřebuje, a to včetně odpovídajícího komfortu a péče. Čtěte dále a nechejte se inspirovat zero waste tipy pro nejmenší.

Jednorázové vs. látkové pleny

Jednorázové pleny jsou pro naše životní prostředí velkou zátěží. Víte například, že jedné klasické plence trvá celých 450 let než se rozloží? Aktuálně jsou dostupné i takové, které jsou pro přírodu menší zátěží, a pak tu máme staré známé – látkové pleny, které v posledních letech zažívají nový boom. Někteří lidé si je ale stále spojují s jistým nekomfortem a spoustou práce. Přitom na trhu najdete i plně funkční látkové plenky, z eko materiálů a v krásném provedení. Ano, můžete namítnout, že se s nimi pojí vyšší spotřeba vody v průběhu praní. Pokud ale vezmete v potaz množství odpadu, které dítě používající jednorázové plenky během prvních dvou let života vyprodukuje, vítězí látkové pleny na plné čáře. Vyzkoušejte je prozatím alespoň na doma a uvidíte.

Kromě pořízení samotných látkových plen je potřeba myslet také na vhodné separační vložky a svrchní kalhotky.

Miminka a látkové pleny
Zdroj: Canva gallery

Voda a každodenní koupání

Každý rok tu máme stále větší sucho. Proto bychom měli s vodou zacházet šetrně a vědomě. A to především u čištění zubů, mytí a koupání. Vodu po koupání miminka například používejte pro splachování toalety. V případě, že používáte pro mytí vodu čistou, klidně i pro zalévání zahrady a kytek v květináčích. Pamatujte také, že v zimních měsících není potřeba miminko koupat každý den. Pokožka si totiž sama vytvoří ochranný film, které časté mytí narušuje.

Dětská kosmetika

V této oblasti vybírejte vždy přírodní a šetrnou kosmetiku. Uděláte tím radost nejen sobě, miminku, ale také životnímu prostředí. Případně si vlastní pečující pomocníky můžete zkusit vyrobit sami, a to v bezobalové variantě – na internetu najdete celou řadu inspirace.

Stejně tak můžete prát šetrně i dětské plenky a oblečení. Například díky ekologickým pracím prostředkům nebo s domácím práškem z kokosového mýdla a sody na praní.

Koupání miminek a přírodní kosmetika
Zdroj: Canva gallery

Miminka a slow fashion

Miminka rostou jako z vody! Takže není divu, že bodíčka, dupačky nebo polodupačky nezvládnou ani pořádně vynosit. Vyzkoušejte tedy oblíbenou výměnu dětského oblečení mezi kamarádkami, rodinou a známými, případně i online na platformách jako je Vinted, nebo Ebuu. Oblečení můžete koupit, vyměnit i prodat. V případě, že je potřeba opravdu nový kousek, podívejte se po takovém, který je z přírodního materiálu, nejlépe z biobavlny. Nebo ho zkuste ušít!

Psst! Swapování (výměna) nebo pořizování věcí z druhé ruky hezky funguje také u dětských hraček, autosedaček, nosících šátků, kojících polštářů a dalších užitečných věcí.

Ptali jsme se maminek

Na co? Jaké vybavení pro miminko opravdu potřebovaly a využily. Klidně do komentářů přidejte i svůj názor a tipy!

  • Šatek a/nebo nosítko – skvělé na uspávání i procházky, především v místech, kde to s kočárkem moc nejde.
  • Autosedačka – pokud potřebujete dojíždět nebo cestovat, bez kvalitní sedačky se zkrátka neobejdete.
  • Látkové pleny a spol. – nové i z druhé ruky. Jednorázové si nechejte jako „krizovku“, když nebudete doma. Jestli chcete vyzkoušet bezplenkovou metodu, nemusíte kupovat nějakou speciální misku – postačí ta obyčejná z kuchyně a venku trávník.
  • Deka na hraní a hračky – pro vyhrazení prostoru využijte deku, třeba i vlastnoručně ušitou. Z hraček se pak osvědčily klasické hrazdičky a pár dalších. Ty nám dala především rodina, kterou jsme informovali, že preferujeme hračky z přírodních materiálů, funkční a takové, které děťátko pomáhají rozvíjet.
  • Oblečení – z druhé ruky, vyměněné, darované od rodiny. Sami jsme téměř nic nového nemuseli kupovat.
  • Kosmetika – šli jsme co nejvíc přírodní cestou kokosového oleje, bambuckého másla. Případně sáhli po české přírodní kosmetice. Ale tady platí – všeho s mírou a hlavně citlivě. U „uchošťourů“ jsme pak měli ty bambusové.
  • Vanička nebo kyblík – každému vyhovuje něco jiného. Teplotu jsme měřili loktem a na umytí zadečku používali například neparfémované olivové mýdlo nebo čistou vodu.
  • Kočárek – hodí se i když máte šátek nebo nosítko, určitě ho čas od času využijete.
  • Postýlka – někdo ji má, jiný ne. Miminko s vámi může klidně spát i v posteli, záleží na tom, co vám vyhovuje víc. Jestli budete preferovat postýlku, pak určitě pořiďte i monitor dechu.
  • Přebalovací pult/ podložka – nemusíte nutně hned pořizovat přebalovák, ale klidně jen přebalovací podložku, kterou použijete na zemi i na desce ze starého kuchyňského stolu, stejně jako při cestování.

