DOVOLENÁ v období od 7.7. - 17.7. Všechny objednávky obdržené do 6.7. vyřídíme hned, všechny ostatní vám odešleme až od 17.7. Děkujeme za přízeň a přejeme krásné léto. Tereza

Koupelna bez odpadu

I v koupelně to jde udržitelně, bez plastu a s přírodními výrobky. Podívejte se na naše tipy pro výrobu přírodní kosmetiky, úklidových pomocníků i nových zero waste koupelnových návyků.

Zpět na seznam kategorií

 

Jak na ekologické a levné praní?

Praní představuje pro životní prostředí poměrně velkou zátěž - od velké spotřeby vody a elektřiny až po toxické prací prostředky a uvolňování mikroplastů z oblečení. Přestože se praní nevyhneme, můžeme udělat něco pro to, aby byl celý proces k přírodě o něco šetrnější. Díky ekologickému praní můžeme navíc i ušetřit peníze. Pojďme se podívat, jak na to krok za krokem.

Před praním

Co udělat ještě předtím, než přejdete k akci a zapnete na pračce tlačítko start?

Perte méně často

Než vůbec přistoupíte k samotnému praní, zvažte, jestli daný kousek už do pračky opravdu potřebuje. Možná ještě pár nošení snese? Příliš časté praní je totiž nejen samo o sobě neekologické, ale taky zkracuje životnost oblečení, a vede tak k častějším nákupům. Vhodná frekvence praní záleží i na materiálu - ty přírodní, například len nebo bavlna, většinou zůstanou svěží déle než syntetické materiály. Některé typy oblečení, jako jsou džíny nebo svetry, taky vydrží v dobré kondici bez praní poměrně dlouho.

Roztřiďte oblečení 

A to nejen klasicky podle barev a materiálů, ale i podle míry znečištění. Některé kousky potřebují jen lehce osvěžit a postačí jim tedy krátký cyklus při nízké teplotě. Naopak znečištěnější prádlo, ručníky nebo povlečení budou potřebovat delší praní při vyšší teplotě.

ekologicke-prani-trideni-pradla

Na skvrny cíleně

Na některé odolné skvrny, například od krve, je lepší zaměřit se zvlášť ještě před praním v pračce. Na čištění skvrn jsou ideální přírodní prací mýdla - žlučové, marseillské, olivové, kokosové… Vyzkoušejte třeba tohle univerzální mýdlo od Tierra Verde, které kromě praní využijete i na úklid a mytí nádobí. K odstranění skvrn můžete využít i suroviny, které máte běžně doma - vinný ocet, jedlou sodu nebo citronovou šťávu.

Praní 

Vše připraveno? Tak se můžeme pustit do samotného praní!

Plná pračka (ale ne přeplněná)

To, že zapínat pračku kvůli pár tričkům, není zrovna ekologické, napadne asi každého. Ale ani pračka naplněná k prasknutí není ideální - oblečení nevypere tak účinně. Nejlepší je proto naplnit pračku zhruba ze 3/4.

Nižší teplota

Praní při nízké teplotě je jedním z nejefektivnějších způsobů, jak snížit spotřebu energie při praní a ušetřit. Výhodu je i to, že oblečení vám vydrží déle než při častém praní za vysokých teplot - lépe si zachová svůj tvar a barvy. Bohužel, přírodní přípravky na praní, na rozdíl od těch konvenčních chemických, ale nejsou tak účinné při velmi nízkých teplotách, a tak potřebují alespoň 40 stupňů.

Vhodný program

Kromě teploty je důležitá i volba pracího programu. Pokud ho vaše pračka má, zvolte eko program - je sice dlouhý, ale spotřebuje méně energie i vody. V opačném případě dejte přednost krátkému programu s menším počtem otáček. Kratší praní má kromě úspory energie i tu výhodu, že se při něm do vody uvolní méně mikroplastů. Vyhněte se naopak programům s předpírkou, místo které stačí znečištěnější oblečení předem namočit.

Ekologické prací prostředky

Běžné prací prostředky jsou plné syntetických látek, které mají negativní vliv na přírodu i zdraví. Tyto látky se dostávají do vody a škodí tak nejen rostlinám a zvířatům, ale i nám lidem. Zůstávají taky na našem oblečení a mohou způsobit podráždění kůže či ekzémy. Naštěstí existují i přírodní prací prostředky, které jsou k našemu zdraví i planetě šetrnější.

 • Na trhu seženete jak eko prací prášky, tak gely. Vyzkoušejte třeba tento prášek od Tierra Verde, který funguje skvěle na skvrny a bílé oblečení. 
 • Ekologické prací prostředky můžete taky pravidelně doplňovat v bezobalovém obchodě a omezit tak plastový odpad. 
 • Zajímavou možností jsou mýdlové ořechy, které jsou velmi šetrné, ale zase o něco méně účinné a příliš znečištěné oblečení důkladně nevyperou.

ekologicke-prani-mydlove-orechy

DIY prací prostředky

Další alternativou je vyrobit si doma vlastní přípravky na praní. Budete k tomu potřebovat jen pár levných a dostupných ingrediencí, které seženete i v bezobalových obchodech.

