DIY - vyrob si sám

Zde vám přinášíme inspiraci, co si můžete doma vyrobit sami jen s tím, co máte k dispozici, ať už doma nebo v přírodě.

Zpět na seznam kategorií

 

Jak vyrobit osvěžovač vzduchu?

Domácí, příjemnou a pohodovou atmosféru navozuje nejen hezky zařízený byt, ale i příjemná vůně v něm. Jenže osvěžovače vzduchu, které si můžeme zakoupit v obchodech, často obsahují chemické látky, které mohou ovlivnit kvalitu vzduchu. A co si takový osvěžovač vzduchu vyrobit doma, bez chemických přísad? Budeme mít příjemně provoněnou domácnost, ušetříme životní prostředí a taky naši peněženku.

1. Osvěžovače vzduchu bez chemických přísad

Základ takovýchto osvěžovačů, ve většině případů, představují 100 % éterické oleje přírodního původu. Ty musejí splňovat velmi přísná kritéria. Tyto oleje dokážou nejen provonět naši domácnost, ale navíc mají pozitivní vliv na naši náladu a mnohdy i na naše zdraví.

  • Levandule použitá před spaním zklidní a pomáhá eliminovat bolest hlavy.
  • Máta pozitivně působí při obtížích s dýcháním.
  • Růže má afrodiziakální účinky.
  • Eukalyptus vdechne svěží vánek a má dezinfekční vlastnosti.

2. Pro šikovné ruce

Přírodní osvěžovače vzduchu si snadno připravíme i doma a nepotřebujeme k tomu žádné speciální pomůcky.

Gelové osvěžovače

Postačí nám vhodná nádoba, do které nakapeme asi 30 kapek esenciálního oleje, přidáme lžičku soli a přilijeme neochucenou želatinu. Tu připravíme podle návodu na sáčku. Všechny přísady dobře promícháme, necháme ztuhnou a osvěžovač je na světě.

Jedlá soda

Jedlá soda pomáhá neutralizovat nepříjemný zápach. Kromě toho dokonale absorbuje esenciální olej, jehož vůni pomalu a postupně uvolňuje. Připravíme si sklenici, vsypeme do ní 100 gramů jedlé sody a přidáme několik kapek vonného esenciálního oleje. Jeho množství má vliv na intenzitu vůně. Zaděláme potravinářskou fólií a uděláme několik málo otvorů. Pokud přestane vonět, postačí přidat opět několik kapek esenciálního oleje. Takto jednoduchý osvěžovač provoní naši domácnost na velmi dlouhou dobu.  

 


 

Autor: Marika Horáková

Ekologické hnojení a zero waste

Už naše babičky využívaly různé zbytky z kuchyně pro výrobu levného a ekologického hnojiva. Co a na co používat? Nechte se inspirovat níže uvedenými tipy.

  1. Kávová sedlina – dá se používat několikrát do roka tak, že ji, vysušenou vsypete do hlíny ke květinám. Při přesazování květin ji můžete smíchat se substrátem. Zvýší tak podíl organického obsahu a zlepší drenážní vlastnosti hlíny. Uvítají ji i záhony s azalkami nebo oleandrem. U pokojových rostlin ji používejte pouze 2x ročně. Na venkovní záhony ji můžete nasypat 4x za rok.
  2. Slupky z jablek – umístěte je na dno květináče. Jak se postupně rozkládají, podporují mikrobiální procesy, které se odehrávají v květináči. Blokují odvod vody, tak pozor na přelévání.
  3. Voda z vaření – nesmí však být slaná. Využít se dá voda ze zeleniny, brambor (tu uvítají afrikány) a dokonce i z rýže (ta udělá dobře kolopejkám). Pěstujete-li doma okrasné palmičky a dracény, zalijte je občas vodou z čočky.
  4. Skořápky z vajec – usušené a jemně nadrcené. Vsypat je můžete do půdy, kde pěstujete rajčata, papriky nebo lilky. Do půdy uvolní vápník. Použít je můžete i na vápnění trávníku, jemně rozemleté.
  5. Jak na mšice – pomůže zředěný odvar z tabáku, kterým opakovaně stříkejte listy. Dalším šikovným pomocníkem je výluh ze slupek cibule. Ty nechte louhovat 4 dny, následně přelijte a nalijte přímo do hlíny.
  6. Popel ze dřeva ocení česnek, ale i celá zahrada.
  7. Banánové slupky – nakrájíme na menší kousky, zalijeme vodou a necháme louhovat, ve tmě, 2-3 dny. Výluh lze použít pro zálivku pokojových rostlin. Dodá jim vápník, fosfor a draslík.

