DOVOLENÁ v období od 7.7. - 17.7. Všechny objednávky obdržené do 6.7. vyřídíme hned, všechny ostatní vám odešleme až od 17.7. Děkujeme za přízeň a přejeme krásné léto. Tereza

Příprava na Vánoce bez zbytečného odpadu

Už tenhle týden zapálíme na adventním věnci první svíčku a kde kdo už začíná svůj domov dekorovat vánoční výzdobou. Zkuste se do ní letos pustit šetrně a bez zbytečného odpadu. Máme pro vás několik tipů, jak na to.

Přírodní adventní věnec

Adventní věnec nemusí být z polystyrenu a plastových ozdob. Vyrobit (i koupit) si ho snadno můžete z přírodních a bezodpadových materiálů, které po skončení svátků uložíte pro příště neb využijete třeba na Velikonoce. Proto si pořiďte zelené, nejlépe neopadavé větvičky, kterými obalíte slaměný korpus a obvážete lýkem, přírodním provázkem nebo včelařským či dekoračním drátkem. Věnec můžete dozdobit šiškami, sušenými šípky, jeřabinami, plátky pomeranče, jablek, celou skořicí, buráky, dřevěnými ozdobami... A svíčky často seženete bez obalů třeba na vánočních trzích od lokálních prodejců.

prirodni-adventni-venec

Vánoční ozdoby bez plastu

Ozdoby, které dnes koupíte v obchodech, jsou často vyrobené z plastu, s pomocí nejrůznějších barviv, lepidel, a navíc jsou k nám dopravené přes půl světa. Ano, v tom lepším případě vám vydrží i pár let a jsou tedy znovupoužitelné. Přeci jen ale existuje i ekologičtější a šetrnější cesta. Podívejte se doma po staré rodinné sbírce starožitných ozdob nebo po nich zkuste zapátrat v bazaru, na blešáku nebo ve vintage obchodu.  Krásně také vypadají dřevěné, slaměné a skleněné ozdoby od českých prodejců, které jejich nákupem můžete hezky podpořit. 

Pronájem vánočního stromku

Možná jste slyšeli, že pořídit si skládací stromek z PVC je ekologičtější, než každý rok kupovat „živý“ – to není pravda. Energie, která se spotřebuje na výrobu PVC a to, jak dlouho se rozkládá na skládce, je pro planetu daleko škodlivější, než když budete používat stromky „živé“. A samozřejmě, že existuje i ekologičtější varianta než ta, kdy si ho koupíte a na Tři krále necháte povalovat u popelnice. Jaká? Vlastně jich je hned několik:

  • Pronájem stromku v květináči - vyhledáte si firmu, která tuhle službu nabízí a v e-shopu si vyberete vánoční stromeček podle svých představ. A po svátcích ho zase hezky vrátíte.
  • Malý vánoční stromeček, který potom vysadíte - existuje několik organizací, které zprostředkovávají prodej malých vánočních stromečků, které na jaře můžete vysadit. Buď sami nebo v rámci hromadné akce. Ke stromečku také dostanete informace, jak o něj správně pečovat, aby svátky přežil bez úhony.
  • Vlastní vánoční stromek v květináči - jehličnatý stromeček, který každý rok jednoduše ozdobíte si můžete pořídit i na stálo. Buď klasický nebo například blahočet ztepilý, který je v tomto směru velmi oblíbený.

Pokud si ovšem svátky bez klasického řezaného stromku opravdu neumíte představit, kupte si alespoň ten, který nese certifikát FSC (značka pro šetrné lesní hospodaření). A po svátcích ho neházejte k popelnici, ale dejte ho na kompost nebo pro zpracování do kompostáren.

prirodni-vanocni-svicky

Hřejivé světlo svíček a vůně cukroví

Zapalte svíčky, ztlumte světla, ozdobte stromek připravenými ozdobami a cukroví, od kterého jste celou rodinu už měsíc odháněli konečně připravíte na stůl a přestanete plácat přes ruku kohokoli, kdo si bude chtít dát vanilkový rohlíček. Jestli si i tuhle část Vánoc chcete užít šetrně a ekologicky - pořiďte si pro vytvoření svátečná atmosféry svíčky šetrné k přírodě, nebo si je rovnou zkuste sami vyrobit v duchu upcyclingu. Pro upečení cukroví používejte i místní suroviny a případně se inspirujte nějakým novým zdravým receptem (skvělé jsou třeba raw datlové kuličky!). A hlavně si to všechno užijte v klidu a pohodě. :-)

ekologicke-baleni-darku

Zero waste dárky zabalené s ohledem na přírodu

Taky je pro vás balení dárků malým rituálem? Užijte si ho letos bez hald běleného a barveného balicího papíru! Krásně vypadá i ten recyklovaný, který můžete dozdobit malůvkami, razítky, osobními vzkazy, stejně jako drobnými přírodními ozdobičkami. Místo plastových použijte látkové stuhy nebo rovnou látkové pytlíčky, které budou vánoční překvapení skrývat i další a další Vánoce. A co vlastně pod stromeček darovat?

  • Zážitky a dárkové poukazy - od poukázek na kávu, přes masáže až po dovolenou nebo dárkový poukaz do našeho e-shopu. Všechny varianty voucherů jsou navíc i úplně bezodpadové, protože se s online certifikáty vyhnete fyzické poukázce. 
  • Vlastnoručně vyrobené dárky - darování doma vyráběných dárků se dnes velmi podceňuje, a přitom přinášejí obdarovaným největší radost. Dáte si totiž se jejich výrobou na čas, a čas je v našem dnešním životním tempu nad zlato. Internet je plný nápadů na přesně takové dárky a nemusíte být rovnou rozením domácím kutilem, aby jste vyrobili krásný i užitečný DIY dárek. Pro inspiraci se podívejte třeba do naší kategorie na blogu DIY - vyrob si sám s celou řadou nápadů.
  • Udržitelné vánoční dárky pro muže, ženy i děti - na našem e-shopu najdete přímo celou kategorii skvělých zero waste vánočních dárků doslova pro každého. Hezky si je projděte a uvidíte, že určitě najdete právě ty své vánoční favority.