Vzdělejte se o ekologii

 

Zpět na seznam kategorií

 

6 nápadů, jak oslavit Den Země

Den Země se slaví každoročně 22. dubna a jeho cílem je zvýšit povědomí o ekologii a podpořit ochranu životního prostředí. Tento den tak přímo vybízí k tomu, udělat něco pro naši planetu. Inspirovat se můžete třeba následujícími nápady!

1. Procházka a úklid odpadků v přírodě

Kde jinde strávit Den Země než v přírodě? Projděte se do parku, do lesa nebo k řece a po cestě posbírejte odpadky, na které narazíte. Můžete vyrazit s rodinou, s přáteli nebo se zúčastnit některé z větších „úklidových akcí“, které se ve spoustě měst pořádají. Tímto způsobem navíc můžete potkat nové lidi, kteří sdílejí vaši lásku k přírodě.

2. Podpořte lokální produkci na farmářských trzích

Pokud se ve vašem městě nebo vesnici konají farmářské trhy, spojte příjemné s užitečným a nakupte si čerstvé lokální plodiny přímo od farmářů. Nejen, že je takové nakupování mnohem zábavnější než v supermarketu, ale má také pozitivní dopad na životní prostředí. Lokálně vypěstované sezónní plodiny mají mnohem nižší uhlíkovou stopu, protože se k nám nemusí dovážet z dalekých koutů světa. Navíc jsou často kvalitnější a vypěstované bez chemických postřiků, za což vám poděkuje nejen příroda, ale i zdraví. A v neposlední řadě podpoříte malé farmáře místo velkých společností.

Až vyrazíte na trhy, nezapomeňte si s sebou vzít síťovku nebo plátěnku, ve které si svůj úlovek odnesete domů.

Látková nákupní taška s ovocem a zeleninou

3. Uvařte si 100% rostlinné jídlo

Produkce živočišných výrobků, jako je maso a mléko, je zodpovědná za velké množství skleníkových plynů. Kromě toho spotřebovává mnohonásobně více vody než rostlinné potraviny. Zkuste v tento den planetě odlehčit a dopřát si čistě rostlinné menu. Můžete například „zveganizovat“ vaše oblíbené jídlo – pokud milujete burgery, připravte si místo hovězího burgeru třeba fazolový, cizrnový nebo sojový... možností je spousta! Inspiraci na zelené recepty můžete načerpat i u nás na blogu.

4. Zasaďte strom

Více zeleně je ve městech potřeba jako sůl. Stromy totiž pomáhají snižovat vysoké teploty a pročišťovat vzduch. Zasadit ale můžete cokoliv. A pokud nemáte možnost nebo vlastní zahrádku, můžete si doma třeba nechat naklíčit semínka nebo zasadit bylinky.

5. Vzdělejte se o ekologii

Rozšířit obzory v oblasti ekologie a udržitelnosti si můžete i zábavným způsobem. Například zkouknutím zajímavého dokumentu na Netflixu – výborný film o přírodě je třeba Život na naší planetě od Davida Attenborougha nebo Seaspiracy. Nebo si přečtěte některou z knížek o ekologii a zero waste životním stylu, kde se dozvíte spoustu užitečných informací a tipů, jak žít udržitelněji.

6. Pořiďte si vybavení pro zero waste život

Den Země je skvělá příležitost k tomu udělat první krok k životu bez zbytečných odpadů. Základní výbavou pro každého, koho trápí množství plastů v přírodě, je vlastní lahev na vodu. Dále se můžete zaměřit na redukování odpadu v koupelně výměnou plastového kartáčku za bambusový nebo v kuchyni používáním přírodních houbiček na mytí nádobí. Každá, byť malá změna, se počítá!

_______________________

Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti. 

Flexitariánství aneb proč zkusit omezit živočišné produkty

Stále více lidí v dnešní době omezuje živočišné produkty, ať už z ekologických, etických či zdravotních důvodů. Ne každý však chce přejít na čistě veganskou či vegetariánskou stravu, proto se poměrně často můžete setkat s pojmem „flexitariánství“. Pojďme se společně podívat na důvody, které zastánce tohoto životního stylu přivedly k omezení živočišných produktů.

 

Rostlinná strava je šetrnější k planetě

Pokud jsou vám blízká témata ekologie a života bez odpadu, hlavním důvodem, proč omezit konzumaci masa, pro vás může být negativní vliv živočišné výroby na životní prostředí. Kvůli vysoké spotřebě a poptávce po mase a živočišných produktech za nízkou cenu roste i množství velkochovů, které mají vysoké nároky na zdroje a jsou zodpovědné za vysoké množství skleníkových plynů.

Živočišná výroba totiž:

  • využívá 83 % zemědělské půdy.
  • produkuje 60 % skleníkových plynů z celého zemědělství.
  • způsobuje 80 % světového odlesňování kvůli pěstování krmiv a vytváření nových pastvin pro zvířata.
  • vysokou spotřebu vody – na 1 kg hovězího je to více než 15 litrů vody.

(Zdroj: Greenpeace)

TIP: Více si o této problematice můžete přečíst v našem článku o živočišných produktech a skleníkových plynech.

 

Pozitivní vliv na zdraví

Nadměrná konzumace především červeného masa a vysoce zpracovaných masných produktů má negativní vliv na zdraví. Pokud tyto potraviny omezíte nebo úplně vyloučíte z jídelníčku, můžete tím snížit hladinu cholesterolu a snížit riziko onemocnění srdce, cukrovky nebo některých druhů rakoviny.

