Minimalismus

Ke štěstí nepotřebujeme vlastnit desítky, stovky, ani tisíce věcí. Zbavte se zbytečností a objevte kouzlo minimalismu, který vám představujeme právě v téhle kategorii. 

Zpět na seznam kategorií

 

Vyřazené a staré oblečení: 5 tipů, kam s ním

Plná skříň, ale stejně nemáte co na sebe… znáte to? Možná je načase trochu provětrat šatník a staré oblečení, které už nenosíte a nedělá vám radost, poslat dál. Poradíme vám, kam s ním!

1. Hezké kousky prodejte

Oblečení už sice nenosíte, ale stále vypadá k světu a někomu jinému by mohlo dělat radost? Zkuste je prodat. Nejenže najde další využití, ale můžete si i něco vydělat. Prodej oblečení přes internet je navíc v dnešní době hračka. Můžete využít buď sociální sítě (např. Facebook Marketplace nebo různé skupiny) či platformy určené přesně k tomuto účelu, jako je Vinted.

Pokud máte větší množství hezkého oblečení a chcete si vydělat pár kaček, můžete se zúčastnit blešáku. Obvykle se stačí jen zaregistrovat jako prodejce a zaplatit malý poplatek.

2. Darujte to

Než oblečení vyhodíte, zkuste se poptat ve svém okolí, třeba sestry nebo kamarádek, jestli by se jim některý kousek nehodil. Darovat staré oblečení můžete také do second handu – v Praze například do Hvězdného bazaru. Určitě ve svém okolí najdete sekáče, kde od vás oblečení rádi přijmou. Případně jej rovnou darujte na charitu – sběr použitého oblečení organizuje například Český červený kříž nebo Armáda spásy.

 

Darujte oblečení do second handu

 

3. Swapujte

Swapování neboli výměna oblečení je skvělá možnost, jak se zbavit vyřazeného oblečení a zároveň třeba i obměnit svůj šatník ekologickým způsobem. Můžete se zúčastnit swapovací akce, kam přinesete své oblečení a na oplátku si budete moct odnést, co se vám líbí. Další možností jsou swapovací skupiny na Facebooku nebo si uspořádat vlastní swapovací sešlost a povyměňovat si oblečení s přáteli!

4. Opravte to nebo upcyklujte

Předtím, než se s daným kouskem definitivně rozloučíte, zkuste zvážit, zda by ještě nešel opravit, vylepšit nebo pro něj doma zkusit najít jiné využití. Například špatně padnoucí kalhoty si můžete u švadleny nechat povolit nebo stáhnout v pase, děravé staré triko rozstříhat na kusy a použít jako hadr na úklid… Nebo vyzkoušejte upcyklaci a starý, nudný kousek oživte třeba hezkou výšivkou.

5. Sběrné kontejnery na staré oblečení

Staré oblečení, které už něco zažilo, můžete vyhodit do speciálního kontejneru na textil. Z těchto kontejnerů se oblečení protřídí a následně poputuje například na charitu, do second handů nebo se zrecykluje. Oblečení, které dáváte do kontejnerů, by mělo být vždy suché, čisté a zabalené v tašce nebo pytli. 

 

A pokud vás zajímá téma slow fashion a ekologického šatníku a chcete vědět více, koukněte také na naše další tipy pro ekologický šatník.

 


Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti. 

5 důvodů, které vám brání zbavit se nepoužívaných věcí + tipy na to, jak si s nimi poradit

Jak na minimalismus? S nepotřebnými věcmi, které často tvoří zbytečný nepořádek, se pravděpodobně setkáváme všichni. Každá taková nepotřebná věc, kterou se obklopujeme, nám však určitým způsobem bere energii i pozornost. Sama vnímám, že když si uklidím pracovní stůl, cítím se při práci svobodněji a lehčeji.

Dle principů feng-shui nepořádek narušuje plynulý tok energie prostorem. Pokud se tedy nevyužívaných věcí zbavíme, pročistí se nejen náš prostor, ale současně se projasní i naše mysl. Odpadne zbytečné uklízení, utírání prachu a neustálé přerovnávání věcí, které často ani nemáme kam dát.

V tomto článku se proto zaměříme na důvody, které vám brání zbavit se nepoužívaných věcí.

1. Věci jsou pro vás symbolem lásky

Sama jsem si před pár lety uvědomila, že věci, které jsem dostala od svých rodičů, jsou pro mě symbolickým vyjádřením jejich lásky. Přirozeně pro mě bylo těžké se takových věcí zbavit, přestože jsem racionálně věděla, že mi doma jen zabírají místo.