 • Prací prášek na barevné prádlo - smíchejte 400 g prací sody a 60 g nastrouhaného olivového mýdla. Prací soda funguje jako změkčovač vody a olivové mýdlo jako šetrný tenzid. Na jedno praní budete potřebovat asi 2 lžíce tohoto prostředku.
 • Prací prášek na bílé prádlo - základ je stejný jako u prášku na barevné prádlo. K němu přidejte 190 g perkarbonátu sodného (Puer), který funguje jako bělicí složka a 10 g TAEDu, který aktivuje jeho účinek při nižších teplotách.
 • Prací gel - neboli “mýdlový sliz” vyrobíte smícháním 100 g nastrouhaného olivového mýdla, 150 g prací sody a 5 l horké vody.

(Zdroj: EKO Průvodce aneb Planetu B nemáme; Karolína Rathousová) 

TIP: Aby bylo prádlo voňavé, přidejte pár kapek éterického oleje!

Pozor na mikroplasty

Oblečení se dnes často vyrábí ze syntetických materiálů, které při praní uvolňují do vody mikroplasty. Ty čističky vod zachytit neumí, a tak mikroplasty končí v přírodě a dostávají se do našich těl, například z pitné vody a jídla. Tento problém vyřeší speciální filtry do pračky, které mikroplasty při praní zachytí.

Po praní

Vypráno? Tím ještě nekončíme…

Sušení prádla

Sušička prádla je obrovským žroutem energie. Pokud máte tu možnost, nechte prádlo uschnout venku na slunci a čerstvém vzduchu, případně doma rozložte sušák. I tak nedáte dopustit sušičku? Pořiďte si některý z úspornějších typů, které jsou dnes čím dál rozšířenější.

ekologicke-prani-suseni-pradla

Pravidelné čištění pračky

Aby bylo praní spolehlivé a účinné, je potřeba pračce věnovat pravidelnou péči. Párkrát do roka proto vyčistěte vnitřek pračky. Zvládnete to i bez použití chemikálií, stačí do bubnu nalít dva hrnky octa, do dávkovače půl hrnku jedlé sody a zapnout pračku na co nejdelší program s nejvyšší teplotou. Nezapomínejte vyčistit taky ostatní části pračky, jako je filtr, dávkovač nebo těsnění. I k tomu můžete použít běžný ocet.

 

Další tipy, jak na ekologický úklid najdete zde:

 

 ________________________________________________________________________________

 

Autor: Markéta Žůrková

Jakožto milovnice přírody a zvířat se snažím chovat k naší planetě co nejohleduplněji – jíst rostlinnou stravu, omezovat plastový odpad a upřednostňovat nákup oblečení z druhé ruky před fast fashion řetězci. A protože ráda píšu, moc mě těší, že můžu prostřednictvím článků tady na blogu Zero Waste Life sdílet zajímavé informace ze světa zero waste a udržitelnosti. 

Jak na menstruaci bez odpadu? Vyzkoušejte eko menstruační pomůcky

Jednorázové vložky a tampony jsou snadno dostupné i poměrně levné, jejich používáním však produkujeme zbytečné množství odpadu. Zero waste alternativy těchto menstruačních pomůcek jsou šetrnější nejen k přírodě, ale také k našemu tělu i peněžence. Jaké jsou momentálně na trhu možnosti a jak fungují? 

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek zcela nahradí vložky i tampony – s jedním kalíškem si totiž vystačíte po celou dobu menstruace. Zavádí se podobně jako tampony, na rozdíl od nich však vydrží až 12 hodin. Nemusíte proto tak často myslet na výměnu jako v případě tamponů či vložek. A pokud je správně zavedený, vůbec jej necítíte. Po každém použití stačí vylít krev, kalíšek opláchnout a znovu zavést.

V dnešní době je k dostání nespočet variant, tvarů a velikostí menstruačních kalíšků, můžete tak vyzkoušet a vybrat si takový, který vám nejvíce vyhovuje. Menstruační kalíšky se vyrábí ze zdravotně nezávadného lékařského silikonu a oproti chemicky běleným tamponům nedráždí a nevysušují sliznici. Jedná se o nejekologičtější variantu ze všech, protože jeden kalíšek vám vydrží až 15 let. Jeho údržba je navíc velmi jednoduchá, po každém použití jej stačí opláchnout a po skončení menstruace vyvařit.

Výhody:

 • dlouhá životnost – až 15 let
 • cenově nejvýhodnější varianta
 • vysoká spolehlivost
 • vydrží až 12 hodin
 • snadná údržba
 • zdravotní nezávadnost

Nevýhody:

 • ne vždy je při výměně k dispozici umyvadlo k vypláchnutí kalíšku (např. na veřejných toaletách)
 • nemusí sedět a vyhovovat všem ženám
 • manipulace s krví může být pro někoho (minimálně zpočátku) nepříjemná

TIP: Na našem e-shopu najdete malý i velký menstruační kalíšek od českého výrobce Lunacup.

oana-cristina-mZel4xJrMUM-unsplash

Menstruační kalhotky

Menstruační kalhotky jsou pro většinu žen tou nejpohodlnější alternativou. Během menstruace si místo běžných kalhotek jednoduše obléknete ty menstruační. A z vlastní zkušenosti mohu říct, že rozdíl skoro nepocítíte. 

