Pro začátečníky

Jste v oblasti zero waste nováčci a potřebujete poradit s prvními kroky? Právě tady najdete články, které vám s tím pomohou. 

Zpět na seznam kategorií

 

10 zero waste výzev pro rok 2023

Se startem nového roku se pojí celá řada nejrůznějších předsevzetí, která více či méně svědomitě plníme. Co si je pro letošní rok zvolit v duchu zero waste? Sestavili jsme pro vás hned několik výzev, kterými se můžete inspirovat i vy.

1. Udržitelné pití kávy

Nedovedete si svůj den představit bez voňavého šálku kávy? Dopřejte si ho v duchu udržitelnosti. Jak? Vyzkoušejte například:

  • Plnitelné kapsle do kávovaru (pro Nespresso i Dolce Gusto)
  • Mocca konvičku, french press nebo clever dripper (se znovupoužitelnými nebo recyklovanými a recyklovatelnými sáčky)
  • Vlastní termohrnek, který se vám hodí jak na kávu připravenou doma, tak na tu, kterou si budete chtít dát s sebou ve vaší oblíbené kavárně nebo bistru.

2. Nakupování bez odpadu

Vezměte si při nákupech k ruce na pomoc znovupoužitelné tašky a sáčky, které krásně nahradí igelitky i mikrotenové sáčky. Potěšíte nejen přírodu, ale i vaši peněženku, protože každá plastová taška, kterou si vezmete u poklady něco stojí. 

nakupovani-bez-odpadu

3. Obědy z domu “do krabiček”

Nemusíte to praktikovat každý den, ale zkuste si na většinu pracovního týdne připravit zdravé jídlo domova, z lokálních potravin a do vlastních krabiček. A jeden z obědů si ideálně udělejte úplně bezmasý. Důvodů proč praktikovat tuhle výzvu je hned několik:

  • Úspora financí.
  • Snížení množství vyprodukovaného odpadu z boxů na jídlo s sebou, které končí ve spalovnách a na skládkách.
  • Podpora zdravého životního stylu.

Samozřejmě se nemusí jednat pouze o obědy. Doma si také připravujte svačiny do školy, práce, na cvičení i na výlet, stejně jako zdravé sladkosti

4. Vaření beze zbytků a z lokálních zdrojů

Pokud vám při vaření “ujede ruka” a uděláte zbytečně moc jídla, dejte přebytky do mrazáku, případně se naučte vařit beze zbytků, tak, jak to uměly naše babičky. A pro přípravu svých pokrmů používejte sezónní potraviny z lokálních zdrojů. 

vareni-beze-zbytku

5. Udržitelné oblékání

Pokud si chcete nastavit laťku o něco výš, zkuste se zavázat k tomu, že v roce 2023 si nekoupíte nic nového na sebe. Oblečení, které budete nutně potřebovat pak pořídíte jedině  “z druhé ruky” ať už v second handu nebo na některém z online webů typu Vinted, případně vylepšíte některou z upcyclingových metod ze starších kousků.

Pomoci a inspirovat vás může některý z těchto našich článků:

6. Pryč s jednorázovými řešeními

Každý měsíc si vyberte jednu jednorázovou věc, kterou používáte a nahradíte ji znovupoužitelnou variantou. Může se jednat třeba o zmíněné tašky na nákup, dále holicí strojky, lahve na pití, hrnky na kávu/čaj, lahve na pití, brčka, kapesníky atd.

udrzitelna-reseni

7. Minimalizování množství vyprodukovaného směsného odpadu

Zaměřte se na efektivitu třídění vašeho odpadu a opravdu vytřiďte vše, co se dá. Pořiďte si nebo vyrobte hezké nádoby na tříděný odpad, které vás k téhle aktivitě budou hezky motivovat. A kromě papíru, plastu a skla svědomitě třiďte i elektroodpad a zbytky z vaší kuchyně. S tím vám i v paneláku pomůže šikovný vermikompostér.

8. Šetření energiemi

Tenhle bod je zvlášť v dnešní době hodně aktuální. Mezi základní kroky v tomhle směru patří:

  • Výměna starých žárovek za jejich úspornější variantu.
  • Svědomité zhasínání v místnostech, kde právě nejste. 
  • Nepřetápění místnosti.
  • Utěsnění profukujících oken a dveří.
  • Sprchování místo vanování.
  • Pravidelné odmrazování ledničky.
  • Úsporné praní prádla. 

uspora-energii

9. Udržitelné cestování

Cestujte s ohledem na naše životní prostředí. Jak takové cestování probíhá? Jednoduše! Zvolíte si šetrnou formu dopravy, nevyrazíte na turisticky přetížená místa a na svém výletě či dovolené se budete chovat stejně udržitelně jako doma. Dávku inspirace pro tuhle výzvu najdete třeba tady:

10. Vzdělání v oblasti ekologie a zero waste

Novinek, zajímavých a rad tipů na tomhle poli neustále přibývá. Sledujte nejen náš blog, ale i další zdroje užitečných informací, případně si pořiďte i chytré knihy, které vám krásně rozšíří obzory.

Co je dobré vědět, než začnete se zero waste

Rozhodli jste se žít bez odpadu? Tak to moc chválíme! Než se vydáte touhle cestou, máme pro vás pár rad i zero waste tipů, které určitě oceníte.

Zero waste životní styl
Zdroj: Pexels

Množství vyprodukovaného odpadu neklesne na 0

Tvorba odpadu z vaší domácnosti ze dne na den neustane, a to zvlášť pokud bydlíte v bytě ve městě, než třeba na vesnici v domě se zahradou. Využijte možnosti, které máte na maximum. Tak, abyste žili co nejvíce udržitelně a ekologicky. I ve městě se dá recyklovat (plast, sklo, papír, bio odpad, olej) i používat vermikompostér, stejně jako za oknem či na balkoně pěstovat něco bylinek, rajčat a klidně i jahod.

Nejde o to být perfektní

Nechtějte být zero waste teď, hned a na 100 %. Jděte na to hezky postupně a vytvořte si systém, který vám bude vyhovovat. Osvojení nového návyku trvá až 3 měsíce. Napište si tedy seznam zero waste kroků, které do svého života postupně začleníte. Může jít například o:

A tak dále. Uvidíte, že s každým odškrtnutým a zvládnutým bodem se budete cítit líp a líp!

Nejvíc eko je znovupoužitelnost

Zkuste ze svého života vyřadit věci na jedno použití. Především ty, které je navíc těžké nebo nemožné recyklovat. Spousta lidí má totiž pocit, že odpad po vyhození „jen tak zmizí“, což samozřejmě není pravda. Ten směsný skončí ve spalovně nebo na skládce, a z toho, který dáme k recyklaci, se ke zpracování dostane pouze 30 % a zbytek opět putuje na skládku či do spalovny. Pokud tedy chcete být co nejvíc eko, jděte cestou znovupoužitelnosti.

Zero waste spižírna
Zdroj: Pexels

Důležitá je v zero waste kreativita

Jasně – vymazlené instagramové zero waste profily známe všichni, ale… Ani v tomhle směru nejde o dokonalost. Designové dózy na potraviny na fotkách vypadají sice skvěle, ale stejně dobře poslouží i omniovky, které si mimochodem můžete upravit nebo ozdobit štítky či samolepkami. Umění a kouzlo je v tom, hezky využít to, co máte, než kupovat nové věci. Velkou inspirací v tomhle směru může být třeba upcycling.