Šikovným pomocníkem pro výrobu ekologického hnojiva je vermikopostér. Nejen, že si doma vyrobíte přírodní hnojivo, ještě zužitkujete biologický odpad. Že bydlíte v paneláku? Ale to vůbec nevadí. Vermikompostér si můžete pořídit i do panelákového bytu.

Další inspirace


 

Autor: Marika Horáková

Výroba domácí kosmetiky – pleťové masky z ovoce

Péče o pleť je velmi důležitá. Pokud nechcete používat přípravky vyráběné průmyslově, můžete si připravit svoje vlastní. Podpoříte tím zero waste životní styl. Velmi příjemné a výživné jsou pleťové masky s obsahem ovoce. Jejich výroba není nijak složitá. Postačí pouze nějaká nádobka vyrobená třeba z bambusu a suroviny, které jsou snadno dostupné a které máte většinou doma. Šetříte tak svoji pleť i přírodu. Zbytky z ovoce či zeleniny navíc můžete použít do domácího vermikompostéru.

Proč právě ovoce?

Obsahuje velké množství vody, vitamínů a minerálů, které jsou pro pleť a pro její celkové zdraví přínosem. Po použití ovocné pleťové masky bude pleť rozzářená, vyživená a hydratovaná a to bez použití chemických prostředků. Kromě toho je ovoce cenově přijatelné a celoročně dostupné.

Pleťová masky s banánem

Banány obsahují vitamíny A, B6 a C, E, draslík a křemík, které jsou důležité pro pružnost pokožky. Vitamín A pomáhá zesvětlovat tmavé skvrny a pokožku vyhlazuje. Vitamín B snižuje její suchost, vitamín E pomáhá bojovat proti vráskám, draslík podporuje hydrataci. Banán je vhodný i pro citlivou pleť.

Postačí rozmačkat jeden středně velký, zralý banán a nechat působit 10 – 20 minut. Další variantou je směs jednoho banánu a dvou lžic medu.

Pleťová maska s jahodami a jogurtem

Jahody zanechají pokožku jemnou a hladkou. Postačí rozmačkat hrst zralých jahod se dvěma lžícemi bílého jogurtu, nanést na obličej a nechat působit 10 minut.

Pleťová maska s papájou a medem

Papája obsahuje vitamín A a enzym nazývaný papain. Ten má exfoliační vlastnosti, díky kterým pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky. Další sloučeniny v ovoci obsažené mají protizánětlivé a antivirové vlastnosti. Ty pomáhají bojovat proti akné. Papája navíc pomáhá proti předčasnému stárnutí pleti, pokožku zpevní a vyhladí jemné linky. Postačí rozmixovat dva kusy papáji s jednou lžičkou medu, aplikovat na pokožku obličeje a nechat působit 15-20 minut.


 

Autor: Marika Horáková

Vyrobte si zubní pastu rychle a jednoduše

V dnešním článku s vámi sdílím inspiraci na výrobu vlastní zubní pasty, na kterou jsem se chystala už dlouho. Hlavní motivací k tomuto kroku pro mě byla má vzrůstající láska k aromaterapeutickým olejům, které jsem začala před pár měsíci hojně využívat k všemožným účelům. Co se týče kosmetiky, vyrobila jsem si z nich několik krémů i vlastních parfémů a dalším krokem pro mě byla právě zubní pasta.

Protože mám ráda recepty, které jsou opravdu jednoduché, nečekejte žádné složitosti. Celá výroba mi zabrala jen pár minut a skombinovala jsem při ní dva recepty z knih, které uvádím na konci článku.

A teď už tedy k samotné výrobě zubní pasty:

Suroviny:

  • 1 polévková lžíce raw kokosového oleje
  • 1 lžička kurkumy (je možné přidat i více) - přirozeně bělí zuby
  • 60 ml vařící vody
  • cca 50 g bentoninového jílu
  • 20 kapek směsi esenciálních olejů Dent - směs několika druhů esenciálních olejů vyvinutá přímo pro péči o zuby a dutinu ústní

Postup:

V keramické misce smíchejte vařící vodu s kokosovým olejem. Poté do směsi vmíchejte kurkumu a bentoninový jíl. Co se týče množství bentoninového jílu, uvedené množství berte jako přibližné a libovolně si jej upravte podle požadované konzistence pasty (v případě potřeby přidejte více vody).