Menstruační kalhotky se vyrábí v různých střizích a jsou vhodné jak pro slabší, tak silnější krvácení. Spodní část kalhotek je většinou zesílená dvěma vrstvami, savou a nepropustnou, které se postarají o to, že krev nikam neproteče. Po každém použití je pak potřeba kalhotky ručně vymáchat ve vodě.

Výhody:

 • krev přirozeně volně odtéká
 • pohodlí
 • savější než vložky

Nevýhody:

 • vyšší cena, je potřeba mít více kusů
 • náročnější na údržbu

 TIP: Pro péči o intimní partie (nejen) během menstruace použijte šetrné intimní mýdlo s antibakteriálními účinky.

Látkové vložky

Obvykle jsou vyrobeny z kombinace bavlny či bambusu s nepropustnou vrstvou PUL. Pomocí zipu nebo cvočků se připevní na kalhotky a nahradí tak klasické jednorázové vložky. K dostání je spousta druhů, od tenkých intimek až po vysoce savé vložky pro silné krvácení.

Počáteční investice je sice vyšší, protože je dobré mít dostatek kusů, abyste je nemuseli během menstruace neustále prát, ale dlouhodobě se oproti jednorázovým vložkám rozhodně vyplatí. Používají se stejně jako klasické vložky, po použití se ale musí nechat odmočit a následně přeprat v ruce nebo vyprat v pračce.

Výhody:

 • nižší cena oproti klasickým vložkám (při dlouhodobém používání)
 • prodyšnější a šetrnější k pokožce než běžné vložky

Nevýhody:

 • náročnější údržba
 • na začátku je potřeba investovat do více kusů

pexels-sarah-chai-7262701


Zajímá vás více o tématu zero waste kosmetiky a hygienických potřeb? Přečtěte si i další články na našem blogu, třeba:

 


 

Autor: Markéta Žůrková

Nejlepší rostlinné oleje na pleť, tělo a vlasy

Čisté rostlinné oleje jsou univerzální pomocníci při péči o pleť, tělo i vlasy. Hydratují a důkladně vyživují, aniž by tělo zatěžovaly škodlivými chemikáliemi. Navíc je můžete sehnat ve skleněných obalech, které jsou k přírodě mnohem šetrnější než ty plastové. Jaké rostlinné oleje na pleť, tělo a vlasy by neměly chybět ve vaší kosmetické výbavě?

1. Tamanu olej

Tamanu olej se získává lisováním za studena semen kalaby obvejčité. Díky svým protizánětlivým, antimikrobiálním a antimykotickým účinkům je ideální k péči o mastnou, citlivou a problematickou pleť. Pomůže vám s hojením jizev, akné, ekzémů, hmyzích štípanců a uleví i pokožce spálené od slunce.

2. Levandulový olej

Levandulový olej využijete při péči o pleť, tělo i vlasy. Jeho relaxační vůně vám pomůže zklidnit mysl, proto je výborný i na masáže. Jako pleťový olej vyniká schopností regulovat činnost mazových žláz, podpořit tvorbu kožních buněk a zklidnit podrážděnou pokožku. Vlasy posiluje, zklidňuje pokožku hlavy a především omezuje tvorbu lupů.

Pečující rostlinný olej na pleť a tělo

3. Avokádový olej

Avokádový olej, přezdívaný „olej krásy“, patří mezi nejlepší oleje na pleť. Vyniká především v péči o zralou a stárnoucí pleť, které dodává pružnost, regeneruje ji a vyhlazuje vrásky. Mezi výhody avokádového oleje patří i to, že je antialergický a rychle se vstřebává. Kromě toho pomáhá například také při léčbě ekzému, lupénky a popálenin.

4. Jojobový olej

Jojobový olej je vhodný k péči o všechny typy pleti. Oblíbený je i díky tomu, že se snadno vstřebává a nezanechává na pleti pocit mastnoty. Díky tomu, že jojobový olej neucpává póry, je vhodný i na problematickou pokožku se sklony k akné. Vlasům dodává lesk a hebkost a pomáhá zlepšit stav roztřepených konečků.

TIP: Připravte si výživnou masku na vlasy z domácích surovin!

5. Kokosový olej

Kokosový olej je opravdu všestranným pomocníkem v péči o celé tělo. Můžete ho použít na odličování, holení, jako výživnou masku na suché vlasy a k ošetření suché a popraskané kůže. Skvěle se hodí také na masáže a poradí si i s menšími jizvami a striemi.

6. Arganový olej

Arganový olej, známý jako „marocké zlato“ je cenný olej na pleť i vlasy. Pleť vyživuje do hloubky, je ideální především pro suchou, citlivou a šupinatou pokožku. Vyniká také svými anti-aging účinky, vyhlazuje vrásky a pomáhá udržovat svěží a mladistvý vzhled pleti. Patří mezi „suché oleje“, po jeho použití nebude pokožka mastná a ulepená. Vlasy rovněž hydratuje, obnovuje a dodává jim lesk.