Nepůjde to jako po másle

Ne v každé restauraci vám dají jídlo do vlastní krabičky, ne v každém obchodě vám dovolí nakoupit do vlastních obalů, někdy vám nákup automaticky šoupnou do mikrotenového sáčku, někdy si doma zapomenete látkové kapesníky a budete si muset koupit papírové. S tím je prostě potřeba počítat. Mnohem důležitější je pravidelná činnost a zero waste životní styl.

Zajímejte se a vzdělávejte se

S eko, bio, nature friendly věcmi se v poslední době roztrhl pytel, ale často se jedná pouze o líbivou nálepku. Zajímejte se tedy o to, jak poznat skutečně šetrné a ekologické produkty. Klíčem v tomto případě bývá certifikace, použité suroviny, způsob zpracování a odbouratelnost výrobku v přírodě.

Inspirujte své okolí

Inspirujte – jemně, citlivě a nenuceně. Zero waste životní styl by pro vás neměla být módní záležitost, ale něco, v čem vidíte smysl a širší přesah. Jděte postupně za svými stanovenými cíli a podělte se o své úspěchy s ostatními. A třeba to okořeňte i drobnou osvětou. 😉

Na závěr pro vás máme seznam „základní výbavy“ každého, kdo chce jít cestou zero waste. A jak jsme psali výše – nejdřív se podívejte, co z toho máte doma, a až potom nakupujte nové věci.

  • látková taška nebo síťovka
  • sáčky na ovoce, zeleninu, pečivo
  • lahev na pití, krabička na jídlo, hrnek na kávu
  • znovupoužitelná brčka na pití, příbory
  • bavlněné odličovací tampony
  • znovupoužitelná holítka
  • látkové kapesníky

 


 

Autor: Bára Kocmánková

Jak začít se zero waste? Nechte se inspirovat

Že nevíte, co je zero waste? Jedná se o životní styl nebo směr, který se snaží eliminovat odpad. Život bez úplného odpadu se nám asi zajistit nepodaří, ale mohli bychom jeho produkci eliminovat. Že odpad třídíte, jak jen to je možné? To je sice fajn, ale stále je to odpad. Jak se tedy jednoduše přiblížit domácnosti s minimální produkcí odpadu? Vždy je potřeba dělat změny pomalu, aby nám vydržely a nevrátili jsme se do již zaběhnuté rutiny.

zerowaste

Tipy pro začátek

  • Věci, které již nepoužíváme, ale jsou stále ještě pěkné, můžeme darovat na charitu, staré povlečení jistě uvítají útulky. Poslední dobou se stává stále oblíbenější swapování – výměnné bazary. Dokonce existují i skupinky, které se přímo swapováním zabývají.
  • V kuchyni vyměníme papírové utěrky a ubrousky za látkové.
  • Pro nákupy používáme látkové tašky, na zeleninu a ovoce nebo pečivo plátěné sáčky.
  • Pokud to jde, nakupujeme produkty bez obalu. V současné době již existují bezobalové obchody, do kterých si nosíme svoje vlastní nádoby. Obdobně to jde s jídlem s sebou. Jestliže si v restauraci nebo v rychlém občerstvení kupujeme jídlo domů, můžeme si jej odnést ve své vlastní nádobě. Většina restaurací tento způsob umožňuje. Stejné je to s kávou s sebou. V kabelce můžeme mít vždy svůj vlastní kelímek, vyrobený třeba z bambusu a nebudeme tak potřebovat jednorázový. I když je papírový, stále vzniká odpad, který je potřeba zpracovat.
  • Pro nákupy volíme lokální obchody nebo farmářské trhy v našem okolí. Nebudete tak zvyšovat uhlíkovou stopu tím, že se vypravíme do vzdálenějšího místa.
  • Hledáme-li nějaký dárek, můžeme popřemýšlet o dárku ve formě zážitku nebo třeba nějaké kosmetické služby. Zážitky jsou mnohdy mnohem cennější, než nějaká věc.
  • Kupujeme věci kvalitní, i když budou trochu dražší. Tady možná není vidět logika. Ale... kvalitnější věci nám vydrží delší dobu. Budou nám tak ve finále šetřit peníze a eliminujeme vznik odpadu.

To je jen malý zlomek toho, co můžeme dělat, aby nevznikal odpad. Zamyslíme-li se, určitě přijdeme i na další jednoduché způsoby.


 

Autor: Marika Horáková

45 malých krůčků k životu bez plastu pro každého

Hledáte zásobu dalších způsobů, jak se zbavit plastu ve vaší domácnosti? Nebo s ekologií začínáte zajímá vás, kde můžete začít? Pro tento článek jsme pro vás připravili 45 malých kroků k životu bez plastu, se kterými můžete buď začít, nebo vylepšit vaší cestu za ekologičtějším životem. Nebudeme tedy dlouho zdržovat a pustíme se do našich 45 tipů!

pexels-karolina-grabowska-4210315

  1. Přestaňte kupovat balenou vodu a raději pijte tu z kohoutku – v Česku na většině míst teče v kojenecké kvalitě!
  2. Když víte, že budete kupovat jídlo s sebou, přineste si ke stánku či do restaurace vlastní krabičku.
  3. Na kávu s sebou zas noste cestovní kelímek či termo hrnek.
  4. Zmrzlinu si kupujte do kornoutku, raději než do kelímku se lžičkou.
  5. Vařte vlastní jídlo z čerstvých ingrediencí, vyhnete se tak jednorázovým plastovým obalům.
  6. Noste si do obchodu vlastní látkové pytlíky na ovoce, zeleninu a pečivo – vyhnete se tak igelitovým pytlíkům.
  7. Nakupujte na farmářských trzích, pokud se ve vašem okolí konají. Tam najdete častěji potraviny nebalené v plastu.
  8. V menších obchodech a na trzích vracejte krabičky od jahod, malin, borůvek či dalšího ovoce.
  9. Kupujte mléko, jogurty, nebo jejich veganské alternativy ve skle.
  10. Kupujte víno uzavřené přírodním, ne plastovým, korkem. Vyhněte se i kovovým zátkám, které obsahují vrstvu BPA.
  11. Přestaňte žvýkat žvýkačky – ty většinou obsahují plast. Pokud se bez nich neobjedete, v bio obchodech často najdete i přírodní alternativy bez plastu.
  12. Používejte sypký prací prášek v papírové krabici, nebo mýdlové ořechy z bezobalového obchodu.
  13. Nekupujte syntetické oblečení vyrobené z nylonu, polyesteru a dalších podobných materiálů – je složeno z plastových vláken.
  14. Pozor na kosmetiku – některé produkty mohou obsahovat částečky plastu. Často je najdete například v zubní pastě či pleťovém peelingu.
  15. Vyměňte sprchový gel za klasické přírodní mýdlo, které nepotřebuje žádný plastový obal.
  16. To samé platí pro šampony – vyměňte tekutý šampon za tuhý. Případně, pokud vám to vyhovujete, můžete vyzkoušet metodu “no poo” a šampon přestat používat úplně.
  17. Pokud si barvíte vlasy, používejte hennu bez plastového obalu.
  18. Vyměňte klasický deodorant za jedlou sodu – vážně. Nebo si alespoň pořiďte přírodní deodorant v papírovém obalu.
  19. Místo jednorázových plastových žiletek používejte kovovou žiletku s břity.
  20. Kupujte toaletní papír, který není balený v plastu – nebo si pořiďte bidet.
  21. Místo jednorázových menstruačních produktů vyzkoušejte menstruační kalíšek nebo látkové vložky.
  22. Svačiny a zbytky balte do alobalu místo plastové fólie. Nebo ještě lépe, do voskovaných ubrousků které můžete používat pořád dokola!
  23. Přestaňte kupovat “užitečné” vymoženosti do kuchyně, jako kráječ jablek nebo rýžovar, které pak stejně používat nebudete.
  24. Pokud potřebujete v kuchyni něco zamrazit, používejte nerezové krabičky či sklenice raději než plastové pytlíky a krabičky.
  25. V létě nasbírejte a zamrazte vlastní ovoce, místo kupování drahého mraženého ovoce baleného v plastu v zimě.
  26. Zkuste si doma vyrobit vlastní rostlinné mléko, raději než kupovat to balené v jednorázovém obalu.
  27. Místo kávovaru s kapslemi si pořiďte french press.
  28. Nebo, pokud už doma kávovar máte, pořiďte si znovuplnitelné nerezové kapsle, které můžete používat stále dokola a naplníte si je navíc svou oblíbenou kávou.
  29. Pokud potřebujete koupit něco plastového, kupujte z druhé ruky raději než nové.
  30. Místo jednorázových plastových propisek používejte doplňovací pera či tužky.
  31. Kompostujte zbytky jídla, abyste se vyhnuli plastovým odpadkovým pytlům. Do bytu si můžete pořídit vermikompostér.
  32. Pro domácí mazlíčky kupujte hračky z druhé ruky a přírodních materiálů, jako dřevo či provaz.
  33. Jídlo pro své mazlíčky si připravujte sami, nebo ho nakupte bez obalu (například v Praze najdete bezodpadový obchod pro domácí mazlíčky).
  34. Do letadla si s sebou berte vlastní jídlo, vyhnete se tak spoustě plastových obalů.
  35. Nezapomeňte na cestách také vlastní sluchátka – při dlouhých letech či cestách autobusem vám pravděpodobně budou nabízet jednorázové.
  36. Místo papírových kapesníčků používejte látkové.
  37. Vyhněte se alternativám kůže z PVC nebo polyuretanu – raději vyzkoušejte rostlinné kůže z ananasu a dalších rostlin!
  38. Na festivaly či večírky si s sebou noste vlastní kelímek, vyhnete je tak jednorázovým.
  39. Místo plastového vánočního stromku používejte opravdový – plastové stromky jsou vyrobeny z PVC, které má obrovský dopad na životní prostředí.
  40. Vyzkoušejte způsoby, jak zabalit Vánoční dárky bez použití izolepy – balte s novinami a přírodním provázkem, nebo vyzkoušejte látkové dárkové pytlíky.
  41. Když něco objednáváte online, požádejte o balení bez plastu. Za optání nic nedáte a většina obchodů vám vyhoví!
  42. Elektroniku kupujte z druhé ruky – mnoho lidí elektroniku nahradí když je jen mírně použitá.
  43. O elektroniku kterou už doma máte se dobře starejte, aby vám vydržela co nejdéle.
  44. Kupujte digitální kopie filmů, hudby i počítačových her.
  45. Dobře se starejte o kabely, ať je nemusíte často měnit.

Jaké body si můžete již vyškrtat jako splněno? Dejte nám vědět do komentářů. Na něco jsme zapomněli, co by mělo mít na seznamu své místo? Inspirujte nás.


 

Autor: Lucie Štěpánková

20 způsobů, jak žít bez plastu

Více z nás se rozhoduje žít bez plastu, a to především během července, kdy probíhá mezinárodní výzva Plastic Free July. Během koronavirové situace se naše spotřeba plastu navíc výrazně zvýšila, a tak je nyní nejlepší čas k omezení vaší potřeby plastu. Největším problémem je samozřejmě plast jednorázový, který používáme jen několik minut před tím, než je vyhozen a až po stovky let znečišťuje naše životní prostředí.

jak-zit-bez-plastu

Vzhledem k tomu, že méně než 10 % všeho plastu který byl kdy vyroben, bylo zrecyklováno, měli bychom si na něj začít dávat větší pozor – nemyslíte? Pokud jste připraveni začít se změnami k ekologičtějším návykům, v dnešním článku vám poradíme, jak žít bez plastu.

  1. Nakupujte potraviny bez obalu – nemusíte hned mířit do bezobalového obchodu, mnoho možností máte i v supermarketu. Pořiďte si látkové pytlíky na ovoce, zeleninu a pečivo, které napomohou vyhnutí se neekologickým obalům i igelitovým pytlíkům.
  2. Už dost bylo předražené balené vody! Pořiďte si ekologickou lahev a doplňujte si ji u kohoutku nebo fontánky či pítka.
  3. Jezte více ovoce, zeleniny a dalších potravin, které nevyžadují obal. Budete tak nejen ekologičtější, ale i zdravější!
  4. Zmrzlinu si kupujte do kornoutku – ne v kelímku s plastovou lžičkou. To jsou přesně ty jednorázové plasty, které používáte jen pár minut a zahodíte.
  5. Najděte ve vašem okolí bezodpadové obchody a farmářské trhy, kde nakoupíte bez plastu mnohem jednodušeji.
  6. Přestaňte žvýkat žvýkačky – většina z nich obsahuje plast!
  7. Ve vašem domově uklízejte s pomocí jedlé sody a octa, místo chemických čističů v plastových obalech.
  8. Vyměňte oblečení ze syntetických látek za přírodní materiály jako bavlnu, len nebo konopí. Polyester, nylon a další syntetika je vyrobena z plastu.
  9. Jezděte méně autem – vážně! Během toho, co se vaše pneumatiky opotřebovávají, uvolňují se z nich mikroskopické částice plastu, které jsou ze silnice spláchnuté do vodních toků.
  10. Vyhněte se mořským rybám a plodům. Věděli jste, že průmyslové rybaření je jedním z největších přispěvatelů k plastovému znečištění?
  11. Myjte prádlo s mýdlovými ořechy, které jsou skvělou přírodní a bezplastovou alternativou k pracímu prášku. A věděli jste, že si s nimi můžete mýt i vlasy?
  12. Místo sprchového gelu raději používejte klasické přírodní mýdlo!
  13. Holte se kovovou žiletkou, která neobsahuje sebemenší kousek plastu.
  14. Kávu si raději vypijte v kavárně než v hrnku s sebou. Anebo si pořiďte znovupoužitelný cestovní hrnek, se kterým často i v kavárně dostanete slevu na váš nápoj.
  15. Pokud máte doma použitelné plastové krabičky na jídlo a už je nechcete dále využívat k uskladnění jídla (třeba kvůli uvolňování BPA), zkuste se ve vašem domově využít například k organizaci či uskladnění kancelářských potřeb či kabelů, raději než je rovnou vyhodit.
  16. A místo starých plastových krabiček si pak pořiďte nerezové či skleněné boxy, u kterých vám uvolňování škodlivých látek nehrozí. Tyto boxy si pak nezapomeňte vzít, pokud budete kupovat jídlo s sebou – vyhnete se tak jednorázovým, často i plastovým, obalům
  17. Pokud opravdu potřebujete koupit něco, co je vyrobené z plastu, zkuste to sehnat z druhé ruky nebo si to zapůjčte od přátel.
  18. Používejte látkové kapesníky místo papírových, které jsou baleny v plastových pytlíčcích. Jednorázové kapesníky samotné také nejsou moc ekologické a nejdou ani recyklovat.
  19. Když pro někoho kupujete dárky, zabalte je bez plastu – do starých novin, ozdobných látkových pytlíků nebo je nebalte vůbec.
  20. Více vařte domácí jídla a používejte v nich co nejméně upravené, nebalené ingredience. Tak se vyhnete plastovým obalům které budete muset vyhodit vy, ale i dalším, které byly použity například při převozu surovin.

