Pro začátečníky

Jste v oblasti zero waste nováčci a potřebujete poradit s prvními kroky? Právě tady najdete články, které vám s tím pomohou. 

Zpět na seznam kategorií

 

10 zero waste výzev pro rok 2023

Se startem nového roku se pojí celá řada nejrůznějších předsevzetí, která více či méně svědomitě plníme. Co si je pro letošní rok zvolit v duchu zero waste? Sestavili jsme pro vás hned několik výzev, kterými se můžete inspirovat i vy.

1. Udržitelné pití kávy

Nedovedete si svůj den představit bez voňavého šálku kávy? Dopřejte si ho v duchu udržitelnosti. Jak? Vyzkoušejte například:

 • Plnitelné kapsle do kávovaru (pro Nespresso i Dolce Gusto)
 • Mocca konvičku, french press nebo clever dripper (se znovupoužitelnými nebo recyklovanými a recyklovatelnými sáčky)
 • Vlastní termohrnek, který se vám hodí jak na kávu připravenou doma, tak na tu, kterou si budete chtít dát s sebou ve vaší oblíbené kavárně nebo bistru.

2. Nakupování bez odpadu

Vezměte si při nákupech k ruce na pomoc znovupoužitelné tašky a sáčky, které krásně nahradí igelitky i mikrotenové sáčky. Potěšíte nejen přírodu, ale i vaši peněženku, protože každá plastová taška, kterou si vezmete u poklady něco stojí. 

nakupovani-bez-odpadu

3. Obědy z domu “do krabiček”

Nemusíte to praktikovat každý den, ale zkuste si na většinu pracovního týdne připravit zdravé jídlo domova, z lokálních potravin a do vlastních krabiček. A jeden z obědů si ideálně udělejte úplně bezmasý. Důvodů proč praktikovat tuhle výzvu je hned několik:

 • Úspora financí.
 • Snížení množství vyprodukovaného odpadu z boxů na jídlo s sebou, které končí ve spalovnách a na skládkách.
 • Podpora zdravého životního stylu.

Samozřejmě se nemusí jednat pouze o obědy. Doma si také připravujte svačiny do školy, práce, na cvičení i na výlet, stejně jako zdravé sladkosti

4. Vaření beze zbytků a z lokálních zdrojů

Pokud vám při vaření “ujede ruka” a uděláte zbytečně moc jídla, dejte přebytky do mrazáku, případně se naučte vařit beze zbytků, tak, jak to uměly naše babičky. A pro přípravu svých pokrmů používejte sezónní potraviny z lokálních zdrojů. 

vareni-beze-zbytku

5. Udržitelné oblékání

Pokud si chcete nastavit laťku o něco výš, zkuste se zavázat k tomu, že v roce 2023 si nekoupíte nic nového na sebe. Oblečení, které budete nutně potřebovat pak pořídíte jedině  “z druhé ruky” ať už v second handu nebo na některém z online webů typu Vinted, případně vylepšíte některou z upcyclingových metod ze starších kousků.

Pomoci a inspirovat vás může některý z těchto našich článků:

6. Pryč s jednorázovými řešeními

Každý měsíc si vyberte jednu jednorázovou věc, kterou používáte a nahradíte ji znovupoužitelnou variantou. Může se jednat třeba o zmíněné tašky na nákup, dále holicí strojky, lahve na pití, hrnky na kávu/čaj, lahve na pití, brčka, kapesníky atd.

udrzitelna-reseni

7. Minimalizování množství vyprodukovaného směsného odpadu

Zaměřte se na efektivitu třídění vašeho odpadu a opravdu vytřiďte vše, co se dá. Pořiďte si nebo vyrobte hezké nádoby na tříděný odpad, které vás k téhle aktivitě budou hezky motivovat. A kromě papíru, plastu a skla svědomitě třiďte i elektroodpad a zbytky z vaší kuchyně. S tím vám i v paneláku pomůže šikovný vermikompostér.

8. Šetření energiemi

Tenhle bod je zvlášť v dnešní době hodně aktuální. Mezi základní kroky v tomhle směru patří:

 • Výměna starých žárovek za jejich úspornější variantu.
 • Svědomité zhasínání v místnostech, kde právě nejste. 
 • Nepřetápění místnosti.
 • Utěsnění profukujících oken a dveří.
 • Sprchování místo vanování.
 • Pravidelné odmrazování ledničky.
 • Úsporné praní prádla. 

uspora-energii

9. Udržitelné cestování

Cestujte s ohledem na naše životní prostředí. Jak takové cestování probíhá? Jednoduše! Zvolíte si šetrnou formu dopravy, nevyrazíte na turisticky přetížená místa a na svém výletě či dovolené se budete chovat stejně udržitelně jako doma. Dávku inspirace pro tuhle výzvu najdete třeba tady:

10. Vzdělání v oblasti ekologie a zero waste

Novinek, zajímavých a rad tipů na tomhle poli neustále přibývá. Sledujte nejen náš blog, ale i další zdroje užitečných informací, případně si pořiďte i chytré knihy, které vám krásně rozšíří obzory.