Koupelna bez odpadu

I v koupelně to jde udržitelně, bez plastu a s přírodními výrobky. Podívejte se na naše tipy pro výrobu přírodní kosmetiky, úklidových pomocníků i nových zero waste koupelnových návyků.

Zpět na seznam kategorií

 

Jak na menstruaci bez odpadu? Vyzkoušejte eko menstruační pomůcky

Jednorázové vložky a tampony jsou snadno dostupné i poměrně levné, jejich používáním však produkujeme zbytečné množství odpadu. Zero waste alternativy těchto menstruačních pomůcek jsou šetrnější nejen k přírodě, ale také k našemu tělu i peněžence. Jaké jsou momentálně na trhu možnosti a jak fungují? 

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek zcela nahradí vložky i tampony – s jedním kalíškem si totiž vystačíte po celou dobu menstruace. Zavádí se podobně jako tampony, na rozdíl od nich však vydrží až 12 hodin. Nemusíte proto tak často myslet na výměnu jako v případě tamponů či vložek. A pokud je správně zavedený, vůbec jej necítíte. Po každém použití stačí vylít krev, kalíšek opláchnout a znovu zavést.

V dnešní době je k dostání nespočet variant, tvarů a velikostí menstruačních kalíšků, můžete tak vyzkoušet a vybrat si takový, který vám nejvíce vyhovuje. Menstruační kalíšky se vyrábí ze zdravotně nezávadného lékařského silikonu a oproti chemicky běleným tamponům nedráždí a nevysušují sliznici. Jedná se o nejekologičtější variantu ze všech, protože jeden kalíšek vám vydrží až 15 let. Jeho údržba je navíc velmi jednoduchá, po každém použití jej stačí opláchnout a po skončení menstruace vyvařit.

Výhody:

 • dlouhá životnost – až 15 let
 • cenově nejvýhodnější varianta
 • vysoká spolehlivost
 • vydrží až 12 hodin
 • snadná údržba
 • zdravotní nezávadnost

Nevýhody:

 • ne vždy je při výměně k dispozici umyvadlo k vypláchnutí kalíšku (např. na veřejných toaletách)
 • nemusí sedět a vyhovovat všem ženám
 • manipulace s krví může být pro někoho (minimálně zpočátku) nepříjemná

TIP: Na našem e-shopu najdete malý i velký menstruační kalíšek od českého výrobce Lunacup.

oana-cristina-mZel4xJrMUM-unsplash

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky jsou pro většinu žen tou nejpohodlnější alternativou. Během menstruace si místo běžných kalhotek jednoduše obléknete ty menstruační. A z vlastní zkušenosti mohu říct, že rozdíl skoro nepocítíte. 

Menstruační kalhotky se vyrábí v různých střizích a jsou vhodné jak pro slabší, tak silnější krvácení. Spodní část kalhotek je většinou zesílená dvěma vrstvami, savou a nepropustnou, které se postarají o to, že krev nikam neproteče. Po každém použití je pak potřeba kalhotky ručně vymáchat ve vodě.

Výhody:

 • krev přirozeně volně odtéká
 • pohodlí
 • savější než vložky

Nevýhody:

 • vyšší cena, je potřeba mít více kusů
 • náročnější na údržbu

 TIP: Pro péči o intimní partie (nejen) během menstruace použijte šetrné intimní mýdlo s antibakteriálními účinky.

Látkové vložky

Obvykle jsou vyrobeny z kombinace bavlny či bambusu s nepropustnou vrstvou PUL. Pomocí zipu nebo cvočků se připevní na kalhotky a nahradí tak klasické jednorázové vložky. K dostání je spousta druhů, od tenkých intimek až po vysoce savé vložky pro silné krvácení.

Počáteční investice je sice vyšší, protože je dobré mít dostatek kusů, abyste je nemuseli během menstruace neustále prát, ale dlouhodobě se oproti jednorázovým vložkám rozhodně vyplatí. Používají se stejně jako klasické vložky, po použití se ale musí nechat odmočit a následně přeprat v ruce nebo vyprat v pračce.

Výhody:

 • nižší cena oproti klasickým vložkám (při dlouhodobém používání)
 • prodyšnější a šetrnější k pokožce než běžné vložky

Nevýhody:

 • náročnější údržba
 • na začátku je potřeba investovat do více kusů

pexels-sarah-chai-7262701


Zajímá vás více o tématu zero waste kosmetiky a hygienických potřeb? Přečtěte si i další články na našem blogu, třeba:

 

Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti. 

Jak poznat kosmetiku netestovanou na zvířatech?

Jste proti pokusům na zvířatech a chcete mít jistotu, že kosmetika, kterou si kupujete, nebyla na zvířatech testovaná? Bohužel ne každý certifikát kosmetiky nebo prohlášení výrobce to dokáže zaručit. V článku vám poradíme, jak poznat skutečně cruelty free kosmetiku.

Testování na zvířatech je přece zakázané... nebo ne?

Jak možná už víte, v celé Evropské unii platí od roku 2009 zákaz testování kosmetických produktů i jejich složek na zvířatech. Od roku 2013 platí také zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech ze zemí mimo EU. Teoreticky by tedy žádná kosmetika na českém trhu neměla být na zvířatech testovaná. Realita je ale bohužel jiná. Zákaz sice oficiálně platí, ale jeho dodržování už se v jednotlivých státech, včetně Česka, nijak nekontroluje.