 


 

Autor: Lucie Štěpánková

5 tipů na to, jak snížit uhlíkovou stopu vaší domácnosti ještě dnes

Změna klimatu. Je nějaké (ekologické) téma v současné době aktuálnější? Všude je řeč o emisích CO2, nebezpečí metanu, nebo kompenzacích uhlíkové stopy. A to bychom nebyli ekologicky zaměřený web a e-shop, abychom na toto téma nepřispěli našimi zkušenostmi a tipy. Dali jsme proto dohromady 5 způsobů, jak můžete ještě dnes snížit uhlíkovou stopu vaší domácnosti. Chránit životní prostředí a zachovávat ho pro budoucí generace není vůbec těžké, když na to jdete krok za krokem a každý den volíte ekologičtější možnosti.

“Nemáme žádnou Plenetu B.”

1. Omezte jízdu autem a její dopad na životní prostředí

Nechte raději auto zaparkované u domu a raději použijte hromadnou dopravu, či ještě lépe kolo a vlastní nohy. Nikoho z nás už dnes nepřekvapí, že doprava je jedním z hlavních zdrojů emisí CO2 do ovzduší. Česká města (ale i vesnice a venkov) mají skvělou síť veřejné dopravy, jednu z nejlepších na světě. Jaká škoda by byla ji nevyužít a místo toho přispívat ke změně klimatu řízením auta?

Pokud jste ale v situaci, kdy auto opravdu použít musíte, stále máte několik možností, jak svůj dopad na životní prostředí snížit. Tím nejjednodušším je zodpovědné řízení a vyvarování se prudkého brždění a rychlých rozjezdů. Věděli jste, že agresivní styl jízdy může spotřebovat až o 40% více paliva? Stejně tak i správná údržba vozidla, nebo vyložení zbytečného nákladu pomůže šetřit palivem a tak i emisemi.

V neposlední řadě při nákupu nového auta berte v potaz jeho uhlíkovou stopu. Zvažte, zda vozidlo opravdu potřebujete a jestli si nevystačíte i bez něj. Výroba nového vozidla je také zodpovědná za uvolňování spousty skleníkových plynů, nejen jeho provoz. Alternativou koupě nového auta je samozřejmě i nákup z druhé ruky. Při výběru auta nezapomeňte na elektrické či hybridní alternativy a hlavně si konkrétní model řádně prozkoumejte na internetu a ujistěte se, že víte vše o jeho dopadu na životní prostředí. Elektrická vozidla jsou nejlepší alternativou, pokud elektřina, která je pohání, pochází z obnovitelných zdrojů, a tak i původ elektřiny ve Vašem okolí nezapomeňte porbádat.

2. Omezte létání, nebo vždy létejte economy class

Pokud často létáte za prací i zábavou, pak je letadlová přeprava pravděpodobně zdrojem velkého podílu vašich emisí. Proto si zkuste jakýkoli výlet letadlem dvakrát rozmyslet, než koupíte letenky. V dnešním globálním světě se ale létání často nevyhneme. Lákají nás příroda a kultura cizích zemí, do cest nás nutí pracovní povinnosti, nebo se chceme setkat s přáteli a rodinou žijícími v zahraničí. A proto vám, stejně jako u použití automobilu, nedoporučím, ať jednoduše méně cestujete. Jelikož sama vím, jak frustrující je tuto radu slyšet jako jediné řešení. Na kratší vzdálenosti ale zkuste zvážit jiné metody přepravy, cesta autem, nebo ještě lépe vlakem či autobusem by mohla být ekologičtější a v některých případech i levnější.

Co tedy dělat, pokud se letu letadlem nedokážete, nebo třeba ani opravdu nechcete, vyhnout? Zaprvé vždy volte přímý let, raději než cestu s přestupem. Vzlet a přistání letadla totiž produkují nejvíce emisí, a tak můžete zýrazně snížit uhlíkovou stopu své cesty při volbě přímého letu. I přestupu se ale občas bohužel nevyhnete, některé lety zkrátka přímo nelétají. Jedna věc, kterou ale můžete udělat při každém letu, je volba cesty economy třídou. Cesta business class má totiž třikrát větší dopad na životní prostředí a první třída skleníkových plynů produkuje dokonce devítinásobek stopy economy třídy.

Většina aerolinek také nabízí možnost zakoupit takzvaný “carbon offset“, neboli kompenzaci uhlíkové stopy, které vám mají pomoci snížit uhlíkovou stopu vaší cesty. Tento systém funguje tak, že darujete peníze organizaci, která stejné množství emisí, jaké Váš let způsobí, z ovzduší odstraní svou činností, nebo zabrání uvolňování dalších budoucích emisí: například sázením stromů, šířením technologií jako je solární energie či instalací ekologičtějších řešení vytápění domácností. Ač je argument, že by bylo lepší se vypuštění emisí vyvarovat a ne se snažit “vyčistit si karmu“ kompenzací, rozhodně něco ke zvážení, tyto “carbon offsets“ jsou dobrým řešením, jak alespoň část škody způsobené leteckou přepravou nahradit. Skvělý článek, který mi pomohl si o konceptu těchto kompenzací udělat lepší představu (je sice v angličtině, ale podle mého rozhodně stojí za přelouskání) najdete na stránkách britského Guardianu.

3. Snižte svou spotřebu masa

Vegetariánská a veganská jídla mají oproti masu a živočišným výrobkům výrazně nižší uhlíkovou stopu, zařaďte jich do vašeho jídelníčku více.

 

Vaši stravu obohaťte o více rostlin, raději se naopak vyhněte časté konzumaci produktů živočišného původu, především hovězího masa. Živočišné produkty mají totiž výrazně vyšší uhlíkovou stopu, než rostlinné alternativy. Ať se rozhodnete konzumovat maso a další živočišné produkty jen některé dny v týdnu, postupně je omezit, průběžně volit ekologičtější alternativy, úplně je z Vašeho jídelníčku vyřadíte, anebo si jen dnes večer uvaříte vegetariánskou večeři – můžete snížit uhlíkovou stopu vašeho jídelníčku.