Jakmile směs trochu vychladne, vmíchejte do ní směs esenciálních olejů. Vychladnutí směsi je důležité, aby nedošlo k porušení kvality esenciálních olejů v důsledku vysoké teploty.

výroba zubní pasty

Přizpůsobení receptu:

Pro lepší chuť pasty můžete do směsi přidat ½ - 1 čajovou lžičku stévie a pro zvýšení množství přírodních minerálů k pastě přidejte ¼ čajové lžičky keltské soli.

Směs esenciálních olejů Dent můžete vyměnit za mátový esenciální olej, a pro další zlepšení účinků pasty můžete do směsi přidat také následující esenciální oleje (v množství cca 2 kapky), které zabíjí bakterie a podporují léčbu kazů: tymiánový olej, oreganový olej, citronový olej, olej ze skořicových listů, hřebíčkový olej.

Mějte však na paměti, že oreganový olej má silné antibakteriální účinky a měl by se používat velmi opatrně aby nedošlo k podráždění kůže a sliznice. Také by se neměl používat v těhotenství a u malých dětí.

Co se týče směsi Dent, kromě skořicového oleje obsahuje všechny výše uvedené esenciální oleje plus další esenciální oleje jako je např. kadidlo nebo heřmánek.

Zdroje receptů:


 

Autor: Martina Čampulová

Domácí prostředky pro úklid kuchyně

Kuchyň bývá často vnímána jako srdce domácnosti. Kromě toho, že je to prostor určený pro přípravu a konzumaci pokrmů, rodina se zde schází u jídelního stolu.

Celou místnost je tedy nutno neustále udržovat v čistotě. Někdo pro úklid používá čistící prostředky z obchodu. Ty však obsahují celou řadu chemikálií. Pokud se jim chcete vyhnout, můžete pro úklid kuchyně použít jednoduché prostředky, které naleznete doma. Nejčastěji se jedná o ocet, jedlou sodu a citronovou šťávu. Pomůže i kyselina citronová. Ta, společně s dřevěným kartáčem, bojuje proti vodnímu kameni. Šikovným pomocníkem při úklidu kuchyně je i tea tree olejíček. Ten můžete naředit s octem a použít do rozprašovače a to jak na úklid kuchyňské pracovní desky, tak také i podlahy.

Vyrobte si vlastní domácí prostředky

Úklid kuchyně může být ekologický.

Šikovným pomocníkem je univerzální čistič. Pro ten budete potřebovat 2 díly octa, 1 díl vody a několik kapek přírodního esenciálního oleje, ideálně tea tree, který má antibakteriální účinky. Vytvořenou směs nalijte do rozprašovače a můžete ji použít na kuchyňské povrchy nebo podlahu.

Místo čistícího písku si připravte pastu vyrobenou z citronové šťávy a jedlé sody. Obě přísady smíchejte tak, aby vznikla kašovitá směs. Soda vytvoří abrazivní část směsi a citronová šťávaantibakteriální a dezinfekční vlastnosti. Kromě toho funguje také jako bělidlo. Do směsi namočte houbičku a můžete začít s čištěním. Rychlovarnou konvici zbavíte vodního kamene směsí octa a vody v poměru 1:1. Nalijte ji do konvice, nechte přejít varem a vychladnout. Pak je vhodné ještě do konvice nalít čistou vodu a znovu nechat přejít varem. Domácího pomocníka připravíte i pro zanesený kuchyňský odpad. Nasypejte do něj 1 hrnek jedlé sody, zalijte ohřátým bílým octem a nechte působit 15-20 minut. Následně spláchněte horkou vodou.

Inspirace pro vás:


 

Autor: Marika Horáková

Bojujete s mravenci na zahradě nebo v domácnosti? Jde to i bez chemie

Mravenci jsou nepříjemnost nejen na zahradě, ale i v domácnosti. Objevují se jak na venkově, tak dokonce už i v městských bytech. Velkou roli proti mravencům v domácnosti hraje prevence. Bojovat proti nim můžete i bez chemie, přírodní cestou.

Prevence je důležitá

Mravenci vyhledávají sladké. Velmi často je naleznete v cukřence, na lahvi s ovocným sirupem, v misce s kompotem, na ovoci nebo v pečivu. Není nic snazšího, než se zaměřit na prevenci. Sypké potraviny uložte do dobře uzavíratelných nádob. Sirupy a prostředky pro přípravu nápojů přelijte do uzavíratelných lahví a pro pečivo a sypké potraviny můžete využít látkové sáčky.