To ale není jediný problém. Zákaz testování na zvířatech totiž platí jen pro složky, které se využívají výhradně v kosmetice. Většina kosmetických přípravků však obsahuje složky, které se používají i v jiných produktech (např. čisticích prostředcích, lécích atd.). A proto mohou, nebo dokonce ze zákona musí, být testované na zvířatech.

Další problém se týká firem, které vyváží své výrobky do Číny. Tam ještě donedávna platil zákon, že všechny kosmetické produkty dovážené ze zahraničí se musí nechat otestovat na zvířatech. Dobrá zpráva je, že v roce 2021 došlo ke změně tohoto zákona, a pro většinu kosmetických produktů dnes povinnost testování na zvířatech odpadá (pro některé však stále platí).

Certifikáty a kosmetika netestovaná na zvířatech

Na stránkách firem, v reklamách nebo přímo na obalech produktů se můžete setkat s různými symboly králíčků a prohlášením, že se jedná o kosmetiku netestovanou na zvířatech. V mnoha případech však společnost nemá své tvrzení čím podložit. A vy jako zákazník nemáte žádnou záruku, že je produkt doopravdy cruelty free. Naštěstí existují nezávislé organizace, které kosmetickým produktům nebo společnostem udělují po splnění daných kritérií certifikáty, podle nichž se můžeme při výběru kosmetiky řídit.

S jakými certifikáty se tedy nejčastěji můžeme setkat?

Leaping Bunny – 100% jistota

Certifikát Leaping Bunny – kosmetika netestovaná na zvířatech

Když na obale produktu uvidíte toto logo skákajícího králíčka s hvězdičkami, můžete zajásat – jedná se 100% cruelty free kosmetiku! Certifikát HCS (Humane Cosmetic Standards) uděluje mezinárodní organizace Cruelty Free International, která ve firmách pravidelně provádí nezávislé audity. Společnosti s tímto certifikátem nesmí testovat finální produkt ani jeho složky na zvířatech a nesmí exportovat do Číny.

Seznam značek kosmetiky s certifikátem Leasing Bunny najdete na stránkách Cruelty Free International a seznam značek dostupných v ČR na stránkách Netestováno na zvířatech. Ze značek, které nabízíme u nás na e-shopu Zero Waste Life, mají tento certifikát například Soaphoria nebo Friendly Soap.

Další certifikáty

Kromě Leaping Bunny existují také další certifikáty, které se ale zaměřují hlavně na to, jestli je složení produktu čistě rostlinné a vhodné pro vegany. Ale nenechte se zmást – vegan kosmetika automaticky neznamená, že je také netestovaná na zvířatech (i když to tak v mnoha případech je).

Vegan Trademark

Vegan Trademark

S logem slunečnice se kromě kosmetiky setkáte i u potravin a nápojů. Uděluje se vždy jen pro konkrétní produkt a značí, že složení produktu je 100% rostlinné a GMO free. Kromě toho by výrobek neměl být testovaný na zvířatech, ale na rozdíl od Leaping Bunny se nekonají pravidelné kontroly. Nejlepší je proto koukat po produktech, které mají označení Vegan i Leaping Bunny.

VEGANOK

Veganok

Tento italský certifikát zaručuje jak rostlinné složení produktu bez palmového oleje, tak to, že je kosmetika netestovaná na zvířatech. V tomto případě probíhají nezávislé kontroly, zda výrobce tato kritéria dodržuje.

Cruelty free & Cruelty free vegan

Cruelty free certifikát

Certifikát Cruelty free uděluje organizace PETA (People for Ethical Treatment of Animals) kosmetice netestované na zvířatech a certifikát Cruelty free vegan kosmetice, které navíc neobsahuje žádné živočišné složky. Certifikát je ale založen pouze na důvěře – k jeho získání v podstatě stačí jen prohlášení firmy (a poplatek), žádné kontroly ze strany organizace PETA však neprobíhají.

CPK & CPK bio

CPK – certifikovaná přírodní kosmetika

CPK je český certifikát, který se zaměřuje především na složení kosmetiky z hlediska použití přírodních složek. Kosmetika s tímto certifikátem musí obsahovat minimálně 85 % složek přírodního původu. Certifikát uděluje nezávislý orgán KEZ – Kontrola ekologického zemědělství. Kromě toho by kosmetika neměla být testovaná na zvířatech, ale kontroly v tomto případě také neprobíhají.

A co netestovaná kosmetika bez certifikátu?

Samozřejmě ne každá značka kosmetiky bez certifikátu testuje na zvířatech. Například pro některé malé firmy mohou certifikáty představovat příliš velké výdaje. Určitě tak nemusíte sympatickou značku zavrhnout jen proto, že u ní neuvidíte logo skákajícího králíčka. Každopádně je dobré si o dané značce najít co nejvíce informací a zjistit, zda se jedná o etickou společnost, která vyrábí kosmetiku s ohledem ke zvířatům a přírodě.

TIP: Vyrobte si doma vlastní kosmetiku! Budete mít pod kontrolou veškeré použité ingredience, které navíc můžete pořídit v bezobalovém obchodě. DIY návody na zero waste tělový peeling nebo třeba domácí make up bez odpadu najdete i na našem blogu.

 

Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti.