Tipy, jak na udržitelné cestování

Ekoturistika, slow travel, udržitelné cestování… v dnešní době tyto pojmy slýcháváme stále častěji. A není se čemu divit. Masový turismus má negativní dopad na životní prostředí, a tak se milovníci cestování a přírody snaží přijít s ekologičtějšími způsoby, jak objevovat nová místa. Pojďme se na ně společně podívat.

Jak cestovat udržitelně?

Existuje několik způsobů, jak cestovat udržitelněji – záleží, jaké jsou vaše možnosti a co od cesty očekáváte. 

Slow travel

Slow travel neboli pomalé cestování je udržitelnější alternativou tradičního modelu masové turistiky. Zastánci slow travel se snaží strávit co nejvíc času na jednom místě a omezit množství přesunů. To jim umožňuje lépe poznat dané místo a zároveň omezit uhlíkovou stopu způsobenou dopravními prostředky. 

Několikaměsíční cestování si ale ne každý může dovolit, a tak můžete například místo častých víkendových výletů ušetřit dny volna a vyjet si na jednu delší, dvoutýdenní dovolenou.

Ekoturistika

Spojení ekologie a turistiky spočívá v poznávání přírody a chráněných oblastí s respektem k životnímu prostředí a místním obyvatelům. Ekoturisté tak přispívají k ochraně původního rázu krajiny i místní komunity.

pexels-flo-maderebner-238622

Ekologické destinace

Nejekologičtější možností je samozřejmě cestování po Česku. Pokud vás to táhne do zahraničí, můžete vyrazit do některé ze zelených evropských destinací – například Island, Švýcarsko, Nizozemsko nebo Slovinsko patří mezi nejekologičtější země v Evropě. 

Co (ne)dělat na dovolené?

I na "tradiční" týdenní dovolené u moře v hotelu nebo apartmánu se však dají najít způsoby, jak být k přírodě ohleduplnější. Tady je několik snadných kroků, které můžete udělat i vy:

  • Létejte co nejméně – a když už není zbytí, vyberte let pokud možno bez přestupů a nízkonákladovou aerolinkou. Na blogu jsme pro vás sepsali tipy jak cestovat letadlem ekologicky.
  • Cestujte vlakem – nejen po Česku, ale ani po Evropě to většinou není problém. Například Regiojetem můžete vycestovat na víkend do Amsterdamu i na rodinnou dovču k moři do Chorvatska. 
  • Podporujte místní ekonomiku – upřednostněte lokální obchody, restaurace a ubytování před velkými mezinárodními řetězci.
  • V hotelech šetřete vodou i elektřinou jako doma.
  • Noste s sebou vlastní láhev na vodu. Na letišti se před bezpečnostní kontrolou ujistěte, že je láhev prázdná – později ji můžete napustit vodou z pítka, případně na toaletách. 
  • Přibalte také vlastní boxy na jídlo a nákupní tašky – stejně jako doma, i na cestách se vám budou hodit! 
  • Snažte se třídit odpad i během dovolené, přestože to na některých místech může být složitější.
  • Odmítněte jednorázové příbory a brčka – přibalte s sebou vlastní. 
  • Vlastní eko kosmetika – nespoléhejte na plastové mini lahvičky v hotelech a vezměte si vlastní tuhé mýdlo a šampon. Ty jsou navíc mnohem praktičtější pro cesty letadlem, kde je povolený objem tekutin na palubě omezený.
  • Přírodní opalovací krém – ochrana před sluníčkem je v létě nezbytná, některé konvenční přípravky však obsahují škodlivé látky. Přečtěte si, proč kupovat přírodní opalovací krémy 

 

Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti.