DOVOLENÁ v období od 7.7. - 17.7. Všechny objednávky obdržené do 6.7. vyřídíme hned, všechny ostatní vám odešleme až od 17.7. Děkujeme za přízeň a přejeme krásné léto. Tereza

Jak být zero waste na festivalu

Letní prázdniny jsou v plném proudu a s nimi i hudební festivaly. V dnešní době se sice organizátoři snaží, aby byly festivaly udržitelnější, přesto se na nich jako na každé velké akci vyprodukuje ohromné množství odpadu. Pojďme se podívat na to, jak si užít hudební festival v duchu zero waste!

Základní zero waste výbava

Nic nového pod sluncem, ale opakování je matka moudrosti. Připomeňme si tedy pár základních kousků zero waste výbavy, kterými by měla příprava na fesťák začít. 

 • Vlastní láhev - jednoduchý krok, který má ale významný dopad. Nekupujte na festivalu předraženou vodu v plastových lahvích, ale doplňujte si ji z pítek do vlastní znovupoužitelné lahve
 • Kelímek na pití - přibalte si vlastní kelímek, do kterého si necháte načepovat pivo nebo namíchat drink. Většina festivalů dnes sice používá vratné kelímky na pití, ale stejně - je lepší být připraven! Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit naše nerezové kelímky ve třech velikostech.
 • Krabička na jídlo, příbor a brčko - u stánku zkuste obsluhu požádat, ať vám jídlo dá do vaší vlastní nádoby. Občas se sice setkáte s nepochopením, ale většinou by s tím problém být neměl. Stejně tak odmítněte jednorázové plastové příbory či brčka a noste si vlastní, například bambusové.

 zerowaste-pribor

Outfit a make-up

Hudební festivaly jsou skvělá příležitost k tomu se odvázat - předvést odvážnější outfity a líčení plné barev a třpytek. Toho však využívají i velké módní řetězce, které tak každý rok přichází s novými festivalovými kolekcemi. Jak na to jít udržitelněji? 

 • Nekupujte kvůli festivalu nový outfit - zkuste nejdřív pořádně prošmejdit svůj šatník, půjčit si kousek od kamarádky, případně vyrazit na lov originálních kousků do sekáče. A když už kupujete úplně nové oblečení, zamyslete se, jestli je vynosíte víckrát a nebude vám po festivalu jen ležet ve skříni.
 • Eko třpytky a kamínky - tyto doplňky jsou běžně v přírodě těžko rozložitelné a plné mikroplastů, koukněte tak raději po šetrnější, rozložitelné variantě (naštěstí existují!).
 • Přírodní dekorativní kosmetika - ať už řasenku, stíny nebo rtěnku, všechno dnes seženete i ve variantě vyrobené z přírodních ingrediencí, bez škodlivé chemie.

 pexels-wendy-wei-2513605

Drogerie a hygiena

Tady je několik tipů na eco-friendly produkty, které se vám budou hodit nejen na letním festivalu.

 • Tuhé přírodní mýdlo a šampon - jsou nejen super zero waste alternativou tekutých přípravků, ale také velmi praktické na cesty. Zaberou méně místa v batohu a nemusíte se bát, že se vám obsah lahvičky vylije na oblečení.
 • Přírodní opalovací krém - ochrana před sluníčkem je důležitá, jen si zkontrolujte složení krému. K přírodě jsou šetrnější minerální UV filtry než ty chemické.
 • DIY repelent - místo toxického koktejlu z obchodu si vyrobte vlastní odpuzovač komárů! Stačí smíchat alkohol, pár kapek esenciálního oleje (dobře funguje např. citronelový, levandulový nebo eukalyptový) s vodou a nalít do nádobky se sprejem.

Co ještě můžete udělat?

 • Cesta na festival - i na tom, jak se na festival dopravíte záleží! Místo auta vyrazte vlakem či autobusem. 
 • Sbírejte odpadky ostatních - pokud na zemi uvidíte nějaký ten plastový obal (což je více než pravděpodobné), vyhoďte ho do tříděného odpadu. Zabere to jen chvilku a odmění vás dobrý pocit. 
 • Odmítněte reklamní předměty - na festivalech se často rozdávají různé propagační předměty, které ale většinou nikdo nevyužije, a pak akorát leží doma nebo skončí v koši.

Ale hlavně - užijte si to! Udělejte, co můžete, ale nevyčítejte si, pokud to nevyjde podle vašich představ. Každá snaha se počítá :-)

 

________________________________________________________________________________

Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti.