Jak si vychutnat kávu ekologicky a udržitelně?

Den bez kávy. Zježily se vám při této představě chloupky na rukou? Nejste sami. Pokud se ale zajímáte o ekologii a udržitelnost, možná jste slyšeli, že pěstování kávy zatěžuje životní prostředí. Je to tak nebo si můžeme vychutnat eco friendly šálek bez výčitek svědomí? Na to se podíváme v dnešním článku.

Pěstování kávy

Hlavním problémem kávy je to, jakým způsobem se v dnešní době pěstuje - se zaměřením na kvantitu místo kvality. Kvůli masové produkce je nutné kácet pralesy, aby se udělalo místo pro kávové plantáže. A to samozřejmě narušuje místní biodiverzitu. Stejně tak používání pesticidů a dalších chemikálií je pro životní prostředí obrovská zátěž. 

Naštěstí existují farmáři, kterým není životní prostředí lhostejné a kávu pěstují tak, aby přírodu zatěžovali co nejméně. Taková káva je ale dražší než ta od velkých nadnárodních producentů, kterou můžeme běžně vidět v supermarketech.

Nákup kávy

Jak se tedy při nákupu rozhodnout, po kterých zrnkách sáhnout? Eco-friendly kávu můžete poznat podle těchto označení a certifikátů:

  • Organická káva - je sice dražší, ale můžete mít klid v duši, že při pěstování nebyly použity škodlivé chemikálie (pesticidy).
  • Fair trade - tento certifikát garantuje, že káva byla vyprodukována s respektem k přírodě i k lidem, kterým byly při práci zajištěny vhodné podmínky a odpovídající finanční ohodnocení.
  • Rainforest Alliance Certified Coffee - poznáte podle loga s žabičkou na obalu kávy. K jeho získání musí být splněna řada podmínek, jako je omezení používání chemických hnojiv, zachovávání přirozené vegetace, vhodné pracovní podmínky, platové ohodnocení a zákaz dětské práce.

rainforest-alliance-certified-logo

Místo supermarketu můžete kávu nakupovat také u menších lokálních pražíren, které při výběru zrn myslí na kvalitu i ekologické faktory.

Příprava kávy doma

I v případě domácí přípravy kávy, která je obecně víc eko než v kavárnách, se dají najít ekologicky šetrnější způsoby. 

Patříte-li mezi fajnšmekry a kávu si připravujete alternativní metodou pomocí dripperu nebo Aeropressu, poohlédněte se po nerezových filtrech místo těch papírových na jedno použití. Nebo vyzkoušejte french press či moka konvičku, které jsou samy o sobě bezodpadovými metodami přípravy kávy.

Nejvíce odpadu však vytváří kávovary typu Dolce Gusto, do kterých se používají hliníkové-plastové kapsle, jejichž recyklace je velmi složitá. Naštěstí i do těchto přístrojů můžete použít zero waste variantu, znovupoužitelné nerezové kapsle. 

Za zmínku stojí i káva s mlékem, které patří mezi potraviny s vysokou uhlíkovou stopou, černá káva je tedy ekologičtější volbou. Případně sáhněte po některé z rostlinných alternativ, jako je ovesné či sójové mléko.

TIP: A co s kávovým lógrem? Vytvořte si z něj třeba voňavý peeling, použijte jako hnojivo pro rostliny nebo zkompostujte! 

toa-heftiba-LLvCtGj93P0-unsplash

Stop jednorázovým kelímkům

Věděli jste, že běžný jednorázový kelímek je vyroben z plastu s příměsí a nedá se tak recyklovat? Díky vlastnímu kelímku ušetříte spoustu odpadu, aniž byste se museli nějak zásadně omezovat. Pokud si chodíte do kaváren pro kávu "to go", znovupoužitelný kelímek je váš nejlepší kámoš! Nejen z ekologického, ale i z praktického hlediska je mnohem lepší volbou než ten na jedno použití. Dá se bezpečně uzavřít, schovat do kabelky a nespálíte se o něj. Některé kavárny dokonce nabízí slevy za vlastní kelímky - a to se přece vyplatí! :-)

Závěr: jde tedy káva a udržitelnost dohromady?

Samozřejmě, že nejlepší je kávu nepít vůbec nebo její množství omezit. Pokud ale tento voňavý nápoj milujete stejně jako já, můžete dopad pití kávy na životní prostředí alespoň zmírnit. Při nákupu se zajímejte o to, jak byla káva vypěstována. Pokud zvolíte certifikovanou organickou fair trade kávu, bude negativní dopad na životní prostředí mnohem nižší. Kromě toho se znovupoužitelným vybavením místo jednorázového (kelímky, nerezové kapsle a filtry) dá významně snížit množství odpadu, který je s pitím kávy spojený.

 


Autor: Markéta Žůrková