10 + 1 tip jak na ekologické cestování

Taky už se těšíte na léto? Dny se prodlužují, teploty zvyšují a plasty se množí na plážích v tropických destinacích plných turistů. Stejně jako jste zvyklí doma, ani na dovolené nevytvářejte zbytečný odpad. Proto pro vás dnes máme 10 + 1 tip, jak zvládnout ekologické cestování rychle, bezstarostně a jednoduše bez odpadu navíc. Bude to zero waste dovolená, jak má být.

ekologické cestování

vyhled-na-prirodu

1.   Napište si seznam

Podle mě je plánování základ celé dovolené. Napište si seznam věcí, které s sebou chcete vzít a podle toho se řiďte. Nespoléhejte na to, že co zapomenete, to si dokoupíte na místě. To jsou právě ty okamžiky, kdy kupujete zbytečně další věci a tvoříte tak další odpad. Ve většině případů to ani nespotřebujete nebo nebudete moci vzít s sebou domů. Pokud totiž cestujete pouze s příručním zavazadlem, máte omezeně prostoru.

2.    Volte bližší destinaci

Pokud chcete za sebou zanechat co nejmenší uhlíkovou stopu, volte bližší destinace. Dnes se můžete dostat vlakem i do řady míst v Evropě. Místo Thajska tak objevujte Itálii, Španělsko nebo Balkán, nebo ještě ekologičtěji kupte týdenní jízdenku na vlak a hurá na výlet po Česku. Výrazně tím omezíte emise skleníkových plynů i odpad – a kdo by nechtěl zpomalit změnu klimatu?! Objevovat krásy tuzemska vlakem může být skvělé dobrodružství, nemyslíte?

V samotné cílové destinaci si můžete půjčit třeba kolo nebo využít služeb městské hromadné dopravy.

cestování vlakem: čekání na nástupišti
Ekologické cestování vlakem

Přečtěte si další články na téma cestování bez odpadu:

3.    Látkové pytlíky s sebou

Už se taky vidíte na místním farmářském trhu, abyste si dali čerstvou zeleninu či ovoce? Nezapomeňte si proto přibalit látkové pytlíky. Zkrátka stejně jako doma, nakupujte co nejvíce bezobalově a podpořte lokální maloobchodníky a farmáře. Pytlíky pak můžete během cesty využít na uskladnění prádla či dalších věcí.

4.    Nerezové boxy na jídlo i nákupy

Stejně jako pytlíky při nákupu využijete také nerezové krabičky na jídlo. Můžete si do nich přesypat drobné ovoce na trzích, zabalit s sebou svačinu na výlety nebo si z restaurace odnést nesnězenou porci jídla. Boxy na jídlo jsou pro nás už stejnou automatikou, jako vlastní lahev na pití.

5.    Vlastní lahev na pití či kelímek na kávu

Vlastní nerezovou, bambusovou nebo skleněnou lahev s sebou noste za každé situace! Prázdnou si ji můžete vzít i přes bezpečnostní kontrolu na letišti a pak si ji naplnit u pítka. Jestli z vašeho seznamu věcí s sebou vyberete jen jednu věc, kterou do vašich ekologických cest zakomponujete, tak ať je to tato. Jste-li milovníci kávy, neměl by vám chybět ani vlastní kelímek, třeba Circular Cup vyrobený z jednorázových kelímků.

6.    Digitalizujte

Od knih pro zábavu na cestě, přes slovníky cizích jazyků, po lístky na vlak či letadlo. Tato změna je jedna z nejjednodušších, co můžete udělat, a přitom bude mít velký dopad. Navíc to znamená, že i vaše zavazadla budou lehčí, čímž se ušetří další emise, ale i kolečka vašeho kufru, či ještě lépe vaše záda. Digitální formát je velkou součástí ekologické cestování.

Na většině místních památek je už dnes téměř samozřejmostí možnost zakoupit si vstupenku online, využijte této možnosti. Je naprosto zbytečné vystát si mnohdy dlouhý čas ve frontě na kus papíru, který hned poputuje do koše.

