Cestování bez odpadu

 

Zpět na seznam kategorií

 

Jak být zero waste na festivalu

Letní prázdniny jsou v plném proudu a s nimi i hudební festivaly. V dnešní době se sice organizátoři snaží, aby byly festivaly udržitelnější, přesto se na nich jako na každé velké akci vyprodukuje ohromné množství odpadu. Pojďme se podívat na to, jak si užít hudební festival v duchu zero waste!

Základní zero waste výbava

Nic nového pod sluncem, ale opakování je matka moudrosti. Připomeňme si tedy pár základních kousků zero waste výbavy, kterými by měla příprava na fesťák začít. 

  • Vlastní láhev - jednoduchý krok, který má ale významný dopad. Nekupujte na festivalu předraženou vodu v plastových lahvích, ale doplňujte si ji z pítek do vlastní znovupoužitelné lahve
  • Kelímek na pití - přibalte si vlastní kelímek, do kterého si necháte načepovat pivo nebo namíchat drink. Většina festivalů dnes sice používá vratné kelímky na pití, ale stejně - je lepší být připraven! Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit naše nerezové kelímky ve třech velikostech.
  • Krabička na jídlo, příbor a brčko - u stánku zkuste obsluhu požádat, ať vám jídlo dá do vaší vlastní nádoby. Občas se sice setkáte s nepochopením, ale většinou by s tím problém být neměl. Stejně tak odmítněte jednorázové plastové příbory či brčka a noste si vlastní, například bambusové.

 zerowaste-pribor

Outfit a make-up

Hudební festivaly jsou skvělá příležitost k tomu se odvázat - předvést odvážnější outfity a líčení plné barev a třpytek. Toho však využívají i velké módní řetězce, které tak každý rok přichází s novými festivalovými kolekcemi. Jak na to jít udržitelněji? 

  • Nekupujte kvůli festivalu nový outfit - zkuste nejdřív pořádně prošmejdit svůj šatník, půjčit si kousek od kamarádky, případně vyrazit na lov originálních kousků do sekáče. A když už kupujete úplně nové oblečení, zamyslete se, jestli je vynosíte víckrát a nebude vám po festivalu jen ležet ve skříni.
  • Eko třpytky a kamínky - tyto doplňky jsou běžně v přírodě těžko rozložitelné a plné mikroplastů, koukněte tak raději po šetrnější, rozložitelné variantě (naštěstí existují!).
  • Přírodní dekorativní kosmetika - ať už řasenku, stíny nebo rtěnku, všechno dnes seženete i ve variantě vyrobené z přírodních ingrediencí, bez škodlivé chemie.

 pexels-wendy-wei-2513605

Drogerie a hygiena

Tady je několik tipů na eco-friendly produkty, které se vám budou hodit nejen na letním festivalu.

  • Tuhé přírodní mýdlo a šampon - jsou nejen super zero waste alternativou tekutých přípravků, ale také velmi praktické na cesty. Zaberou méně místa v batohu a nemusíte se bát, že se vám obsah lahvičky vylije na oblečení.
  • Přírodní opalovací krém - ochrana před sluníčkem je důležitá, jen si zkontrolujte složení krému. K přírodě jsou šetrnější minerální UV filtry než ty chemické.
  • DIY repelent - místo toxického koktejlu z obchodu si vyrobte vlastní odpuzovač komárů! Stačí smíchat alkohol, pár kapek esenciálního oleje (dobře funguje např. citronelový, levandulový nebo eukalyptový) s vodou a nalít do nádobky se sprejem.

Co ještě můžete udělat?

  • Cesta na festival - i na tom, jak se na festival dopravíte záleží! Místo auta vyrazte vlakem či autobusem. 
  • Sbírejte odpadky ostatních - pokud na zemi uvidíte nějaký ten plastový obal (což je více než pravděpodobné), vyhoďte ho do tříděného odpadu. Zabere to jen chvilku a odmění vás dobrý pocit. 
  • Odmítněte reklamní předměty - na festivalech se často rozdávají různé propagační předměty, které ale většinou nikdo nevyužije, a pak akorát leží doma nebo skončí v koši.