TIP: Jako podklad pod rostlinné oleje na pleť použijte květovou vodu, která podpoří jejich zklidňující a hydratační účinky.


 

Autor: Markéta Žůrková

O vlasy můžete pečovat i bez chemie. Pomohou jednoduché domácí prostředky

Pokud chcete mít vlasy zdravé, pevné a lesklé, nemusíte k jejich péči používat žádné chemické přípravky a prostředky. Pro výrobu vlasových masek vám vystačí i suroviny, které naleznete doma.

Pro přípravu domácích masek se často používají tyto suroviny

 • Vejce – nacházejí se v nich bílkoviny a vitamíny (především A, D, E). Podporují hydrataci, posilují a zpevňují vlasovou strukturu. Pomáhají čistit pokožku hlavy a bojují proti vypadávání vlasů.
 • Avokádo – vzhledem k vyššímu obsahu nenasycených tuků a olejů vlasy vyživí. To stejné poskytují i vitamíny a minerály, které avokádo obsahuje.
 • Med – má antibakteriální a antiseptické účinky, drží vlhkost ve vlasech, podporuje jejich růst a dodá jim vitamíny. Bojuje proti lámavosti vlasů a jejich vypadávání.
 • Jablečný ocet – podporuje přirozené pH vlasů i pokožky hlavy, vrátí vlasům jejich přirozený lesk a může nahradit přírodní kondicionér.
 • Banány – hydratují a dodávají výživu a to díky vitamínům A, B a C a díky draslíku. Mají pozitivní vliv na vlasovou elasticitu a povrchovou strukturu vlasů, kterou zjemňují. Keratin v nich obsažený posílí vlasové folikuly.
 • Olivový a další přírodní oleje – hydratují do hloubky, mají pozitivní vliv v boji proti lupům a eliminují roztřepenost vlasových konečků. Mají antibakteriální vlastnosti.

Banán, med a olivový olej

Tato maska je vhodná pro vlasy, které jsou zničené a lámou se. Pro její přípravu postačí 1 zralý banán, 2 lžíce medu a 2 lžíce olivového oleje. Ten lze nahradit olejem mandlovým nebo kokosovým. Banán rozmačkejte a přidejte k němu další suroviny. Můžete použít i tyčový mixér. Vzniklou směs naneste na vlasy a nechte působit 30-60 minut.

Vejce, olivový olej a med

Budete potřebovat 1 syrový žloutek, 1 lžíci medu a 1 lžíci olivového olej. Všechny suroviny smíchejte ve vhodné nádoběa vzniklou směs naneste na vlasy. Nechte působit 20-30 minut.


 

Autor: Marika Horáková

Přírodní materiály využívané pro hygienické pomůcky a podporující zero waste styl

Pravidelná hygiena je samozřejmostí každého z nás. Patříte-li mezi vyznavače zero waste stylu, určitě dáváte přednost hygienickým pomůckám vyrobeným z přírodních materiálů.

Příklady materiálů a hygienických pomůcek z přírodních materiálů

 1. BIO bavlna – používá se na odličovací tampónky, které využíváme každý den. Není to, v kosmetickém průmyslu, žádná novinka. Používaly se dávno před tím, než se začaly vyrábět tampónky jednorázové. Tampónky z BIO bavlny jsou šetrné k pokožce, používají se velmi snadno a pak je stačí jen vyprat, nechat uschnout a můžete je opět použít.
 2. Bambus – tento materiál se nepoužívá pouze pro výrobu nábytku nebo nádobí. Můžete si z něj pořídit třeba kartáček na zuby. Kartáček vyrobený z tohoto materiálu šetří životní prostředí a díky němu neprodukujete zbytečný odpad. Z bambusu a bavlny se také vyrábějí vatové tyčinky do uší.
 3. Lékařský silikon – ten se používá při výrobě menstruačních kalíšků. Jednorázové menstruační pomůcky vytvářejí velké množství odpadu. To lze nahradit právě menstruačním kalíškem. Snadno se aplikuje i udržuje v čistotě. Volit můžete z několika různých velikostí. Šetří nejen životní prostředí, ale i vaše zdraví a v neposlední řadě i finance. Neobsahuje nebezpečné chemické látky.
 4. Konjak – využívá se pro výrobu kosmetických houbiček, které odstraňují nečistoty. Jsou vhodné i pro miminka. Jedná se o rostlinný materiál, 100 % přírodního charakteru a navíc rozložitelný. Je šetrný jak k životnímu prostředí, tak i k pokožce. Navíc nemusíte používat odličovací a micelární produkty. Jakmile přestane být funkční, můžete ji dát do kompostu.
 5. Sisal – toto textilní vlákno se získává z listů rostliny agáve sisalová. Kromě jiného se využívá pro výrobu mýdlenek. Ty jsou ekologické a plně rozložitelné. Navíc šetří vaše finance. Zbytky mýdlové vody stékají do mýdlenky a vy ji pak můžete použít jako namydlenou žínku. Následně stačí mýdlenku řádně vyprat v teplé vodě a můžete ji opět používat.