 

Autor: Bára Kocmánková

Zpátky do školy: 5 tipů pro bezodpadový školní rok

Vracíte se Vy, nebo Vaše děti v září zpátky do školy? Začátek školního roku je pro školáky a rodiče často období stresu, obzvlášť pokud se snažíte limitovat množství odpadu, který Vaše rodina vytváří. To je patnáct nových sešitů, nová aktovka, tužky, pera, propisky, svačiny, učebnice… a samozřejmě nové oblečení, protože bůhví, proč do nového školního roku v soudobé společnosti nemůžeme vkročit v loňských džínách.

Zpátky do školy: děti ve třídě

Některé z těchto tipů samozřejmě můžete využít, pokud se na podzim chystáte (zpátky) na univerzitu. Nezapomeňte ale vyčkat na článek napsaný speciálně pro univerzitní studenty, který pro Vás chystáme na příští týden! 

1.    Recyklované sešity nebo elektronické poznámky

Hromádka recyklovaných sešitů
Recyklované sešity dnes seženete v každém papírnictví!

Nakupování sešitů je nedílná součást návratu zpátky do školy. Tomuto zdroji odpadu se, alespoň u základních škol, těžko vyhýbá. Ujistěte se však, že nakupujete výlučně recyklované sešity, znovu používáte ty, které Vám poloprázdné leží doma a místo plastových obalů vyzkoušejte papírové, které jednoduše vyrobíte doma. A pokud se ani plastovým obalům kvůli školním předpisům nebo vybíravým učitelům nevyhnete, vynasnažte se používat každý rok ty samé, dokola.

Pro středoškoláky je tento proces naštěstí často o hodně jednodušší. Nikdo po Vás nevyžaduje plastové obaly, přesná čísla stránek v sešitech a často ani sešit samotný. Dnes již hodně středních škol, nebo alespoň někteří učitelé na nich, dovolují studentům psát poznámky na laptopu. Proto, pokud už doma laptop máte, nezapomeňte takových možností využít. Bohužel ale i někteří středoškolští učitelé nechtějí vidět počítače v hodinách a pro takové případy se opět obraťte na recyklované sešity, které používejte do poslední stránky.

2.    Je to třeba?

Když tak vzpomínám na svou dobu na základní a střední škole, období „zpátky do školy“ bylo často synonymem k nakupování spousty zbytečností, bez kterých bych si bez problémů vystačila. To často znamenalo novou aktovku, i když ta stará byla stále ve skvělém stavu, nebo výlety do obchoďáku pro další haldy oblečení, jen abych „správně vkročila do nového školního roku“. Když kupujete školní batohy a aktovky, nebo školní oblečení, myslete na kvalitu a nadčasový vzhled. Buď investujte do lepších, etických značek, a nebo je kupte z druhé ruky za super cenu (druhá možnost je samozřejmě ekologičtější, jelikož k nákupu z druhé ruky nemusí být použity žádné nové materiály). Ale především se zamýšlejte: opravdu je to třeba?

3.    Projděte sekáče a antikvariáty

Antikvariát

Mnohé potřeby i ne-tak-úplně-potřeby do školy seženete z druhé ruky, od učebnic po oblečení. Některé antikvariáty se dokonce specializují na středoškolské učebnice, školy organizují prodeje starých učebnic od předešlých studentů… pokud jste na střední, není žádná výmluva, proč z druhé ruky nekupovat. A pokud si na návrat zpátky do školy chcete udělat radost oblečením, nezapomeňte tak udělat v second handu: o tom, proč jsou sekáče skvělé a my je máme mluvíme často. Pokud je ale pro Vás nakupovaní oblečení z druhé ruky novinkou, nezapomeňte přečíst náš článek, ve kterém ho rozebíráme dopodrobna!

4.    Žádné nudné svačiny!

Domácí svačina v nerezové krabičce

Dávnou už odbily dny, kdy domácí svačinu představoval dřevorubecký krajíc namazaného chleba! Ač si školní svačiny připravujete pro sebe, nebo pro děti, Vaše možnosti jsou neomezené. Pomazánky a obložené sendviče, zelenina a ovoce namáčené do arašídového másla, humusu, dipu…, nebo třeba i domácí tyčinky z ovesných vloček a sušeného ovoce. Fantazii se meze nekladou a kupované balené svačiny se ničemu, co připravíte doma nevyrovnají. Že na přípravu domácí svačiny není čas? Pak popadněte látkový pytlík či bees wrap a nechte si svačinu koupenou v pekárně nebo i supermarketu zabalit do nich.

5.    Stop plastu!

Otevírání nerezové flašky

Limitujte používání plastových pomůcek všude, kde můžete. Vybírejte dřevěná pravítka, kovová kružítka, kovové krabičky, voskové wrapy a látkové pytlíky na svačiny, nebo nerezové lahve na pití. Protože ať jsou plastové produkty sebetrvalejší, ve výsledku se stejně stanou pouze plastovým odpadem, který se stěží zrecykluje a bude znečišťovat naši planetu ještě stovky let.

Zpátky do školy: děti ve třídě

Který z našich tipů pro Vás byl novinkou? A jakými radami se při návratu zpátky do školy řídíte vy? Dejte nám vědět v komentářích a nezapomeňte sledovat náš Facebook, ať nepřijdete o žádný nový článek.


 

Autor: Lucie Štěpánková