Také můžeme mravencům zabránit v tom, aby se do našich domovů dostali. Existuje celá řada ekologických způsobů, jak na ně:

  • Na okně pěstujte mátu, bazalku nebo levanduli. Získáte tak bylinky, které mravencům příliš nevoní a ještě je využijete pro ochucení pokrmů a nápojů.
  • Také eukalyptus není pro mravence přílišným lákadlem.
  • Otvory v oknech můžete potírat roztokem vody s citronem nebo majoránkou. Další možností je směs jedlé sody, cukru a vody v poměru 5:1:1.
  • Pokud máte rodinný domek, vysaďte pod okno česnek nebo cibuli. Po sklizni je nemusíte kupovat v obchodě, budete mít doma BIO zásoby.
  • Ani řebříček mravencům příliš nevoní.
  • Narazili jste na mravenčí cestičky? Nasypejte do nich kvasnice smíchané s cukrem nebo medem. Pomoci mohou i některé aromatické bylinky a koření – jalovec, skořice, majoránka nebo hřebíček. Vyzkoušejte také vysušenou kávovou sedlinu, pepř, sůl nebo pálivou papriku.

Domácí prostředky k boji proti mravencům

Máte-li doma místo, kde se mravenci shromažďují, dejte na něj plátek celeru posypaný solí a skořicí. Pomoci může i prášek do pečiva nebo zubní pasta. V době jejich největšího výskytu, což je především jaroa podzim, používejte pro úklid domácnosti octovou vodu.

 


 

Autor: Marika Horáková

Přírodní způsoby barvení velikonočních vajíček a velikonoční dekorace z přírodního materiálu

Velikonoce jsou vnímány nejen jako křesťanské svátky, ale také jako svátky jara. Je s nimi spojována celá řada tradic. Mezi jinými i barvení vajíček a výroba velikonočních dekorací. Chcete-li mít velikonoční kraslice obarvené v duchu zero waste, využijte pro ně přírodní barviva. Nabízí je některé bylinky a koření.

Barvení vajec přírodními barvami

Rozhodnete - li se pro tento způsob, musíte ale počítat s tím, že ne vždy docílíte tak sytých a výrazných barev. Budou však mnohem přirozenější. Pro barvení volte vejce s bílou skořápkou.  Před barvením je dobré je uvařit v nálevu připraveného z vroucí vody, soli a octa. Ten je odmastí. Pak je dobře osušte a můžete se pustit do práce.

  • Žlutá barva

Intenzivní žlutý odstín docílíte pomocí kurkumy, případně obětujte koření šafrán. Také slupky ze žluté cibule dají skořápkám žlutý nádech.

  • Červená barva

Pro její získání můžete využít červenou řepu nebo červenou cibuli.

  • Modré či fialové odstíny

Ty vykouzlí červené zelí, případně borůvky.

  • Hnědavé odstíny

Tady pomůže káva nebo kůra z dubu. Tu pořídíte i sušenou v lékárně nebo obchodě s bylinkami. Hnědavé tóny dodá také senný odvar nebo odvar z praženého kořene čekanky. Použít můžete i vylouhovaný černý čaj.

  • Zelená barva

Pro její výrobu použijte listy špenátu, petrželové nati nebo kopřiv.

Aby byla barva co nejvíce sytá, je vhodné nechat vejce v nálevu třeba přes noc. Jakmile máte vajíčka obarvená, nechte je uschnout a namažte sádlem nebo jiným druhem tuku. Budou pak krásně lesklá.

Pro skladování můžete využít zajímavé krabičky a boxy.

Přírodní materiály pro výrobu velikonočních dekorací

Zelenou parádu udělá živá dekorační tráva, kterou si velmi snadno vypěstujete, pokud vysejete oves nebo travní semínka. A vůbec to nemusí být do klasického květináče. Velice dobře poslouží i stará miska nebo hrníček, které tak oživíte.

Interiér oživí i několik větviček vrby, zlatého deště nebo kočiček, ale opatrně. Postačí opravdu pouze několik kousků. Když větvičky odkvetou, můžete je přidat do domácího kompostu.


 

Autor: Marika Horáková

Jak vyrobit látkovou roušku? Bez stroje, bez gumičky, bez odpadu.