Pro porovnání, produkce 150g hovězího do ovzduší uvolní přes 15kg skleníkových plynů (především metanu), což je 5,5x více, než stejně velká porce kuřecího masa a 150x více než stejně velká porce fazolí! Porovnání kravského mléka a jeho alternativ Vás nejspíše také překvapí, ač zde není rozdíl tak šokující, jako u masa. Jedna 200ml sklenice kravského mléka vypustí do ovzduší 627g skleníkových plynů, zatímco sklenice mandlového mléka jich “má na krku“ 4,5x méně.

Jakékoli jídlo nakupujete, ujistěte se, že je lokální. Není nic horšího, než si domů přinést sklenici oblíbené ho arašídového másla, nebo skvěle vypadající víno a až vzápětí zjistit, že je produktem Austrálie a za Vámi tak letělo doslova přes celý svět. Nezapomeňte tedy tyto informace získat už v obchodě a na jejich základě se rozhodovat.

Pokud by Vás dopad jídla, které jíte, na životní prostředí, zajímal, nezapomeňte si přečíst náš článek na téma skleníkových plynů a živočišných produktů.

4. Perte prádlo na nižší teplotu a bez sušičky

V některých evropských zemích se sušící se prádlo stalo nedílnou součástí ulic, zatímco v USA najdete v každé domácnosti neekologickou sušičku. Od koho se chceme přiučit?

 

Sušička na prádlo spotřebuje pětinásobek elektřiny spotřebované pračkou, a tak jednoduché sušení na sušáku může snížit jejich příspěvek ke změně klimatu o třetinu. V Evropě jsme si sušičky nikdy neoblíbili, jsou to totiž jedny z nejvíce neekologických i neekonomických spotřebičů a poměrně vysoké požární nebezpečí. V pračkách ale pereme jako zbytek světa, proto nezapomeňte snížit teplotu na kterou perete. Pokud se nejedná o něco jako látkové kapesníky, pak by 30 stupňů mělo být víc než dost k odstranění skvrn i zápachu, vaše oblečení navíc při praní na nižší teploty déle vydrží!

5. Vytáhněte elektroniku ze zásuvky

 

Možná vás překvapí zjištění, že elektronika a spotřebiče spotřebovávají energii pokud jsou zapojené, i když jsou vypnuté. Co už vás asi tolik nepřekvapí je, že třeba notebooky nebo telefony čerpají ze sítě energii i když jsou plně nabité. Proto všechna Vaše zařízení nezapomeňte odpojit, pokud je zrovna nepoužíváte či nenabíjíte. Ušetříte tak nejen spoustu emisí a zbytečně vyplýtvané elektřiny, ale také peníze.

 

Jaké z našich tipů jsou u vás doma na denním pořádku? A o jakých jste třeba ještě nepřemýšleli? Dejte nám vědět v komentářích a nezapomeňte tento článek sdílet s přáteli na Facebooku a Instagramu a inspirovat je!


 

Autor: Lucie Štěpánková

Časté otázky o zero waste: co chcete vědět o životě bez odpadu?

Co to znamená, žít bez odpadu?

Žít bez odpadu, zero waste, znamená omezit odpad, který produkujete na holé minimum, s cílem neprodukovat vůbec žádný odpad. Někteří zero waste blogeři dokážou všechen svůj odpad za rok sesbírat do jedné sklenice od okurek. Ač je to skvělý cíl, ke kterému mířit, cestu k zero waste si každý dláždí sám a důležité je dělat to, co funguje pro Vás a co je v rámci Vašich možností. Bohužel (zatím) nežijeme ve světě bez odpadu. My vždy ale říkáme, že je lepší, aby se hodně lidí nedokonale snažilo žít bez odpadu, než aby jen vybraných pár jedinců žilo 100% zero waste.

 

Je vůbec možné žít 100% bez odpadu?

Jak jsem psala v odpovědi na předchozí otázku: nežijeme ve světě bez odpadu. A proto je v současné době velmi náročné žít 100% bez odpadu. My se vždy budeme snažit dělat ze světe zero waste místo a doufáme, že nám v tom pomůžete i vy. K tomuto ideálu nám ale ještě pořádný kus cesty zbývá.  Snažme se raději žít co nejvíce zero waste, a šířit o životě bez odpadu povědomí.

A není život bez odpadu drahý?

Vůbec, život bez odpadu Vám naopak peníze ušetří, a to v mnoha aspektech. Neutratíte tolik za jídlo, jelikož začnete jíst více přírodních a nebalených potravin. Bezodpadové kosmetické a hygienické přípravky sice mohou jednotlivě stát více, ale zjistíte, že jelikož je mnoho z nich multifunkčních, tak si při zero waste vystačíte s málem. A v celku pravděpodobně přestanete nakupovat to, co nepotřebujete. Pro více informací na toto téma si přečtěte náš článek o tom, jak Vám bezodpadový životní styl může pomoci ušetřit, či článek zahrnující všechny věci, které jako člověk žijící zero waste nekupuji.

Nemám ve svém okolí přístup k bezodpadovému obchodu. Mohu stále být zero waste?

cibule v látkovém pytlčku

No jasně! Ač bezobaláč poblíž domova pomůže, i bez něj si můžete vystačit. Nakupovat bez odpadu totiž můžete i v supermarketu. Stačí se vybavit látkovými pytlíky na ovoce, zeleninu a pečivo, vyhlídnout, co koupíte v pultovém prodeji a vyhledat recepty, které zahrnují více čerstvých ingrediencí. Při nákupech u pultového prodeje doporučujeme používat voskované wrapy, jen dávejte pozor na uzeniny, především ty z červeného masa, jelikož mají vysokou uhlíkovou stopu a při jejich produkci se uvolňuje vysoké množství metanu. Můžete také vyrazit na farmářské trhy, kde najdete nejen nebalené potraviny, ale i jídlo v lepší kvalitě vypěstované lokálně.

Je recyklace zero waste?

Toto je téma, které spadá mezi otázky o zero waste, se kterými se setkáváme snad nejčastěji ze všech na tomto seznamu. A odpověď na ní není zas tak jednoduchá. Záleží totiž na tom, co recyklujete a také na tom, kam kladete hranice zero waste. V prvé řadě je třeba připomenout fakt, že ne všechen vytříděný odpad je recyklován a z poměrně velké části se tedy stane odpad mířící na skládku, do spalovny či do oceánu. Z tohoto důvodu, z jednoho pohledu, recyklace nikdy nemůže být 100% zero waste. Mnoho lidí žijících bez odpadu ale stále recykluje kovy a sklo, někdy i papír. Nezbývá než říci, že žít ve dnešním světě plně zero waste je opravdu oříšek, ale každý malý krůček se počítá. A proto možná tolik z nás považuje recyklaci některých materiálů za zero waste.

Není zero waste časově náročné?

Zero waste je jen tak časově náročné, jak si ho uděláte. Pokud se vyžíváte v domácí výrobě a s radostí si připravíte domácí kosmetiku, čistící prostředky, a tak dále, pak s přechodem k bezodpadovému životnímu stylu zaznamenáte, že Vás zero waste opravdu nějaký ten čas stojí. Nemusí tomu tak ale být vždycky, zero waste není nutně časová investice! Dnes ekolgický trh nabízí spoustu vychytávek, které Vám život bez odpadu z jednodušší – mnoho z nich najdete na našem eshopu!

Co je k životu bez odpadu nezbytné?

Na některé otázky o zero waste se těžko hledají univerzální odpovědi, jelikož každý žijeme trochu jinak, máme jiné priority, podmínky a zvyky. Co děláte denně? Bez čeho se neobejdete? Pravděpodobně, pokud už ta samotná věc či činnost není zero waste, pravděpodobně k ní existujete bezodpadová alternativa. Na nákupy se Vám budou hodit látkové pytlíky na ovoce, zeleninu a pečivo. Jste-li často na cestách, pořiďte si ekologickou lahev či cestovní hrnek. Na každodenní použití se Vám také bude hodit ekologická mýdla, blok na mytí nádobí a bavlněná houbička, nebo bambusový kartáček na zuby.

A toaletní papír se při zero waste používat smí? ?

Tady opět záleží na Vás. V Česku je naštěstí recyklovaný toaletní papír bez plastového obalu velmi dostupný, a tak je výrazně ekologičtější používat ten. V rámci bezodpadového hnutí se stávají stále populárnější volbou bidety, takže můžete zvážit i ten.

Jaké oblečení je zero waste?

Na téma bezodpadového oblékání jsme napsali hned celou sérii článků, které najdete na našem blogu v rubrice o slow fashion. Ideální ekologické zero waste oblečení, pokud sháníte něco nového, je z přírodních materiálů, kupované od lokální ekologické firmy, či z druhé ruky. To nejekologičtější oblečení ale už máte doma ve Vašem šatníku.

Čím nahradit plastové krabičky na jídlo?

Všichni jich máme v kuchyni hned několik: plastové krabičky, často s poztrácenými víčky či obarvené od koření. Problém s plastovými krabičkami je ale ten, že se z nich do vašeho jídla mohou uvolňovat částice BPA, ftalátů a dalších chemikálií. Proto je pravděpodobně budete chtít nahradit. K tomuto účelu se perfektně hodí nerezové krabičky, které jsou naprosto bezpečné pro styk s potravinami a neuvolňují se z nich žádné škodlivé látky. Plastové krabičky, které vám zbydou, můžete použít třeba k organizaci šuplíků a dát jim tak nový život.

Proč žít bez odpadu, když se všechen odpadu může jednoduše spálit ve spalovnách?

Spálení veškerého odpadu, bez jakéhokoli zbytku či dopadu, zní jako magické řešení. Bohužel to tak ale nefunguje. Při spalování odpadu se totiž do ovzduší uvolňuje mnoho toxických látek, jako jsou dioxiny, dimetylftaláty, bromdichlorfenoly, benzeny, hexachlorbenzeny, a mnoho dalších. Ty představují zdravotní rizika, především ohrožují imunitní a hormonální systém a některé jsou i karcinogenní. Výsledkem spalování odpadu je pak toxická struska, která představuje asi třetinu objemu původního odpadu a končí na skládkách.

Zodpověděli jsme Vaše otázky o životě bez odpadu? Pokud by Vás zajímalo ještě něco dalšího, nebojte se nás zeptat v komentářích, na našem Facebooku, nebo emailem na info@zerowastelife.cz.


 

Autor: Lucie Štěpánková

7 malých krůčků pro ekologičtější život, které by měl udělat každý

Ať je ekologičtější život Vaše novoroční předsevzetí, ať se každý den snažíte být o něco přívětivější k životnímu prostředí, nebo jste snad na tento článek narazili náhodou: všichni můžeme naše dny obohatit o ekologičtější návyky. My jsme proto v dnešním článku dali dohromady ty, které by do svého denního pořádku měl zařadit každý. Ať Vás limituje čas, peníze, či energie, stále si budete schopni tyto malé krůčky, alespoň do určité míry, osvojit.

Než se ale pustíme do jejich rozebírání, chceme věnovat chvilku tomu, co už pro přírodu děláte. Sami si zde doplňte ty návyky, které už ve Vašem repertoáru jsou – třeba je najdete i na tomto seznamu. Chceme Vám za ně, jako velcí nadšenci do zero waste žití provozující firmu dedikovanou vytváření ekologičtějšího světa a čistší přírody, poděkovat. A vězte, že ač se možná občas cítíte jako že Vaše činy jsou jen kapka v oceánu, my i matka příroda si jich vážíme a chceme Vás proto ujistit, že se podílíte na skutečné změně.

Pojďte se tedy s námi podívat na další nápady na to, jak společně můžeme ze Země udělat zelenější místo. Nezapomeňte také tyto krůčky pro ekologičtější život sdílet s Vašimi blízkými a navzájem se v jejich kultivování podporovat!

1.    Pěšky za čistší přírodu

Na co auto, když můžete dojít pěšky? Pomůžete přírodě, i svému zdraví!

 

Až 80% oxidu uhelnatého a 55% oxidu dusíku, které produkujeme, pochází z užívání motorových vozidel. Ač jsou naše dnešní auta individuálně o něco ekologičtější, než byla v minulosti, jejich počet stále narůstá, a tak se zvyšuje i množství výsledného vzdušného znečištění. Zkuste tedy auto vyměnit za hromadnou dopravu, anebo ještě lépe: chůzi. A pokud jste v časové tísni, potěší Vás, že procházka do práce či školy nahradí i denní cvičení, nebo třeba meditaci, jelikož pomáhá jak psychickému, tak fyzickému zdraví.

Efekt chození na zdraví je přímý i nepřímý. Za prvé, samotná aktivita pomáhá zvýšit kondičku a pročistit hlavu. Za druhé ale také napomáhá k čistšímu vzduchu, snížení hluku z dopravy i snížení počtu dopravních nehod, které rovněž mohou zhoršit naše zdraví. Přidejte proto do Vašeho života více chůze: ať vstanete ráno o půl hodiny dřív a uděláte si procházku do práce, nebo jen dojdete o jednu autobusovou zastávku dál.

2.    Plastové pytlíky: riziko pro malé děti i naši planetu

Látkové pytlíky by neměly chybět v žádné domácnosti!

 

V posledních letech jako by celá republika dělala co může proti plastovým taškám, ale zároveň ignorovala množství jednorázových pytlíků na ovoce a zeleninu, které denně používá většina Čechů. Plastové pytlíky jsou přitom stejným ekologickým padouchem, jako velké plastové tašky. Proč se jich tedy nezbavujeme stejně vehementně?

Alternativa je přitom velmi jednoduchá. Nejen, že plastové pytlíky, které už máte doma, můžete používat i na další nákupy až do roztrhání, ale je tu i dlouhodobé řešení: látkové pytlíky, které Vám vydrží roky. Ty nezavalí naši planetu tunami plastového odpadu a přitom poslouží stejně dobře, jako igelitové pytlíky, které jimi nahrazujeme.