7. Ekologické praní, mytí nádobí či úklid?

Ať už se chystáte na dovolenou na vlastní pěst v apartmánu, plánujete zakotvit v kempu ve stanu nebo budete ve vlastním karavanu, pravděpodobně budete řešit praní, úklid i mytí nádobí. Zní to jako nutnost mít s sebou tři přípravky že? To by ale nesměla existovat mycí kostka 3v1, která zvládne všechny zmíněné úkony. Mytí v kostce od Tierra Verde je multifunkční přípravek, který projde i bezpečnostní kontrolou na letišti a nemusíte řešit limit tekutých přípravků. Nezapomeňte ani na univerzální a ekologickou variantu - jedlá soda a kyselina citrónová.

Mytí v kostce 3v1 od Tierra Verde vyrobeno v České republice

8. Nahraďte/odmítněte brčka

Letní drinky v zero waste stylu se bez eko brček neobejdou.

Je docela vysoká šance, že ať jedete na dovolenou po památkách nebo k moři, tak narazíte na situaci, kdy si budete dávat v restauraci nebo baru něco k pití. Na většině míst vám automaticky dají plastové brčko, takže nezapomeňte požádat o drink bez něj. Mnohdy si poradíte i bez brčka, ale pokud se těšíte na usrkávání koktejlů na pláži, pak se vybavte vlastním bambusovým nebo nerezovým brčkem!

V evropských zemích byste se díky zákonu o omezení jednorázových plastových výrobků měli s plastovými brčky setkat zřídka, v exotických destinací je plastové brčko téměř automatické.

„Je to jen jedno brčko“, řeklo si 8 milionů lidí.

Nerezová brčka ocení i vaše děti

9. Kosmetika zero waste

Pokud cestujete letadlem a pouze s příručním zavazadlem, budete řešit nejen limity na tekutiny, ale také místo i váhu. Za mě je ideálním společníkem na cesty zubní pasta v tabletách a tuhá mýdla na vlasy i tělo. Zero waste holení vyřešte kovovým holicím strojkem na břity. Ten však doporučujeme vybavit pouze jedním břitem, náhradní břity vám s největší pravděpodobností neprojdou bezpečnostní kontrolou na letišti. Zvolte přírodní deodorant v papírově tubě, vybavte se přírodním olejem i látkovými odličovacími tampónky.  

10. Suvenýry NE

A něco mi přivez! Kdo by tuto větu nikdy neslyšel. Pak člověk chodí po trzích a hledá něco, co nejvíce vystihuje navštívenou destinaci. Mnohdy jsou to ale předměty, které sice na první dobrou darovaného potěší, ale nakonec pro něj bude jen lapač prachu. Pokud chcete udělat svým blízkým radost a máte místo v kufru, volte nejlépe jedlé dárky, místní specialisty, které můžete převést. Pokud cestujete pouze s příručním zavazadlem a místa máte omezeně, pošlete z navštívené destinace pohled. Z vlastní zkušenosti vím, že ten potěší více než další soška na prach.  


BONUS TIP NA ZÁVĚR!

Zabalte s sebou rukavice jako správný "zírouwejsťák" a pomozte uklidit přírodu ve vaší destinaci!

Ano, rukavice. Tedy abychom byli přesnější, pracovní nebo staré gumové rukavice. A proč? Pokud jedete kamkoli do přírody nebo na pláž, budete přece jako správný vyznavač zero waste chtít sebrat odpad povalující se tam, kde rozhodně nepatří. Úklid přírody pozvedá ekologické cestování na úplně jinou úroveň. Dočkat se můžete také obdivných komentářů, které dostanete, až vyfotíte fotku „před a po“ vašem úklidu na Instagram. Ale beze srandy, na takové fotky koukáme moc rádi a nás i ostatní skvěle motivují. Takže nás nezapomeňte označit ?!

muž sbírá plastový odpad na pláži

 

 


Autor: Tereza Janů