To je jen zlomek přírodních materiálů, které se používají v oblasti hygieny. Předměty výše jmenované jsou snadno dostupné a snadno je zařadíte do svého života.


 

Autor: Marika Horáková

6 tipů na eko a zero waste kosmetiku

Rozhodli jste se ze svého života odstranit konvenční kosmetiku z drogerie, která je často plná škodlivých chemických látek a navíc balená v plastových obalech? Pokud si nejste jisti, čím ji nahradit, máme pro vás tipy na kvalitní a osvědčené značky eko kosmetiky, které nabízíme i u nás na e-shopu Zerowastelife.cz.

1. Almara Soap

Almara Soap je česká značka ručně vyráběných mýdel a přírodní kosmetiky. K výrobě používá pouze čistě přírodní ingredience – za studena lisované rostlinné oleje, výtažky z bylinek, jíly a éterické oleje. Kromě krásných mýdel s lákavou vůní si můžete od značky Almara Soap pořídit například scrub, sůl do koupele, masku na obličej a spoustu dalších kosmetických výrobků.

Co potěší každého zastánce zero waste je, že u produktů Almara Soap nenajdete žádné zbytečné plasty! Mýdla mají pouze malý papírový štítek a ostatní výrobky jsou baleny ve skleněných dózách s kovovými víčky, které můžete dále využít.

Zeo waste kosmetika od Almara Soap.

2. Ben&Anna

Za německou značkou eko kosmetiky Ben&Anna stojí mladý pár z Berlína, který se rozhodl přestěhovat na venkov a žít v souladu s přírodou. Ben&Anna vyrábí vegan a cruelty free kosmetiku – produkty z čistě rostlinných surovin, které netestují na zvířatech. Značka má certifikát přírodní kosmetiky NaTrue, který je zárukou kvality a čistého složení bez škodlivých syntetických látek.

Z nabídky Ben&Anna si do své eko kosmetické výbavy pořiďte tuhé přírodní deodoranty v papírovém balení nebo třeba zero waste alternativu zubní pasty ve skleněné dózičce.

Eko kosmetika Ben&Anna.

3. Soaphoria

Soaphoria je přírodní eko kosmetika pocházející ze Slovenska. V ručně vyráběných produktech najdete výhradně přírodní suroviny rostlinného původu, jako jsou organické rostlinné oleje a másla, přírodní vosky a čisté esenciální oleje. Naopak syntetické látky ani palmový v kosmetice od Soaphoria nenajdete. Ekologické je však nejen samotné složení kosmetiky, ale i způsob balení. Produkty od Soaphoria se totiž prodávají v zálohovaných skleněných obalech, které po spotřebování produktu můžete vrátit.

Kromě výše uvedeného máte jistotu, že žádná ze složek nebyla testovaná na zvířatech – Soaphoria je držitelem mezinárodně uznávaného certifikátu Leaping Bunny.

TIP: Víte, jaké certifikáty zaručují, že je kosmetika netestovaná na zvířatech a vhodná pro vegany? Přečtěte si náš článek o tom, jak poznat kosmetiku netestovanou na zvířatech.

4. Tierra Verde

Tierra Verde je česko-slovenská značka především prostředků do domácnosti, ale také eko kosmetiky. Produkty od Tierra Verde se pyšní certifikátem Ecogarantie, který zaručuje nejnižší možnou ekologickou stopu a čistě přírodní ingredience rostlinného původu. Kromě toho se společnost Tierra Verde snaží o bezodpadovou výrobu a bezobalový prodej. Stáčenou ekodrogerii tak můžete najít již na více než 300 místech v ČR.

Eko drogerie od Tierra Verde.

5. Friendly Soap

Friendly Soap je anglická značka ručně vyráběných přírodních mýdel. Všechny suroviny pečlivě vybírá, snaží se při výrobě nevytvářet žádný odpad a šetřit energií. Žádný z výrobků navíc neobsahuje živočišné složky a není testován na zvířatech, což zaručují certifikáty Vegan Society a Cruelty Free. Produkty neobsahují palmový olej, syntetické látky, barviva, sulfáty, parabeny ani další látky, které se používají v konvenční kosmetice a dráždí pokožku. Sympatické je i to, že samotná mýdla jsou balena do papírových recyklovaných obalů.

Doporučujeme vyzkoušet přírodní mýdlo na holení bez vůně, které je vhodné pro citlivou pokožku a ideální na cesty!

6. Alma

Alma je česká ryze přírodní eko kosmetika. Pro její zakladatelky, Šárku a Nikol, je kvalita ingrediencí zásadní. Většina použitých složek je proto organického původu. Všechny své kosmetické produkty vyrábí ručně a s láskou v malém množství. Kosmetiku navíc balí do ekologických obalů – například přírodní balzám na rty je balený v papírové tubě. U kosmetiky od značky Alma můžete mít jistotu, že neobsahuje žádné syntetické složky a není testovaná na zvířatech.

Eko kosmetika od Alma.

Snad vám tyto tipy pomohou s výběrem eko kosmetiky. Na e-shopu prodáváme také produkty do koupelny pod vlastní značkou Zero Waste Life – například odličovací tampónky z biobavlny, konjakovou houbičku, lněnou síťku na mýdlo a další produkty pro zero waste péči o tělo.


 

Autor: Markéta Žůrková

Krásná v létě a bez odpadu – tipy na zero waste produkty

Léto je tady a s ním i koupání a opalování. K tomu, abyste se u vody cítila a vypadala hezky, ale nepotřebujete hromadu produktů z drogerie. Máme pro vás tipy na zero waste produkty pro péči o tělo, které využijete nejen v létě!

1. Kovová žiletka

Hladkého oholení snadno dosáhnete i ekologičtější alternativou plastového holicího strojku – kovovou žiletkou. Ta vám vydrží navždycky, stačí jen vyměňovat břity (zhruba jednou měsíčně). A po holení můžete pokožku zklidnit přírodním balzámem.

Tip: Udělejte si radost koupelnovým setem s kovovou žiletkou za zvýhodněnou cenu!

2. Menstruační kalíšek

Menstruace asi nepatří mezi nejoblíbenější část měsíce žádné z nás, zvlášť když vyjde zrovna na datum vysněné dovolené. Ale s menstruačním kalíškem mohou být tyto dny aspoň o něco příjemnější.

Na léto a cestování je kalíšek ideální alternativou klasických tamponů a vložek, protože ho stačí měnit jednou za 12 hodin a jinak o něm vůbec nevíte. Můžete se s ním také bez obav koupat i plavat v moři nebo bazénu. Na rozdíl od tamponů, které do sebe vodu vsáknou, se do něj žádná nedostane. Menstruační kalíšek je nejen skvělou bezodpadovou alternativou, ale také díky němu ušetříte spoustu peněz – jeden kalíšek vám vydrží až 15 let. 

3. Přírodní deodorant

Bez deodorantu se v létě neobejdete, ale zkuste sáhnout po ekologičtější a zdravější variantě. Doporučujeme vyzkoušet tuhé přírodní deodoranty od značky Ben&Anna. Fungují stejně dobře jako běžné deodoranty, ale neobsahují žádné škodlivé látky a místo plastového nebo hliníkového obalu jsou v papírové tubě. Navíc mají úžasné přírodní vůně! Více o výhodách přírodních deodorantů si můžete přečíst v tomto článku.

4. Tuhý šampon

Už jste vyzkoušeli tuhý šampon? Na rozdíl od běžných šamponů v plastových obalech je téměř bez odpadu, zabalený je pouze v papírové krabičce. V přírodních tuhých šamponech nenajdete žádné chemikálie, silikony, parabeny a další škodlivé látky. Tuhý šampon je navíc ideálním společníkem na cesty – nezabere moc místa a nemusíte se bát, že se vám obsah lahvičky vylije do tašky nebo batohu.

5. Peeling pro krásné opálení

Věděli jste, že konvenční peelingy obsahují mikroplasty? Naštěstí existují čistě přírodní alternativy, jejichž základem je mletá káva, cukr nebo sůl – například tento voňavý peeling od Almara Soap. Použitím peelingu před opalováním zbavíte pokožku odumřelých buněk, čímž snadněji dosáhnete trvalého opálení.

Tělové peelingy Almara Soap - oblíbené zero waste produkty.

6. Péče o zuby

Správná péče o zuby je důležitá po celý rok a ani v létě bychom ji neměli opomínat. Mezi nejoblíbenější zero waste produkty patří nepochybně bambusový kartáček – zuby čistí stejně dobře jako běžný plastový, ale na rozdíl od něj je rozložitelný. A co se týče zubní pasty, i zde je k dispozici několik šetrnějších variant k přírodě i vašemu zdraví – například tato přírodní zubní pasta v tabletách je praktická na dovolenou, a hlavně skoro bez odpadu.

7. Konjaková houbička

Těžko byste našli přírodnější a bezodpadovější produkt na čištění obličeje. Konjaková houbička se totiž vyrábí z rostliny Amorphophallus Konjac, a je tak 100% přírodní a rozložitelná. Samotná houbička vám pleť krásně vyčistí a nemusíte už používat žádné další produkty, jako je micelární voda nebo odličovací mléko. Při správné péči vám vydrží 3 měsíce a až doslouží, můžete ji zkompostovat.

8. Zero waste produkty pro muže

Nezapomněli jsme ani na muže! Vaše drahá polovička určitě ocení univerzální tuhé mýdlo, které se dá díky vysoké pěnivosti používat i na holení. V pánské výbavě na holení by pak neměla chybět kovová žiletka a zklidňující balzám po holení

Všechny zmiňované produkty najdete na našem e-shopu Zerowastelife.cz. Jako správný zero waste e-shop vám objednávku zabalíme a pošleme v ekologických obalech. A pokud se zero waste teprve začínáte, koukněte na náš návod pro začátečníky.


 

Autor: Markéta Žůrková

Chcete prospět svému zdraví i přírodě? Používejte přírodní deodoranty

Pomalu se nám blíží léto a s ním je, kromě prázdninových zážitků, také spojeno – pocení. Většina lidí se mu snaží zabránit, a proto si v drogériích kupuje co nejúčinnější antiperspiranty, které pocení zabraňují. Je to ale dobře? Podívejte se s námi na to, proč je pro nás pocení zdravé, důležité, a proč bychom měli raději používat přírodní deodoranty.