3.    Více rostlin na talíři

 

Vaši stravu obohaťte o více rostlin, raději se naopak vyhněte časté konzumaci produktů živočišného původu, především červeného masa a mořských ryb. Živočišné produkty mají totiž výrazně vyšší uhlíkovou stopu, spotřebují k výrobě více vody i půdy a některé se i podílí na znečištění našich oceánů plasty. Ať se rozhodnete konzumovat tyto produkty jen některé dny v týdnu, postupně je omezit, průběžně volit ekologičtější alternativy, úplně je z Vašeho jídelníčku vyřadíte, anebo si jen dnes večer uvaříte vegetariánskou večeři – pomůžete planetě.

Červené maso, především hovězí, nejvíce škodí kvůli množství skleníkových plynů, které se při jeho výrobě uvolní. Pro porovnání, produkce 150g hovězího do ovzduší uvolní přes 15kg skleníkových plynů (především metanu), což je 5,5x více, než stejně velká porce kuřecího masa a 150x více než stejně velká porce fazolí! I spotřeba vody ale není u hovězího zanedbatelná: jeden 150g burger jí při výrobě vyčerpá skoro 25 hektolitrů. Tato voda je využita při pěstování stravy pro krávy a k pokrytí pitného režimu zvířete. Takže pokud se snažíte snížit svou spotřebu vody, raději než vynechat sprchu (ta průměrně spotřebuje 65 litrů), či vanu (okolo 80 litrů), zkuste vyměnit maso za rostlinnou alternativu (sprchu ale i tak zkraťte a vanu nenapouštějte plnou, každá kapka se počítá).

Ale co mají společného živočišné produkty a plastové znečistění? Jednu odnož výroby: průmyslové rybaření, největšího přispěvatele plastového odpadu v oceánu, o kterém se ale vůbec nemluví. Takzvaná “Great Pacific Garbage Patch“, aneb onen médii popularizovaný plastový ostrov o velikosti Texasu, je ze 46% tvořen rybářskými sítěmi. Pokud se tedy plánujete stravovat ekologičtěji, vyměňte mořské ryby z průmyslového rybaření za ty říční chycené na udici, či rostlinné alternativy.

4.    Voda nad zlato

Lahev na vodu se stane Vaším věrným společníkem, prohlédněte si naší širokou nabídku lahví a termolahví Žíža!

 

To, že nejekologičtější způsob, jak dodržovat pitný režim, je pití kohoutkové vody, Vám nejspíš říkat ani nemusíme. I to, že balená voda je neekologická a jelikož nám v Česku teče kojenecká voda z kohoutku, nemá smysl ji kupovat, jste již zajisté zaslechli. Obojí jsou skvělé důvody pro to, proč si s sebou všude nosit vlastní lahev na vodu a doplňovat ji z pítek a kohoutků. Nejen balené vodě, ale i limonádám se mnoho z nás vyhýbá obloukem, a to nejen kvůli jednorázovému plastovému balení.

Nedávno jsem totiž narazila na tuto informaci a nemohu uvěřit, že mě to nenapadlo dříve: k výrobě slazených nápojů a limonád je používáno velké množství vody. Ta je spotřebována během zalévání cukrové třtiny a přidává se samozřejmě do samotné limonády, ale také se využívá během balení či transportu. Například k výrobě jedné půllitrové lahve Coca Coly je třeba 1.9 litru vody a Coca Cola jako společnost ročně spotřebuje 300 miliard litrů vody.

5.    Podporujte malé místní firmy

Kdo by nechtěl podporovat lokální firmy a malé podnikatele? Vyplatí se to totiž nejen ekologicky, ale také ekonomicky. Nákupem u české, nebo evropské firmy, kupujete výrobky s nižší uhlíkovou stopou a často i ve vyšší kvalitě, díky které Vám produkt déle vydrží a vy ho nebudete muset brzy vyměnit za nový. Nehledě na to, jakou radost uděláte malým firmám nákupem u nich! Podpora místního podnikání a výroby pomáhá české ekonomice růst, přispívá k vzniku nových zajímavých pracovních pozic a rozvíjí etické standarty v daném poli. Raději než podporovat výrobu ve sweatshopech, neetických továrnách, za nelidské platy, nebo i dětskou práci, podporujete etickou výrobu za férové peníze. Skoro z pravidla se Vám u místních firem dostane lepší zákaznické podpory a dalších služeb, jelikož pro malé firmy jsou důležitější jednotlivé názory individuálních zákazníků, a budou se tak snažit, abyste od nich vždy odešli spokojeni.

6.    Perte prádlo v eko stylu

 

Jeden z nejjednodušších kroků pro ekologičtější život je snížení teploty na Vaší pračce. Až 90% energie spotřebované k praní prádla je využito k ohřevu vody. Nejen, že je samotná nižší teplota ekologičtější, ale také díky ní Vaše oblečení bude déle vypadat jako nové. Nižší teploty napomohou k udržení zářivých barev a méně opotřebovávají samotnou látku, díky čemuž Vám oblečení déle vydrží sloužit a vy nebudete brzy muset kupovat náhradu. Kromě snížení teploty se také ujistěte, že Vaši pračku vždy naplníte a nespouštíte ji poloprázdnou.

Nejen praní, ale i sušení prádla je možné vzít za ekologičtější konec. Vyhněte se sušičkám a raději prádlo pověste na sušák. To Vám opět nejen pomůže ušetřit peníze a elektřinu, ale také zachová vyšší kvalitu prádla. Jen se ujistěte, že nesušíte na přímém slunci: sama jsem tak ztratila nejedno milované černé tričko, které z jedné strany vyšisovalo.

7.    Ekologie jako téma ke konverzaci

V neposlední řadě se ale také o informacích o ekologii a tipech pro zelenější život nezapomeňte podělit s Vašimi blízkými. Nejen, že si diskuzí otevřete nové obzory a přijdete na nové nápady, ale třeba také pomůžete ostatním žít ekologičtější život.

Nezapomeňte však nejdříve jít příkladem a dělat ekologická rozhodnutí sami, jelikož byste se nechtěli ocitnout v situaci, kdy ostatním kážete o věcech, které sami neděláte. Tímto pravidlem se vždy řídím nejen při komunikaci s přáteli a rodinou, ale také při psaní tohoto blogu. Tak se ho i vy snažte rozšířit do internetového prostředí, kde se v komentářích často setkáváte s takzvanými experty, kteří vždy vědí, o čem mluví, i když k danému tématu nikdy sami nepřičuchli. Nebuďte jedním z nich, mluvte z upřímné zkušenosti, ale i na základě dat a objektivních informací, které si dohledávejte.

Mluvit o ekologii s lidmi, kteří sdílejí vaše hodnoty, může být naplňující konverzace, kdy se s ostatními shodnete na společných cílech a navzájem si dopomáháte jich dosáhnout. Ale i diskuze s těmi, kterým zero waste nebo ekologičtější život nic neříkají, může být naplňující. Zkuste se například inspirovat naším článkem na toto téma!

 

Začínáte žít bez odpadu? Mohly by Vás zajímat tyto zero waste vychytávky z našeho eshopu pro ekologičtější život!


 

 Autor: Lucie Štěpánková

Zero waste life aneb jak žít život bez odpadkového koše

Není žádným překvapením, když Vám povím, že dnešní společnost je zaplavena odpadem. S příchodem plastů se začaly vyrábět méně kvalitní a levnější výrobky, často na jedno použití.