Dlouho jsem si neuvědomovala, že jazykem lásky (způsobem, jakým jsem vnímala lásku – viz kniha Pět jazyků lásky od Garyho Chapmana) ve vztahu s mými rodiči pro mě bylo přijímání darů. Jakmile jsem tento vzorec pochopila, začala jsem se cítit svobodněji. Objala jsem malou holku v sobě, pro kterou bylo důkazem lásky od mámy a táty přijímání dárků. Vysvětlila jsem jí, že její rodiče ji mají rádi a že nemusí na věcech od nich tolik lpět.

Možná i vy znáte pocit, kdy se navzdory racionálnímu uvažování nedokážete zbavit naprosto nepotřebné věci, kterou jste dostali od milovaného člověka a která je pro vás symbolem jeho lásky. Potom nezapomeňte, že opravdovou lásku nevynahradí žádná materiální věc. Naopak, zbavením se toho, co vám spíše překáží, se vám otevře prostor k vnímání lásky nezávisle na materiálnu.  

2. Nepotřebných věcí je vám líto

Určitou věc již nepotřebujete, ale současně je vám líto ji vyhodit. Skvělým řešením v takovém případě je darovat ji někomu dalšímu, prodat prostřednictvím Facebookových „bazárkových“ skupin nebo tzv. „swapnout“ (vyměnit) za něco, co využijete. Více o principu i možnostech swapování si můžete přečíst v článku Swapování – výměna nejen oblečení.

Řešením je i věnování nepotřebných věcí do charitativních bazárků, kde mohou padnout do oka někomu, kdo za ně rád zaplatí menší obnos. Sama jsem již věnovala poměrně velké množství věcí na Charitativní bazárek pro Útulek Tibet a velmi mě překvapilo, za jaké ceny se věci vydražily.

minimalismus2_1

3. Výčitky, že jste si určitou věc koupili, ale už se vám nelíbí

Každý z nás se mění a je tedy přirozené, že se mění i naše priority, vkus a preference. Nemusíte si tedy vůbec vyčítat, že věci, které se vám líbily před pár týdny, měsíci či lety, už se vám nelíbí. Skvělým způsobem, jak věcem, ke kterým máte citový vztah ponechat život, je opět darování nebo „swapování“. Tím, že je pošlete dál, si užijí více „života“ než když vám budou jen ležet ve skříni.

4. Nepotřebných věcí je tolik, že nevíte, kde s tříděním začít

Nevyužívané věci možná ve své domácnosti vidíte všude a při představě, že byste je měli roztřídit, nevíte, kde začít. Nenechte se zahltit a zvolte si své vlastní tempo. Můžete si např. vytvořit pravidlo, že každý den vytřídíte dvě nepotřebné věci a každý týden nebo měsíc se zaměříte na jednu místnost. Inspiraci najdete i v předchozím článku Minimalismus: top 5 tipů na to, jak žít lépe s méně věcmi.

5. Strach, že by se věc mohla v budoucnu hodit

Dříve jsem spoustu věcí hromadila ze strachu, že by se mohly ještě někdy hodit. Bála jsem se, že je budu muset znovu pořizovat a také do nich pravděpodobně investovat finance. Jak je ale známo, v našem životě se materializuje to, čemu uvnitř věříme a o čem jsme přesvědčení (viz kniha Zákon rezonance od Pierra Franckhe).

Rozhodla jsem se tedy své vnitřní nastavení změnit. Místo strachu, že jednou nebudu mít dost financí, jsem začala podporovat důvěru, že se ke mně dostane přesně to, co budu potřebovat. S tímto nastavením je pro mě mnohem jednodušší dát pryč nepotřebné věci, protože už mě tolik neovládá strach, že jednou budu litovat, že jsem se jich zbavila.

 

Jak to máte s tříděním nepotřebných věcí vy?

Co je pro vás nejtěžší? Jaké triky a tipy vám pomáhají a co vám jde lehce? Jak u vás vypadá minimalismus? Podělte se s námi v komentářích, ať se vzájemně obohatíme.

 


 

Martina Čampulová

Jsem maminka, která nedokáže žít bez přírody. Protože ráda píšu a sdílím informace, rozhodla jsem se začít přispívat svými myšlenkami a zkušenostmi na blog Zerowastelife.cz. Kromě přírody a rodiny je mou velkou láskou osobní rozvoj. Skrze rodinné konstelace i další metody provádím ostatní při objevování vlastního nitra a hledám způsoby, jak žít harmoničtější život.