Přírodní deodoranty
Zdroj: Canva gallery

Proč se vlastně potíme

Hned z několika důvodů! Pocením se náš organismus ochlazuje, aby nedošlo k jeho přehřátí. Dále pocení pomáhá hojit ranky na kůži, a především se jeho prostřednictvím naše tělo zbavuje škodlivých látek. Pokud se tedy pocení snažíme zamezovat, například používáním antiperspirantů, zabraňujeme přirozenému detoxikačnímu procesu a dané látky zůstávají v našem těle.

V čem se liší antiperspiranty a deodoranty

Jak už název napovídá – antiperspiranty zabraňují pocení, a tím i přirozenému očistnému a ochlazovacímu procesu lidského těla. Deodoranty oproti tomu mají „pouze“ zamezit vzniku nepříjemného odéru, který pocení provází. Z toho důvodu je jejich používání mnohem zdravější a přirozenější.

Rozdíl mezi přírodními a „klasickými“ deodoranty

Tyhle dva typy deodorantů se liší především v jedné zásadní věci, a to je složení. Přírodní deodoranty obsahují pouze přírodní suroviny, které neškodí nám, ani životnímu prostředí. V těch klasických ovšem najdete přísady, které šetrné úplně nejsou. Může se jednat o:

 • Parabeny – v kosmetických produktech plní roli konzervantů. Protože umí nepěkně podráždit kůži, je jejich množství v jednotlivých výrobcích regulováno.
 • Soli hliníků – přes pokožku se nám dostanou do těla, které se hliníku ovšem neumí zbavit, a tím pádem se hromadí v organismu.

I když v dnešní době najdeme na trhu celou řadu produktů s označením eco, bio, přírodní.., pamatujte, že je vždy potřeba dívat se na složení či certifikaci. Jen tyto dvě věci nám prozradí, jak to s daným výrobkem a jeho šetrností opravdu je.

Přírodní deodorant s vůní levandule
Zdroj: Canva gallery

přírodních deodorantech se pak nachází například tyto přírodní účinné látky:

 • Jedlá soda – zabraňuje rozkladu bakterií a vzniku nepříjemného zápachu.
 • Kokosový olej – s antimykotickými, antivirovými a antibakteriálními účinky. Pokožku umí navíc krásně zklidnit, vyživit a zregenerovat.
 • Bambucké máslo – se zklidňujícím a hojivým účinkem.
 • Esenciální oleje a další vonné složky – ty se postarají o „voňavost“ přírodního deodorantu. Vybrat si tak můžete například přírodní deodorant s vůní levandule, vanilky, limetky, stejně jako neparfémovaného, pokud preferujete přirozenou verzi.

Druhy přírodních deodorantů

Na trhu jich najdete hned několik – v kalíšku, roll-on nebo praktické tuhé deodoranty v tubě, které se hodí do každé kabelky i na cesty. Všechny druhy přírodních deodorantů raději aplikujte vždy až ve chvíli, kdy jste oblečení, abyste ho oděvem nesetřeli.

Skvělé na všech přírodních deodorantech je, že jsou většinou v recyklovaných a snadno recyklovatelných obalech, které vám pomohou na vaší cestě k zero waste.

Jak používat přírodní deodorant

Jednoduše stejně, jako ten „klasický“. Jestli doposud s přírodním deodorantem nemáte žádnou zkušenost, a tím pádem i vaše tělo, dejte mu chvíli, než si na něj zvykne. U někoho je přechod hotový raz dva, někdo potřebuje 3 až 5 dní. Pamatujte také, že se s přírodním deodorantem budete cítit mnohem pohodlněji v oděvech z přírodních materiálů, než v těch syntetických. Jak asi víte, bavlna nebo len jsou totiž mnohem lépe prodyšnější a vzdušnější než třeba polyester. Všechno jde zkrátka ruku v ruce. 🙂


 

Autor:  Bára Kocmánková

Jak poznat kosmetiku netestovanou na zvířatech?

Jste proti pokusům na zvířatech a chcete mít jistotu, že kosmetika, kterou si kupujete, nebyla na zvířatech testovaná? Bohužel ne každý certifikát kosmetiky nebo prohlášení výrobce to dokáže zaručit. V článku vám poradíme, jak poznat skutečně cruelty free kosmetiku.

Testování na zvířatech je přece zakázané... nebo ne?

Jak možná už víte, v celé Evropské unii platí od roku 2009 zákaz testování kosmetických produktů i jejich složek na zvířatech. Od roku 2013 platí také zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech ze zemí mimo EU. Teoreticky by tedy žádná kosmetika na českém trhu neměla být na zvířatech testovaná. Realita je ale bohužel jiná. Zákaz sice oficiálně platí, ale jeho dodržování už se v jednotlivých státech, včetně Česka, nijak nekontroluje.

