Uklízení bez odpadu

Zpět na seznam kategorií

 

Jak provonět byt přírodně & bez chemie

Přemýšlíte, jak provonět byt přírodním způsobem bez použití chemických přípravků a vůní? Máme pro vás několik tipů, se kterými vykouzlíte příjemně voňavý domov, aniž byste zatěžovali přírodu či své zdraví.

Esenciální oleje

Esenciální oleje jsou skvělým způsobem, jak provonět byt bez chemie. Stačí přidat pár kapek do vody v aromalampě nebo do difuzéru a můžete si užívat voňavý domov. Každý esenciální olej má navíc své unikátní vlastnosti a účinky. Pomerančový esenciální olej například zlepšuje náladu a dodává energii, levandulový má zase zklidňující účinky. S jednotlivými oleji můžete experimentovat – různě je navzájem kombinovat nebo si z nich pomocí jedlé sody vyrobit domácí osvěžovač vzduchu.

2757-3_vonavy-domov-krabicka-14320-0004-jine-open-w

TIP: Rádi tvoříte? Pořiďte si sadu esenciálních olejů a vyrobte si vlastní voňavé přípravky do domácnosti.

Přírodní osvěžovače vzduchu

Pokud se na domácí výrobu osvěžovačů vzduchu necítíte, ale zároveň nechcete používat přípravky plné chemie, poohlédněte se po přírodních variantách. Jejich základ tvoří většinou esenciální oleje, líh a voda a neobsahují umělé parfémy ani jiné syntetické látky. U nás na e-shopu najdete například osvěžovače v bio kvalitě od českého výrobce Tierra Verde.

Bylinky a koření

Dalším skvělým řešením, jak provonět byt přírodně, je rozmístit po bytě sušené svazky bylinek nebo koření, které zároveň poslouží jako vkusná dekorace. Bylinky mají navíc blahodárné účinky na zdraví, třeba taková šalvěj či máta vám pomůže při problémech s rýmou a ucpaným nosem, levandule v ložnici zase zlepší kvalitu spánku. A pomocí skořice v období Vánoc si doma navodíte tu správnou atmosféru i bez umělých vůní. 

elena-mozhvilo-mOZok6vrX74-unsplash

Svíčky z přírodního vosku

Svíčky se běžně vyrábí z parafínového vosku, který je získáván z ropy, tudíž se nejedná o zrovna ekologický produkt. Při jejich hoření se navíc uvolňují dráždivé látky. Existují však i přírodní varianty, které se na rozdíl od parafínových svíček vyrábí z rostlin – nejčastěji ze sójového, palmového nebo kokosového vosku (případně i včelího). Díky tomu jsou biologicky odbouratelné a nevylučují při hoření žádné škodlivé látky. A navíc vydrží až o 50 % déle než parafínové svíčky.

Voňavá přírodní mýdla

Obléknout si ráno voňavé a čisté oblečení je skvělý pocit. Svůj šatník můžete lehce provonět umístěním aromatického mýdla nebo vonného sáčku do skříně. Díky tomu vám bude prádlo vonět ještě dlouho poté, co jej vyperete. Některé vůně, například levandule, také odpuzují nechtěné návštěvníky mnoha domácností – moly.

TIP: Vyzkoušejte třeba ručně vyráběné mýdlo s vůní pomeranče a levandule.

 

Inspirujte se dalšími články, jak na ekologickou péči o domácnost:

 

Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti. 

Jak čistit vaši nerezovou či skleněnou lahev, aby vydržela roky

Takže jste si pořídili bezodpadovou lahev na vodu. Skvělá práce, ať je to váš první krok k bezodpadovému životu, nebo jste zero waste veteráni, volbou nerezové nebo skleněné lahve šetříte své zdraví i naše životní prostředí. Teď ale nejspíš přemýšlíte, jak se o takovou lahev starat, aby vám vydržela dlouhá léta. Žádné strachy, přesně proto jsme pro vás připravili tento krátký úvod do péče o lahev na vodu, ve kterém pokryjeme všechny nezbytnosti, které vám pomohou výrazně prodloužit životnost vaší lahve.

nerezova-lahev

 


Dennodenní mytí a péče

Většina nerezových (včetně těch z našeho e-shopu) a některé skleněné lahve (ty z našeho e-shopu jakbysmet) můžete umýt v myčce na nádobí. Opatrně ale s víčky, ty je vždy lepší mýt ručně, především pokud, jako některé z těch na našich lahvích, obsahují bambusové nebo dřevěné části. Některé myčky mohou poškodit i silikonové těsnění, které najdete na mnohých lahvích, což je jeden další důvod, proč mýt víčka ručně. Můžete ji však vymýt i ručně. Stačí napustit horkou vodu, přidat kapku saponátu (ideálně ekologického, zakoupeného v bezobalovém obchodě), našroubovat víčko, protřepat a vypláchnout od zbytku saponátu. Doporučujeme také naprosto ekologický čistič lahví od českého výrobce Tierra Verde, který zbaví vaši lahev také skvrn od černého čaje.

jak-vycistit-lahev-na-vodu

Jak na hlubší čištění lahve na vodu

Klíčem k dlouhé životnosti vaší lahve na vodu je ale důkladné ruční mytí, ideálně jednou za dva týdny, nebo kdykoli vám připadá, že z lahve cítíte jakýkoli zápach, či jste ji naplnilo. Samozřejmě zde ale platí pravidlo “čím časněji, tím lépe“.

Pro čištění nerezové lahve budete potřebovat následující:

  • Kartáč na čištění lahví (jako na dětské lahvičky)
  • 1-2 lžíce octa
  • 1 lžíci jedlé sody
  • Vodu

Do lahve přidejte ocet a sodu. Pomocí kartáče pastu rozprostřete po celém vnitřním povrchu lahve a důkladně vydrhněte. Poté lahev do poloviny naplňte teplou vodou a protřepejte. Zbytek vodové směsi vylijte a lahev důkladně propláchněte čistou vodou.

Pro čištění skleněné lahve si připravte:

  • 4 lžíce hrubé soli (aby byla hrubá je velmi důležité!)
  • 3 lžíce octa

Do lahve nasypte sůl a přidejte 3 lžíce octa. Lahev zašroubujte nebo ucpěte dlaní a důkladně jí třepte. Směs octa a soli ze stěn lahve odstraní jakékoli nečistoty: ocet je uvolní a sůl odstraní. Lahev pak stačí důkladně propláchnout.

A co nedělat?

A čemu je třeba se v rámci péče o lahev na vodu vyhnout? Zaprvé ji nenechávejte několik dní stát plnou, především pokud je plná něčeho jiného než vody. Nerezové a skleněné lahve jsou velmi oblíbené také proto, že je můžete naplnit skoro čímkoli. Od horkého čaje na cestu vlakem, po pivo na hudebním festivalu. Po naplnění smoothie, kávou, alkoholem či džusem lahev vypláchněte co nejdříve to bude možné, vyhnete se tím jakýmkoli nepříjemným zápachům a dlouhému čištění.

nerezova-lahev-v-ruce

A proč vlastně nosit vlastní lahev a nekupovat ty plastové? Přečtěte si, jak dopadl duel nerezová vs. plastová lahev.

Máte nějaké tipy a triky co se týče péče o lahev na vodu, o které byste se rádi podělili s ostatními? Dejte nám vědět v komentářích! A především nezapomeňte sledovat naši Facebookovou stránku, ať nepřijdete o naše blogové články.

 

Autor: Lucie Štěpánková