Zero waste je takovým „návratem ke kořenům“. Naši předci nežili v době, kdy si mohli dovolit plýtvat. Věci, které využívaly, se dědily, opravovaly, předělávaly na věci pro jiné užití a všechny materiály se už tenkrát nevědomky recyklovaly a znovu používaly. Proč? Protože to žádala doba a životní styl. Dnes už se takovými věcmi zaobírat nemusíme. Jestliže se nám roztrhlo tričko, hodíme ho do koše a jdeme si koupit nové. Nevyužijeme možnosti použít tuto httku na výrobu jiné věci.

Co to tedy zero waste život je?
Už z názvu zero waste (v překladu – nulový odpad) si můžeme vyvodit, že půjde o snížení produkce odpadu. Je to styl života, který hledá v moderní společnosti způsoby, jak produkovat méně odpadu. Jde o změnu myšlení s jediným cílem: Zachovat naši planetu budoucím generacím. Jak na to si povíme o kousek dál.

Pyramida zerowaste života

Pokud jste si o zero waste něco zjišťovali, určitě jste zahlédli jakési pyramidy či pravidla 5R pro život bez odpadu. Jsou to jednoduché pomůcky, jak se postupnými kroky dostat na dno koše a my si je teď rozebereme.

pravidlo zero waste pyramida
Pyramida zero waste - pravidla 5Z

1. Zamítnout

Toto je první pravidlo, kterým by se měl řídit každý, kdo se rozhodl začít se zerowaste. Odmítat? Ale co? To co nepotřebujeme. Stačí začít velmi zlehka. Potřebujeme tento igelitový sáček, který vyhodíme hned, jak se vrátíme domů? Ne. Tak ho odmítneme. No, ale do něčeho to pečivo dát musíme. Proč nepoužít něco, co můžeme využít znovu, třeba bavlněný pytlík, se kterým budete pečivo nakupovat do budoucna.  To byl pouze příklad. Není potřeba odmítat hned a vše, je ale potřeba si uvědomovat, že odmítat musíte. Postupem času se z odmítání věci na jedno použití stane oblečení, které můžeme kupovat v second-handech či elektronika, kterou často kupujeme, ačkoliv ta, kterou vlastníme, stále slouží.

Odpadu se můžeme zbavit tak, že jej vůbec nekoupíme. Tento problém často nastane v supermarketech, kde je balené v podstatě vše. Pokud koupíme sklo či papír, jednoduše je zrecyklujeme. S plasty už je větší problém. Proto doporučuji vyhledávat farmářské trhy či bezobalové obchody, kde se těmto problémům snadno vyhnete.

2. Zredukovat

Opravdu používáte všechny věci, co vlastníte, nebo jsou spousta z nich jen chytače prachu? Vytřiďte věci, které opravdu potřebujete a používáte a darujte či prodejte ty, které u Vás jen tak přežívají. Tomuto procesu se také říká de-cluttering, lidově řečeno generální úklid. Je jedno, jestli začnete u sebe ve skříni či v kuchyňské polici, důležité je, abyste si svůj život zjednodušili a věci, které už nepoužíváte, z něj vyhodili (Samozřejmě je nevyhazujte! Je spousta lidí, kteří tyto věci ocení. Charitativní organizace či secondhandy jsou vždy správnou volbou). Tento bod jde ruku v ruce s prvním, to dá rozum, když je to pyramida, jelikož Vaše odmítání velmi sníží počet nepoužívaných věcí u Vás doma. Nejenže tímto krokem uděláte prostor ve fyzickém světě, potěší Vás to i na duši.

3. Znovupoužít

Je to velmi jednoduché, využívejte věci, které máte, do maxima. Popřípadě, pokud to nemáte, kupte tu věc kvalitní, aby se dala používat co nejdéle. Jako příklad bych mohla uvést pet lahve. Každý jich měl doma tisíc a jednu, jsou všude kolem nás, až jde hlava kolem. A co kdyby člověk koupil nerezovou lahev a tu používal a používal a používal a ona stále fungovala tak jak má? Dalším skvělým příkladem je oblečení. To si můžete koupit sice nové, ale co takové secondhandy, o kterých už tady padla řeč několikrát? Tam častokrát naleznete doslova poklady za pár kaček a ještě k tomu ušetříte životní prostředí. Také je třeba snažit se opravovat věci, které nejsou na dobro ztraceny. A ty, co už se opravit nedají, využijte na nové věci. Máte džíny, které už jsou prosezené a seprané? Ušijte si z nich něco, třeba vak!

28340858_1597080273662298_1749927461_o

4. Zrecyklovat

Ohledně recyklace je potřeba se vzdělávat. Mnoho lidí si myslí, že co hodí do barevných kontejnerů, to se zrecykluje. Pravda je však jiná. Sklo, papír a kovy se dají jednoduše recyklovat. U všech těchto materiálů se při recyklaci šetří energie. Třeba recyklace jediné hliníkové plechovky dokáže ušetřit dostatek energie k tomu, abyste mohli mít tři hodiny puštěnou televizi.

Plast v tomto ohledu také šetří energii, jeho recyklace je lehce složitější. Ne všechen plast, který koupíte, zrecyklovat lze. Proto je lepší se mu vyhýbat. Stejně jako papír se nedá zrecyklovat do nekonečna, na rozdíl od skla. Papír však můžeme lehce rozložit, přičemž o plastu si toto můžeme jen nechat zdát. Je důležité recyklovat. Ale není to spása všeho odpadu. Ne všechen odpad, který vyhodíte na zrecyklování, se zrecykluje! Proto si zjistěte, co můžete a nemůžete recyklovat ve Vašem okolí. Poté se můžete řídit v obchodech, co můžete koupit s obalem, abyste ho poté zrecyklovali či znovupoužili.

5. Zkompostovat

Dostáváme se k závěrečnému bodu pravidel 5R a tím je kompostování. V dnešní době můžete kompostovat jak v rodinných domech se zahradou, tak v garsonkách uprostřed rušného města. Stejně jako u recyklace je zde třeba se vzdělat a zjistit, jak můžu kompostovat, s čím a co. V některých městech existují ekodvory s kompostem, takže tam stačí Váš bioodpad pouze zavést. Některá města dokonce nabízejí bio popelnice na tento odpad. Kompostovat můžete nejen „živý“ odpad, ale také zrecyklovaný papír, bambus a mnoho dalších materiálů. Jak už jsem zde zmínila, je třeba se v těchto směrech vzdělávat.

Říkáte si, proč byste měli vůbec zero waste být? Na toto vám odpoví náš článek na téma Recyklace: Proč planetě nestačí?nebo Makroproblém s mikroplasty: kde se berou, co je s nimi špatně a jak se jich zbavit?

Minimalizovat odpad je správná věc, stejně tak myslet na naše životní prostředí a my všichni se na tomto můžeme podílet. Stačí do toho vložit špetka energie, která se Vám obratem vrátí. Zerowaste je o radosti. O poznávání nových způsobů a zvyků. O seznámení se s lidmi, kteří takto žijí. Nebojte se začít. Stačí malé krůčky, ne revoluce a převraty, a Váš život se postupně stane bezodpadovým.


 

Autor: Tereza Janů