DOVOLENÁ v období od 7.7. - 17.7. Všechny objednávky obdržené do 6.7. vyřídíme hned, všechny ostatní vám odešleme až od 17.7. Děkujeme za přízeň a přejeme krásné léto. Tereza

Užijte si Vánoce v klidu, pohodě a v duchu tradic

Dnešní hektická a uspěchaná doba klidným Vánocům úplně nepřeje. A právě v tomhle období bychom měli umět vypnout a dopřát si chvilku jen pro sebe. Jednoduše si užít svátky bez stresu, zapojit se do jejich oslav, vychutnat si atmosféru se světlem svíček i vánočních světýlek a užít si v adventu i tolik oblíbené lidové tradice s celou rodinou. 

Jak na pohodové a klidné Vánoce

Odpočívejte 

Advent je skvělým časem pro relax a malou rekapitulaci loňského roku.. Aby mělo naše tělo i duše možnost se zklidnit, nastavte si odpočívací mód a ničím se netrapte. Vezměte si třeba nějakou zajímavou knížku, napusťte si vanu, uvařte čaj, zapojte aromaterapii a ničím se netrapte.

TIP - užiteční odpočinkoví pomocníci

pohodove-zero-waste-vanoce

Jezte s rozvahou a střídmostí

Nemusíte se držet dál od salátu, kapra a cukroví, ale dopřejte si je v rozumné míře. A nutné není ani celodenní pečení a skákání kolem plotny za účelem vykrmování rodiny. Do pečení cukroví a přípravy jídla zapojte celou rodinu, ať vám všichni hezky pomůžou. A zkuste se letos inspirovat i zdravými recepty. Nebojte, co je zdravé, neznamená automaticky bez chuti. Co třeba tradiční houbový kuba? Nebo pučálka, která je skvělá k chroupání u televize? A zdravé nepečené raw cukroví vás velmi mile překvapí". A zajímavé udržitelné tipy najdete  i v našem článku 6 rad, jak omezit plýtvání jídlem.

Dopřejte si poklidný vánoční úklid s ohledem na přírodu

Správný vánoční úklid nemusíte vypadat tak, že každý večer padnete vyčerpáním do postele. Nesnažte se o dokonalost a zároveň ho berte jako malou duševní očistu. Pro inspiraci mrkněte na náš článek Užijte si vánoční úklid v pohodě a s eko pomocníky.

eko-baleni-vanocnich-darku

Připravte se na Vánoce v duchu zero waste

To znamená bez zbytečného plastu, s udržitelným vánočním stromečkem, ozdobami, dekoracemi i dárky. Opět pro vás máme dávku inspirace, tentokrát v článku Příprava na Vánoce bez zbytečného odpadu.

TIP - pomocníci pro udržitelné Vánoce:

Připravte program, který bude bavit celou rodinu

Každý může mít o trávení Vánoc trochu jinou představu. Někdo se nejraději zaboří do gauče a udělá si pohádkový maraton nebo přelouská oblíbenou knížku, druhý chce zase vyrazit na hory nebo procházku. Sestavte vánoční aktivity tak, aby se líbily všem a každý si v nich našel to svoje. A rodinné návštěvy? I u nich platí – všeho s mírou. Je sice hezké vidět se úplně se všemi, ale je na zvážení, jestli chcete svátky strávit v autě formou road tripu. Návštěvy je přece možné si rozložit i po Novém roce nebo příbuzné pozvat k sobě. 

Tip - vytvořte si rodinné vánoční přání nebo PFko

Uvidíte, že si u toho užijete spoustu zábavy. Můžete ho nafotit, namalovat nebo vyrobit. Fantazii se meze nekladou.

Zero waste_do článku (1)

Užijte si lidové zvyky

Teď si uděláme malou rekapitulaci. Mezi nejznámější štědrovečerní tradice patří:

  • Krájení jablíčka a hledání hvězdičky v jadřinci.
  • Lití olova pro věštění budoucnosti.
  • Pouštění oříškových lodiček.
  • Držení půstu a čekání nejen na Ježíška, ale i na zlaté prasátko.

Sama večeře by pak měla být malým rituálem. Oblečte si hezké sváteční šaty a užijte si ji jako velkou událost. Věděli jste, že: 

  • Od štědrovečerní večeře se nevstává, dokud všichni nedojí. Podle staré pověry si tím, kdo vstane a odejde, přivodí v další roce neštěstí.
  • Štědrovečerní stůl obmotaný řetězem nebo provazem udrží soudržnost rodiny.
  • Šupiny nebo mince pod talířem přinesou hojnost.
  • Připravovala se také 7 hodů, podle počtu dnů v týdnu. Jinde také 12, podle počtu měsíců.
  • Počet míst u stolu by měl být lichý. Pokud se sešel lichý počet osob, prostřelo se jedno místo navíc (pro náhodně příchozího nebo zemřelé).