10 zero waste výzev pro rok 2023

Se startem nového roku se pojí celá řada nejrůznějších předsevzetí, která více či méně svědomitě plníme. Co si je pro letošní rok zvolit v duchu zero waste? Sestavili jsme pro vás hned několik výzev, kterými se můžete inspirovat i vy.

1. Udržitelné pití kávy

Nedovedete si svůj den představit bez voňavého šálku kávy? Dopřejte si ho v duchu udržitelnosti. Jak? Vyzkoušejte například:

 • Plnitelné kapsle do kávovaru (pro Nespresso i Dolce Gusto)
 • Mocca konvičku, french press nebo clever dripper (se znovupoužitelnými nebo recyklovanými a recyklovatelnými sáčky)
 • Vlastní termohrnek, který se vám hodí jak na kávu připravenou doma, tak na tu, kterou si budete chtít dát s sebou ve vaší oblíbené kavárně nebo bistru.

2. Nakupování bez odpadu

Vezměte si při nákupech k ruce na pomoc znovupoužitelné tašky a sáčky, které krásně nahradí igelitky i mikrotenové sáčky. Potěšíte nejen přírodu, ale i vaši peněženku, protože každá plastová taška, kterou si vezmete u poklady něco stojí. 

nakupovani-bez-odpadu

3. Obědy z domu “do krabiček”

Nemusíte to praktikovat každý den, ale zkuste si na většinu pracovního týdne připravit zdravé jídlo domova, z lokálních potravin a do vlastních krabiček. A jeden z obědů si ideálně udělejte úplně bezmasý. Důvodů proč praktikovat tuhle výzvu je hned několik:

 • Úspora financí.
 • Snížení množství vyprodukovaného odpadu z boxů na jídlo s sebou, které končí ve spalovnách a na skládkách.
 • Podpora zdravého životního stylu.

Samozřejmě se nemusí jednat pouze o obědy. Doma si také připravujte svačiny do školy, práce, na cvičení i na výlet, stejně jako zdravé sladkosti

4. Vaření beze zbytků a z lokálních zdrojů

Pokud vám při vaření “ujede ruka” a uděláte zbytečně moc jídla, dejte přebytky do mrazáku, případně se naučte vařit beze zbytků, tak, jak to uměly naše babičky. A pro přípravu svých pokrmů používejte sezónní potraviny z lokálních zdrojů. 

vareni-beze-zbytku

5. Udržitelné oblékání

Pokud si chcete nastavit laťku o něco výš, zkuste se zavázat k tomu, že v roce 2023 si nekoupíte nic nového na sebe. Oblečení, které budete nutně potřebovat pak pořídíte jedině  “z druhé ruky” ať už v second handu nebo na některém z online webů typu Vinted, případně vylepšíte některou z upcyclingových metod ze starších kousků.

Pomoci a inspirovat vás může některý z těchto našich článků:

6. Pryč s jednorázovými řešeními

Každý měsíc si vyberte jednu jednorázovou věc, kterou používáte a nahradíte ji znovupoužitelnou variantou. Může se jednat třeba o zmíněné tašky na nákup, dále holicí strojky, lahve na pití, hrnky na kávu/čaj, lahve na pití, brčka, kapesníky atd.

udrzitelna-reseni

7. Minimalizování množství vyprodukovaného směsného odpadu

Zaměřte se na efektivitu třídění vašeho odpadu a opravdu vytřiďte vše, co se dá. Pořiďte si nebo vyrobte hezké nádoby na tříděný odpad, které vás k téhle aktivitě budou hezky motivovat. A kromě papíru, plastu a skla svědomitě třiďte i elektroodpad a zbytky z vaší kuchyně. S tím vám i v paneláku pomůže šikovný vermikompostér.

8. Šetření energiemi

Tenhle bod je zvlášť v dnešní době hodně aktuální. Mezi základní kroky v tomhle směru patří:

 • Výměna starých žárovek za jejich úspornější variantu.
 • Svědomité zhasínání v místnostech, kde právě nejste. 
 • Nepřetápění místnosti.
 • Utěsnění profukujících oken a dveří.
 • Sprchování místo vanování.
 • Pravidelné odmrazování ledničky.
 • Úsporné praní prádla. 

uspora-energii

9. Udržitelné cestování

Cestujte s ohledem na naše životní prostředí. Jak takové cestování probíhá? Jednoduše! Zvolíte si šetrnou formu dopravy, nevyrazíte na turisticky přetížená místa a na svém výletě či dovolené se budete chovat stejně udržitelně jako doma. Dávku inspirace pro tuhle výzvu najdete třeba tady:

10. Vzdělání v oblasti ekologie a zero waste

Novinek, zajímavých a rad tipů na tomhle poli neustále přibývá. Sledujte nejen náš blog, ale i další zdroje užitečných informací, případně si pořiďte i chytré knihy, které vám krásně rozšíří obzory.