Rostlinné potraviny jsou navíc nabité živinami a jejich častější konzumací na úkor živočišných produktů obohatíte svůj jídelníček o cenné vitamíny a minerály. Kromě toho je rostlinná strava bohatá na vlákninu, která spoustě běžně se stravujícím lidem v jídelníčku chybí. 

A nebojte se, bezmasá strava nejsou jen saláty. Jídelníček flexitariánů může být naopak velmi pestrý! Inspirujte se třeba těmito recepty na našem blogu:

lefteris-kallergis-_TLKIVSW6Do-unsplash_1

Etické důvody

Pro mnoho lidí jsou rozhodující etické důvody, jako je nesouhlas s tím, v jakých podmínkách žijí zvířata ve velkochovech  bez možnosti pohybu, denního světla a ve špatných hygienických podmínkách. Kromě úplného vyřazení masa může být řešením i nákup u malých farmářů, u kterých máte jistotu, že zvíře zbytečně netrpělo a prožilo důstojný život.

Flexitariánství je tedy ideální pro každého, kdo chce odlehčit planetě i svému zdraví, ale zároveň se nechce masa, mléka a vajec vzdát úplně. Výhodou tohoto stravování je, že máte naprostou svobodu v tom, jak si svůj jídelníček poskládáte. Můžete například dodržovat jeden bezmasý den v týdnu (třeba celosvětově známý Meatless Monday), někdo si maso dá rád jen o víkendu... zkrátka si můžete vybrat to, co vám osobně nejvíce vyhovuje.

 

Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti. 

Greenwashing: co to je a jak ho rozpoznat?

Greenwashing je téma, které se v konverzacích v ekologické a zero waste komunitě objevuje stále častěji, a to má svůj důvod. Tato praktika je totiž adaptována stále více organizacemi, značkami a firmami: už v roce 2010 ji využívalo 95% produktů označených termínem „eko“ prodávaných v Severní Americe.

Dnes si tedy greenwashing rozebereme dopodrobna: od jeho různých podob, po rady, jak se mu jako člověk žijící ve 21. století vyhnout.

Co je to greenwashing?

Když mluvíme o greenwashingu, jedná se o marketingovou činnost, při které organizace uvádějí spotřebitele v omyl ohledně své environmentální činnosti. Greenwashing má mnoho podob, teoretici v tomto oboru ale identifikovali sedm technik, takzvaných „sedm hříchů greenwashingu“, kterých se firmy dopouští:

  • Skrytý kompromis: produkt je označen jako ekologický na základě několika atributů, ač jiné vlastnosti, které mají na životní prostředí daleko silnější negativní vliv, nejsou zmíněné.
  • Bez důkazu: údajná environmentální prospěšnost není podpořena fakty.
  • Vágnost: používání termínů bez přesných definic a regulací, například „přírodní“.
  • Irelevantnost: označení je technicky vzato pravdivé, ale irelevantní (například že produkt neobsahuje určité látky, které jsou ale stejně nelegální).
  • Menší zlo: porovnání s méně ekologickými produkty ve stejné kategorii, která je ale sama o sobě neekologická.
  • Prostá lež: připisování atributů, které prostě nejsou pravdivé.
  • Falešné certifikace/označení: falešné etické a ekologické certifikace.

boxed water

"Voda v kartonu je lepší" je jednou ze značek, které byly z greenwashingu osočovány, konkrétně jeho kategorie menší zlo. Marketingové zprávy ji porovnávají oproti vodě v plastu, která je možná ještě o něco méně ekologická, ale samotná kategorie “balené vody” je neskutečně neekologický výdobytek. Takže ne, voda v kartounu není lepší. Lepší je jen kohoutková.

Vyplatí se to?

Nabízí se také logicky otázka: vyplatí se firmám greenwashing aplikovat? Dle mnohých akademických studií z tohoto oboru zní odpověď: ani ne. Rozhodně se nedá mluvit o žádném pozitivním dopadu a většina článků se shoduje spíše na výsledku negativním. Přesto je ale greenwashing stále často používán, a to nejspíš kvůli představě, že firma apeluje na ekologické zákazníky a je vnímána jako prospěšná životnímu prostředí bez jakékoli snahy a investice. Jak ale všichni víme, takové zkratky k úspěchu se většinou nevyplácí.

Greenwashing má často nemilé následky: Nestlé v USA čelí žalobě za lživá tvrzení o kakau v jejich produktech – kakao vydávali za udržitelné, ač pocházelo z plantáží bez environmentálních regulací využívajících otrockou a dětskou práci.

etty-fidele-oJpkjWcScyg-unsplash

Jak greenwashing rozpoznat?

Nejlepší způsob, jak se vyhnout greenwashingu, je předem si každou firmu prověřit, než u ní nakoupíte. Já za prvé ráda prohlédnu stránku kohokoli, od koho nakupuji, a hledám, jestli zmiňují konkrétní čísla a informace, které by podporovaly jejich tvrzení o ekologičnosti produktů. Jejich absence je totiž často první znamení, že firma není o své ekologické prospěšnosti úplně upřímná.

Dále rozšířím své pátrání na ostatní webové stránky a hledám jakékoli zmínky o greenwashingu u dané firmy, či důkazy o skutečných činech. Každou stránku, ze které informace získávám, si samotnou o sobě také prověřuji a zjišťuji, jestli je nestranná a důvěryhodná. To možná zní jako spousta práce, po čase si ale pomalu uděláte představu o stránkách, které se budou objevovat při vašem každém pátrání, a nebude vždy muset každý zdroj ověřovat.

hm-greenwashing

Pozor na weby plné vágních slibů a tvrzení – třeba H&M je v této praktice zběhlé.

 

Líbil se Vám tento článek? Mohly by vás zajímat i další:


 

Autor: Lucie Štěpánková