Česko šije roušky. S nedávným nařízením, které dělá z roušky povinné opatření při vycházení z domu, se s různými návody na výrobu roušek roztrhl pytel. A tak i my chceme přidat ruku k dílu s naším návodem, jak vyrobit látkovou roušku.

V čem je tedy ten náš jiný než ostatní? Počítá s minimalistickým životním stylem, který mnoho z našich čtenářů vede. Stejně jako mě, i Vás totiž možná zarazilo, že mnohé návody vyžadují k výrobě šicí stroj, gumu, nebo novou látku - věci, které se alespoň mně jen tak doma nepovalují. A proto to jediné, co budete k ušití roušky dle našeho návodu potřebovat, je 100% bavlněné triko (nebo jiný starý kus oblečení, který jste ochotni obětovat), nůžky, kus papíru A4 (popsaný bohatě postačí), jakékoli pravítko či metr, jehla s nití a žehlička. Další pomůcky, jako třeba navlékátko, vůbec nejsou třeba - jednoduše si poradíte i bez nich.

Tuto roušku doma vyrobí každý! Ano, používám na bílou látku černou nit, pojďme předstírat, že je to kvůli tomu, aby byla na fotkách lépe vidět, a ne proto, že jinou nit jsem doma nenašla.
  1. Začneme vyrobením šablony, podle které si vystřihneme dva kusy látky. Šablonu vytvoříme ustřižením papíru ve tvaru 20x20cm. Poté na něj přidáme nástřihy, jak je vidíte v následujícím obrázku: po 1cm, 3cm, 3cm, 1,5cm, 3cm, 1,5cm, 3cm, 3cm a 1cm. Centimetrové nástřihy na okraji slouží k sešití, ostatní nástřihy později pomohou se skládáním roušky.
Nástřihy na šabloně pomohou se skládáním roušky.

2. Dle šablony vystřihneme dva stejné čtverce látky a po straně přidáme nástřihy načrtnuté na šabloně.

3. Kromě čtverců vystřihneme ještě dva obdélníčky ve tvaru 4x9cm a dva dlouhé, 3cm široké pruhy o délce 70cm. Pokud váš kus oblečení není dostatečně dlouhý, sešijte dva kratší pruhy k sobě.

4. Čtverce položíme lícem na sebe a sešijeme podél dvou protilehlých stran. Dejte si pozor, aby nástřihy ležely u obou čtverců na stejné straně: jedné z těch, které sešívat nebudete.

5. Tento sešitý čtverec obrátíme naruby, nahřejeme žehličku a přežehlíme sešité strany.

6. Teď přišel čas na roušce vytvořit sklady. Díky nástřihům je vytvoříme jednoduše, stačí přikládat nástřih na nástřih, skládajíce přes a pod současný sklad. Každý sklad pečlivě zažehlíme. Pro usnadnění jsem tento proces vyfotila krok po kroku.

Nejdříve přeložíme asi 1.5 cm kus látky a zažehlíme.
Poté roušku otočíme na druhou stranu a přidáme sklad, který dosahuje asi do poloviny toho původního - opět přikládajíc jeden nástřih na druhý.
Roušku opět otočíme. Látku, která leží dále od nás, nad sklady ohneme pod ně a zažehlíme. Nebo jednodušeji, opět přikládáme nástřih na nástřih.

Na tomto principu složíme a zažehlíme celou roušku.

Takto bude vypadat složená rouška. Pokud se sem nedostanete na první pokus, nevzdávejte to, přežehlete látku do původního stavu a začněte znova.

7. Nyní připravíme kraje roušky a pruhy, kterými se bude rouška vázat. Začneme tím, že zažehlíme všechny kraje malých obdélníků, které pak podélně přeložíme napůl a zažehlíme do tenkého, asi 1cm širokého pruhu.

Zažehlený proužek pravděpodobně nebude držet pohromadě a bude se rozvírat, takto nějak by měl vypadat. Ten váš by ale měl mít i krátké strany zažehlené k rubu látky a ne roztřepené (na tento krok jsem totiž bohužel zapomněla - později to napravím a výsledná rouška bude vypadat jako ta vaše).

8. Stejný proces následovně použijeme ke složení dlouhých pruhů látky, ty ale rovnou v tomto tvaru sešijeme.

9. A je čas roušku sešít dohromady. Dlouhý sešitý pruh přiložíme k jedné z kratších stran roušky tak, aby na každé straně zbyl stejně dlouhý kus pruhu k zavázání.