To ale není jediný problém. Zákaz testování na zvířatech totiž platí jen pro složky, které se využívají výhradně v kosmetice. Většina kosmetických přípravků však obsahuje složky, které se používají i v jiných produktech (např. čisticích prostředcích, lécích atd.). A proto mohou, nebo dokonce ze zákona musí, být testované na zvířatech.

Další problém se týká firem, které vyváží své výrobky do Číny. Tam ještě donedávna platil zákon, že všechny kosmetické produkty dovážené ze zahraničí se musí nechat otestovat na zvířatech. Dobrá zpráva je, že v roce 2021 došlo ke změně tohoto zákona, a pro většinu kosmetických produktů dnes povinnost testování na zvířatech odpadá (pro některé však stále platí).

Certifikáty a kosmetika netestovaná na zvířatech

Na stránkách firem, v reklamách nebo přímo na obalech produktů se můžete setkat s různými symboly králíčků a prohlášením, že se jedná o kosmetiku netestovanou na zvířatech. V mnoha případech však společnost nemá své tvrzení čím podložit. A vy jako zákazník nemáte žádnou záruku, že je produkt doopravdy cruelty free. Naštěstí existují nezávislé organizace, které kosmetickým produktům nebo společnostem udělují po splnění daných kritérií certifikáty, podle nichž se můžeme při výběru kosmetiky řídit.

S jakými certifikáty se tedy nejčastěji můžeme setkat?

Leaping Bunny – 100% jistota

Certifikát Leaping Bunny – kosmetika netestovaná na zvířatech

Když na obale produktu uvidíte toto logo skákajícího králíčka s hvězdičkami, můžete zajásat – jedná se 100% cruelty free kosmetiku! Certifikát HCS (Humane Cosmetic Standards) uděluje mezinárodní organizace Cruelty Free International, která ve firmách pravidelně provádí nezávislé audity. Společnosti s tímto certifikátem nesmí testovat finální produkt ani jeho složky na zvířatech a nesmí exportovat do Číny.

Seznam značek kosmetiky s certifikátem Leasing Bunny najdete na stránkách Cruelty Free International a seznam značek dostupných v ČR na stránkách Netestováno na zvířatech. Ze značek, které nabízíme u nás na e-shopu Zero Waste Life, mají tento certifikát například Soaphoria nebo Friendly Soap.

Další certifikáty

Kromě Leaping Bunny existují také další certifikáty, které se ale zaměřují hlavně na to, jestli je složení produktu čistě rostlinné a vhodné pro vegany. Ale nenechte se zmást – vegan kosmetika automaticky neznamená, že je také netestovaná na zvířatech (i když to tak v mnoha případech je).

Vegan Trademark

Vegan Trademark

S logem slunečnice se kromě kosmetiky setkáte i u potravin a nápojů. Uděluje se vždy jen pro konkrétní produkt a značí, že složení produktu je 100% rostlinné a GMO free. Kromě toho by výrobek neměl být testovaný na zvířatech, ale na rozdíl od Leaping Bunny se nekonají pravidelné kontroly. Nejlepší je proto koukat po produktech, které mají označení Vegan i Leaping Bunny.

VEGANOK

Veganok

Tento italský certifikát zaručuje jak rostlinné složení produktu bez palmového oleje, tak to, že je kosmetika netestovaná na zvířatech. V tomto případě probíhají nezávislé kontroly, zda výrobce tato kritéria dodržuje.

Cruelty free & Cruelty free vegan

Cruelty free certifikát

Certifikát Cruelty free uděluje organizace PETA (People for Ethical Treatment of Animals) kosmetice netestované na zvířatech a certifikát Cruelty free vegan kosmetice, které navíc neobsahuje žádné živočišné složky. Certifikát je ale založen pouze na důvěře – k jeho získání v podstatě stačí jen prohlášení firmy (a poplatek), žádné kontroly ze strany organizace PETA však neprobíhají.

CPK & CPK bio

CPK – certifikovaná přírodní kosmetika

CPK je český certifikát, který se zaměřuje především na složení kosmetiky z hlediska použití přírodních složek. Kosmetika s tímto certifikátem musí obsahovat minimálně 85 % složek přírodního původu. Certifikát uděluje nezávislý orgán KEZ – Kontrola ekologického zemědělství. Kromě toho by kosmetika neměla být testovaná na zvířatech, ale kontroly v tomto případě také neprobíhají.

A co netestovaná kosmetika bez certifikátu?

Samozřejmě ne každá značka kosmetiky bez certifikátu testuje na zvířatech. Například pro některé malé firmy mohou certifikáty představovat příliš velké výdaje. Určitě tak nemusíte sympatickou značku zavrhnout jen proto, že u ní neuvidíte logo skákajícího králíčka. Každopádně je dobré si o dané značce najít co nejvíce informací a zjistit, zda se jedná o etickou společnost, která vyrábí kosmetiku s ohledem ke zvířatům a přírodě.

TIP: Vyrobte si doma vlastní kosmetiku! Budete mít pod kontrolou veškeré použité ingredience, které navíc můžete pořídit v bezobalovém obchodě. DIY návody na zero waste tělový peeling nebo třeba domácí make up bez odpadu najdete i na našem blogu.


 

Autor: Markéta Žůrková