Minimalismus v životě: Top 5 tipů na to, jak žít lépe s méně věcmi

Minimalismus jde často ruku v ruce se zero waste. Je založen na filozofii “čím méně toho máte, tím jste šťastnější” a dokáže ulevit Vašemu domovu, peněžence i životnímu prostředí – a přesně proto ho v Zero Waste Life máme tak rádi. Kolik věcí máte ve všech šuplících, skříních a komodách Vašeho domova? A kolik z nich vlastně potřebujete a používáte? Minimalismus Vám pomůže objevit, že ke štěstí toho opravdu potřebujete jen málo. Že to zní fajn? Pojďte se s námi podívat na našich top 5 tipů na to, jak žít minimalisticky.

1. Přestaňte kupovat zbytečnosti

První krok k tomu, mít méně věcí, je zastavit proud, kterým se do našeho života věci valí. Nekupujte něco jen proto, že to “vypadá užitečně” a možná to jednou použijete. Nekupujte další obleční, kterého už máte plnou skříň jen proto, že je ve slevě. Nekupujte věci, které jste neměli v plánu kupovat. Žijeme ve světě, kde se nám často korporace založené na prodeji velkého množství méně kvalitních výrobků snaží vtlouct do hlavy, že čím toho nakoupíme, tím lepší bude náš život. A proto je impulzivním nákupům často těžké odolat – výsledek ale stojí za to. Minimalismus Vám přinese více radosti, než zbytečné krámy.

2. Co jste během roku nepoužili, to musí pryč

Nastavit si takové jednoduché pravidlo a projít všechny věci ve Vašem domě je často první věc, co udělat, když začínáte s minimalismem. Ta DVDčka, která se Vám pořád válí doma, i když DVD přehrávač už pět let nevlastníte? Ten kabát, který leží na dně skříně a má na sobě skvrnu od červeného vína? Těch třicet talířů, z nichž používáte pět? Proč jimi zabíráte místo, když Vám neslouží? DVDčka darujte někomu, kdo je používá a má je rád, kabát odneste do čistíny, nebo musí pryč a talíře zkuste třeba darovat charitativnímu obchodu. Snažte se pro co nejvíce věcí najít druhý domov, raději než je vyhodit do popelnice (protože to opravdu není moc zero waste) a buďte nekompromisní. Tady je několik tipů na to, co udělat se všemi zbytečnostmi ve Vašem domě:

  • Darujte je někomu, kdo pro ně najde použití.
  • Prodejte je online.
  • Upravte nebo předělejte na něco užitečného.
  • Darujte je charitě.
  • Zrecyklujte.
  • Až poslední možností by mělo být vyhození do popelnice.

3. Půjčovny a kamarádi jsou nejlepší přítel minimalisty

Občas se dostaneme do situace, kdy protřebujeme něco, co už nikdy nevyužijeme: kostýmy, šaty pro různé události, nebo třeba koření do kuchyňských experimentů. Raději, než vašim dětem kupovat karnevalové kostýmy, sobě slavnostní šaty na kamarádčinu svatbu, nebo knížku, kterou si pravděpodobně přečtete jednou a pak Vám roky bude sedět na poličce, rozhoďte sítě po přátelích. A pokud budete i tak neúspěšní, nezapomeňte na různé půjčovny a knihovny, díky nímž i ušetříte peníze.

4. Pro knihomoly…

Pokud milujete knížky tak jako já, tak se Vám těžko bude smiřovat s tím, že se nějakých musíte zbavit a další nekupovat. Za prvé, rozhodně se nezbavujte knih, o kterých víte, že je budete znova číst – o tom minimalismus není. Šance ale je, že máte doma spoustu titulů, které už nikdy nezvednete z poličky: a ty je třeba darovat nebo prodat antikvariátům. Co ale s novými knihami? Nezapomeňte využívat veřejné knihovny, a pokud i tam budete hledat neúspěšně, čtěte raději v elektronickém formátu: místo tisíce knih postačí jedna čtečka.

 

bd327045-4aff-455e-8337-e46e4e0a13f9-1024x924-2

Není snad lepší mít dvacet knih, ke kterým se rádi vracíte, než dvě stě knih, které už znova neotevřete?

 

5. U nových věcí se soustřeďte na kvalitu

Jasně, i jako minimalisti budete občas potřebovat něco nového. Někoho jsem jednou slyšela říct, že nemá dost peněz na to, aby kupoval levné věci, a já nemohu než souhlasit. Když jsem se stěhovala na univerzitu, pořídila jsem si do sdílené kuchyně pár těch nejlevnějších a nejméně kvalitních hrnců, které se dají sehnat. Ty byly ale po jednom roce nepoužitelné a musela jsem si stejně koupit ty dražsí, kterým jsem se tak snažila vyhnout. Proto, když něco opravdu potřebujete, ujistěte se, že kupujete to, co Vám vydrží – protože stejně jako já, na levných věcech akorát proděláte peníze a vytvoříte zbytečný odpad.

 


 

Autor: Lucie Štěpánková