10. Tuto stranu pak zabalíme do krátkého obdélníku, který jsme si připravili, a vše sešijeme dohromady. Stejně tak uděláme i na druhé straně a rouška je hotová!

Jak roušku používat?

Tuto roušku můžete používat stále dokola, pokud dodržíte několik jednoduchých hygienických pravidel. Nejdůležitější je roušku po každém použití důkladně vyvařit. Poté ji buď nechte volně uschnout a přežehlete, nebo ještě lépe usušte v sušičce. Nejspíše ani není třeba říct, že jednu roušku by měl používat jen jeden člověk a při manipulaci ji uchopit pouze za vnější stranu či tkaničky.

My všichni v Zero Waste Life doufáme, že se v těchto náročných časech máte stále dobře, jste zdraví a udržujete i v izolaci čistou hlavu. Víme, že pro mnohé z Vás je tato situace náročná - i naší činnosti jako e-shop se tato situace nepěkně dotýká a každou sebemenší objednávku slavíme. Nezapomínejte ale, že nejdůležitější je zdraví nás všech, a tak se chraňte rouškou a dbejte na bezpečí sebe i ostatních.


 

Autor: Lucie Štěpánková

Last minute vánoční dárky: nejen DIY

Čtyři dny do Vánoc. Panika. Jak to, že jste i letos zapomněli na vánoční dárky? Za prvé, nadechněte se. I kdybyste letos nekoupili žádný vánoční dárek, svět se nezboří – však víte, že my v Zero waste life moc rádi propagujeme setkávání se s lidmi raději než jejich obdarování drahými dárky. Pojďme se ale podívat na několik jednoduchých způsobů, jak pořídit last minute vánoční dárky bez odpadu.

IMG_5183

Na dárkové karty nikdy není pozdě

Skoro každý online i kamenný obchod nabízí dárkové karty, které jsou ideálními last minute vánočními dárky. Vyberte ten správný obchod, ve kterém vámi obdarovaný rád nakupuje, a máte vystaráno. Jsou třeba fanoušky Zero waste life? Jasně že i my nabízíme dárkové karty, najdete je na našem e-shopu!

Zážitků není nikdy dost

O tom, jak skvělé je darovat zážitky, už jsme mluvili v našem článku o tipech na Vánoční dárky bez odpadu, ale zopakujeme to znovu, jelikož je velmi jednoduché je sehnat i na poslední chvíli. Od masáží a večeří po seskoky padákem a dovolené – najdete si něco v každém finančním rozpočtu i druhu zábavy. Zážitkových služeb je na trhu nespočet, a když si je vyhledáte online, zjistíte, že jsou zajímavější a kreativnější než kdy dřív.

Udělej si sám

Pokud se rozhodnete dárek vyrobit sami doma, pak se nejen předvedete s kreativním dárkem, ale také si (snad) jejich výrobu užijete – nebo potrénujete trpělivost. Můžete kouknout třeba na naše návody na doma vyráběný make-up, ale pokud se sháníte po něčem jednodušším, zkuste třeba jeden z našich následujících nápadů:

  • Látková taška s nápisem na míru: jednoduše využijte jakékoli barvy na látku (ideálně co nejpřírodnější, ale pokud máte doma třeba starý permanentní fix, i ten postačí). Umělecké duše se možná pokusí i o kreslení a složitější vyobrazení, já ale zatím zůstanu u nápisů. Stejně můžete vyzdobit i třeba polštářky nebo trika.
  • Pletete? Šijete? Háčkujete? Tak toto je vaše příležitost vaše dovednosti využít! Od teplé zimní šály, po doma šité pytlíky na nákupy.
  • Chcete darovat domácí kosmetiku, ale naše recepty na make-up vám přijdou moc složité? Zkuste třeba domácí tělový krém. Smícháme půl hrnku kokosového olej a po čtvrt hrnku bambuckého a kakaového másla. Rozehřejeme ve vodní lázni, necháme hodinu ztuhnout v lednici a případně pak můžeme našlehat ručním šlehačem do podoby tělového másla. Pro aromaterapeutický efekt je možné přidat éterické olejíčky.

Tak co? Už máte všechny vánoční dárky připravené, nebo naplánované? Nezapomeňte s námi sdílet vaše nápady na last minute vánoční dárky v komentářích.


 

Autor: Lucie Štěpánková