Ale hlavně - užijte si to! Udělejte, co můžete, ale nevyčítejte si, pokud to nevyjde podle vašich představ. Každá snaha se počítá :-)

 

________________________________________________________________________________

Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti. 

Tipy, jak na udržitelné cestování

Ekoturistika, slow travel, udržitelné cestování… v dnešní době tyto pojmy slýcháváme stále častěji. A není se čemu divit. Masový turismus má negativní dopad na životní prostředí, a tak se milovníci cestování a přírody snaží přijít s ekologičtějšími způsoby, jak objevovat nová místa. Pojďme se na ně společně podívat.

Jak cestovat udržitelně?

Existuje několik způsobů, jak cestovat udržitelněji – záleží, jaké jsou vaše možnosti a co od cesty očekáváte. 

Slow travel

Slow travel neboli pomalé cestování je udržitelnější alternativou tradičního modelu masové turistiky. Zastánci slow travel se snaží strávit co nejvíc času na jednom místě a omezit množství přesunů. To jim umožňuje lépe poznat dané místo a zároveň omezit uhlíkovou stopu způsobenou dopravními prostředky. 

Několikaměsíční cestování si ale ne každý může dovolit, a tak můžete například místo častých víkendových výletů ušetřit dny volna a vyjet si na jednu delší, dvoutýdenní dovolenou.

Ekoturistika

Spojení ekologie a turistiky spočívá v poznávání přírody a chráněných oblastí s respektem k životnímu prostředí a místním obyvatelům. Ekoturisté tak přispívají k ochraně původního rázu krajiny i místní komunity.

pexels-flo-maderebner-238622

Ekologické destinace

Nejekologičtější možností je samozřejmě cestování po Česku. Pokud vás to táhne do zahraničí, můžete vyrazit do některé ze zelených evropských destinací – například Island, Švýcarsko, Nizozemsko nebo Slovinsko patří mezi nejekologičtější země v Evropě. 

Co (ne)dělat na dovolené?

I na "tradiční" týdenní dovolené u moře v hotelu nebo apartmánu se však dají najít způsoby, jak být k přírodě ohleduplnější. Tady je několik snadných kroků, které můžete udělat i vy:

  • Létejte co nejméně – a když už není zbytí, vyberte let pokud možno bez přestupů a nízkonákladovou aerolinkou. Na blogu jsme pro vás sepsali tipy jak cestovat letadlem ekologicky.
  • Cestujte vlakem – nejen po Česku, ale ani po Evropě to většinou není problém. Například Regiojetem můžete vycestovat na víkend do Amsterdamu i na rodinnou dovču k moři do Chorvatska. 
  • Podporujte místní ekonomiku – upřednostněte lokální obchody, restaurace a ubytování před velkými mezinárodními řetězci.
  • V hotelech šetřete vodou i elektřinou jako doma.
  • Noste s sebou vlastní láhev na vodu. Na letišti se před bezpečnostní kontrolou ujistěte, že je láhev prázdná – později ji můžete napustit vodou z pítka, případně na toaletách. 
  • Přibalte také vlastní boxy na jídlo a nákupní tašky – stejně jako doma, i na cestách se vám budou hodit! 
  • Snažte se třídit odpad i během dovolené, přestože to na některých místech může být složitější.
  • Odmítněte jednorázové příbory a brčka – přibalte s sebou vlastní. 
  • Vlastní eko kosmetika – nespoléhejte na plastové mini lahvičky v hotelech a vezměte si vlastní tuhé mýdlo a šampon. Ty jsou navíc mnohem praktičtější pro cesty letadlem, kde je povolený objem tekutin na palubě omezený.
  • Přírodní opalovací krém – ochrana před sluníčkem je v létě nezbytná, některé konvenční přípravky však obsahují škodlivé látky. Přečtěte si, proč kupovat přírodní opalovací krémy 

 

Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti.